Материалдар / механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы

Материал туралы қысқаша түсінік
физика сабағынан 7 сыныпқа арналған сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Қазан 2024
89
0 рет жүктелген
700 ₸
Бүгін алсаңыз
+35 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +35 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«А.Розыбакиев атындағы орта мектебі» КММ Тексерілді:

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы. Санақ жүйесі

Бөлім:

Механикалық қозғалыс

Педагогтің аты-жөні:

Асимова Д.Р.

Күні:


Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы. Санақ жүйесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.2.1.1 келесі терминдердің физикалық мағынасын түсіндіру – материялық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырмалылығы, траектория, жол, орын ауыстыру

Сабақтың мақсаты

материялық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырмалылығы, траектория, жол, орын ауыстыру терминдерінің физикалық мағынасын түсіндіреді

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин





5 мин











Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

Жағымды ахуал орнату.



Үй тапсырмасын тексеру

«Барабан» әдісі арқылы

1.Скаляр мен векторлық шамалардың айырмашылығын атаңыз.


2. 1 Мм=?м

3.Температураны қандай аспаппен өлшейді?

4. ХБЖ дегеніміз не?

5. Кішкентай денелерді қалай өлшейді?

Амандасады, сабаққа қатыспаған оқушыларды анықтап айтады.

Сабаққа дайындығын көрсетеді.


Үй тапсырмасын көрсетеді, сұрақтарға жауап береді.








Кері байланыс

Мадақтау










«Wordwall» платформасы

https://wordwall.net/





Сабақтың ортасы

5 мин










Мағынаны ашу.

«Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы

Сабақтың тақырыбы және оқу мақсатымен танысады, тақырыпты дәптерге жазады.



Механикалық қозғалыс туралы түсінік қалыптасады.

Кері байланыс

Мадақтау


ДК экраны

Суреттер

Оқулық











5 мин.



















10 мин.

Жұптық жұмыс.

«Сенімді серіктес» әдісі арқылы

1-тапсырма.

Ә р жұпқа түрлі қозғалыстағы денелердің траекториясын сызу үшін суреттер беріледі


2-тапсырма.

« Лабиринт ойыны»


а)Лабиринттен шығу:

Жұптардың әрқайсысына лабиринт суреті беріледі.Оқушылар түзу сызықтар сызу арқылы жылдам лабиринттен шығу жолын табады.


ә)Траекторияны өлшеу: Сызған сызықтарының дене траекториясы екенін еске сала отырып,осы сызықтарды сызғышпен өлшеу тапсырмасы беріледі.

б) Оқушылар жүрілген жол анықтамасын, белгіленуі, өлшем бірлігі мен скаляр шама екенін тұжырымдап, дәптерге жазады.

Берілген тапсырмаларды жұпта орындайды.


Траектория туралы түсінік қалыптасады.


Осы тапсырма нәтижесінде оқушылар траектория анықтамасын тұжырымдап дәптерге жазады.









Берілген тапсырманы жұпта орындайды.


Траекторияны өлшейді.

Жолды өлшейді.


Орын ауыстыру және жол туралы түсінік қалыптасады.













Дескриптор:

-қозғалыстағы дененің траекториясын сызады-1 балл

















Дескриптор:

-сызғыштың көмегімен жолды өлшейді-1 балл

-сызғыштың көмегімен орын ауыстыруды өлшейді-1 балл

-орын ауыстырудың бағытталған кесіндімен көрсетілетінін түсінеді-1 балл



Тапсырма жазылған таратпа материалдар.


















ДК экраны.

Тапсырмалары жазылған карточкалар.

5 мин.

Жеке жұмыс. 3-тапсырма. «Сәйкесін тап» әдісі арқылы

Төмендегі суретте кейбір денелердің қозғалыс траекториясы көрсетілген. Қай траектория: Айдың Жермен салыстырғандағы қозғалыс траекториясына, лифттің қозғалысына, араның ұшуына және газ бөлшектерінің қозғалысына сәйкес келеді?

Қозғалыс траекториясына қарап, қайсы денеге сәйкес келетінін анықтайды.

Дескриптор:

- Айдың Жермен салыстырғандағы қозғалыс траекториясын табады-1 балл

- лифттің қозғалысының траекториясын табады-1 балл

-араның ұшу траекториясын табады-1 балл

-газ бөлшектерінің қозғалыс траекториясын табады-1 балл

ДК экраны.

7 мин.

Жеке жұмыс. 4-тапсырма. «Кім алғыр» әдісі арқылы. Әскери-патриоттық ойын кезінде оқушылар тобы келесі арақашықтықты өтіп шығуға тапсырма алды: солтүстікке қарай 400 м, шығысқа 500 м, 600 м оңтүстікке, 200 м батысқа, 200 м солтүстікке және 300 м батысқа. Топтың қозғалыс траекториясын сызып, олардың барлық жүрген жолы мен орын ауыстыруын анықтаңыз. Масштабты өзіңіз таңдап алыңыз.

Берілген тапсырман жеке орындайды.

Қозғалыс траекториясын сызады.

Дескриптор:

-жүру траеториясын графикке сызады-1 балл

-орын ауыстыру мен жүрген жолды есептейді-1 балл

Дәптер

Тақта

Сабақтың соңы

5 мин.

Рефлексия

«Ньютонның алма ағашы» әдісі арқылы

Жасы алма-түсініті

Сары алма-әлі де түсініксіз

Қызыл алма-мүлдем түсінбедім


Үйге тапсырма:

Орын ауыстыру, жолды есептеу бойынша 3 есеп құрастыру.


Бағалау

Сабақ бойынша

Түсінікті...

Түсініксіз...

Қиын...болған жерлерін айтады



Үй жұмысын алады




Бағаларын күнделікке қояды












Дескриптор бойынша 10 баллдық жүйе

Қызыл,сары, жасыл алма карточкалары.

























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!