|
Білім беру ұйымының атауы |
«Отырар жалпы орта мектеп» кмм |
|||||||||||||||||
|
Пәні: |
Физика |
|||||||||||||||||
|
Бөлім: |
7.3Б Жұмыс және қуат |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
А. Избасарова |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
09.03.2023 ж |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Механикалық жұмыс.Қуат |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.3.1 – механикалық жұмыс ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру. 7.2.3.7 – қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру. 7.2.3.8-механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолдану. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Механикалық жұмыс, қуат ұғымдарының физикалық мағынасын түсінеді. Механикалық жұмыс пен қуаттың қандай физикалық шамаларға тәуелді екенін анықтайды, формуласын жазады, есептеулер жүргізеді. Механикалық жұмыс пен қуатты өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіреді. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 1 мин
Сабақтың басы
Өткен білімді еске түсіру 10 мин Жаңа білім 10 мин 7 мин Бекіту 5 мин 9 мин Үйге тапсырма 1 мин Бағалау 1 мин Рефлекция 1 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқу құралдарын дайындату, оқушыларды түгелдеу, сабаққа назарын аудару. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. (Жеке жұмыс) «Қайталау -оқу анасы» әдісі. Googl формада электронды тест тапсыру. Өтілген тақырыпқа шолу жасау арқылы білімдерін шыңдайды. 1. Кері итеруші күшті ашқан ғалым: А. Паскаль В. Ньютон С. Архимед 2. Архимед заңы A. Сұйыққа батырылған денеге осы дене ығыстырып шығарған сұйықтың салмағына тең күш әрекет етеді B. Сұйықтар мен газдардағы қысым барлық бағытта бірдей беріледі C. Ауадағы немесе кез келген газдағы денеге кері итеруші күш әрекет етеді 3.Архимед күшінің формуласы A. F2 = F1. B. F= P*S C. . F=ρсgVд 4. Архимед күші қалай бағытталады? А. Бағыты жоқ В. Жан-жаққа С. Төмен Д. Жоғары 5.Гидравликалық машинада күштен ұтыс алу мынаған тәуелді… : A. Кіші поршеньнің ауданына. B. Үлкен поршеньнің ауданына. C. Үлкен және кіші поршеннің аудандарының қатынасына. 6. Атмосфералық қысымды өлшеуге арналған аспап? A. Манометр B. Барометр C. Тонометр 7. Әр түрлі пішінді төрт ыдыста су құйылған, судың деңгейлері бірдей Сұйықтың ыдыс түбіне түсіретін қысымын салыстыр ?
C.2-ыдыста көп D. 3-ыдыста көп
8. Денеге әрекет ететін ауырлық күшінің модулі Архимед күшінің модуліне тең болса?
А. Дене сұйыққа батпайды B. Дене сұйыққа жартылай батады C.Дене сұйыққа толық батпайды D.Дене сұйыққа толық батып , оның ішінде жүзіп жүреді. 9. Ауырлық күші Архимед күшінен артық болса : A. Дене сұйыққа батпайды B. Дене сұйыққа жартылай батады C. Дұрыс жауап жоқ D. Онда дене сұйыққа батады 10. Ауырлық күші Архимед күшінен кем болса? : А.Дене сұйыққа батады B. Дене сұйық бетінде қалқып жүреді C. Сұйыққа батпайды D. Сұйыққа жартылай батады Жаңа тақырып «Болжау ағашы». Оқушылар назарына жаңа тақырыпқа байланысты суреттер ұсынылады. Суретте не берілген? Бірдей жұмысты ? Неліктен? Қоршаған ортадан және күнделікті өмірден тағы қандай мысалдар келтіруге болады?
Мұғалім(D): Денені бір орыннан екінші орынға қозғап апаруда күштің істеген жұмысы механикалық жұмыс деп аталады. Дененің қозғалу бағытында әрекет ететін күштің механикалық жұмысы күшке де жүрілген жолға да тура пропорционал. Мұндағы: А-жұмыс; Ғ-күш; s – жүрілген жол.Жұмыстың өлшем бірлігіне 1 Ньютон күштің денені 1 метрге жылжытқандағы жұмысы алынады. Жұмыстың өлшем бірлігі ХБЖ-да джоуль алынады. 1Дж=1Нх1м=1Н∙м. 1 килоджоуль (1кДж)=1000 Дж=103Дж 1 миллиджоуль (1мДж)=0,001 Дж=10-3Дж 1 микроджоуль (1мкДж)=0,000001 Дж=10-6Дж Жұмыстың орындалу тездігін сипаттайтын шаманы қуат деп атайды. N=A/t, Мұндағы: N-қуат; А-жұмыс; t-жұмыс істеуге кеткен уақыт. Қуатты өлшеудің бірлігіне 1 секундта істелетін 1 Джоуль жұмыс алынады. Өлшем бірлігі ватт. 1 Вт =1 Дж/1с = 1 Дж/с 1 киловатт (1кВт)=1000 Вт=103Вт 1 милливатт (1мВт)=0,001 Вт=10-3Вт 1микроватт (1мкВт)=0,000001 Вт=10-6Вт
«Есептей білгеннің есесі кетпейді» әдісі. Оқулықпен жұмыс. Жаттығу есептерін жекелеп орындауға беру.
5.1-жаттығу 5.2-жаттығу
«Сәйкесін тап» әдісі . Топтық жұмыс. Формулаларды құрастыру арқылы «Ғылым теңіз» «Білім қайық.» «Күш-білімде» деген сөздерді дұрыс құрастырып шығару қажет.
Сиқырлы шеңбердегі «Бәс әдісі» өтілген тақырыптарды пысықтау мақсатында оқушыларға жұппен сұрақтар беріледі.
Дескрипторларға сүйене отырып, оқушылардың білімдерін жұптасып бағалау критерий арқылы бағалау
Механикалық жұмыс. Қуат тақырыбын оқу. 5.1-жаттығу 5.2-жаттығу есептерін аяқтау
Бағалау үшін оқушылардың алған ұпайларына байланысты мадақталады.
Рефлекция Кері байланыс бутерброды -Бүгін сабақ маған ұнады, себебі мен....................... үйрендім. -Маған.............................қиын болып көрінді. -Мен енді ............................үйренгім келеді
|
Сабақтың мақсаттарымен танысады
Мұғалімді тыңдайды
Googl формада тест программасы арқылы тест тапсырмасын тапсырады.
Дұрыс жауаптарымен салыстырады.
1 С 2 А 3 С 4 Д 5 С 6 В 7 А 8 Д 9 Д 10 В
Бұл әдісте оқушылар суретке қарап, жұмыс пен қуаттың күнделікті өмірдегі мысалдармен байланысын түсінеді.
- Дескриптор: - Тұрмыста адамдардың атқаратын жұмысы туралы ой қорытып, өз ойларын айтады, -Күнделікті өмірден жұмысты орындау шапшаңдығына байланысты мысалдар келтіреді.
Мұғалім түсіндірмелерін оқушылар дәптерге жазып отырады.
Жоғарыда алған теориялық білімдеріне сүйеніп, есептер шығарады.
Оқушылар топпен орындайды. Физикалық шама атауын , формулалармен сәйкестендіреді.
Мақал-мәтелдерді толықтырады
Оқушылар сұрақтарға жұптаса отырып жауаптар береді.
Берілген сұрақтардың жауабын анықтайды.
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады
Қорытынды бағаларын алады.
Сабақты қорытындылау барысында оқушы сабақтағы өз әрекетін рефлекция кестесін стикерлерге жазып қалдырады. |
Әр дұрыс жауап 1 ұпаймен бағаланады.
Дескриптор: - Қысым, қалыпты атмосфералық қысым ұғымын түсінеді. - Архимед заңын, кері итеруші күштің қандай физикалық шамаларға тәуелді екенін біледі.
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «Өте жақсы»
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «Өте жақсы»
Дескриптор: - Есептің мағынасын түсініп, берілгенін жазады. - Физикалық шамаларды ХБЖ-не келтіреді. -Механикалық жұмыс пен қуаттың формуласын біледі. - Формуланы пайдаланып, есептеулер жүргізеді.
Дескриптор: - Физикалық шама атауын формулалармен сәйкестендіреді. - Физикалық шамаларды анықтап, қорытынды жасайды.
Оқушылар топпен бағаланады.
Дескриптор: 1.Жұмыс пен қуаттың ерекшеліктерін байланыстырып құрастырады. 2.Физикалық мағыналарын түсіндіреді
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «Өте жақсы»
Әр дұрыс жауап 1 ұпаймен бағаланады.
Сабақтағы тапсырмалардың жалпы бағалау критерий-10 баллдық жүйемен бағаланады.
|
Слайд
Googl формада тест программасы
Компьютерлер, интерактивті тақта
Ашық журнал
Суреттер
Слайд
Оқулық Слайд Дәптер
Оқулық , дәптер, тақта, бор.
Слайд
Ашық журнал
Күнделік
Ашық журнал
Слайд
Рефлекция кестесі
Стикерлер
|
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Механикалық жұмыс. Қуат қмж
Механикалық жұмыс. Қуат қмж
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Отырар жалпы орта мектеп» кмм |
|||||||||||||||||
|
Пәні: |
Физика |
|||||||||||||||||
|
Бөлім: |
7.3Б Жұмыс және қуат |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
А. Избасарова |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
09.03.2023 ж |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Механикалық жұмыс.Қуат |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.3.1 – механикалық жұмыс ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру. 7.2.3.7 – қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру. 7.2.3.8-механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолдану. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Механикалық жұмыс, қуат ұғымдарының физикалық мағынасын түсінеді. Механикалық жұмыс пен қуаттың қандай физикалық шамаларға тәуелді екенін анықтайды, формуласын жазады, есептеулер жүргізеді. Механикалық жұмыс пен қуатты өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіреді. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 1 мин
Сабақтың басы
Өткен білімді еске түсіру 10 мин Жаңа білім 10 мин 7 мин Бекіту 5 мин 9 мин Үйге тапсырма 1 мин Бағалау 1 мин Рефлекция 1 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқу құралдарын дайындату, оқушыларды түгелдеу, сабаққа назарын аудару. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. (Жеке жұмыс) «Қайталау -оқу анасы» әдісі. Googl формада электронды тест тапсыру. Өтілген тақырыпқа шолу жасау арқылы білімдерін шыңдайды. 1. Кері итеруші күшті ашқан ғалым: А. Паскаль В. Ньютон С. Архимед 2. Архимед заңы A. Сұйыққа батырылған денеге осы дене ығыстырып шығарған сұйықтың салмағына тең күш әрекет етеді B. Сұйықтар мен газдардағы қысым барлық бағытта бірдей беріледі C. Ауадағы немесе кез келген газдағы денеге кері итеруші күш әрекет етеді 3.Архимед күшінің формуласы A. F2 = F1. B. F= P*S C. . F=ρсgVд 4. Архимед күші қалай бағытталады? А. Бағыты жоқ В. Жан-жаққа С. Төмен Д. Жоғары 5.Гидравликалық машинада күштен ұтыс алу мынаған тәуелді… : A. Кіші поршеньнің ауданына. B. Үлкен поршеньнің ауданына. C. Үлкен және кіші поршеннің аудандарының қатынасына. 6. Атмосфералық қысымды өлшеуге арналған аспап? A. Манометр B. Барометр C. Тонометр 7. Әр түрлі пішінді төрт ыдыста су құйылған, судың деңгейлері бірдей Сұйықтың ыдыс түбіне түсіретін қысымын салыстыр ?
C.2-ыдыста көп D. 3-ыдыста көп
8. Денеге әрекет ететін ауырлық күшінің модулі Архимед күшінің модуліне тең болса?
А. Дене сұйыққа батпайды B. Дене сұйыққа жартылай батады C.Дене сұйыққа толық батпайды D.Дене сұйыққа толық батып , оның ішінде жүзіп жүреді. 9. Ауырлық күші Архимед күшінен артық болса : A. Дене сұйыққа батпайды B. Дене сұйыққа жартылай батады C. Дұрыс жауап жоқ D. Онда дене сұйыққа батады 10. Ауырлық күші Архимед күшінен кем болса? : А.Дене сұйыққа батады B. Дене сұйық бетінде қалқып жүреді C. Сұйыққа батпайды D. Сұйыққа жартылай батады Жаңа тақырып «Болжау ағашы». Оқушылар назарына жаңа тақырыпқа байланысты суреттер ұсынылады. Суретте не берілген? Бірдей жұмысты ? Неліктен? Қоршаған ортадан және күнделікті өмірден тағы қандай мысалдар келтіруге болады?
Мұғалім(D): Денені бір орыннан екінші орынға қозғап апаруда күштің істеген жұмысы механикалық жұмыс деп аталады. Дененің қозғалу бағытында әрекет ететін күштің механикалық жұмысы күшке де жүрілген жолға да тура пропорционал. Мұндағы: А-жұмыс; Ғ-күш; s – жүрілген жол.Жұмыстың өлшем бірлігіне 1 Ньютон күштің денені 1 метрге жылжытқандағы жұмысы алынады. Жұмыстың өлшем бірлігі ХБЖ-да джоуль алынады. 1Дж=1Нх1м=1Н∙м. 1 килоджоуль (1кДж)=1000 Дж=103Дж 1 миллиджоуль (1мДж)=0,001 Дж=10-3Дж 1 микроджоуль (1мкДж)=0,000001 Дж=10-6Дж Жұмыстың орындалу тездігін сипаттайтын шаманы қуат деп атайды. N=A/t, Мұндағы: N-қуат; А-жұмыс; t-жұмыс істеуге кеткен уақыт. Қуатты өлшеудің бірлігіне 1 секундта істелетін 1 Джоуль жұмыс алынады. Өлшем бірлігі ватт. 1 Вт =1 Дж/1с = 1 Дж/с 1 киловатт (1кВт)=1000 Вт=103Вт 1 милливатт (1мВт)=0,001 Вт=10-3Вт 1микроватт (1мкВт)=0,000001 Вт=10-6Вт
«Есептей білгеннің есесі кетпейді» әдісі. Оқулықпен жұмыс. Жаттығу есептерін жекелеп орындауға беру.
5.1-жаттығу 5.2-жаттығу
«Сәйкесін тап» әдісі . Топтық жұмыс. Формулаларды құрастыру арқылы «Ғылым теңіз» «Білім қайық.» «Күш-білімде» деген сөздерді дұрыс құрастырып шығару қажет.
Сиқырлы шеңбердегі «Бәс әдісі» өтілген тақырыптарды пысықтау мақсатында оқушыларға жұппен сұрақтар беріледі.
Дескрипторларға сүйене отырып, оқушылардың білімдерін жұптасып бағалау критерий арқылы бағалау
Механикалық жұмыс. Қуат тақырыбын оқу. 5.1-жаттығу 5.2-жаттығу есептерін аяқтау
Бағалау үшін оқушылардың алған ұпайларына байланысты мадақталады.
Рефлекция Кері байланыс бутерброды -Бүгін сабақ маған ұнады, себебі мен....................... үйрендім. -Маған.............................қиын болып көрінді. -Мен енді ............................үйренгім келеді
|
Сабақтың мақсаттарымен танысады
Мұғалімді тыңдайды
Googl формада тест программасы арқылы тест тапсырмасын тапсырады.
Дұрыс жауаптарымен салыстырады.
1 С 2 А 3 С 4 Д 5 С 6 В 7 А 8 Д 9 Д 10 В
Бұл әдісте оқушылар суретке қарап, жұмыс пен қуаттың күнделікті өмірдегі мысалдармен байланысын түсінеді.
- Дескриптор: - Тұрмыста адамдардың атқаратын жұмысы туралы ой қорытып, өз ойларын айтады, -Күнделікті өмірден жұмысты орындау шапшаңдығына байланысты мысалдар келтіреді.
Мұғалім түсіндірмелерін оқушылар дәптерге жазып отырады.
Жоғарыда алған теориялық білімдеріне сүйеніп, есептер шығарады.
Оқушылар топпен орындайды. Физикалық шама атауын , формулалармен сәйкестендіреді.
Мақал-мәтелдерді толықтырады
Оқушылар сұрақтарға жұптаса отырып жауаптар береді.
Берілген сұрақтардың жауабын анықтайды.
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады
Қорытынды бағаларын алады.
Сабақты қорытындылау барысында оқушы сабақтағы өз әрекетін рефлекция кестесін стикерлерге жазып қалдырады. |
Әр дұрыс жауап 1 ұпаймен бағаланады.
Дескриптор: - Қысым, қалыпты атмосфералық қысым ұғымын түсінеді. - Архимед заңын, кері итеруші күштің қандай физикалық шамаларға тәуелді екенін біледі.
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «Өте жақсы»
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «Өте жақсы»
Дескриптор: - Есептің мағынасын түсініп, берілгенін жазады. - Физикалық шамаларды ХБЖ-не келтіреді. -Механикалық жұмыс пен қуаттың формуласын біледі. - Формуланы пайдаланып, есептеулер жүргізеді.
Дескриптор: - Физикалық шама атауын формулалармен сәйкестендіреді. - Физикалық шамаларды анықтап, қорытынды жасайды.
Оқушылар топпен бағаланады.
Дескриптор: 1.Жұмыс пен қуаттың ерекшеліктерін байланыстырып құрастырады. 2.Физикалық мағыналарын түсіндіреді
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «Өте жақсы»
Әр дұрыс жауап 1 ұпаймен бағаланады.
Сабақтағы тапсырмалардың жалпы бағалау критерий-10 баллдық жүйемен бағаланады.
|
Слайд
Googl формада тест программасы
Компьютерлер, интерактивті тақта
Ашық журнал
Суреттер
Слайд
Оқулық Слайд Дәптер
Оқулық , дәптер, тақта, бор.
Слайд
Ашық журнал
Күнделік
Ашық журнал
Слайд
Рефлекция кестесі
Стикерлер
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





















