Шакарова Багит Зайноллаевна
«Железнодорожный жалпы білім беретін мектебі» КММ
Қарасу ауданы
Қостанай облысы
Сабақтың тақырыбы: Мектеп өмірі. 6 сынып
Сабақтың мақсаты:
О1.Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау.
Т3.Күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну.
Ж 2. «Мектеп» тақырыбы бойынша өтілетін сөздер мен сөз тіркестерін жете түсіндіру.
А 1.Жаттығу жұмыстарын орындау барысында грамматикалық тақырыпты бекіту, оқушыларды диалогтік сөйлесуге үйрету.
Сабақтың міндеттері:
1.Жұппен, жеке жұмыс түрлерін жүргізу, бір –біріне көмек көрсетулерін дамыту.
3. Бір-бірінің пікірін тыңдау, бағалай білу, өзін-өзі бағалауды дамыту
4. Сабақта барлық оқушыға жайлы жағдай тудыру, олардың белсенділігін арттыру.
Типі: аралас
Сабақтың түрі: дәстүрлі- қорыту
Әдіс-тәсілі: «сұрақ-жауап», «көрнекілік» стратегия, ізденушілік әдіс, «Полиглот» ойыны, ой қозғау, шығармашылық, жұппен,топпен, «ыстық орындық» тәсілі.
Көрнекіліктер: мектеп туралы суреттер, презентация, эпиграф, мозайка, кесте, түрлі түсті қарындаштар, ватман, ноутбук.
Қолданылған модульдер: Сын тұрғысынан ойлау, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, диалогтік оқыту.
Түйінді идеялар: Оқушылардың белсенділігін арттыру стратегиялары, формативті, суммативті бағалау
Күтілетін нәтиже: - Сыни ойлау дағдылары артады. - Өздігінен тақырыпты меңгереді. - Қызығушылықтары артады. –Тақырыпты түсініп, өз идеясын ұсынады.
Табыс критерий -тақырып бойынша жұмыс істей алады; -сыныптастарын тыңдай алады; -өз ойын мүмкіндігінше жеткізеді;-қол жетімді сұрақтарға жауап береді; -проблемалақ сұрақтарды қолданады.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі. 1 минут
Психологиялық дайындық. (Мұғалім сөзі )
Қайырлы таң, оқушылар!
Қайырлы күн болсын.
Аптаның әр күндері,
Сәттілікке толсын.
Сәлеметсіңдер ме, оқушылар ! Мен бүгінгі сабақта бәрімізге сәттілік тілеймін. Тақтада аквариумның ішіндегі алтын балықтардың суреті ілініп тұр, ал енді сіздер бір – бірден тақтаға шығып, сол балықтарды аулайсыңдар. Қандай армандарыңыз болса, соны алтын балықтардан сұрайсыңдар, ал алтын балықтар соны орындайды. (Оқушылардың тақтаға шығуы )
Мен сендерге сабақта бестік
баға алуларынды тілеймін.
Мен бәрімізге сабақта
сәттілік тілеймін.
-Өте жақсы, армандарымыз қабыл болсын, орындалсын .
(Осы психологиялық дайындық арқылы оқушылардың назарын сабаққа аудару)
Оқушыларды мозайка құрастыру арқылы 3 топқа бөлу. 1 минут
Енді бүгінгі сабағымызды бастайық, ең алдымен сынып ережесіне тоқтау және топтағы ішіндегі рөлдерін бөліп алу. ( спикер- басшы, дизайнер, таймер, үлестіруші және т.б.)
Топтың ережесі:
-
Бір-бірімізді естиміз, тыңдаймыз;
-
Бір – бірімізге көмектесеміз;
-
Достықты сақтаймыз;
-Осы сынып ережесін қатаң сақтай отырып , өткен сабағымызға бір шолып өтейік.
