Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы.Санақ жүйесі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы.Санақ жүйесі

Материал туралы қысқаша түсінік
Тәжірибе алмасу
Материалдың қысқаша нұсқасы

Пәні: физика Мектеп:


Күні:. Мұғалімнің аты жөні:

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

Механикалық қозғалыс

Сынып: 7

Сабақ тақырыбы:

Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы.Санақ жүйесі

Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтемесі)

7.2.11. Келесі терминдердің физикалық мағынасын түсіндіру - материялық нүкте,санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырмалығы, траектория, жол, орын ауыстыру

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Механикалық қозғалыс туралы білу.

Оқушылардың басым бөлігі: Берілген физикалық терминдердің материялық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырмалығы, траектория, жол,орын ауыстыру мағынасын түсіну, санақ денесін таңдау арқылы қозғалыстың салыстырмалы болатынын анықтау.

Кейбір оқушылар: Механикалық қозғалысты өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіру.Қозғалысты сипаттайтын шамаларды есеп шығару барысында қолдану.

Бағалау критерийі

1)Механикалық қозғалыс туралы біледі.

2)Берілген физикалық терминдердің мағынасын түсінеді, санақ денесін таңдау арқылы қозғалыстың салыстырмалы болатынын анықтай алады.

3)Қозғалысты өмірмен байланыстыра алады,мысалдар келтіреді.Қозғалысты сипаттайтын шамаларды есептер шығару барысында қолданады.

Тілдік мақсаттар

Сабақ барысында оқушылардың айтылым,жазылым,тыңдалым,оқылым дағдыларын арттыру.

1. Материялық нүкте ... ... ... деп аталады.

2. Дененің .... ...... ..... траектория деп аталады.

3. Орынауыстыру .............. ...... шама болып табылады

Арнайы пәндік лексика мен терминология:

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Жол

путь

Way

Орын ауыстыру

Переселять

Relocate

Траектория

Траектория

The trajectory

Қозғалыс

Движение

Motion

Механика

Механика

Mechanics



Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» ұлттық идесы: Жалпыға бірдей еңбек қоғамы еңбекке,шығармашылық өсуіне, ортамен ынмақтастық қатынас орнатып, өмір бойы білім алуына баулу.

Пән аралық байланыс

Информатика- ғаламтор желісінде ақпарат жинақтау, АКТ ны пайдалану

Математика - математикалық түрлендірулер арқылы есептер шығару

Астрономия - аспан денелерінің қозғалысын анықтау.

Алдыңғы білім

Өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі. Үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазу.

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет)

Ресурстар


Сабақтың басы

10 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, сынып тазалығына мән беріп, оқу құралдарын тексеру.

Ынтымақтастықтың атмосферасын қалыптастыру мақсатында «Шаттық шеңберін» құру. Жылулық шеңберінде балалар бір-бірілеріне жылы лебіз білдіріп,сәттілік тілейді.

Оқулық,оқу құралдары

Picture 1





































Сабақтың ортасы


25 минут




1.2.Сыныпты ғалымдардың суреттері арқылы топтарға біріктіру. Топ басшысын сайлайды.Ол топ мүшелерін берілген тапсырма бойынша дескрипторларға сәйкес бағалап отырады.

I топ. Аристотель

II топ. Әл- Фараби

III топ. Ломоносов



Үй тапсырмасын қайталау.

«Допты лақтыру» әдісімен үй тапсырмасын қайталау. Мұғалім доп лақтырып, сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын қояды. Егер оқушы сұраққа жауап бере алмаса, допты басқа оқушыға береді. Бұл әдіс теориялық сұрақтарды бағалауға тілдік мақсаттардың орындалуына көмек береді, оқушыларды өз еркімен сөйлеуге итермелейді.

Қалыптастырушы бағалау



Жаңа сабақ

I«Ой қозғау» әдісі арқылы оқушыларға

қозғалыс тақырыбын өмірмен

байланыстырып, сұрақтар қою

арқылы жаңа тақырыпты ашады.

Мұғалім АКТ слайдтарын пайдаланып оқушыларға бағыт береді.

