|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.3 В:Жұмыс және қуат |
Мектеп:Абай атындағы № 90 орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Аязбай Әйгерім |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы:7 |
Қатысқандар: 18 |
Қатыспағандар- |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Механикалық жұмыс. Қуат» |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.3.8 Механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Механикалық жұмыс және қуаттың формуласын есептер шығаруда қолдану; Басым көпшілігі: Формуланы түрлендіру арқылы жұмыс пен қуаттың арасындағы байланысты табу; Кейбір оқушылар: Механикалық жұмыс пен қуаттың формуласын түрлендіре отырып есептер құрастыру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Механикалық жұмыс пен қуат мәндерін анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар Физика 7-сыныпқа арналған ОМЖ-ға негізделген |
Тілді оқыту мақсаты: Ең қуатты тасымалдау әдісі туралы өз пікірлерін береді және негіздей алады. Пәндік лексика және терминология: Механикалық жұмыс,механикалық қуат,күш,уақыт, жұмыстың орындалу шапшаңдығы, МВт,кДж. Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері: Механикалық жұмыс орындалу үшін мына шарттар орындалу қажет…. Қуаттың өлшем бірлігі…. Механикалық жұмыстың өлшем бірлігі....... |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Есептершығарубарысында топтарда, жұптардаөзарақарым-қатынасжасау формулаларды пайдалану қабілетін дамыту және білімінің қолданылуаясынкеңейту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика- механикалық жұмыс және қуаттың формулаларын пайдалана отырып есептер шығарғанда амалдар қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Күштің түрлері,жол,орын ауыстыру,уақыт,Н,сек қайталайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 3 мин |
«Үш алақан» сергітуі (сары, қызыл, көк түсті алақан макеті)
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топқа бөлу 2 мин |
(Орындықтарға алдын-ала жапсырылған түрлі-түсті жұлдызшалар арқылы екі топқа бөлінеді) І топ «Механикалық жұмыс» ІІ топ «Қуат» |
Түрлі түсті жұлдызшалар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 7 мин |
«Қар кесегі » әдісі (оқушылар бір-біріне бағыттап қағаздарға жазылғансұрақтарды лақтырып,сұрақтар мен алмасады және жауап береді) Кері байланыс: ауызша жүргізіледі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жұптық жұмыс 7 мин |
Бағалау критерийі: Механикалық жұмыс пен қуат мәндерін анықтайды. Ойлау дағдыларының деңгейі: білу және түсіну Тапсырма №1. « Жұппен жұмыс» әдісі (Оқушылар жұптасып тапсырманы орындайды) Төменде берілген кестені толтырыңыздар:
Дескриптор
Қалыптастырушы бағалау: «Бірін-бірі бағалау» (+,- белгілерімен тексереді.) Кері байланыс:графиктік түрде жүргізіледі |
Интербелсенді тақта,үлестірме қағаздар
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс 8 мин
|
Бағалау критерийі: Механикалық жұмыс пен қуат мәндерін анықтайды. Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану Тапсырма №2. «Қар үйіндісі» әдісі. (Оқушылар жеке жұмыс жасап есеп шығарады, кейін топпен бірлесе отырыпбір дұрыс жауабын береді.) І топ 1)Желдеткіш 10 мин-та 1800 Дж жұмыс істейді. Желдеткіштің қуаты қандай? (3 Вт) 2)Жүк көлігі 30 м/с жылдамдықпен бiрқалыпты қозғалып келедi. Егер оның моторының тарту күшi 3000 Н болса, онда ол 10 с-та қандай жұмыс істейді?(9 кДж) Дескриптор
ІІ топ 1)Дененің салмағы 60 Н денені 180 дм биіктікке көтеруде атқарылатын жұмыс қандай?(1080Дж) 2)Денелердің тарту күші 5 Н, 6 мин ішінде 100 м жол жүретін дененің қуаты?(≈13,9 Вт) Дескриптор
Қалыптастырушы бағалау: «Бірін-бірі бағалау» (+,- белгілерімен тексереді.) Кері байланыс:ауызша жүргізіледі |
Интербелсенді тақта,үлестірме қағаздар,А3 формат,маркер |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті 2 мин |
«33»саны
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс 8 мин
|
Бағалау критерийі: Механикалық жұмыс пен қуат мәндерін анықтайды. Ойлау дағдыларының деңгейі: талдау Тапсырма №3. «Екі дұрыс, бір бұрыс» тәсілі (Әр топқа үлестірме қағазда әріптер мен бірліктер беріледі және осы мәндермен екі дұрыс есеп,бір бұрыс есеп құрастырады)
І топтың тапсырмасы: N,s,t,F 30 с,400 м,600 Вт, ІІ топтың тапсырмасы: F, t, υ, A? 72 км/сағ,2000 Н,10 с Дескриптор
Қалыптастырушы бағалау: «Бірін-бірі бағалау» тәсілі Кері байланыс: ауызша |
Интербелсенді тақта,үлестірме қағаздар,А3 формат,маркер |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 3 мин |
«Плюс, минус, қызықты» (Бұл рефлексияны ауызша да, жазбаша да орындауға болады. Жазбаша орындау үшін үш бағаннан тұратын кестені толтыру ұсынылады. «Плюс» бағанына сабақта ұнаған кезеңдердің барлығы жазылады. «Минус» -оқушының пікірінше, бұл ақпарат ол үшін керексіз, пайдасыз. «Қызықты» бағанына оқушылар қызығушылық тудырған деректер мен әдістерді, ол туралы басқа дерек көздерінен көбірек білгісі келгендіктері туралы жазады.)
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 1 мин |
§30-31 (жаттығу есептерін шығару) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басында оқушылар тапсырма орындау кезінде түсінбеген оқушыларға диалог және қолдау көрсету тәсілін пайдаланамын.Сабақтың ортасында жіктеу тәсілі арқылы деңгейлік тапсырмалар бере отырып топтық жұмыс жасатамын.Сабақтың соңында оқушыларға тапсырма тәсілін пайдалана отырып проблемалық жағдаят тудыру арқылы тапсырма орындатамын. Қарқын тәсілі арқылы баяу орындайтын оқушыларға қосымша уақыт беріледі. |
Бірінші тапсырмадан кейін қалыптастырушы бағалау «Бірін-бірі бағалау» тәсілімен жүргізіледі,кері байланыс графиктік түрінде беріледі. Екінші және үшінші тапсырмаларда қалыптастырушы бағалау «Бірін-бірі бағалау» тәсілімен және кері байланыс ауызша жүргізіледі.Ал сабақтың соңында оқушылар өздерінің бүгінгі сабақта жеткен жетістіктерін «Плюс,минус,қызықты» үш бағаннан тұратын кестені толтырып өздерін бағалайды. |
Физика кабинетінің қауіпсіздік ережесі сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Механикалық жұмыс. Қуат.
Механикалық жұмыс. Қуат.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.3 В:Жұмыс және қуат |
Мектеп:Абай атындағы № 90 орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Аязбай Әйгерім |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы:7 |
Қатысқандар: 18 |
Қатыспағандар- |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Механикалық жұмыс. Қуат» |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.3.8 Механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Механикалық жұмыс және қуаттың формуласын есептер шығаруда қолдану; Басым көпшілігі: Формуланы түрлендіру арқылы жұмыс пен қуаттың арасындағы байланысты табу; Кейбір оқушылар: Механикалық жұмыс пен қуаттың формуласын түрлендіре отырып есептер құрастыру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Механикалық жұмыс пен қуат мәндерін анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар Физика 7-сыныпқа арналған ОМЖ-ға негізделген |
Тілді оқыту мақсаты: Ең қуатты тасымалдау әдісі туралы өз пікірлерін береді және негіздей алады. Пәндік лексика және терминология: Механикалық жұмыс,механикалық қуат,күш,уақыт, жұмыстың орындалу шапшаңдығы, МВт,кДж. Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері: Механикалық жұмыс орындалу үшін мына шарттар орындалу қажет…. Қуаттың өлшем бірлігі…. Механикалық жұмыстың өлшем бірлігі....... |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Есептершығарубарысында топтарда, жұптардаөзарақарым-қатынасжасау формулаларды пайдалану қабілетін дамыту және білімінің қолданылуаясынкеңейту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика- механикалық жұмыс және қуаттың формулаларын пайдалана отырып есептер шығарғанда амалдар қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Күштің түрлері,жол,орын ауыстыру,уақыт,Н,сек қайталайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 3 мин |
«Үш алақан» сергітуі (сары, қызыл, көк түсті алақан макеті)
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топқа бөлу 2 мин |
(Орындықтарға алдын-ала жапсырылған түрлі-түсті жұлдызшалар арқылы екі топқа бөлінеді) І топ «Механикалық жұмыс» ІІ топ «Қуат» |
Түрлі түсті жұлдызшалар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 7 мин |
«Қар кесегі » әдісі (оқушылар бір-біріне бағыттап қағаздарға жазылғансұрақтарды лақтырып,сұрақтар мен алмасады және жауап береді) Кері байланыс: ауызша жүргізіледі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жұптық жұмыс 7 мин |
Бағалау критерийі: Механикалық жұмыс пен қуат мәндерін анықтайды. Ойлау дағдыларының деңгейі: білу және түсіну Тапсырма №1. « Жұппен жұмыс» әдісі (Оқушылар жұптасып тапсырманы орындайды) Төменде берілген кестені толтырыңыздар:
Дескриптор
Қалыптастырушы бағалау: «Бірін-бірі бағалау» (+,- белгілерімен тексереді.) Кері байланыс:графиктік түрде жүргізіледі |
Интербелсенді тақта,үлестірме қағаздар
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс 8 мин
|
Бағалау критерийі: Механикалық жұмыс пен қуат мәндерін анықтайды. Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану Тапсырма №2. «Қар үйіндісі» әдісі. (Оқушылар жеке жұмыс жасап есеп шығарады, кейін топпен бірлесе отырыпбір дұрыс жауабын береді.) І топ 1)Желдеткіш 10 мин-та 1800 Дж жұмыс істейді. Желдеткіштің қуаты қандай? (3 Вт) 2)Жүк көлігі 30 м/с жылдамдықпен бiрқалыпты қозғалып келедi. Егер оның моторының тарту күшi 3000 Н болса, онда ол 10 с-та қандай жұмыс істейді?(9 кДж) Дескриптор
ІІ топ 1)Дененің салмағы 60 Н денені 180 дм биіктікке көтеруде атқарылатын жұмыс қандай?(1080Дж) 2)Денелердің тарту күші 5 Н, 6 мин ішінде 100 м жол жүретін дененің қуаты?(≈13,9 Вт) Дескриптор
Қалыптастырушы бағалау: «Бірін-бірі бағалау» (+,- белгілерімен тексереді.) Кері байланыс:ауызша жүргізіледі |
Интербелсенді тақта,үлестірме қағаздар,А3 формат,маркер |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті 2 мин |
«33»саны
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс 8 мин
|
Бағалау критерийі: Механикалық жұмыс пен қуат мәндерін анықтайды. Ойлау дағдыларының деңгейі: талдау Тапсырма №3. «Екі дұрыс, бір бұрыс» тәсілі (Әр топқа үлестірме қағазда әріптер мен бірліктер беріледі және осы мәндермен екі дұрыс есеп,бір бұрыс есеп құрастырады)
І топтың тапсырмасы: N,s,t,F 30 с,400 м,600 Вт, ІІ топтың тапсырмасы: F, t, υ, A? 72 км/сағ,2000 Н,10 с Дескриптор
Қалыптастырушы бағалау: «Бірін-бірі бағалау» тәсілі Кері байланыс: ауызша |
Интербелсенді тақта,үлестірме қағаздар,А3 формат,маркер |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 3 мин |
«Плюс, минус, қызықты» (Бұл рефлексияны ауызша да, жазбаша да орындауға болады. Жазбаша орындау үшін үш бағаннан тұратын кестені толтыру ұсынылады. «Плюс» бағанына сабақта ұнаған кезеңдердің барлығы жазылады. «Минус» -оқушының пікірінше, бұл ақпарат ол үшін керексіз, пайдасыз. «Қызықты» бағанына оқушылар қызығушылық тудырған деректер мен әдістерді, ол туралы басқа дерек көздерінен көбірек білгісі келгендіктері туралы жазады.)
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 1 мин |
§30-31 (жаттығу есептерін шығару) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басында оқушылар тапсырма орындау кезінде түсінбеген оқушыларға диалог және қолдау көрсету тәсілін пайдаланамын.Сабақтың ортасында жіктеу тәсілі арқылы деңгейлік тапсырмалар бере отырып топтық жұмыс жасатамын.Сабақтың соңында оқушыларға тапсырма тәсілін пайдалана отырып проблемалық жағдаят тудыру арқылы тапсырма орындатамын. Қарқын тәсілі арқылы баяу орындайтын оқушыларға қосымша уақыт беріледі. |
Бірінші тапсырмадан кейін қалыптастырушы бағалау «Бірін-бірі бағалау» тәсілімен жүргізіледі,кері байланыс графиктік түрінде беріледі. Екінші және үшінші тапсырмаларда қалыптастырушы бағалау «Бірін-бірі бағалау» тәсілімен және кері байланыс ауызша жүргізіледі.Ал сабақтың соңында оқушылар өздерінің бүгінгі сабақта жеткен жетістіктерін «Плюс,минус,қызықты» үш бағаннан тұратын кестені толтырып өздерін бағалайды. |
Физика кабинетінің қауіпсіздік ережесі сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













