Механикалық жұмыс. Қуат

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Механикалық жұмыс. Қуат

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Оқу жұмыс орынбасары:


Қысқа мерзімді жоспар


Білім беру ұйымының атауы

Жаңажол ЖОББМ

Бөлім

Жұмыс және қуат

Педагогтың аты-жөні:

Садырова А

Күні :

05.03.2026ж

Сынып: 7



Сабақтың тақырыбы

Механикалық жұмыс

Қуат

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.2.3.1 механикалық жұмыс ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру;

7.2.3.7 қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру;

7.2.3.8 механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаты

  • Механикалық жұмыс ұғымының физикалық мағынасын түсінеді;

  • Қуат ұғымының физикалық мағынасын түсінеді;

  • Механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолданады;

  • Құндылықтарға баулу

  • «Адал азамат бағдарламасы»

    • Тәуелсіздік және отаншылдық » құндылығы

  • Физика заңдарын саналы түрде меңгереді;

  • Формуланың өмірмен, ел дамуымен байланысын түсінеді;

  • Білім алады → ойлайды → зерттейді → ел болашағына үлес қосуға дайындалады.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыты

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут

Сәлемдесу

Оқушыларды түгелдеу.

«Адал азамат бағдарламасындағы құндылықтарды оқыту процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін»

Тәуелсіздік және отаншылдық » құндылығы

құндылыққа дәріптейтін бейне жазба көрсетемін.

https://youtube.com/shorts/-47t88aiNjE?si=b9tK_nMwodWLM6AK



Сұрақ жауап

Архимед күші қандай күш?

Күштің қандай түрлерін білесіңдер?

Архимед күшінің формуласы

Архимед күші қандай шамаларға тәуелді?

Денелердің жүзу шарттары?

Архимед күші ауырлық күшінен көп болса

Оқушылар сәлемдеседі .

Атмосфералық ахуал арқылы көңіл күйде жаңа тақырыпты ашып , үй тапсырмасына берілген тапсырманы орындайды .

Архимед күшіне қатысты қызықты сұрақтар:


1. Қандай дене Архимед күшіне әсер еткенде суға батпайды?

- Архимед күші дененің көлеміне және суға батырылған бөлігінің көлеміне пропорционалды. Су бетінде дене көтерілгенде, ол қандай да бір тепе-теңдік күйіне келеді. Бірақ дененің салмағы оның Архимед күшінен ауыр болса, онда дене суға батады.


Өзін-өзі бағалау

Дескриптор:


Архимед заңын қайталау сұрақтарына дұрыс жауап бере алады;





2 балл


Презентация

Жұмыс парағы

Көрнекіліктер












Сабақтың ортасы

30 минут

Жаңа сабақ

«Мен мектеп сөмкем» тапсырмасы.

Сөмкені үйден мектепке көтеріп ап келгендегі істеген жұмысыңызды есептеп көріңіз.Сіздің өмкеңіздің массасы қанша ?Шамалап есептеп көріңіз.

Берілгені:

Формуласы:

Шешуі:

m сөмке=



g=9,8Н/кг

S=

A=?





Жеке жұмыс

Оқушы өзінің бір күнінде жасаған механикалық жұмыстарын анықтайды.

167 бет 1 -есеп










Жұптық жұмыс

«Физминутка»

Физика

лық

шама

Белгі

ленуі

Форму

ласы

Өлшем

бірлігі

Жұмыс




Күш




Жол




Қуат




Жұмыс




Уақыт




Жұптық тапсырмаОйын мақсаты

Сынып ішінде механикалық жұмысқа байланысты әрекеттерді тауып, түсіндіру.

Ойын ережесі

Оқушылар жұппен жұмыс істейді

Оқушылар сынып ішінде механикалық жұмыс болатын әрекеттерді табады.


Әр табылған әрекетті түсіндіреді

Сыныптан механикалық жұмыс жасалатын 3 әрекетті тап.



Топтық жұмыс:

1-топ тапсырмасы

«Фен көмегімен дымқыл шүберекті кептіру»

Тапсырма мақсаты

Феннің көмегімен дымқыл шүберекті кептіру арқылы қуат пен жұмыстың орындалу жылдамдығын бақылау.

Қажетті құралдар

фен

дымқыл шүберек

секундомер

қағаз немесе дәптер

2-топ тапсырмасы

«Электр шәйнегінің қайнау уақытын анықтау»

Тапсырма мақсаты

Судың қайнау уақытын өлшеу арқылы құралдың қуатын және жұмыстың орындалу жылдамдығын бақылау.

Қажетті құралдар

электр шәйнегі

су

өлшеуіш стақан (немесе бөтелке)

секундомер

дәптер

3-топ тапсырмасы

Оқушылар үстелден кітапты белгілі бір биіктікке көтереді.

Құралдар:

1 кітап

Сызғыш немесе рулетка

Таразы (егер болса)

Секундомер

Тапсырма

Кітаптың массасын анықтаңдар (мысалы 1 кг).

Кітапты үстелден 1 метр биіктікке көтеріңдер.

Көтеруге кеткен уақытты өлшеңдер.








Оқушылар тапсырманы топтасы .жұппен және жеке орындайды.


Өзара пікір алмасып ,бір- біріне тапсырма орындауда

көмектеседі.















Берілген есепті кітаптан қарап формулаға салып шығарады











Берілген тапсырманы жұппен орындайды




















Эксперименттік тапсырмаларды топ болып орындайды

Дескриптор:

Механикалық жұмыс ұғымының физикалық мағынасын түсіне алады;

Қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіне алады;

Механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолдана алады;

Жаңа сабақтың теориясын меңгереді;

Жұппен бірге жұмыс жасайды;


З балл




Дескриптор:

Есептің шартын түзе алады;

ХБЖ ға келтіре алады;

Негізгі

формуланы түрлендіріп ,белгісіз шаманы таба алад;


З балл



Сыныптан механикалық жұмыс жасалатын кемінде 1 әрекетті анықтайды

Механикалық жұмыс жасалатын 3 әрекетті дұрыс табады

Әрекеттерді күш пен қозғалыс арқылы түсіндіреді


3 б











Тәжірибені дұрыс ұйымдастырады (құралдарды дұрыс қолданады)

Бақылау нәтижесін дәптерге жазады

Қуат пен жұмыстың орындалу жылдамдығы туралы қорытынды жасайды













Жұмыс парағы

Тапсырмалар














Сабақтың соңы


8 минут













Рефексия


Бағалау


Үй тапсырмасы


Сәйкестендіру тапсырмасы


https://wordwall.net/ru/resource/54606407

Оқушылар сабақты қорытындылау тапсырмасын орындап ,бүгінгі сабақтан алған білімдерін бекітеді.

Дескриптор:

Механикалық жұмыс,

Қуат тақырыбына берілген тест тапсырмасына дұрыс жауап бере алады;



2 балл



Жұмыс парағы

Тапсырмалар


Рефексия


Өзін -өзі бағалау

«Робот» әдісі бойынша


Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу .Жаттығу есептерін аяқтау

Сабаққа кері байланыс қалдырады.


Өзін-өзі бағалау парағы


Кері байланыс стиккерлері





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
05.03.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі