|
Бөлім: |
3-бөлім. Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери -саяси оқиғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сатыбаева А |
|||||
|
Күні: |
21.01.26ж |
|||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Антикалық кезеңдегі әлемдік империялардың қалыптасуы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.3.2.1 деректерді қолдана отырып грек -парсы соғыстарының мысалында ерте империялардың пайда болу процесін түсіндіру; 10.3.2.2 -эллинизмді таратуда А.Македонскийдің жорықтарының рөлін бағалау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
грек-парсы соғыстары мысалында ерте империялардың пайда болу себептерін талдай отырып элленизмді таратудағы А.Македонский жорықтарының рөліне баға береді |
|||||
|
Құндылықтар |
Бірлік пен ынтымақ, заң мен тәртіп |
|||||
|
Тарихи концепт |
себеп және салдар |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасы, түгендеу Өткен сабақты бір сөйлеммен пысықтау Миға шабуыл
Сұрақтарға жауап ала отырып жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер |
||
|
Жаңа білім |
«Кинометафора» әдісі . бейне материал көрсету
Т.Ж. 1-тапсырма. Металлды карта
Тапсырма: оқулықтағы бейнматериалдағы керекті ақпараттарды қолдана отырып тапсырма орындаңдар |
Оқушылар сұрақтарңа жауап беріп ойларын айтады |
ҚБ мұғалімнің кері байланысы Дескриптор: А.Македонский жорықтарының салдарын талдайды Элленизмнің таралуына А.Македонский жорықтарына баға береді |
https://yandex.kz/video/preview/6929758259498523565 |
||
|
|
Талқылау сұрақтары:
ЕБҚ оқушыға топта қолдау көрсетіледі 2-тапсырма. Интерпретация А.Македонскидің жаулап алу жорықтары өркениеттердің бірігуіне жағдай жасады ма? өз көзқарастарын үш дәлелден келтір 1------- 2------- 3------ Талқылау сұрақтары:
ЕБҚ оқушыға жұбы қолдау білдіреді 3-тапсырма тест тапсырмасын орындаңдар 1. Грек–парсы соғыстарының негізгі себебі қандай болды? A) Діни қайшылықтар B) Парсы державасының аумақты кеңейту саясаты C) Сауда жолдарының тоқтауыD) Табиғи апаттар 2. Парсы державасын ерте империя деп атауға болатын басты белгі: A) Қала-мемлекеттердің болуыB) Әлсіз әскер C) Орталықтандырылған басқару және жаулап алу саясаты D) Тек гректерден тұруы 3. Грек–парсы соғыстары қандай аймақта өтті? A) ҮндістанB) ҚытайC) Жерорта теңізі маңы D) Скандинавия 4. Ерте империялардың пайда болуына НЕ ықпал етті? A) Тайпалық бөлшектенуB) Күшті тұрақты әскер C) Табиғи ресурстардың аздығыD) Оқшаулану 5. А. Македонский қай мемлекетті жеңу арқылы алып империя құрды? A) РимB) МысырC) Парсы державасыD) Карфаген 6. Эллинизм дегеніміз: A) Тек шығыс мәдениетіB) Грек пен шығыс мәдениеттерінің тоғысуыC) Рим мәдениетіD) Діни ағым 7. А. Македонский жорықтарының басты нәтижесі: A) Грек полистерінің ыдырауыB) Эллинизмнің кең таралуы C) Сауданың тоқтауыD) Тек әскери жеңіс 8. Эллинизмнің таралуына НЕ әсер етті? A) Көшпелі өмір салтыB) Грек тілінің мемлекеттік тілге айналуыC) ОқшаулануD) Тек дін 9. Грек–парсы соғыстары нені көрсетті? A) Империя құрудың мүмкін еместігін B) Ерте империялардың қалыптасу алғышарттарын C) Сауда қатынастарының әлсіреуін D) Тек гректердің әлсіздігін 10. А. Македонскийдің тарихи рөліне берілген дұрыс баға: A) Эллинизмді шектеді B) Эллинизмнің таралуына шешуші ықпал етті C) Тек Грекиямен шектелдіD) Тарихта маңызы жоқ ЕБҚ оқушыға МҰҒАЛІМ Қолдау көрсетеді. |
Оқушылар алған білімдерін жинақтап жұптық тапсырманы орындайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Дескриптор: А.Македонскидің жаулап алу жорықтары өркениеттердің бірігуіне жағдай жасалу туралы өз көзқарастарын үш дәлелмен келтіреді ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Дұрыс жауап:
|
Ақпарат тақы мәтіндер |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау:
Үйге тапсырма: "Грек империясының жылдам өсуінің себептері қандай?» Эссе |
Оқушылар Балық қаңқасы әдісі бойынша тақырыпты қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
|
Кері байланыс |
Не білдім? Не көрдім? Не түсіндім? Нені жетілдіруім керек? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мемлекет түсінігі және саяси режимдердің түрлері
