Ұйымдастырылған оқу қызметінің
мақсаты:
|
Сөйлем сызбасының соңына тиісті
тыныс белгілерін қою: нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі. Жазу
жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы жəне төменгі сызығын
сақтап, əріп элементтерін жазу
|
ҰОҚ
басталуы
3 – 5
минут
|
Оқу қызметіне балалардың
назарын тарту үшін жағымды көңіл-күй
туғызамын.
Балалар бір-бірлеріне жылы
сөздер айтады.
Мына сұлу
əлемде
Адам өмір
сүреді.
Үлкен менен
кішіге,
Күн сəулесін
төгеді.
Емен ағашы, түйе, елік, бекіре
балықтарының суретін таңдау арқылы төрт топқа бөлінеді. (Бала
үнінін ескере отырып. Балалар қалаған суретін
алады.)
|
Балалар ортаға тұрып өлең
жолдарын қимылмен қайталайды.
Қалаған суреті бойынша топқа
бөлініп отырады
|
Емен ағашы, түйе, елік, бекіре
балықтарының суреттері
|
Негізгі бөлім
15-20
мин
|
Балаларға əртүрлі дыбыстар
тыңдап, ненің дыбысына ұқсайтынын табады. Дыбыстарды балалар
ым-иширамен қайталайды.
Əліппе-дəптермен
жұмыс.
1-тапсырма. Сурет желісімен
балаларға сұрақ қоямын.
Е əрпі кездесетін жануарларды
атауды ұсынамын.
Осылардың ішіндегі өз өлкесінде
тіршілік ететін жануарларды табу.
2-тапсырма. Суда тіршілік
ететін жануарларды көк түспен , құрлықта тіршілік ететін
жануарларды жасыл түспен қоршап сыз. Е дыбысы қай сөздерде бар?
Дыбыстық талдау жаса. Қайсысы бекіре?
Е – дауысты
дыбыс.
Е дыбысын айтқанда дауысымыз
жіңішкеріп естіледі, дыбыс ерін арқылы
айтылады.
Сергіту
сəті.
Тербеледі
ағаштар,
Алдымнан жел
еседі.
Кіп-кішкентай
ағаштар
Үп-үлкен боп
өседі.
3-тапсырма
Өлең жолдарын
оқимын.
Елік
Лағымен
екуі
Елең-елең
етеді.
Жүгірсе егер
меніңше,
Желді қуып
жетеді.
4-тапсырма. Сурет бойынша жұмыс
жүргізіледі.
Мұздан тайып
Ш,
Тоқтай алмай «Ш-Ш-Ш!» -
деп,
Төңкеріліп Е
болды.
5-тапсырма. Е əрпін түрлі
заттардан құрастырып жасайды.
6-тапсырма. Мектеп жобасының
сызбасын бастырып сызады. Оның қай əріпке ұқсайтынын айтады. Е
əрпінің баспа түрін жазады.
|
Сұраққа жауап беріп,
əңгімелейді.
Е əрпі кездесетін жануарларды
атайды.
Сурет бойынша ажыратады. Суда
тіршілік ететін жануарларды көк түспен , құрлықта тіршілік ететін
жануарларды жасыл түспен қоршап сызады. Дыбыстық талдау жасайды.
Бекіре балығын табады.
Балалар орындарынан тұрып, өлең
жолдарын қимылмен 2-3 рет қайталап айтады.
Өлеңде айтылған жануардың атын
қайталайды, сол сөзге дыбыстық талдау
жасайды.
Е əрпінің бейнесін түсті
қағаздармен құрастырады.
Е əрпі туралы өлеңді тыңдайды.
Е əрпінің қандай затқа ұқсайтынын айтады.
|
Әртүрлі дыбыстар басылған
үнтаспа.
Әліппе-
дәптер
Әліппе-
дәптер.
Түрлі-түсті
қаламдар.
Әліппе-
дәптер
Әліппе-
дәптер
Әліппе-
дәптер
Әліппе-
дәптер
|