Бекітемін:
|
Бөлім: |
3-бөлім. Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан 3.1. бөлімше Мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер |
||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айтасова Қ |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
15 01 25 үй |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мемлекет түсінігі. Мемлекеттің пайда болу теориялары |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.3.1.1 тарихи оқиғалар мен процестерді түсіндіру үшін «мемлекет», «билік», «басқару институты» терминдерін қолдану; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
тарихи оқиғаларды және мемлекеттік қалыптастыру процестерін талдап,мемлекеттердің пайда болу тарихын анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Заң және тәртіп айы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Апта дәйексөз |
Талап бар жерде тәртіп бар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
1 минут
3 минут |
Тақырыпқа шығу
1.Суреттерде не көріп
отырсыздар? Болжамдарын негіздейді ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Суреттерге қарай отырып бүкіл сыныптық талқылау арқылы тақырыпқа шығады |
ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер https://yandex.kz/images/search?pos=29&from=tabbar |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
5 минут
3 минут
7 минут
7 минут
7 минут
|
Мәтінмен жұмыс
Сәйкестендіру жұмысы Оқушыларға мемлекеттің пайда болу теориялары туралы мәтіндер мен мемлекеттің шығу теорияларының атаулары жазылған карточкалар жиынтығын таратып беру. ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп,қолдау жасау Бейнебаянмен жұмыс. Тапсырма: Мемлекеттің құрылымы туралы теорияны анықтау. Зерттеу жұмысы Оқушыларға зерттеу жүргізуді ұсыну: 1.Мемлекеттің түрлі нысандары мен типтерінің өмір сүруінің тарихи тәжірибесін зерттейді және мемлекеттің пайда болу теорияларымен себеп-салдарлық байланыстарын табады. (Мемлекеттің тарихи типтері: құл иеленушілік, феодалды, буржуазиялық және социалистік). Мысалдар келтіреді. 2.Мемлекеттің монархиялық түрінің өмір сүруінің тарихи тәжірибесін (Абсолютті монархия: билеушінің шексіз билігі (Сауд Арабиясы, Оман, Катар, Бруней) мен конституциялық (Англия, Бельгия, Дания) және де мемлекеттің шығу тегі теорияларымен себеп-салдарлық байланыстарын табу. 3.Парламенттік (Канада, Австралия, Үндістан), президенттік (АҚШ, Латын Америкасы) және аралас (Польша, Португалия, Болгария, Ресей) республика түрлерінің тарихи тәжірибесін зерттеу. Зерттеу жұмыстарының презентациясын ұйымдастыру. ЕБҚ оқушыға көмекші карточкалар арқылы тапсырма беру Жеке жұмыс. 1.IDEA әдісі бойынша Қазақстан Республикасының үлгісінде біздің мемлекетіміздің тарихы үшін түрлі тарихи дәуірлерде мемлекеттің пайда болуыныңқандай теориялары тән болғанын бағалау.
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды 2.Мемлекеттің пайда болу теорияларын өз анықтамаларымен сәйкестендіріңіз
ЕБҚ оқушыға өзіне қажетті көмек деңгейіне қарай бірнеше карточка ұсыныңыз |
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды; Оқушылар карточкаларды сәйкестендіреді;
Дескриптор мемлекеттің тарихи түрлерін айқындайды, олардың мысалдарын және олардың арасындағы қарым-қатынасты көрсетеді; монархияның түрлі нысандарын талдайды, мысалдар келтіреді республикалардың түрлі нысандарын талдайды, мысалдар келтіреді
Дескриптор Қазақстан Республикасының үлгісінде біздің мемлекетіміздің тарихы үшін түрлі тарихи дәуірлерде мемлекеттің пайда болуының теорияларын анықтайды; Мемлекеттің пайда болу теорияларын өз анықтамаларымен сәйкестендіреді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Екі жұлдық,бір ұсыныс»
Өзін-өзі бағалау
|
Ақпарат тақы мәтіндер
суреттер https://yandex.kz/images/search?source=related-1&text=%D0%BC%D0%B5%D0%BC%D0%BB% 10 сынып Дүние жүзі тарихы оқулық авторлары: Р.Р.Қайырбекова С.В.Тимченко З.А.Джандосова 8-9 беттер
Таратпа материал дар
ҚБ парағы
IDEA кестесі
Сәйкестен діру кестесі
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 12 минут |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Мемлекет түсінігі. |
Оқушылар Балық қаңқасы әдісі бойынша
|
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
|||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мемлекет түсінігі. Мемлекеттің пайда болу теориялары
Мемлекет түсінігі. Мемлекеттің пайда болу теориялары
Бекітемін:
|
Бөлім: |
3-бөлім. Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан 3.1. бөлімше Мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер |
||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айтасова Қ |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
15 01 25 үй |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мемлекет түсінігі. Мемлекеттің пайда болу теориялары |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.3.1.1 тарихи оқиғалар мен процестерді түсіндіру үшін «мемлекет», «билік», «басқару институты» терминдерін қолдану; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
тарихи оқиғаларды және мемлекеттік қалыптастыру процестерін талдап,мемлекеттердің пайда болу тарихын анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Заң және тәртіп айы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Апта дәйексөз |
Талап бар жерде тәртіп бар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
1 минут
3 минут |
Тақырыпқа шығу
1.Суреттерде не көріп
отырсыздар? Болжамдарын негіздейді ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Суреттерге қарай отырып бүкіл сыныптық талқылау арқылы тақырыпқа шығады |
ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер https://yandex.kz/images/search?pos=29&from=tabbar |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
5 минут
3 минут
7 минут
7 минут
7 минут
|
Мәтінмен жұмыс
Сәйкестендіру жұмысы Оқушыларға мемлекеттің пайда болу теориялары туралы мәтіндер мен мемлекеттің шығу теорияларының атаулары жазылған карточкалар жиынтығын таратып беру. ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп,қолдау жасау Бейнебаянмен жұмыс. Тапсырма: Мемлекеттің құрылымы туралы теорияны анықтау. Зерттеу жұмысы Оқушыларға зерттеу жүргізуді ұсыну: 1.Мемлекеттің түрлі нысандары мен типтерінің өмір сүруінің тарихи тәжірибесін зерттейді және мемлекеттің пайда болу теорияларымен себеп-салдарлық байланыстарын табады. (Мемлекеттің тарихи типтері: құл иеленушілік, феодалды, буржуазиялық және социалистік). Мысалдар келтіреді. 2.Мемлекеттің монархиялық түрінің өмір сүруінің тарихи тәжірибесін (Абсолютті монархия: билеушінің шексіз билігі (Сауд Арабиясы, Оман, Катар, Бруней) мен конституциялық (Англия, Бельгия, Дания) және де мемлекеттің шығу тегі теорияларымен себеп-салдарлық байланыстарын табу. 3.Парламенттік (Канада, Австралия, Үндістан), президенттік (АҚШ, Латын Америкасы) және аралас (Польша, Португалия, Болгария, Ресей) республика түрлерінің тарихи тәжірибесін зерттеу. Зерттеу жұмыстарының презентациясын ұйымдастыру. ЕБҚ оқушыға көмекші карточкалар арқылы тапсырма беру Жеке жұмыс. 1.IDEA әдісі бойынша Қазақстан Республикасының үлгісінде біздің мемлекетіміздің тарихы үшін түрлі тарихи дәуірлерде мемлекеттің пайда болуыныңқандай теориялары тән болғанын бағалау.
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды 2.Мемлекеттің пайда болу теорияларын өз анықтамаларымен сәйкестендіріңіз
ЕБҚ оқушыға өзіне қажетті көмек деңгейіне қарай бірнеше карточка ұсыныңыз |
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды; Оқушылар карточкаларды сәйкестендіреді;
Дескриптор мемлекеттің тарихи түрлерін айқындайды, олардың мысалдарын және олардың арасындағы қарым-қатынасты көрсетеді; монархияның түрлі нысандарын талдайды, мысалдар келтіреді республикалардың түрлі нысандарын талдайды, мысалдар келтіреді
Дескриптор Қазақстан Республикасының үлгісінде біздің мемлекетіміздің тарихы үшін түрлі тарихи дәуірлерде мемлекеттің пайда болуының теорияларын анықтайды; Мемлекеттің пайда болу теорияларын өз анықтамаларымен сәйкестендіреді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Екі жұлдық,бір ұсыныс»
Өзін-өзі бағалау
|
Ақпарат тақы мәтіндер
суреттер https://yandex.kz/images/search?source=related-1&text=%D0%BC%D0%B5%D0%BC%D0%BB% 10 сынып Дүние жүзі тарихы оқулық авторлары: Р.Р.Қайырбекова С.В.Тимченко З.А.Джандосова 8-9 беттер
Таратпа материал дар
ҚБ парағы
IDEA кестесі
Сәйкестен діру кестесі
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 12 минут |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Мемлекет түсінігі. |
Оқушылар Балық қаңқасы әдісі бойынша
|
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
|||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














