Мейірімділік-асыл қасиет

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Мейірімділік-асыл қасиет

Материал туралы қысқаша түсінік
Құндылық жазылған. Түрлі әдіс-тәсілдер қолданылған.
Материалдың қысқаша нұсқасы



Тәрбие сағаты :

Мейірімділік құндылығы

Күні:

22.01.2024ж

Класс жетекші

Ильясова Бақшагүл Темірханқызы

Класс: 6 «Ә»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын)

Мейірімділікті –анадан үйрен


(халық даналығы )

Сабақтың мақсаты:

Баланың бойына рухани-адамгершілік  қасиеттерді ұялату, жақсы-жаманды ажырата білуге ,адамды қасылқасиеттерді игеруге ықпал ету.Бір-бірі мен қарым-қатынастарын жақсарту,оларды  адамгершілікке ,имандылыққа. Шыншылдыққа, мейірімділікке тәрбиелеу.


Құндылықтарды дарыту:

Отансүйгіштік, еңбекқорлық

Құндылық:


«АР-ҰЯТ

- Достарына, сыныптастарына, отбасы мүшелеріне қамқор болу,мейірімділік таныту;


Ресімдеу:

Слайд

Музыкалық және бейне көркемдеу:

Плакат

Үлестірмелі материалдар:

Таратпа қағаздар,

Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер

«Мейірімділік туралы»

Дайындыққа арналған әдебиет

Жұмбақтар,дәптер, интерактивті тақта,нақыл сөздер.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар Сабақтың техникалық құрал - жабдықтары

Ұйымдастыру кезеңі

( 7 минут)

Қазақстан Республикасының Гимні орындалады. (аудиозапись қосылады)


Мұғалім:    -Саламатсыздарма құрметті оқушылар !Бүгінгі біздің тәрбие сағатының тақырыбы «Мейірімділік-асылқасиет». Адамның жақсы қасиеттерінің бірі мейірімділік туралы әңгімелесеміз. Адамдардың бір-бірінедеген мейір шапағаты –әдептілік белгісі , сол туралы білеміз

«Жүректен -жүрекке»
Әрбірқатысушыөзесімінатап, жылылебізбілдіреді.Келесіойыншыоллебіздіқайталамауытиіс
Сыныпта жағымды психологиялық

ахуал қалыптасады


Оқушылар мұғаліммен амандасады, түгенделеді, партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады.

Оқушылар бір-біріңе жүрек жылуын сыйлап, әр оқушы бір-біріне мейірімді, қайырымды жылы сезімге толы екенін жақсылықтың бәрі жүректен шығатынын жеткізу. .









Сабақтың басы

(13 минут)

«Таза тақта» әдісі

Тақтада тақырыпқа сай суреттер ілінеді. Оқушылар сол суреттерді талдай отырып, сабақтың тақырыбын ашады.

Абайдың 14 сөзімен таныстыру

«Мейірімдіадам» бойындағы қасиеттерді атап өтсек: жақсыадам, ақкөңіл, жаны таза, шыдамды, рақымшыл, жылы жүректі. Ендіосындайадамдепкімдіайтаредіңдер?

 Әрине мейірімді жандардың қатарындаең бірінші біздің аналарымыз тұрады екен.

 Адамзат ненің,кімнің  мейіріміне бөленген?

 Күн, табиғат, ана, ұстаз, дәрігер және тағы басқалардың мейіріміне бөленеді. Ендеше мына сұрақтарға жауап беріп көрейікші:

«Мейірімді адам» дегенді қалай түсінесіңдер?  Қандай адамды мейірімді адам деп айтасыңдар?



«Мейірімділік шуағы» сөзін топтастыру

Фотосуреттерге қарай отырып тақырыптың мазмұнын ашады.



Оқушылардың жауаптары тыңдалады.


