Топтық жұмыс

II«Джигсо» әдісі арқылы

әр топ оқулықпен жұмыс істей отырып,берілген тапсырманы топтасып орындайды, бір біріне үйретеді, өзара міндет бөлінісі арқылы шығармашылықпен ынтымақтасып жұмыс істеуге үйренеді.

1-топ

Механикалық қозғалыс жайлы не білесің?

2-топ

Дененің кеңістіктегі орнын анықтауды қалай жүзеге асыруға болады?

3-топ

Дененің қозғалысын сипаттайтын шамалар туралы не айта аласың?

Постермен жұмыс

Әр топ берілген тапсырманы постер бетіне түсіріп, үлкен топқа қорғайды.Бұл тақырыпты жеңіл түсінуге көмектеседі.


Ғалымдардың суреттері,топ-тардың аты жазылған парақшалар,

бағалау парақшалары










Доп

смайликтер










АКТ слайдтары

Оқулық

Плакат

маркерлер

стикерлер






































































































«Тыңдаймыз-білеміз,жазамыз-есте сақтаймыз» топ ережесіне сай мәтінде кездескен термин сөздерді анықтап, дәптерге жазады.

Дескриптор

Белгі

1.Қозғалыс жайлы біледі.

2.Өмірмен байланыстыра алады.

5-конечная звезда 5

5-конечная звезда 6


1.Берілген физикалық терминдердің мағынасын түсінеді

2.Санақ денесін таңдау арқылы қозғалыстың салыстырмалы болатынын анықтай алады.


5-конечная звезда 7


5-конечная звезда 8




Сергіту сәті

«Секундомермен қозғалыс»

Бұл ойын арқылы балалар уақытты бағалауды,үнемдеуді үйрене отырып, ойлау қабілетін дамытады.


III «Есептеу-білімді еселеу».

Оқушылар берілген деңгейлік тапсырмаларды орындайды.

А деңгейі

Мектеппен үйдің арасы 800м,оқушы мектепке барып,үйге қайта келгенде барлығы қанша жол жүреді? Орын ауыстыруы неге тең?

В деңгейі

Гараждан шыққан автобус 12 рейс жасайтын болса,такси осы бағытта 6 рейс жасайды. Орын ауыстыруы мен жолын салыстыр.

С- деңгей

Футболшы футбол алаңында солтүстікке қарай 40 м сосын 10 м шығысқа,одан 10 м оңтүстікке сосын, 30 м шығысқа жүріп өтті.Футболшының толық орын ауыстыру модулі қандай?


Критерий

Дескриптор

белгі

Қозғалыс-ты сипат- тайтын шамалар-ды есептер шығару барысында қолданады.

1.А деңгейінде анықтайды.

2.В деңгейінде салыстырады

3.С деңгейінде есептеп шығарады.



5-конечная звезда 10


5-конечная звезда 1 5-конечная звезда 9




5-конечная звезда 2 5-конечная звезда 3 5-конечная звезда 4



IV«Дұрыс жолды таңдай біл» стратегиясы бойынша саралау тапсырмаларымен жұмыс

«Сәйкестендіру» кестесін пайдаланып төменде берілген денелердің қозғалыс траекториясын сәйкестендіру керек.

Дене қозғалысы

Қозғалыс траекториясы


Арқандаулы аттың қозғалысы

Капля 1


«Ақсүйек» ойынында лақтырылған сүйек



Сағаттың минуттық тілінің қозғалысы

Прямая со стрелкой 1


Келі түйгендегі келсап



Блок-схема: узел 1


Айдың Күнмен салыстырғанда-ғы қозғалысы

Полилиния 1






Дескриптор

Белгі

Арқандаулы аттың қозғалыс траекториясын анықтайды.

5-конечная звезда 12

«Ақсүйек» ойынында лақтырылған сүйектің қозғалыс траекториясын анықтайды.

5-конечная звезда 13

Сағаттың минуттық тілінің қозғалыс траекториясын анықтайды.

5-конечная звезда 14

Келі түйгендегі келсаптын қозғалыс траекториясын анықтайды.

5-конечная звезда 18

Айдың Күнмен салыстырғандағы қозғалыс траекториясын анықтайды.

5-конечная звезда 19

«Венн диаграммасы» бойынша орын ауыстыру мен жүрілген жолды салыстыру.

Әр топ оқушылыры бірлесе отырып плакатқа диаграмманы сызады, ерекшеліктері мен ұқсастықтарын ажыратады.

ДБлок-схема: узел 2 Блок-схема: узел 3 әптер,

қаламсап,

жұлдызшалар

.

















Интербелсен-

ді тақта,есеп тер жинағы





























Интербелсен-ді тақта

















































Плакат,мар-керлер










Сабақтың соңы

10 минут

Кері байланыс

«3.2.1» әдісі бойынша кері байланыс берулерін сұраймын

1.Мен бүгін өзіммен бірге.................аламын.

Себебі................... 3 себеп

2....................жайлы ойлануым қажет

Себебі................... 2 себеп

3.Мен.......................лақтырып жіберемін

Себебі................... 1 себеп

Осы әдіс арқылы оқушылар бүгінгі тақырып бойынша бүгінгі сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, «Білім ағашына» жапсырады.


«Білім ағашы» макеті,стикерлер







Үйге тапсырма

7.2.1.1 тақырыпты оқу, әр оқушы өз үйінің кеңістіктегі орнын санақ жүйесін құру арқылы анықтау.




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?



СБлок-схема: узел 4 Блок-схема: узел 5 Блок-схема: узел 6 Блок-схема: узел 7 Блок-схема: узел 8 Блок-схема: узел 9 Блок-схема: узел 10 Блок-схема: узел 11 Блок-схема: узел 12 Блок-схема: узел 13 Блок-схема: узел 14 Блок-схема: узел 15 Блок-схема: узел 16 Блок-схема: узел 17 Блок-схема: узел 18 абақ барысында оқушылардың алдыңғы материалдар бойынша білімін тексеру мақсатында «Доп лақтыру» әдісі пайдаланылды. Бұл әдіс оқушылардың теориялық сұрақтарды бағалауға, тілдік мақсаттардың орындалуына көмек береді және оқушыларды өз еркімен сөйлеуге итермелейді.Сабақ басында «Ой қозғау» әдісі бойынша оқушылар өмірмен байланысты сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа тақырыпты өздері ашады.Ал «Джигсо» әдісі арқылы оқушылар жаңа сабақты өздігінен игеріп,топпен ынтымақтасып жұмыс істейді. Сонымен қатар жаңа сабақты меңгертуде берілетін тапсырмалар оқушылардың деңгейіне қарай сараланған. «Есептеу білімді еселеу» әдісінде оқушылар өз деңгейіне қарай тапсырмаларды орындайды. Кейбір оқушылар математикалық түрлендірулерді есептер шығаруда пайдалана алады. Сергіту сәтінде «Секундомермен қозғалыс» ойыны арқылы оқушылар уақытты бағалауды, үнемдеуді үйрене отырып, ойлау қабілетін дамытады.

«Дұрыс жолды таңдай біл» стратегиясы бойынша сйкестендіру кестесімен жұмыс жүргізілді.«Венн диаграммасы» бойынша оқушылар шамалардың ұқсастықтарымен айырмашылықтарын ажыратады.




Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.


Сергіту сәтінде ширату жаттығуларын орындау.

Физика кабинетінде қауіпсіздік ережесін сақтау.





Бағалау оқушыларды материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?












Қалыптаcтырушы бағалау жүргізу оқытудың қай кезеңінде болса да маңызды. Өйткені оқушылар жетістіктерін түсінеді және реттейді.Сабақ барысында оқушылардың білім деңгейін, жетістіктерін бағалап,қолдау көрсету үшін смайликтер, жұлдызшалар, мадақтау сөздерді пайдаландым.


15-конечная звезда 20 5-конечная звезда 21 5-13 Өте жақсы

15-конечная звезда 22 2-10 Жақсы

95-конечная звезда 24 -5 Талпынады


















Сабақ бойынша рефлексия

Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге?





















Жалпы бағалау

Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек?




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.01.2019
677
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі