Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Мектептің даму жоспары үлгісі, кесте түріндегі ІІ нұсқа
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Мектептің даму жоспары үлгісі, кесте түріндегі ІІ нұсқа
Басымдық: «Мұғалімдерге тиімді жоспарлауды меңгерту арқылы топпен жұмыста
оқушылардың көшбасшылық қабілетін дамыту»
Жумаканова Райгуль Ешенгазиновна,
КММ «№35ЖОББМ» директоры,
Семей қаласы, ШҚО
Мақсаты |
Табыс критерийлері |
1. Пән мұғалімдеріне тиімді жоспарлаудың тәсілдерін үйрету. |
|
2.Желілік қоғамдастықтакәсіби байланыс арқылытиімді жоспарлау бойынша іс- тәжірибе алмасу. |
|
3. LS сабақтар ұйымдастыру арқылы топтық жұмыстаоқушылардың көшбасшылыққабілетін дамыту. |
|
4.Ата-аналардықоғамдастыққа тарту арқылы тығыз байланыс орнату. |
|
МЖЖ-да қарастырылатын іс-шаралар бағыттары: жоспарлау, іске асыру, өзгерістерді бағалау (эвалюация)
№ |
Іс-шара |
Мақсат |
Күтілетін нәтиже |
Жауапты |
Мерзімі |
Мониторинг |
Ресурстар |
сәуір |
|||||||
|
Мектеп әкімшілігімен сұхбаттасу |
Мектептегі тәжірибеде нықталған проблемалар мен басымдықты таныстыру |
Басымдықпен танысады; Проблеманы шешу жолдарын қарастырады |
Мектеп әкімшілігі, өзгеріс енгізу тобы |
24.04.2017 |
Хаттама, фотосурет |
Нұсқаулық, Презентация, Сауалнама қорытындысы |
|
Мектепішілік кәсіби қоғамдастық құру туралы кәсіби әңгіме. |
Қоғамдастық құру, даму жоспарының 2-нұсқасын бекіту. |
6 айға іс-шаралармен мектеп даму жоспары бекітіледі, кәсіби қоғамдастық мүшелері анықталады |
Мектеп әкімшілігі, өзгеріс енгізу тобы |
24.04.2017 |
хаттамасы,, тізім, жоспар |
МДЖ-2 нұсқасы |
|
Ұжым мүшелерімен кездесу |
Басымдықпен, проблеманы шешу жолдарымен таныстыру, пікір алмасу |
Басымдықпен танысады; Проблеманы шешу жолдарымен танысады, өз идеяларын ұсынады пікір алмасады. |
Мектеп әкімшілігі |
25.04.2017 |
Кері байланыс парағы |
Презентация, кері байланыс парақтары |
|
LS (фокус тобы)тобын құру. |
Көшбасшылар тобын құру, топ мүшелерінің міндеттерін анықтау |
Көшбасшылар тобы құрылады, топ мүшелерінің міндеттері анықталады. |
тәжірибелі жаңашыл мамандар |
26.04.2017 |
Тізім, жоспар |
Нұсқаулық, презентация Сауалнамалар қорытындысы |
|
Ата-аналар қоғамдастығын құру |
Әкелер алқасын, Аналар кеңесін құру арқылы ата- аналармен тығыз байланыс орнату. |
Ата-аналар қоғамдастығы арқылы ынтымақтастық орнайды. |
Мектеп әкімшілігі, кәсіби қоғамдастық мүшелері |
26.04.2017 |
Жиналыс хаттамасы, фото |
Ата-аналардан алынған сауалнама қорытындысы, презентация |
|
Коучинг сессияларының, LS сабақтар мен тәлімгерліктің жоспарын дайындау |
Мұғалімдерге жаңа әдіс-тәсілдер арқылы тиімді жоспарлауды меңгерту, оқушылардың көшбасшылық қабілетін дамыту. |
Коучинг, LS сабақтар мен тәлімгерлік жоспарлары жасалады, бекітіледі. |
Мектеп әкімшілігі, кәсіби қоғамдастық мүшелері |
27.04.2017 |
Жоспарлар |
Нұсқаулық,Жоспарлар |
|
Коучинг №1«Көшбасшылық, бөлінген көшбасшылық» |
«Көшбасшылық, бөлінген көшбасшылық» модульмен таныстыру |
1 модульмен танысады, бөлінген көшбасшылықтың не үшін қажет екендігін анықтайды. |
кәсіби қоғамдастық мүшелері |
29.04.2017 |
Коучинг жоспары, кері байланыс |
Нұсқаулық, Флипчарт, АКТ |
мамыр |
|||||||
|
Шеберлік сынып. Тәлімгерлік қызмет: «ОМЖ,ҚМЖ жоспарды жасау тәжірибесінен.» |
Орта,қысқа мерзімді сабақ жоспарын жасауға үйрету. Мұғалім біліктілігін дамыту. |
Мұғалімдер тізбектелген сқасабақтардың орта,қ мерзімді жоспарын құруды үйренеді |
Тәлім алушы,кәсіби қоғамдастық мүшелері |
05.05.2017 |
жоспар; хаттама фотосурет, постер |
Нұсқаулық, Флипчарт, АКТ |
|
Ата-аналармен тренинг:«Сіздің балаңыздыңтаңдауы қандай?» |
Ата-ананы бала тәрбиесіне тарту және мектеп арасындағы байланысты нығайту. |
Өткізілген жұмыстар нәтижесінде ата-аналарда жағымды пікірлер, ойлар қалыптасады. |
қоғамдастық мүшелеріпсихолог, сынып жетекшілер |
12.05.2017 |
Ата-аналар жазбалары Бақылау сауалнама |
үлестірме материалдар |
|
Тәлімгерлік қызмет:"Көшбасшылық"туралы кәсіби әңгіме (30 минут) |
Тәлім алушымен бірлесіп тәлімгерлік жоспар жасау "Оқушы көшбасшылығы"туралы сұхбаттасу, |
Тәлім алушының жоспар бойынша жұмысы бақыланады, оқушы көшбасшылығын ұйымдастырады |
І деңгейлі мұғалім, директордың орынбасары |
Мамыр |
Жоспар, хаттама, фотосурет, менти эссесі |
Оқу-әдістемелік кешен, нұсқаулықтар, видео |
|
Сабаққа қатысу арқылы бақылау |
сабақ барысында мұғалімнің топтық жұмысты ұйымдастыруын,оқушы көшбасшылығын дамытуға ықпал етуін бақылау |
Мұғалім топтық жұмысты тиімді ұйымдастырады; оқушылар бір-біріне көмектесе отырып, өзгенің пікірін бағалай біледі. |
Өзгеріс енгізу тобының мүшелері |
мамыр-қазан |
Сабақ жоспары, Фотосурет,постер |
Бағдарлама материалдық-техникалық және оқу -әдістемелік құралдар |
|
"Lesson study"зерттеу сабақтарын ұйымдастыру 3 цикл |
Lesson study тәсілімен бірлесіп сабақта зерттеу жүргізу арқылы нәтижеге қол жеткізу. |
Мұғалімдер Lesson study тәсілін сабақта қолдады. оқушыларды бақылау арқылы бірлесіп нәтижеге жете алады. |
ІІІ деңгейді игерген пән мұғалімдері |
мамыр-қазан |
жоспары; фотосурет, талдау матрицасы,бақылау парағы |
Нұсқаулық Флипчарт АКТ |
|
Lesson study фокус тобымен бірлескен отырыс |
Lesson study сабақтарының нәтижесін бірлесіп талдау. |
Lesson study сабақтарының өтілу деңгейі анықталады. Мұғалімдердің бақылау парағын толтыру деңгейі сараланады. |
Өзгеріс енгізу тобы |
мамыр-қазан |
Хаттама, бақылау парақтары |
Бақылау парақтары, сабақ туралы жазбалар |
маусым |
|||||||
|
Коучинг№2«Жетістікке жетелейтін 7 модуль» |
Жетекші 7 модуль туралы түсініктерін қалыптастыру. |
7 модуль туралы мағлұмат алады. |
Коуч, тәлім алушы |
02.06.2017 |
жоспары; фотосурет, |
Нұсқаулық Флипчарт АКТ |
|
Іс-әрекеттегі зерттеу |
Оқушы көшбасшылығын дамыту әрекеттерін бақылау.Мұғалімдердің кәсіби құзіреттілігін дамыту |
Оқушы бойындағы көшбасшылық қабілетін дамытатын әрекеттер жасайды.Мұғалімдердің кәсіби құзіреттілігі артады. |
Тәлім алушы,кәсіби қоғамдастық мүшелері |
маусым- қараша |
жоспары; фотосурет, ,бақылау парағы |
Нұсқаулық Флипчарт АКТ |
|
Өзгеріс енгізу тобымен бірлескен отырыс |
Шеберлік сабақтарының нәтижесін талдау. |
Шеберлік сабақтарының өтілу деңгейі анықталады. Мұғалімдердің алған білімін қолдану деңгейі сараланады. |
Өзгеріс енгізу тобы |
маусым |
хаттама жазбалар, |
Оқу-әдістемелік кешен, нұсқаулықтар |
|
Коучинг№3« Оқушы бойындағы көшбасшылық қабілетті қалай дамытуға болады?» |
Оқушы бойында көшбасшылық қабілетті дамытуға бағытталған тәсілдерін түсіндіру |
Мұғалімдер оқушы бойындағы көшбасшылық қабілетті қалай дамытуға болатын тәсілдерін меңгереді. |
Өзгеріс енгізу тобының мүшелері |
тамыз |
жоспары; хаттама фотосурет, постер |
Нұсқаулық Флипчарт АКТ |
тамыз |
|||||||
|
Шеберлік сыныпТәлімгерлік қызмет: «Топтық жұмыстағы оқушы көшбасшылығы» |
Топтық жұмыстағы оқушы көшбасшылығын ұйымдастырудағы жаңа тәсілдер маңыздылығын түсіндіру. |
Топтық жұмыстағы оқушы көшбасшылығын ұйымдастырудағы жаңа тәсілдер маңыздылығын түсінеді |
І деңгейлі мұғалім, директордың орынбасары |
тамыз |
Жоспар, хаттама, фотосурет, менти эссесі |
Оқу-әдістемелік кешен, нұсқаулықтар, видео |
|
Желілік қоғамдастық жұмысы:Организация сетевого сообщества «Альянс лидеров» |
Мектеп бойынша кәсіби іс-тәжірибе алмасу мақсатында жаңадан желілік қауымдастық құру. |
Мұғалімдердің іс-тәжірибе алмасу аймағы кеңейеді,кәсіби құзіреттілігін дамыту мүмкіндігіартады. |
Кәсіби қоғамдастық мүшелері ,тәлім алушы |
тамыз |
жоспары; хаттама фотосурет, |
Нұсқаулық Флипчарт АКТ |
|
Коучинг№5 «ОМЖ (орта мерзімді жоспар) сапалы жүргізу» |
ҚМЖ дұрыс жүргізуді, сабақтың міндеттерін шешудің тиімді әдіс-тәсілдерін көрсету |
орта мерзімді, қысқа мерзімді жоспарлар туралы түсінік қалыптасады |
Кәсіби қоғамдастық мүшелері |
тамыз |
жоспары; хаттама фотосурет, постер |
Нұсқаулық Флипчарт АКТ |
қыркүйек |
|||||||
|
Коучинг№6 «ҚМЖ (қысқа мерзімді жоспар) сапалы жүргізу» |
ҚМЖ дұрыс жүргізуді, сабақтың міндеттерін шешудің тиімді әдіс-тәсілдерін көрсету |
қысқа мерзімді жоспарлар туралы түсінік қалыптасады, сабсқты тиімді жоспарлауды үйренеді. |
Кәсіби қоғамдастық мүшелері |
қыркүйек |
жоспары; хаттама фотосурет, постер |
Нұсқаулық Флипчарт АКТ |
|
Коучинг№4 «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау» |
Бағалау туралы түсініктерін қалыптастыру. Суммативті, формативті бағалау туралы мағлұмат беру. Бағалау маңыздылығын ұғындыру. |
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау туралы мағлұмат алады.Формативті, суммативті бағалау түрлерін үйренеді. |
Кәсіби қоғамдастық мүшелері |
қыркүйек |
жоспары; хаттама фотосурет, |
Нұсқаулық Флипчарт АКТ |
|
Ата-аналармен тренинг: «Балаңыз бос уақытын қалай өткізеді?» тақырыбында |
Ата-ананы бала тәрбиесіне тарту және мектеп арасындағы байланысты нығайту. |
Өткізілген жұмыстар нәтижесінде ата-аналарда жағымды пікірлер, ойлар қалыптасады. |
қоғамдастық мүшелеріпсихолог, сынып жетекшілер |
қыркүйек |
Ата-аналар жазбалары, кері байланыс парақтары |
үлестірме материалдар |
|
Желілік қоғамдастық жұмысы:ПДС семинар «Мектеп мәдениеті» |
Мектеп мәдениетін қалыптастыру бойынша іс-тәжірибе алмасу |
Мектеп мәдениеті туралы ұғымдары қалыптасады. |
Кәсіби қоғамдастық мүшелері |
қыркүйек |
жоспары; хаттама фотосурет, постер |
Нұсқаулық Флипчарт АКТ |
қазан |
|||||||
|
Ата-аналармен тренинг: «Баланы қоғамның жат қылықтарынан сақтайық» тақырыбында |
Ата-ананы бала тәрбиесіне тарту және мектеп арасындағы байланысты нығайту. |
Өткізілген жұмыстар нәтижесінде ата-аналарда жағымды пікірлер, ойлар қалыптасады. |
қоғамдастық мүшелері, психолог, сынып жетекшілер |
қазан |
Ата-аналар жазбалары, кері байланыс парақтары |
үлестірме материалдар |
|
Желілік қоғамдастық жұмысы: «Использование критериального оценивания на уроке» мастер класс |
Кері байланыс жасау,критериалды бағалау тәсілдерін түсіндіру және іс-тәжірибе алмасу, |
Кері байланыс тәсілдерін меңгереді, оқушы білімін бағалау жолдарын үйренеді. |
Пән мұғалімдері. |
қазан |
жоспары; хаттама фотосурет, постер |
Нұсқаулық Флипчарт АКТ |
|
TALIS-2 сауалнамасын алу |
Енгізілген өзгерістің ұжым мүшелеріне әсерін анықтау |
сауалнама қорытындысы мен анықталған проблемалар зерделеленеді және салыстырырылады |
Өзгеріс енгізу тобы |
қазан |
Сауалнама |
Нұсқаулық |
|
«Біз неге? Қалай қол жеткіздік?» |
Атқарылған іс-шаралардың қорытындысын шығару. |
Нәтиже сараланады, мұғалімдермен талқыланады |
Өзгеріс енгізу тобы |
қазан |
Деректер жинау, сауалнама, Пікірталас |
|
«Білім алу -ерлікке ие бoлу, оларды көбейту – даналық, ал oларды қолдану – өнер,»- деп Ж. Кустo айтқандай мен өзімнің курста алған білімімді жүзеге асыру мақсатында мектептің даму жоспарының тақырыбын «Мұғалімдерге тиімді жоспарлауды меңгерту арқылы топпен жұмыста оқушылардың көшбасшылық қабілетін дамыту»- деп алдым. Оған себеп: мектепте мұғалімдердің сабақты тиімді жоспарлау бойынша тәжірибесініңжеткілікті бoлмауы, топтық жұмыстың өз деңгейінде жүрмеуі, мұғалімдерде «жетекші- жеті модуль» туралы түсініктерінің аз болуы, оқушылардың топпен жұмыста көшбасшылық туралы түсінігінің жеткілікті қалыптаспағандығы еді.
Менің ендігі мақсатым деңгейлік курстан өтпеген мұғалімдерге бағдарламаның мазмұнын түсіндіру мақсатында коучинг, тәлімгерлік, қоғамдастық жұмыстарын жандандыру болды. Басымдық төңірегіндегі тақырыптарда коучинг үдерісін жолға қоя отырып мұғалімдердің тиімді жоспарлау туралы түсініктерін қалыптастыру, орта мерзімді жоспар, қысқа мерзімді жоспарды дұрыс түзе білуге үйрету арқылы кәсіби құзіреттілігін арттыру қажет деп таптым. Коучингтен алған білімдерін тәжірибеде қолдана алуға шеберлік сыныптар ұйымдастыру арқылы дағдыландыру керектігін ұқтым. Сондай-ақ сапалы білімге қол жеткізу үшін бірлескен әрекет арқылы сабақты зерттеу жұмыстарының жетіспейтіндігін ұқтым.
Білім беру жүйесінің жаңа мазмұнын ендіру мақсатында ең алдымен тәлімгерлік пен желілік қоғамдастықты қолға алуды жөн деп санадым. Мектеп ішінде кәсіби қауымдастық және мектептер арасында тағы бір «Альянс лидеров» желілік қоғамдастығын құру керек деп ойлаймын . Мектептің даму жоспарын жасау барысында атқарған істерге SWOT талдау жасай отырып, жоспарланған іс-шараны SMART- қа салып, әр іс-шараның нәтижесі мен табыс критерийлерін көрсетуге тырыстым.
Бұл жоспар оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді тиімді пайдалана білудің жолдарын көрсетуді қамтиды. Топтық жұмысты сапалы ұйымдастыра отырып, өз ойын ашық жеткізе білетін және өзгенің пікірінбағалай білетін, кез келген ситуациядан шыға алатын көшбасшы тәрбиелеуге осы жоспардың ықпалы болатындығынасенемін.
Қолданылған әдебиеттер:
-
Басшыға арналған нұсқаулық. «Назарбаев Зияткерлік мектебі» ДББҰ Педагогикалық шеберлік орталығы, 2014. Екінші басылым.
-
Үлестірме материалдар. «Назарбаев Зияткерлік мектебі» ДББҰ Педагогикалық шеберлік орталығы, 2014.
-
Педагогикалық диалог.Ақпараттық-әдістемелік журнал.№2,2016ж.