Үй тапсырманы тексеру. 2 тапсырма 1 минут
Балалар, бүгінгі біздің сабақтың тақырыбымыз « Мектеп өмірі».
Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру. 1 минут
Сабақ эпиграфы: Мектеп — жас ұрпаққа білім, тәрбие беретін мекеме, білім беру жүйесінің негізгі мақсаты.
Кубизм стратегия бойынша сұрақтарға жауап береміз. 2 минут
Сұрақтар: 1. Сен қайда оқисың?
2. Сенің мектебің қандай?
3. Мектеп нешінші жылы салынды?
4. Мектепте не бар?
5. Біздің мектеп директоры кім?
6. Мектеп ауласы қандай?
7. Саған біздің мектеп ұнайды ма?
1.
Тақта бойынша
жұмыс 3
минут
- Балалар, мына суретке қараңдаршы не көріп
тұрсыңдар? ( Мектеп туралы суреттер ілілу
тұрады)
-
Мектеп.
- Мектепте біз не
істейміз?
2. Сынып жұмысы: Сызбалар бойынша сөйлемдерді құрастыру. Оқушылар дәптерлеріне жаэады және оқиды. 5 минут
көше
а
ула
жаяу,троллейбуспен, автобуспен
Мектеп кабинеттер, кітапхана,
асхана, шеберхана
кең, жарық қабат ағаш,гүлдер
3. Әр топқа жеке тапсырма. 5 минут
1 топ- Мектеп кітапхана туралы мәтін құрастыру.
2 топ- Мектеп асхана туралы мәтін құрастыру.
3 топ- Мектеп кабинеттері туралы мәтін құрастыру.
4. Ауызша жұмыс. Өлеңді мәнерлеп оқып шығу, әр топтан оқыған оқушыға бағалау парақ арқылы бағалау. 7 минут
Бағалау парағы
|
шкала |
Естерпе |
|
«5» |
Бәрі дұрыс |
|
«4» |
Мәнерлеу , 1-2 кателері бар |
|
«3» |
Мәнерлеу емес, 2-3 қателері бар |
|
«2» |
Мәнерлеу емес, көп кателері бар |
(Әр топқа өлеңді үлестіру)
Алтын ұя мектебім
аялаған,
Бар балаға білім беріп сая
болған.
Үлкен жолға түсіріп
шәкірттерін
Жаманға да жақсыға пана
болған.
Еркелігін көтеріп әр
баланың,
Сусындатып білімнің
тұнығынан.
Саған қарыз бар пенде
ғаламдағы,
Нәр алып ұшып шыққан
қойыныңнан.
5. Қазіргі заманда, әр адам үш тілді білуі тиіс. Қазір біз қараймыз, сендер қазақ және ағылшын тілдерді қалай білесіңдер? Соған орай, «Полиглот» ойынды – «Ыстық орындық» тәсілмен жүргізіледі. 3 минут
(стикерлер арқылы формативті бағалау )
Мұғалім оқиды: Школа, учитель, класс, книга, тетрадь, мама, город, двор, библиотека,
столовая.
6. Әр топтан бір- бірден оқушы шығады, мектеп туралы синквейн құрастырады, басқа оқушылар оған көмектеседі. 3 минут
Синквейн
2 сын есім
3 етістік
1 сөйлем
1 ассоциация
Тыныштық
сәті: Баяу музыка әуенімен балалар көздерін жұмады.
Туған мектептің, таза ауасын, әдемі гүлдерін, сайраған құстарын көз
алдымызға елестетеміз. Туған мектеп қандай
тамаша!
Оқушылар көздерін ашады, туған мектеп туралы
ойларын айтады.
2
минут
Мұғалім мектеп туралы айтады.
Мектеп — жас ұрпаққа білім, тәрбие беретін мекеме; білім беру жүйесінің негізгі буыны. Басты нысаны – сабақ оқыту. Оны мұғалім атқарады.
Мектеп- біздің екінші үйіміз.
Мектеп - бізге білім, тәрбие,
болашаққа жолдама береді.
Сергіту сәтті өткізу: 1 минут
Тербеледі ағаштар,
Алдымнан жел соғады.
Кіп- кішкентай ағаштар,
Алдымнан үлкен болып өседі.
Сабақты қорыту, бекіту. 7 минут
Үш топқа«Мектеп»тақырыбына кластер салуға
тапсырма беру. ( Ватман мен түрлі түсті қарындаштарды үлестіру).
Тапсырманы орындағаннан кейін соң, әр топ ортаға шығып
қорғайды.
Соңынан осы бағалау критерий арқылы
жүргізіледі, бағалайды.
Кластер бойынша бағалау парағы ( Ең жоғарғы балл - «5»)
Жұмысты бағалау
критериясы:
1) тақырыптың толық
ашылуы;
2) Жұмыстың
безендіруі;
3) Тақырыптың дұрыс
берілуі;
Рефлексия: 2 минут
Тақтада 3 конверт ілініп тұрады. Оқушыларға стикерлерді үлестіру, әр оқушы бір- бірден тақтаға шығып, өз стикерлерін тандаған конвертке салады:
1 конвертте мектеп сөмкенің суреті – мен сабақта бәрін түсіндім, маған бұл тақырып келешекте керек.
2 конвертте еттартқыштың суреті – сабақта берген тақырыпты толық түсінбедім, үйде тағы да көп жұмыс істеуге керек.
3 конвертте себеттің суреті- сабақ маған ұнаған жоқ, тақырып түсініксіз, маған ештене керек жоқ.
Оқушылар өз ойларын айтады.
Бағалау кезі:
Ү/ тапсырманы беру: «Мектеп» туралы эссе жазу. 1 минут
Алғыс және қоштасу кезі: Мұғалім оқушыларына алғысын айтады, қоштасады.


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мектеп өмірі. 6 сынып
Мектеп өмірі. 6 сынып
Шакарова Багит Зайноллаевна
«Железнодорожный жалпы білім беретін мектебі» КММ
Қарасу ауданы
Қостанай облысы
Сабақтың тақырыбы: Мектеп өмірі. 6 сынып
Сабақтың мақсаты:
О1.Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау.
Т3.Күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну.
Ж 2. «Мектеп» тақырыбы бойынша өтілетін сөздер мен сөз тіркестерін жете түсіндіру.
А 1.Жаттығу жұмыстарын орындау барысында грамматикалық тақырыпты бекіту, оқушыларды диалогтік сөйлесуге үйрету.
Сабақтың міндеттері:
1.Жұппен, жеке жұмыс түрлерін жүргізу, бір –біріне көмек көрсетулерін дамыту.
3. Бір-бірінің пікірін тыңдау, бағалай білу, өзін-өзі бағалауды дамыту
4. Сабақта барлық оқушыға жайлы жағдай тудыру, олардың белсенділігін арттыру.
Типі: аралас
Сабақтың түрі: дәстүрлі- қорыту
Әдіс-тәсілі: «сұрақ-жауап», «көрнекілік» стратегия, ізденушілік әдіс, «Полиглот» ойыны, ой қозғау, шығармашылық, жұппен,топпен, «ыстық орындық» тәсілі.
Көрнекіліктер: мектеп туралы суреттер, презентация, эпиграф, мозайка, кесте, түрлі түсті қарындаштар, ватман, ноутбук.
Қолданылған модульдер: Сын тұрғысынан ойлау, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, диалогтік оқыту.
Түйінді идеялар: Оқушылардың белсенділігін арттыру стратегиялары, формативті, суммативті бағалау
Күтілетін нәтиже: - Сыни ойлау дағдылары артады. - Өздігінен тақырыпты меңгереді. - Қызығушылықтары артады. –Тақырыпты түсініп, өз идеясын ұсынады.
Табыс критерий -тақырып бойынша жұмыс істей алады; -сыныптастарын тыңдай алады; -өз ойын мүмкіндігінше жеткізеді;-қол жетімді сұрақтарға жауап береді; -проблемалақ сұрақтарды қолданады.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі. 1 минут
Психологиялық дайындық. (Мұғалім сөзі )
Қайырлы таң, оқушылар!
Қайырлы күн болсын.
Аптаның әр күндері,
Сәттілікке толсын.
Сәлеметсіңдер ме, оқушылар ! Мен бүгінгі сабақта бәрімізге сәттілік тілеймін. Тақтада аквариумның ішіндегі алтын балықтардың суреті ілініп тұр, ал енді сіздер бір – бірден тақтаға шығып, сол балықтарды аулайсыңдар. Қандай армандарыңыз болса, соны алтын балықтардан сұрайсыңдар, ал алтын балықтар соны орындайды. (Оқушылардың тақтаға шығуы )
Мен сендерге сабақта бестік
баға алуларынды тілеймін.
Мен бәрімізге сабақта
сәттілік тілеймін.
-Өте жақсы, армандарымыз қабыл болсын, орындалсын .
(Осы психологиялық дайындық арқылы оқушылардың назарын сабаққа аудару)
Оқушыларды мозайка құрастыру арқылы 3 топқа бөлу. 1 минут
Енді бүгінгі сабағымызды бастайық, ең алдымен сынып ережесіне тоқтау және топтағы ішіндегі рөлдерін бөліп алу. ( спикер- басшы, дизайнер, таймер, үлестіруші және т.б.)
Топтың ережесі:
-
Бір-бірімізді естиміз, тыңдаймыз;
-
Бір – бірімізге көмектесеміз;
-
Достықты сақтаймыз;
-Осы сынып ережесін қатаң сақтай отырып , өткен сабағымызға бір шолып өтейік.
Үй тапсырманы тексеру. 2 тапсырма 1 минут
Балалар, бүгінгі біздің сабақтың тақырыбымыз « Мектеп өмірі».
Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру. 1 минут
Сабақ эпиграфы: Мектеп — жас ұрпаққа білім, тәрбие беретін мекеме, білім беру жүйесінің негізгі мақсаты.
Кубизм стратегия бойынша сұрақтарға жауап береміз. 2 минут
Сұрақтар: 1. Сен қайда оқисың?
2. Сенің мектебің қандай?
3. Мектеп нешінші жылы салынды?
4. Мектепте не бар?
5. Біздің мектеп директоры кім?
6. Мектеп ауласы қандай?
7. Саған біздің мектеп ұнайды ма?
1.
Тақта бойынша
жұмыс 3
минут
- Балалар, мына суретке қараңдаршы не көріп
тұрсыңдар? ( Мектеп туралы суреттер ілілу
тұрады)
-
Мектеп.
- Мектепте біз не
істейміз?
2. Сынып жұмысы: Сызбалар бойынша сөйлемдерді құрастыру. Оқушылар дәптерлеріне жаэады және оқиды. 5 минут
көше
а
ула
жаяу,троллейбуспен, автобуспен
Мектеп кабинеттер, кітапхана,
асхана, шеберхана
кең, жарық қабат ағаш,гүлдер
3. Әр топқа жеке тапсырма. 5 минут
1 топ- Мектеп кітапхана туралы мәтін құрастыру.
2 топ- Мектеп асхана туралы мәтін құрастыру.
3 топ- Мектеп кабинеттері туралы мәтін құрастыру.
4. Ауызша жұмыс. Өлеңді мәнерлеп оқып шығу, әр топтан оқыған оқушыға бағалау парақ арқылы бағалау. 7 минут
Бағалау парағы
|
шкала |
Естерпе |
|
«5» |
Бәрі дұрыс |
|
«4» |
Мәнерлеу , 1-2 кателері бар |
|
«3» |
Мәнерлеу емес, 2-3 қателері бар |
|
«2» |
Мәнерлеу емес, көп кателері бар |
(Әр топқа өлеңді үлестіру)
Алтын ұя мектебім
аялаған,
Бар балаға білім беріп сая
болған.
Үлкен жолға түсіріп
шәкірттерін
Жаманға да жақсыға пана
болған.
Еркелігін көтеріп әр
баланың,
Сусындатып білімнің
тұнығынан.
Саған қарыз бар пенде
ғаламдағы,
Нәр алып ұшып шыққан
қойыныңнан.
5. Қазіргі заманда, әр адам үш тілді білуі тиіс. Қазір біз қараймыз, сендер қазақ және ағылшын тілдерді қалай білесіңдер? Соған орай, «Полиглот» ойынды – «Ыстық орындық» тәсілмен жүргізіледі. 3 минут
(стикерлер арқылы формативті бағалау )
Мұғалім оқиды: Школа, учитель, класс, книга, тетрадь, мама, город, двор, библиотека,
столовая.
6. Әр топтан бір- бірден оқушы шығады, мектеп туралы синквейн құрастырады, басқа оқушылар оған көмектеседі. 3 минут
Синквейн
2 сын есім
3 етістік
1 сөйлем
1 ассоциация
Тыныштық
сәті: Баяу музыка әуенімен балалар көздерін жұмады.
Туған мектептің, таза ауасын, әдемі гүлдерін, сайраған құстарын көз
алдымызға елестетеміз. Туған мектеп қандай
тамаша!
Оқушылар көздерін ашады, туған мектеп туралы
ойларын айтады.
2
минут
Мұғалім мектеп туралы айтады.
Мектеп — жас ұрпаққа білім, тәрбие беретін мекеме; білім беру жүйесінің негізгі буыны. Басты нысаны – сабақ оқыту. Оны мұғалім атқарады.
Мектеп- біздің екінші үйіміз.
Мектеп - бізге білім, тәрбие,
болашаққа жолдама береді.
Сергіту сәтті өткізу: 1 минут
Тербеледі ағаштар,
Алдымнан жел соғады.
Кіп- кішкентай ағаштар,
Алдымнан үлкен болып өседі.
Сабақты қорыту, бекіту. 7 минут
Үш топқа«Мектеп»тақырыбына кластер салуға
тапсырма беру. ( Ватман мен түрлі түсті қарындаштарды үлестіру).
Тапсырманы орындағаннан кейін соң, әр топ ортаға шығып
қорғайды.
Соңынан осы бағалау критерий арқылы
жүргізіледі, бағалайды.
Кластер бойынша бағалау парағы ( Ең жоғарғы балл - «5»)
Жұмысты бағалау
критериясы:
1) тақырыптың толық
ашылуы;
2) Жұмыстың
безендіруі;
3) Тақырыптың дұрыс
берілуі;
Рефлексия: 2 минут
Тақтада 3 конверт ілініп тұрады. Оқушыларға стикерлерді үлестіру, әр оқушы бір- бірден тақтаға шығып, өз стикерлерін тандаған конвертке салады:
1 конвертте мектеп сөмкенің суреті – мен сабақта бәрін түсіндім, маған бұл тақырып келешекте керек.
2 конвертте еттартқыштың суреті – сабақта берген тақырыпты толық түсінбедім, үйде тағы да көп жұмыс істеуге керек.
3 конвертте себеттің суреті- сабақ маған ұнаған жоқ, тақырып түсініксіз, маған ештене керек жоқ.
Оқушылар өз ойларын айтады.
Бағалау кезі:
Ү/ тапсырманы беру: «Мектеп» туралы эссе жазу. 1 минут
Алғыс және қоштасу кезі: Мұғалім оқушыларына алғысын айтады, қоштасады.


шағым қалдыра аласыз