Мемлекет түсінігі және саяси режимдердің түрлері
|
Бөлім: |
3-бөлім. Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери -саяси оқиғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сатыбаева А |
|||||
|
Күні: |
21.01.26ж |
|||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Антикалық кезеңдегі әлемдік империялардың қалыптасуы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.3.2.1 деректерді қолдана отырып грек -парсы соғыстарының мысалында ерте империялардың пайда болу процесін түсіндіру; 10.3.2.2 -эллинизмді таратуда А.Македонскийдің жорықтарының рөлін бағалау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
грек-парсы соғыстары мысалында ерте империялардың пайда болу себептерін талдай отырып элленизмді таратудағы А.Македонский жорықтарының рөліне баға береді |
|||||
|
Құндылықтар |
Бірлік пен ынтымақ, заң мен тәртіп |
|||||
|
Тарихи концепт |
себеп және салдар |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасы, түгендеу Өткен сабақты бір сөйлеммен пысықтау Миға шабуыл
Сұрақтарға жауап ала отырып жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер |
||
|
Жаңа білім |
«Кинометафора» әдісі . бейне материал көрсету
Т.Ж. 1-тапсырма. Металлды карта
Тапсырма: оқулықтағы бейнматериалдағы керекті ақпараттарды қолдана отырып тапсырма орындаңдар |
Оқушылар сұрақтарңа жауап беріп ойларын айтады |
ҚБ мұғалімнің кері байланысы Дескриптор: А.Македонский жорықтарының салдарын талдайды Элленизмнің таралуына А.Македонский жорықтарына баға береді |
https://yandex.kz/video/preview/6929758259498523565 |
||
|
|
Талқылау сұрақтары:
ЕБҚ оқушыға топта қолдау көрсетіледі 2-тапсырма. Интерпретация А.Македонскидің жаулап алу жорықтары өркениеттердің бірігуіне жағдай жасады ма? өз көзқарастарын үш дәлелден келтір 1------- 2------- 3------ Талқылау сұрақтары:
ЕБҚ оқушыға жұбы қолдау білдіреді 3-тапсырма тест тапсырмасын орындаңдар 1. Грек–парсы соғыстарының негізгі себебі қандай болды? A) Діни қайшылықтар B) Парсы державасының аумақты кеңейту саясаты C) Сауда жолдарының тоқтауыD) Табиғи апаттар 2. Парсы державасын ерте империя деп атауға болатын басты белгі: A) Қала-мемлекеттердің болуыB) Әлсіз әскер C) Орталықтандырылған басқару және жаулап алу саясаты D) Тек гректерден тұруы 3. Грек–парсы соғыстары қандай аймақта өтті? A) ҮндістанB) ҚытайC) Жерорта теңізі маңы D) Скандинавия 4. Ерте империялардың пайда болуына НЕ ықпал етті? A) Тайпалық бөлшектенуB) Күшті тұрақты әскер C) Табиғи ресурстардың аздығыD) Оқшаулану 5. А. Македонский қай мемлекетті жеңу арқылы алып империя құрды? A) РимB) МысырC) Парсы державасыD) Карфаген 6. Эллинизм дегеніміз: A) Тек шығыс мәдениетіB) Грек пен шығыс мәдениеттерінің тоғысуыC) Рим мәдениетіD) Діни ағым 7. А. Македонский жорықтарының басты нәтижесі: A) Грек полистерінің ыдырауыB) Эллинизмнің кең таралуы C) Сауданың тоқтауыD) Тек әскери жеңіс 8. Эллинизмнің таралуына НЕ әсер етті? A) Көшпелі өмір салтыB) Грек тілінің мемлекеттік тілге айналуыC) ОқшаулануD) Тек дін 9. Грек–парсы соғыстары нені көрсетті? A) Империя құрудың мүмкін еместігін B) Ерте империялардың қалыптасу алғышарттарын C) Сауда қатынастарының әлсіреуін D) Тек гректердің әлсіздігін 10. А. Македонскийдің тарихи рөліне берілген дұрыс баға: A) Эллинизмді шектеді B) Эллинизмнің таралуына шешуші ықпал етті C) Тек Грекиямен шектелдіD) Тарихта маңызы жоқ ЕБҚ оқушыға МҰҒАЛІМ Қолдау көрсетеді. |
Оқушылар алған білімдерін жинақтап жұптық тапсырманы орындайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Дескриптор: А.Македонскидің жаулап алу жорықтары өркениеттердің бірігуіне жағдай жасалу туралы өз көзқарастарын үш дәлелмен келтіреді ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Дұрыс жауап:
|
Ақпарат тақы мәтіндер |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау:
Үйге тапсырма: "Грек империясының жылдам өсуінің себептері қандай?» Эссе |
Оқушылар Балық қаңқасы әдісі бойынша тақырыпты қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
|
Кері байланыс |
Не білдім? Не көрдім? Не түсіндім? Нені жетілдіруім керек? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||

шағым қалдыра аласыз













