Оқу жұмыс орынбасары:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім |
|
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
|
|
|
Күні : |
|
|
|
Сынып: |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы Санақ жүйесі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.1 – келесі терминдердің физикалық мағынасын түсіндіру – материялық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырма-лылығы, траектория, жол, орын ауыстыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу. «Адал азамат бағдарламасындағы құндылықтарды оқыту процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» «Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік» құндылығы
Ахуал орнату «Смайлик»әдісі Үй тапсырмасы тапсырмасы Wordwoll мен Educaplay платформасындағы ойын түріндегі тапсырманы орындайды. https://wordwall.net/es/resource/52990564
Өткен тақырыпты қайталау. “Жалған, ақиқат” әдісі Әр тұжырымды оқып, «Ақиқат» немесе «Жалған» деп белгілеңдер.
|
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Үй тапсырмасын орындайды. |
Дискриптор : Үй тапсырмасына берілген тапсырманы дұрыс орындай алады; 1 балл
|
Презентация Жұмыс парағы Көрнекіліктер |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақ https://youtu.be/jCRMZPx-7Vk?si=WtTqJuq6YSInnG--
Стиммульяциялық программа көмегімен тақырыпқа сай тапсырманы зерттейді https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/templateimg.php?s=mech_kolo&l=ru
ЖИ көмегімен берілген тапсырманы орындайды.
Тапсырма
Оқулықпен жұмыс
Жеке тапсырма Суретпен жұмыс Жол мен орын ауыстыруды көрсетіп ,санақ басын белгілеңіз
ЕБК тапсырмасы 1-тапсырмаСұрақ: Механикалық қозғалыс дегеніміз не? Өз сөзіңмен түсіндір.
Бағалау критерийі: 2-тапсырма
Санақ жүйесінің құрамына кіретін бөліктерді
ата.
3-тапсырма
Ситуация: Оқушы пойыздың ішінде кітап оқып
отыр. 4-тапсырмаӨз өміріңнен қозғалыстың салыстырмалылығына мысал келтіріп, қысқаша сурет не сызба жаса.
Функционалдық сауаттылық тапсырмасы
Екі оқушы ның сыныптағы қозғалысын сипаттаңыз.Санақ басы бола алатын нүктені белгілеңіз.Сыныпта екі бала ары – бері қозғалады ,топтың үшінші оқушысы санақ басы болып ортада тұрады қалған топтағы оқушылар Санақ басын қозғалыстың салыстырмалығын түсіндіреді.
Жұптық тапсырма : «Сыйқырлы қалам» оқушылар өзінің үйімен мектеп арасындағы жол мен орын ауыстыруды салады.Төмендегі сұрақтарға жауап береді 1.Сен мектепке қанша уақытта келесің ? 2.Үйден мектепке дейін неше кеилометр? 3.Жоғарыдағы екі сұрақтың жауабын қолданып жылдамдығыңды тауабыңыз 4.Санақ басы үй ма ,мектеп па ?
|
Оқушылар жаңа сабақты меңгеріп ,тапсырмалар орындайды.
Оқушылар стиммульяциялық прграммада ерілген тапсырманы орындайды.
Оқушылар ChatGPT көмегімен берілген тапсырманы орындайды.
Оқушылар оқулықтағы тапсырманы орындайды.
Оқушылар функционалдық сауаттылық тапсырмасын орындайды. |
Дискриптор : Стиммульяциялық программа көмегімен тақырыпқа сай тапсырманы зерттейді Санақ басын есептейді біледі ; Қозғалыстың салыстырмалылығын сипаттай алады;
2 балл
Дискриптор : ЖИ көмегімен берілген тапсырманы орындай алады; Коммикс көмегімен тақырыпты түсіне алады;
Механикалық қозғалыс және оның сипаттай алады; Санақ жүйесі ұғымын біледі; Келесі терминдердің физикалық мағынасын түсіндіре алады – материялық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырма-лылығы, траектория, жол, орын ауыстыру
2 балл
Дискриптор :
Оқулықтағы тапсырманы дұрыс орындай алады; Жол мен орын ауыстыруды көрсете алады,санақ басын белгілей алады;
2 балл
Дискриптор : Функционалдық сауаттылық тапсырмасын дұрыс орындай алады; Оқушылардың қозғалысын сипаттай алады; Қозғалыстың салыстырммалылығын түсіне алады; Жол мен траекторияны ,орын ауыстыруды ажырата алады ;
2 балл |
Жұмыс парағы Тапсырмалар
|
||||||||||||
|
Cергіту 3 минут |
Нейро жаттығулар « Оң қол,сол қол» нейрожаттығуын жасайды |
Оқушылар нейрожаттығуларды орындайды. |
Мақтау ,мадақтау. |
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5 минут
Рефексия
Бағалау
Үй тапсырмасы
|
Сабақты бекіту тапсырмасы Educaplay платформасындағы ойын түріндегі тапсырманы орындайды. https://www.educaplay.com/learning-resources/17849760-learning_resource.html
Мұғалім оқушыларға “Мини тест” әдісі көмегімен жұптық тапсырма таратады. Сұрақтарға жауап беріңіз: Тест тапсырмасы
Жауабы: B
Жауабы: A
Жауабы: A
Жауабы: A
Жауабы: B |
Сабақты бекітуге берілген тапсырманы орындайды. |
Дискриптор : Механикалық қозғалыс және оның сипаттай алады; Санақ жүйесі ұғымын біледі;
Сабақты бекіту тапсырмасын дұрыс орындай алады;
1 балл
|
Жұмыс парағы Тапсырмалар
|
||||||||||||
|
Рефлексия
Үй тапсырмасы:Тақырыпты оқу,видео сабақты қарау. Оқулық соңындағы сұрақтарға жауап жазу.Жаттығу есептерін аяқтау.Тақырыпқа байланысты қызықты зерттеу мен үй жағдайында қауіпсіздік шарасын сақтай отырып эксперименттер жасап видео материал дайындасаңыз да болады. |
Сабаққа кері байланыс қалдыраады. Жұмыс парағында Өзін өзі бағалап бағалап сабақтың соңында хабарлайды. |
Жұмыс парағында Өзін-өзі бағалау жүргізеді.
|
Кері байланыс стиккерлері
Жұмыс парағы |
Оқушының жұмыс парағы
|
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.1.1 – келесі терминдердің физикалық мағынасын түсіндіру – материялық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырма-лылығы, траектория, жол, орын ауыстыру |
Жаңа сабақ
Жаңа сабақ
https://youtu.be/jCRMZPx-7Vk?si=WtTqJuq6YSInnG--

Стиммульяциялық программа көмегімен тақырыпқа сай тапсырманы зерттейді
https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/templateimg.php?s=mech_kolo&l=ru

ЖИ көмегімен берілген тапсырманы орындайды.


Тапсырма


Оқулықпен жұмыс

Жеке тапсырма
Суретпен жұмыс
Жол мен орын ауыстыруды көрсетіп ,санақ басын белгілеңіз


Функционалдық сауаттылық тапсырмасы
Қызықты тапсырма №3:
Екі оқушы ның сыныптағы қозғалысын сипаттаңыз.Санақ басы бола алатын нктені белгілеңіз.Сыныпта екі бала ары – бері қозғалады ,топтың үшінші оқушысы санақ басы болып ортада тұрады қалған топтағы оқушылар Санақ басын қозғалыстың салыстырмалығын түсіндіреді.
Жұптық тапсырма : «Сыйқырлы қалам» оқушылар өзінің үйімен мектеп арасындағы жол мен орын ауыстыруды салады.Төмендегі сұрақтарға жауап береді
1.Сен мектепке қанша уақытта келесің ?
2.Үйден мектепке дейін неше кеилометр?
3.Жоғарыдағы екі сұрақтың жауабын қолданып жылдамдығыңды тауабыңыз
4.Санақ басы үй ма ,мектеп па ?

|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Үй |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Мектеп |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сабақты бекіту тапсырмасы
Wordwoll мен Educaplay платформасындағы ойын түріндегі тапсырманы орындайды.

Мұғалім оқушыларға “Мини тест” әдісі көмегімен жұптық тапсырма таратады.
Сұрақтарға жауап беріңіз:
Тест тапсырмасы
-
Механикалық қозғалыс дегеніміз не?
-
A) Дененің белгілі бір уақыт аралығында тыныштықта болуы
-
B) Дененің бір нүктеден екінші нүктеге орын ауыстыруы
-
C) Дененің орнында қозғалмай тұруы
-
D) Дененің айналу қозғалысы
-
Жауабы: B
-
Қозғалыс жылдамдығын қандай формуламен есептейміз?
-
A) v=s/t
-
B) v=t*s
-
C) s=v*t
-
D) t=v×s
-
Жауабы: A
-
Түзу сызықты бірқалыпты қозғалыс кезінде дененің жылдамдығы:
-
A) Өзгермейді
-
B) Артады
-
C) Төмендейді
-
D) Тек бастапқы нүктеде өзгереді
-
Жауабы: A
-
Егер дене 10 м/с жылдамдықпен 5 секунд жүрсе, қанша қашықтық жүреді?
-
A) 50 м
-
B) 10 м
-
C) 100 м
-
D) 500 м
-
Жауабы: A
-
Қандай шама қозғалыс кезінде өзгермейді?
-
A) Уақыт
-
B) Жылдамдық
-
C) Орын ауыстыру
-
D) Ара қашықтық
-
Жауабы: B
РЕФЛЕКСИЯ БАҒАЛАУ

ЕБК тапсырмасы
1-тапсырма
Сұрақ: Механикалық қозғалыс дегеніміз не? Өз сөзіңмен түсіндір.
Бағалау
критерийі:
- Қозғалыстың анықтамасын дұрыс жазады;
- Басқа денелерге қатысты орнын өзгерту екенін атап көрсетеді.
2-тапсырма
Санақ жүйесінің
құрамына кіретін бөліктерді ата.
Жауапты кестеге жаз:
|
№ |
Санақ жүйесінің бөлігі |
Мысалы |
|
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
3-тапсырма
Ситуация: Оқушы
пойыздың ішінде кітап оқып отыр.
– Пойызға қатысты ол тыныштықта ма, әлде қозғалыста ма?
– Жерге қатысты ше?
4-тапсырма
Өз өміріңнен қозғалыстың салыстырмалылығына мысал келтіріп, қысқаша сурет не сызба жаса.

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Механикалық қозғалыс ,санақ жүйесі
Механикалық қозғалыс ,санақ жүйесі
Оқу жұмыс орынбасары:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім |
|
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
|
|
|
Күні : |
|
|
|
Сынып: |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы Санақ жүйесі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.1 – келесі терминдердің физикалық мағынасын түсіндіру – материялық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырма-лылығы, траектория, жол, орын ауыстыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу. «Адал азамат бағдарламасындағы құндылықтарды оқыту процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» «Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік» құндылығы
Ахуал орнату «Смайлик»әдісі Үй тапсырмасы тапсырмасы Wordwoll мен Educaplay платформасындағы ойын түріндегі тапсырманы орындайды. https://wordwall.net/es/resource/52990564
Өткен тақырыпты қайталау. “Жалған, ақиқат” әдісі Әр тұжырымды оқып, «Ақиқат» немесе «Жалған» деп белгілеңдер.
|
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Үй тапсырмасын орындайды. |
Дискриптор : Үй тапсырмасына берілген тапсырманы дұрыс орындай алады; 1 балл
|
Презентация Жұмыс парағы Көрнекіліктер |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақ https://youtu.be/jCRMZPx-7Vk?si=WtTqJuq6YSInnG--
Стиммульяциялық программа көмегімен тақырыпқа сай тапсырманы зерттейді https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/templateimg.php?s=mech_kolo&l=ru
ЖИ көмегімен берілген тапсырманы орындайды.
Тапсырма
Оқулықпен жұмыс
Жеке тапсырма Суретпен жұмыс Жол мен орын ауыстыруды көрсетіп ,санақ басын белгілеңіз
ЕБК тапсырмасы 1-тапсырмаСұрақ: Механикалық қозғалыс дегеніміз не? Өз сөзіңмен түсіндір.
Бағалау критерийі: 2-тапсырма
Санақ жүйесінің құрамына кіретін бөліктерді
ата.
3-тапсырма
Ситуация: Оқушы пойыздың ішінде кітап оқып
отыр. 4-тапсырмаӨз өміріңнен қозғалыстың салыстырмалылығына мысал келтіріп, қысқаша сурет не сызба жаса.
Функционалдық сауаттылық тапсырмасы
Екі оқушы ның сыныптағы қозғалысын сипаттаңыз.Санақ басы бола алатын нүктені белгілеңіз.Сыныпта екі бала ары – бері қозғалады ,топтың үшінші оқушысы санақ басы болып ортада тұрады қалған топтағы оқушылар Санақ басын қозғалыстың салыстырмалығын түсіндіреді.
Жұптық тапсырма : «Сыйқырлы қалам» оқушылар өзінің үйімен мектеп арасындағы жол мен орын ауыстыруды салады.Төмендегі сұрақтарға жауап береді 1.Сен мектепке қанша уақытта келесің ? 2.Үйден мектепке дейін неше кеилометр? 3.Жоғарыдағы екі сұрақтың жауабын қолданып жылдамдығыңды тауабыңыз 4.Санақ басы үй ма ,мектеп па ?
|
Оқушылар жаңа сабақты меңгеріп ,тапсырмалар орындайды.
Оқушылар стиммульяциялық прграммада ерілген тапсырманы орындайды.
Оқушылар ChatGPT көмегімен берілген тапсырманы орындайды.
Оқушылар оқулықтағы тапсырманы орындайды.
Оқушылар функционалдық сауаттылық тапсырмасын орындайды. |
Дискриптор : Стиммульяциялық программа көмегімен тақырыпқа сай тапсырманы зерттейді Санақ басын есептейді біледі ; Қозғалыстың салыстырмалылығын сипаттай алады;
2 балл
Дискриптор : ЖИ көмегімен берілген тапсырманы орындай алады; Коммикс көмегімен тақырыпты түсіне алады;
Механикалық қозғалыс және оның сипаттай алады; Санақ жүйесі ұғымын біледі; Келесі терминдердің физикалық мағынасын түсіндіре алады – материялық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырма-лылығы, траектория, жол, орын ауыстыру
2 балл
Дискриптор :
Оқулықтағы тапсырманы дұрыс орындай алады; Жол мен орын ауыстыруды көрсете алады,санақ басын белгілей алады;
2 балл
Дискриптор : Функционалдық сауаттылық тапсырмасын дұрыс орындай алады; Оқушылардың қозғалысын сипаттай алады; Қозғалыстың салыстырммалылығын түсіне алады; Жол мен траекторияны ,орын ауыстыруды ажырата алады ;
2 балл |
Жұмыс парағы Тапсырмалар
|
||||||||||||
|
Cергіту 3 минут |
Нейро жаттығулар « Оң қол,сол қол» нейрожаттығуын жасайды |
Оқушылар нейрожаттығуларды орындайды. |
Мақтау ,мадақтау. |
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5 минут
Рефексия
Бағалау
Үй тапсырмасы
|
Сабақты бекіту тапсырмасы Educaplay платформасындағы ойын түріндегі тапсырманы орындайды. https://www.educaplay.com/learning-resources/17849760-learning_resource.html
Мұғалім оқушыларға “Мини тест” әдісі көмегімен жұптық тапсырма таратады. Сұрақтарға жауап беріңіз: Тест тапсырмасы
Жауабы: B
Жауабы: A
Жауабы: A
Жауабы: A
Жауабы: B |
Сабақты бекітуге берілген тапсырманы орындайды. |
Дискриптор : Механикалық қозғалыс және оның сипаттай алады; Санақ жүйесі ұғымын біледі;
Сабақты бекіту тапсырмасын дұрыс орындай алады;
1 балл
|
Жұмыс парағы Тапсырмалар
|
||||||||||||
|
Рефлексия
Үй тапсырмасы:Тақырыпты оқу,видео сабақты қарау. Оқулық соңындағы сұрақтарға жауап жазу.Жаттығу есептерін аяқтау.Тақырыпқа байланысты қызықты зерттеу мен үй жағдайында қауіпсіздік шарасын сақтай отырып эксперименттер жасап видео материал дайындасаңыз да болады. |
Сабаққа кері байланыс қалдыраады. Жұмыс парағында Өзін өзі бағалап бағалап сабақтың соңында хабарлайды. |
Жұмыс парағында Өзін-өзі бағалау жүргізеді.
|
Кері байланыс стиккерлері
Жұмыс парағы |
Оқушының жұмыс парағы
|
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.1.1 – келесі терминдердің физикалық мағынасын түсіндіру – материялық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырма-лылығы, траектория, жол, орын ауыстыру |
Жаңа сабақ
Жаңа сабақ
https://youtu.be/jCRMZPx-7Vk?si=WtTqJuq6YSInnG--

Стиммульяциялық программа көмегімен тақырыпқа сай тапсырманы зерттейді
https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/templateimg.php?s=mech_kolo&l=ru

ЖИ көмегімен берілген тапсырманы орындайды.


Тапсырма


Оқулықпен жұмыс

Жеке тапсырма
Суретпен жұмыс
Жол мен орын ауыстыруды көрсетіп ,санақ басын белгілеңіз


Функционалдық сауаттылық тапсырмасы
Қызықты тапсырма №3:
Екі оқушы ның сыныптағы қозғалысын сипаттаңыз.Санақ басы бола алатын нктені белгілеңіз.Сыныпта екі бала ары – бері қозғалады ,топтың үшінші оқушысы санақ басы болып ортада тұрады қалған топтағы оқушылар Санақ басын қозғалыстың салыстырмалығын түсіндіреді.
Жұптық тапсырма : «Сыйқырлы қалам» оқушылар өзінің үйімен мектеп арасындағы жол мен орын ауыстыруды салады.Төмендегі сұрақтарға жауап береді
1.Сен мектепке қанша уақытта келесің ?
2.Үйден мектепке дейін неше кеилометр?
3.Жоғарыдағы екі сұрақтың жауабын қолданып жылдамдығыңды тауабыңыз
4.Санақ басы үй ма ,мектеп па ?

|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Үй |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Мектеп |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сабақты бекіту тапсырмасы
Wordwoll мен Educaplay платформасындағы ойын түріндегі тапсырманы орындайды.

Мұғалім оқушыларға “Мини тест” әдісі көмегімен жұптық тапсырма таратады.
Сұрақтарға жауап беріңіз:
Тест тапсырмасы
-
Механикалық қозғалыс дегеніміз не?
-
A) Дененің белгілі бір уақыт аралығында тыныштықта болуы
-
B) Дененің бір нүктеден екінші нүктеге орын ауыстыруы
-
C) Дененің орнында қозғалмай тұруы
-
D) Дененің айналу қозғалысы
-
Жауабы: B
-
Қозғалыс жылдамдығын қандай формуламен есептейміз?
-
A) v=s/t
-
B) v=t*s
-
C) s=v*t
-
D) t=v×s
-
Жауабы: A
-
Түзу сызықты бірқалыпты қозғалыс кезінде дененің жылдамдығы:
-
A) Өзгермейді
-
B) Артады
-
C) Төмендейді
-
D) Тек бастапқы нүктеде өзгереді
-
Жауабы: A
-
Егер дене 10 м/с жылдамдықпен 5 секунд жүрсе, қанша қашықтық жүреді?
-
A) 50 м
-
B) 10 м
-
C) 100 м
-
D) 500 м
-
Жауабы: A
-
Қандай шама қозғалыс кезінде өзгермейді?
-
A) Уақыт
-
B) Жылдамдық
-
C) Орын ауыстыру
-
D) Ара қашықтық
-
Жауабы: B
РЕФЛЕКСИЯ БАҒАЛАУ

ЕБК тапсырмасы
1-тапсырма
Сұрақ: Механикалық қозғалыс дегеніміз не? Өз сөзіңмен түсіндір.
Бағалау
критерийі:
- Қозғалыстың анықтамасын дұрыс жазады;
- Басқа денелерге қатысты орнын өзгерту екенін атап көрсетеді.
2-тапсырма
Санақ жүйесінің
құрамына кіретін бөліктерді ата.
Жауапты кестеге жаз:
|
№ |
Санақ жүйесінің бөлігі |
Мысалы |
|
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
3-тапсырма
Ситуация: Оқушы
пойыздың ішінде кітап оқып отыр.
– Пойызға қатысты ол тыныштықта ма, әлде қозғалыста ма?
– Жерге қатысты ше?
4-тапсырма
Өз өміріңнен қозғалыстың салыстырмалылығына мысал келтіріп, қысқаша сурет не сызба жаса.

шағым қалдыра аласыз
