жақсыадам           ақкөңіл           жаны таза          бірлік

жарастық                                                                           махаббат

 

шыдамды                   Кім мейірімді?                           рақымшыл

 

 

ынтымақ                                                   бауырмалдық

 

жылыжүректі        сүйіспеншілік            қамқорлық         достық



(Тақтағаоқушылар осы сөздіңмағынасынашатынсөздердіқойыпшығады)


фотосуреттер






интербелсенді тақта, слайд















Сабақтың ортасы

(20 минут)

«Болады-болмайды» тренингі

-Мейірімді болуға …. (болады),               Кешірімді болуға …. (болады),

Қатыгез  болуға …. (болмайды),              Тәртіпті болуға …. (болады),

Әдепті болуға …. (болады),                     Ұрысқақ болуға…. (болмайды),

Сыпайы болуға …. (болады),                   Қайырымды болуға …. (болады),

Бұзық болуға …. (болмайды),                  Бауырмал болуға …. (болады),

Ақылды болуға ….. (болады),                  Мақтаншақ болуға …. (болмайды),

Шыншыл  болуға …. (болады),                Арам болуға …. (болмайды),

Маман болуға …. (болады),                Жаман болуға …. (болмайды),



Тапсырма:«Кім және не мейірімді?»  Күлімдеген …. мейірімді. (күн)     

Кіршіксізақ ….  мейірімді! (қар)

Таза мөлдір….  мейірімді!  (су)

Бәріміздікөтеріптүрған  …. мейірімді!  (жер)

Аяулы …. мейірімді! (анам)           

Қадірлі …. мейірімді! (әкем)

Әлпештеген …. мейірімді! (әжем)   

Еркелеткен ….  мейірімді! (атам)

Жылыжүзді  …. мейірімді! (ұстазым)  

Тату-тәтті …. мейірімді!  (достарым

(оқушылар шеңберге тұрады, мұғалім болатын нәрселерді айтқанда оқушылар қолдарын үш рет шапалақтайды, ал болмайтын нәрселерді айтқанда қолдарын бір рет шапалақтайды)

























Түсіп қалған сөздерді орнына қою керек. (баяу музыка ойнаптұрады)




































Сабақтың соңы

(5 минут)

«Білімімді қорытамын»

Оқушылар бүгінгі сабақта қандай мәліметтерімен танысқандығы туралы ой қозғайды.

Жағдаяттардышешу:

1-жағдаят: Сен аулада ролик теуіпжүрдің, ал сеніңдосыңныңролигіжоқ, сеніңәрекетің?

2-жағдаят: Сеніңалдыңнанбірқұшақ газет-журнал көтерген хат тасушыапай  шықты , сен не істередің?

3-жағдаят: Сенің  анаң ас дайындапжатыр, ал ініңмазасызданыпкетті,сеніңәрекетің?

4-жағдаят: Сеніңалдыңнанауырсөмкелерінкөтергенәжешықты, сен абайсыздаоләженіқағыпкеттің, оныңсөмкесіндегізаттарышашылыпқалды, сен не істередің?



Мұғалім:  -Балалар  сендерөздеріңдімейірімдібаламындепсанайсыңдарма? Ендеше  бәрімізбірге «Мейірімділік ағашын» өсірейік, ол үшін сендер өздеріңді не үшін мейірімді санайтындарыңды айтып, «мейірімділік ағашына»  жемістердіілеміз.

Қорытынды:  -Балалар бүгін сабақта адам бойындағы тағы бір асыл қасиет мейірімділік туралы білдіңдер? Осы сабақтаөздеріңе не алдыңдар, не үйрендіңдер?         (оқушыларжауабы)

-Дұрысбалалар, адамдар  бір-біріне  әрқашанқамқоршы, адал, қиынжағдайдақолұшынберуікерек, әркүнін  күлімдепқарсыалып, өзінқоршаған  адамдарға,бауырларына  мейірімділіктанытабілуікерек.

.




Оқушылар берілген жағдаяттарға байланысты өз ойларын айтады.




























«Мейірімділік ағашын» өсірейік . Оқушылар мейірімділік ағашына жақсы тілектер жазады.











А4 парақ, пламастер




























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
22.01.2024
538
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі