Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Мейоз фазалары. Мейоз бен митозды салыстыру.
Модельдеу «Митоз-мейоз кезеңдерін зерттеу». Meiosis.
|
Бөлім: |
Жасушалық цикл |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Чакеева Е.С |
|
Күні: |
03.02. |
|
Сыныбы: 9А, 9Ә |
Қатысушылар саны: 26\27 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мейоз фазалары. Мейоз бен митозды салыстыру. Модельдеу «Митоз-мейоз кезеңдерін зерттеу». Meiosis. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.2.3 - мейоз кезеңдерін сипаттау; 9.2.2.4 - митоз және мейоз үдерістерін салыстыру -describe the processes and stages of meiosis -comprate the processes of mitosis and meiosis |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Білім алушылар мейоз және оның фазаларын түсіндіре алады. |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылық ты ояту. 3 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Топқа бөліну 2.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 3.Сабақта жақсы атмосфера қалыптастыру үшін мұғалімнің сөзі |
Топқа бөлінеді Амандасады, түгендейді. Сабаққа назарын бұрады. Оқу құралдарын дайындайды. |
|
Топқа бөлінетін қағаздар, кітап, дәптер, қалам. Топтың бөлінуіне мұғалім өзгеріс енгізуіне болады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын сұрау 5-7 мин |
Доп лақтыру арқылы to transform жаңадан жасау түрлендіру. Мұғалім допты ұстап бір терминнің ағылшынша аталуын айтып, оқушыға жібереді, оқушы ол сөздің аудармасын айтып, келесі оқушыға терминді айтып, лақтырады, осылай жалғасады. |
1.Cleavage-ажырау; 2.Division-бөліну; 3.Identical-бірдей; 4.Inward-ішке; 5.To condense-топталу; 6.To replicate-көшіріп алу; 7.To transform-жаңадан жасау; 8.Профаза- Prophase 9.Метафаза-Metaphase 10.Анафаза-Anaphase 11.Телофаза - Telophase |
1 термин 1 ұпай |
Доп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 мин 5-7 мин |
«Миға шабуыл» әдісі Сұрақ: Жыныс жасушалары мейоз арқылы түзіледі. Неліктен митоз жолымен емес? Сабақтың тақырыбын айтады, мақсатымен таныстырады. Мұғалім қысқаша тақырыпты түсіндіреді. Негізгі ұғымдар мен ағылшынша термин сөздермен таныстырып өтеді. Мұғалімнің түсіндіруі: Мейоздың биологиялық мəні: көбеюге қажетті жыныс жасушалары - гаметалардың (сперматозоид жəне жұмыртқа жасушасы) түзілуі болып табылады. The biological essence of meiosis is the formation of gametes (sperm and egg cells) that are necessary for reproduction. |
Оқушы жауап беруге тырысады, алдыңғы білімді қолдана отырып. 1.Митоз дегеніміз не? 2. Ол қандай сатыдан тұрады? 3.Митоз арқылы бөлінген кезде хромосома мөлшері қалай өзгереді? |
Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. |
«Жарай сың!» деген мадақтау сөзімен ынталан дыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 5 мин оқуға |
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді. |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. |
1.Мейоз үдерісіне сипаттама береді. 2. Ол қандай негізгі екі сатыдан тұрады? 3.Мейоз арқылы бөлінген кезде хромосома мөлшері қалай өзгереді? |
Тақырып бойынша мәлімет пен танысады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырма 1 7-10 мин Модель жасау Қорғау 1-2 мин |
Модель жасауға, әрбір фазаны ашуға , бақылауға, үлгілік материалдарды, құралдарды береді. |
1. топ- Профаза Мейоз I фазаларының кезеңдерін моделдейді: Гомологиялық хромосомалар және коньюгация мен кроссинговер үдерістері арасындағы байланысты анықтайды. 2. топ- Метафаза Мейоз II фазаларының кезеңдерін моделдейді; 3. топ- Анафаза Митоз фазаларының кезеңдерін моделдейді.. 4. топ- Телофаза Кестеге салу. Митоз бен мейоз фазаларының кезеңдерін салыстырады. |
Модель жасау Критерийі: 1-2-3 топ Жалпы - 3 ұпай 1. Мейоз, митоз кезеңдерін ретімен дұрыс көрсету; 2. Центромера -лардың көрінісі мен хромасомалар дың әр фазаға таралуын көрсете білу; 3. Кезеңдердің аталуын дұрыс жазу. Дескриптор: 4-ші топ 1.Үдерісті дұрыс көрсету; 2. Биологиялық рөлін ашу; 3.Үдерісті дәлелмен жеткізу Бағалау: Әр топ қорғағаннан кейін бағалау- Келісемін; Толықтырамын; Сұрағым бар. |
9-сынып оқулы ғы. Жұмыс дәптер лері. А3 қағазы пенопласт, клей, түрлі –түсті бояу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырма 2 1 мин Тексеру 1 мин Тапсырма 3 (қосымша) 1,5-2 мин Тексеру 1мин |
Берілген мейоздың фазаларын, ерекшеліктермен сәйкестендіріңіздер. Тест |
1.Мейоздың митоздан ерекшелігін тап А. Тұқымқуалаушылық ақпарат тең бөлінеді В. Жыныс жасушалары түзіледі С. Дене жасушалары түзіледі 2. Мейоздың ең ұзақ фазасы А. Профаза I В. Метафаза I С. Профаза II 3. Қай фазада хроматидтер хромасомаларға айналады, ұршық жіптері полюстерге тартылады А. Профаза I В. Анафаза II С. Метафаза II 4 Митоз ерекшелігін сипаттайтын ұғымды көрсет: А. Хромасомалар алмасып, кроссинговер жүреді; В.Жыныс жасушалары түзіледі С.Аналық жасушадан құрылысы бірдей екі жас жасуша түзіледі 5. Гомологты гендердің алмасуы А. Кроссинговер ; В.Редукция С.ДНК репликация Жауабы: 1 В; 2А; 3В; 4 С; 5 А |
Дескриптор: Жалпы - 4 ұпай 1.Мейоз фазаларын Ж: 1д.2б.3а.4с
Дескриптор: Жалпы - 5 ұпай 1.Мейоз фазаларына тән жауапты табады 2. Митоз фазаларына тән жауапты табады
|
9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Чакеева Еркеш Серикбаевна Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Мейоз фазалары. Мейоз бен митозды салыстыру. Моделдеу "Митоз кезеңдерін зерттеу"
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Мейоз фазалары. Мейоз бен митозды салыстыру. Моделдеу "Митоз кезеңдерін зерттеу"Материал туралы қысқаша түсінік
Мейоз фазалары. Мейоз бен митозды салыстыру.
Модельдеу «Митоз-мейоз кезеңдерін зерттеу».
Meiosis.
Мейоздың биологиялық мəні: көбеюге қажетті жыныс жасушалары - гаметалардың (сперматозоид жəне жұмыртқа жасушасы) түзілуі болып табылады.
The biological essence of meiosis is the formation of gametes (sperm and egg cells) that are necessary for reproduction.
Модель жасауға, әрбір фазаны ашуға , бақылауға, үлгілік материалдарды, құралдарды береді. 1. топ- Профаза
Мейоз I фазаларының кезеңдерін моделдейді: Гомологиялық хромосомалар және коньюгация мен кроссинговер үдерістері арасындағы байланысты анықтайды.
2. топ- Метафаза Мейоз II фазаларының кезеңдерін моделдейді;
3. топ- Анафаза Митоз фазаларының кезеңдерін моделдейді..
4. топ- Телофаза Кестеге салу.
Митоз бен мейоз фазаларының кезеңдерін салыстырады.
Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқа мерзімді жоспар Сабақтың тақырыбы: Мейоз фазалары. Мейоз бен митозды салыстыру. Модельдеу «Митоз-мейоз кезеңдерін зерттеу». Meiosis.
Сабақтың барысы:
|













