Сабақ жоспары
|
Оқытушы |
Ақбай Сания |
|
Пәні |
Құқық негіздері |
|
Күні |
22.11.2019ж. |
|
Топ |
|
|
Тақырыбы |
Мемлекеттік басқару мен мемлекеттік қызметтегі сыбайлас-жемқорлық пен басқа да қылмыстар |
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Күтілетін нәтижелер |
|
|
Сабақтың типі |
Аралас сабақ |
|
Сабақтың әдіс-тәсілдері |
Түсіндіру, сұрақ-жауап, пікірталас, «Бірге ойлаймыз», «Сұрақты ұстап ал» |
|
Ресурстар |
Слайд, кітап, тақырыпқа байланысты суреттер, интербелсенді тақта, А3 |
|
Пәнаралық байланыс |
Қоғамтану, саясаттану |
|
Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5-мин Сабақтың ортасы 15-минут 15-мин Топтық жұмыс 20мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық дайындық Әр білім алушы өзінің есіміне байланысты көңіл-күйін сипаттайды. Ситуациялық жағдай. Компьютер ойнауға ақша таба
алмай отырған Ерлан мен Марат біраз ақылдасады. Ерланның есіне
асханада ақша майдалатқан Қайрат түседі. Сол Қайратты қорқытып,
ақшасын тартып алу керектігін Маратқа айтады. Сол мезетте келе
жатқан Қайратты Марат алдап шақырады. Ойында арам ойы жоқ Қайратты
Ерлан келіп бас салып, ақша тауып беруін талап етеді. Алғашқыда
ойын екен деп ойлаған ол ақшасының жоқ екендігін айтса да, соңынан
бұл істің қалжың емес екендігін ұғып, қалтасындағы бар ақшасын бере
салады. Аман - есен құтылғанына қуанған ол анасына айтатындығын
ескертеді. Ерлан мен Марат егер бұл істі біреуге айтсаң, онда
жақсылық болмайтындығын Қайратқа жақсылап ұғындырады. 1. Осы көріністе баланың
қандай құқығы шектелген? ІІ.Жаңа материалмен жұмыс Жаңа тақырыппен таныстыру. Слайдтар бойынша қысқаша түсінік беру. Жоспар: 1. Сыбайлас-жемқорлық туралы түсінік 2. Қылмыс түрлері Сыбайлас жемқорлық – мемлекеттік құрылымдардың экономика аясында қылмысты құрылымдармен біте қайнасуы, сондай-ақ мемлекеттегі лауазымды адамдардың, қоғамдық және саяси қайраткерлердің сатылғыштығы, парақорлығы. Өзінің қызметтік мәртебесі мен өкілеттіктерін жеке, топтық және өзге де бейқызметтік мүдделер үшін пайдалану жолымен жеке игіліктерді алу әрекетінен көрініс табады. Қылмыс— қылмыстық кодекс бойынша жазалау мүмкіндігімен тыйым салынынған, қоғамға қауіпті әрекет немесе әрекетсіздік. «Түртіп алу» әдісі арқылы сабақты жүргізу; -Тақырып бойынша топтарға мәтіндер ұсынылады. -Ұсынылған мәтін бойынша топтық жұмыс жүргізіледі. ІІІ. Бекіту. «Ромб» әдісі арқылы тақырып бойынша білімдері жүйеленеді Сабақтың ең маңызды тоғыз құрылымын таңдап, стикерге жазып ромб бойынша ең маңыздысынан бастап жабыстыру керек және қорғайды. |
Амандасады, құрал-жабдықтарын шығарып, сабаққа дайындалады Мысалы: Менің есімім Таңсұлу. Менің көңіл-күйім тамаша! Студенттер белсене ситуациялық жағдайға жауап беріп, бүгінгі жаңа тақырыптың «сыбайлас-жемқорлық, қылмыс» жайлы екенін біледі. Дәптермен жұмыс жасайды Мәтінмен танысып, постермен жұмыс жасайды Стикерге тақырыптың ең маңызды жерлерін жазады |
Интербелсенді тақта Оқулық Дәптер «Түртіп алу» әдісі Постер Стикер «Ромб» әдісі |
|
Сабақтың соңы 10 мин Бағалау 5мин |
Рефлексия. «Бес саусақ» әдісі арқылы кері байланысқа түсу. Лотер Зомверттің «бес саусақ» тәсілі
Бағалау парақшасы арқылы өзін-өзі бағалаулары бойынша бағасын шығарады. |
Бес саусақ әдісі арқылы жауап береді Өзін-өзі бағалайды |
«Бес саусақ» әдісі Бағалау парақшасы |
|
Үйге тапсырма 5 мин |
|
Дәптерлеріне түртіп алады |
Дәптер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мемлекеттік басқару мен мемлекеттік қызметтегі сыбайлас-жемқорлық пен басқа да қылмыстар
Сабақ жоспары
|
Оқытушы |
Ақбай Сания |
|
Пәні |
Құқық негіздері |
|
Күні |
22.11.2019ж. |
|
Топ |
|
|
Тақырыбы |
Мемлекеттік басқару мен мемлекеттік қызметтегі сыбайлас-жемқорлық пен басқа да қылмыстар |
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Күтілетін нәтижелер |
|
|
Сабақтың типі |
Аралас сабақ |
|
Сабақтың әдіс-тәсілдері |
Түсіндіру, сұрақ-жауап, пікірталас, «Бірге ойлаймыз», «Сұрақты ұстап ал» |
|
Ресурстар |
Слайд, кітап, тақырыпқа байланысты суреттер, интербелсенді тақта, А3 |
|
Пәнаралық байланыс |
Қоғамтану, саясаттану |
|
Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5-мин Сабақтың ортасы 15-минут 15-мин Топтық жұмыс 20мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық дайындық Әр білім алушы өзінің есіміне байланысты көңіл-күйін сипаттайды. Ситуациялық жағдай. Компьютер ойнауға ақша таба
алмай отырған Ерлан мен Марат біраз ақылдасады. Ерланның есіне
асханада ақша майдалатқан Қайрат түседі. Сол Қайратты қорқытып,
ақшасын тартып алу керектігін Маратқа айтады. Сол мезетте келе
жатқан Қайратты Марат алдап шақырады. Ойында арам ойы жоқ Қайратты
Ерлан келіп бас салып, ақша тауып беруін талап етеді. Алғашқыда
ойын екен деп ойлаған ол ақшасының жоқ екендігін айтса да, соңынан
бұл істің қалжың емес екендігін ұғып, қалтасындағы бар ақшасын бере
салады. Аман - есен құтылғанына қуанған ол анасына айтатындығын
ескертеді. Ерлан мен Марат егер бұл істі біреуге айтсаң, онда
жақсылық болмайтындығын Қайратқа жақсылап ұғындырады. 1. Осы көріністе баланың
қандай құқығы шектелген? ІІ.Жаңа материалмен жұмыс Жаңа тақырыппен таныстыру. Слайдтар бойынша қысқаша түсінік беру. Жоспар: 1. Сыбайлас-жемқорлық туралы түсінік 2. Қылмыс түрлері Сыбайлас жемқорлық – мемлекеттік құрылымдардың экономика аясында қылмысты құрылымдармен біте қайнасуы, сондай-ақ мемлекеттегі лауазымды адамдардың, қоғамдық және саяси қайраткерлердің сатылғыштығы, парақорлығы. Өзінің қызметтік мәртебесі мен өкілеттіктерін жеке, топтық және өзге де бейқызметтік мүдделер үшін пайдалану жолымен жеке игіліктерді алу әрекетінен көрініс табады. Қылмыс— қылмыстық кодекс бойынша жазалау мүмкіндігімен тыйым салынынған, қоғамға қауіпті әрекет немесе әрекетсіздік. «Түртіп алу» әдісі арқылы сабақты жүргізу; -Тақырып бойынша топтарға мәтіндер ұсынылады. -Ұсынылған мәтін бойынша топтық жұмыс жүргізіледі. ІІІ. Бекіту. «Ромб» әдісі арқылы тақырып бойынша білімдері жүйеленеді Сабақтың ең маңызды тоғыз құрылымын таңдап, стикерге жазып ромб бойынша ең маңыздысынан бастап жабыстыру керек және қорғайды. |
Амандасады, құрал-жабдықтарын шығарып, сабаққа дайындалады Мысалы: Менің есімім Таңсұлу. Менің көңіл-күйім тамаша! Студенттер белсене ситуациялық жағдайға жауап беріп, бүгінгі жаңа тақырыптың «сыбайлас-жемқорлық, қылмыс» жайлы екенін біледі. Дәптермен жұмыс жасайды Мәтінмен танысып, постермен жұмыс жасайды Стикерге тақырыптың ең маңызды жерлерін жазады |
Интербелсенді тақта Оқулық Дәптер «Түртіп алу» әдісі Постер Стикер «Ромб» әдісі |
|
Сабақтың соңы 10 мин Бағалау 5мин |
Рефлексия. «Бес саусақ» әдісі арқылы кері байланысқа түсу. Лотер Зомверттің «бес саусақ» тәсілі
Бағалау парақшасы арқылы өзін-өзі бағалаулары бойынша бағасын шығарады. |
Бес саусақ әдісі арқылы жауап береді Өзін-өзі бағалайды |
«Бес саусақ» әдісі Бағалау парақшасы |
|
Үйге тапсырма 5 мин |
|
Дәптерлеріне түртіп алады |
Дәптер |
шағым қалдыра аласыз


