Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Мемлекеттік мейрамдар Дүниетану 2-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Мектеп: А.Өтепбергенов атындағы орта мектеп |
|||
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Зорбайқызы Гүлзада |
||
Сынып: 2 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||
Пәні: |
Дүниетану |
||
Сабақтың тақырыбы: |
Мемлекеттік мейрамдар |
||
Ортақ тақырып: |
Дәстүр және ауыз әдебиеті |
||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
2.1.6.1 ҚР жекелеген ұлттық жəне мемлекеттік мерекелерін білу жəне мəнін түсіндіру (таңдау бойынша): Наурыз мейрамы, ҚР Тəуелсіздік күні |
||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Сұраққа жауап береді. Көптеген оқушылар: Топтық жұмысты бірлесе орындайды, наурыз айының, наурыз мейрамының мәнін ашады. Кейбір оқушылар: Қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша дәлелдер келтіре алады. |
||
Бағалау критерийлері |
1.Оқулықтағы тапсырмаларды орындай отырып, сұраққа жауап бере алады.Өз ойын айта алады. 2.Топтық жұмысты бірлесе орындай алады. 3.Қосымша тапсырмаларды орындай біледі. |
||
Тілдік мақсаттар |
Білім алушылар орындай алады. Мерекелерді біледі, атауларын атайды. Мейрам-праздник-celebration. Үш тілде айту. Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Ұлыстың ұлы күні, наурызкөже. |
||
Құндылықтарды дарыту |
Құрмет:мемлекеттік мейрамдар мен ұлттық мерекелерге деген құрмет дағдысын қалыптастыру. Өз елінің әдет–ғұрпына деген құрмет. |
||
Пәнаралық байланыстар |
Музыка пәні: сабақ барысында білім алушы интербелсенді тақтадан көрсету арқылы сергіту сәтін өткізіп, би қимылдарына үйрету. Әдебиеттік оқу: мәтіндегі ойды айтады. Өзін-өзі тану: татулыққа, ауызбіршілікке, құрмет көрсетуге баулиды. |
||
АКТ қолдану дағдылары (ресурстар) |
Интербелсенді тақта, бейнежазба, қима парақшалар, оқулық, микрофон, бағалауға арналған ресурстар. |
||
Алдыңғы оқу/Бастапқы білім |
Қауіпсіздік ережелері |
||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин Тыңдалым дағдысы Жаңа білім Оқылым 28 мин Сабақтың ортасы Оқулықпен жұмыс |
Психологиялық ахуал Тренинг: «Жылы сөздер» атты тренинг өткізу. Білім алушылар барлығы шеңберге тұрып, бір-біріне жылы сөздер айтады. Алтын ереже: Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет қол шапалақтаймыз! Белсенділік танытамыз десек 3 рет қол шапалақтаймыз!
Мақсаты: сыныпты қалыпқа келтіру, жаңа сабаққа дайындау, психологиялық ахуал орнату.
Қызығушылықты арттыру. «Миға шабуыл» әдісі
- 2. Көшеден бір бейтаныс адам келіп, саған өзін анаң жібергенін айтты. Сен не істер едің? - 3. Шомылу кезінде қандай ережелерді білу керек? - 4. 101,102, 103, 112 номерлері нені білдіреді? Бұл номерлерге қандай жағдайда хабарласуға болады? ҚБ:«Қолпаштау» әдісі бойынша мұғалімнің мадақтауы. «Жарайсыңдар!», «Өте жақсы!», «Керемет!» Өткен тақырыпты жақсы меңгерген екенбіз.
(Оқушылар наурыз, бірлік, тәуелсіздік, жеңіс мерекелерін айтады.)
1 топ – Наурыз 2 топ – Бірлік 3 топ – Тәуелсіздік 4 топ – Жеңіс
1 топ: Наурыз – ұлыстың ұлы күні. Күн мен түн теңесетін кез. Қазақтың жаңа жылы. 2 топ: 1 мамыр – Қазақстан халқының бірлігі күні. 3 топ: Қазақстан Республикасының еркіндік, тәуелсіздік алған күні.
4 топ:
Ата-бабаларымыздың соғыста жеңіске жеткен күні болғандықтан, біздің
мемлекеттік мерекеміздің біріне айналған. - Мемлекеттік мейрамдар. Дескриптор: 1-топ: Наурыздың ұлыстың ұлы күні, қазақтың жаңа жылы екендігін айта алады. 2-топ: 1-мамыр-бірлік күні екендігін айта алады. 3-топ: Еркіндік, тәуелсіздік алған күн екендігін айта алады. 4-топ: Ата-бабаларымыздың соғыста жеңіске жеткен күн екендігін айта алады. ҚБ. «Шапалақтау» әдісі
Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. Мұғалім сөзі: Оқушылар, мерекелерді біздер екіге бөлеміз: мемлекеттік және ұлттық. Ұлттық мейрамдарға тек Тәуелсіздік күні жатады. Бұл мерекені біздер желтоқсан айында тойлаймыз. Ал қалған мейрамдар мемлекеттік мейрамдарға жатады. (Мысалы: 1-желтоқсан Президент күні, Жаңа жыл, 7-мамыр Отан қорғаушылар күні, 9-мамыр Жеңіс күні, 30-тамыз ҚР-ның Конституциясы күні.) Оқушылар, осы «мейрам» деген сөзді үш тілде айтып көрейік. Мейрам-праздник-celebration. Қазақстанда мемлекеттік мейрамдар өте көп. Соның бірі –Наурыз мейрамы.
Бейнеролик. «Наурыз мейрамы» Осы бейнероликті көру арқылы оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. Сабақ мақсаты: Топтық жұмысты бірлесе орындайды, наурыз айының, наурыз мейрамының мәнін ашады. Белсенді әдіс:«Дана үкі» әдісі Постер қорғау Топтық жұмыс Коммуникативтік дағды: айтылым-тыңдалым 1-топ –Наурыз мерекесі 2-топ - Наурыз айында қандай өзгерістер болады? 3-топ -Наурыз айында қандай іс-әрекеттер жүргізіледі? 4-топ -Наурыз мейрамында қандай салт-дәстүрлер көрініс табады? Дескриптор:
ҚБ. «Гүлдер» әдісі 2-тапсырма Сабақ мақсаты: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындау. Сұраққа жауап беру. Белсенді әдіс: Жеке, жұптық, топтық. «Есіңе түсір!» әдісі Жұптық жұмыс. Коммуникативтік дағды: айтылым-тыңдалым
Әр жиында батаны
қадірлі адамдар беретін болған. Есіңе түсіріп көр, саған ата-әжең,
ата Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |