Фариза Оңғарсынова атындағы №41 мектеп-гимназия
Мемлекеттік рәміздер –ел мәртебесі
Сынып: 10 «Б»
Сынып жетекшісі: Әбілхай Ж.И
Ақтөбе қаласы 2023-2024 оқу жылы
|
Күні |
|
||
|
Класы, жетекші |
8 «А»/Джанзакова А.Д |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мемлекеттік рәміздер элементтері |
||
|
Мақсаты |
Мемлекеттік рәміздер элементтерінің мәнімен мазмұнын, маңызын түсіндіру. Ел тәуелсіздігінің 27 жылдығы жеңістерімен таныстыру. Болашақ Қазақстан білімді ұрпақтың қолында екендігіне көз жеткіздіру. Елін, халқын, тарихын мәдениетін жетік білетін жеке тұлға тәрбиелеу. |
||
|
Күтілетін нәтижелер |
Еліміздің мемлекеттік рәміздері туралы қосымша мәліметтер алады, түсініктері кеңейеді. |
||
|
Керекті жабдықтар |
сұрақ -жауап әңгіме.қанатты сөздер,слайд |
||
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: |
Топтық жұмыс: жаңа білімді меңгерту, ой бөлісу. |
||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде-Мемлекеттік рәміздерді қадірлейді |
||
|
Сабақ барысы: |
|||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
|
Кіріспе (5мин) Тұсаукесер (10мин.) |
1.Оқушылармен амандасу. - Сәлематсыздар ма, оқушылар? Шаттық шеңбері Оқушылардың сабаққа қызығушылығы мен көңіл күйлерін көтеру және олардың мақсат- міндеттерін ұғындыру мақсатында С.Сейітовтің «Шындық шырайы» өлеңін бірге оқып түсіндіру. Кіріспе Қазақстан Республикасының Конституциясы 1995 жылы 30 тамызда референдумда қабылданды. 9 бөлім, 98 баптан тұрады. 9 бабында ҚР мемлекеттік рәміздері –Ту, Елтаңба, Әнұран сипаттамасы және ресми пайдалану тәртібі конституциялық заңмен бекітілгенін білесіңдер. 34-бапта әркім республиканың мемлекеттік рәміздерін құрметтеуге міндетті екені айтылған .Олай болса бүгінгі тақырыбымыз бойынша мемлекеттік рәміздеріміз жайында да біраз толғаулар айтып, сұрақтарға жауап берейікТуымызға сипаттама береді. Көгілдір түс саудың түсі. Су жоқ жерде өмір жоқ. Егер су тартылып қалса онда жерді жапқан жасыл шөп қурап кетіп, бүкіл дала бос мекенге айналар еді. Енді туымыздағы күнге қараңыздаршы күн онда бекер бейнеленбеген. Күн-тіршіліктің қуат көзі. Ол жердегі барлық нәрсеге өмір сыйлап тұр. Күннің шапағы дәнге ұқсайды. Дән байлықты білдіреді. Дән болса астық көпхалық та тоқ. Ал тудың сабына тақау жерде оюға назар аударсақ кәдімгі ұлттық ою-қошқармүйіз, бұған қарап Қазақтың туы екендігін әлемдегі кез-келген адамзат таныры сөзсізТудағ құстың бейнесіне тоқталатын болсақ біріншіден дала қыраны, дүниедегі ірі құстардың бірі, екіншіден бүркіт-өте күшті, жүректі төзімді құс. Ол барлық құстан биікке самғайды.елтаңбаға сипаттама бередіЕлтаңбадағы мүйіздің нышандық мәні ол- айбын,айбат, ақжолтайлықтың белгісі. Мемлекеттік елтаңбада қос бірдей ай мүйізді әпсаналық арғымақтар белгіленген. Олар киелі шаңырақты қос қапталынан орап, пәле-жаладан, қаіп-қатерден қызғыштай қорғап тұрғандай. Отанымызға қалтқысыз қызмет ету идеясын білдіреді. ҚР мемлекеттік елтаңбасының негізі –шаңырақ. Ол отбасының бейнесі Сонымен қатар елтаңбамызда бес бұрышты жұлдыз бар. Ол тәуелсіз мемлекетіміздің құшағы бес құрлыққа бірдей айқара ашық, әлемдік өркениет кешіне өз болмысымызды сақтай отырып, ілеспек ниетіміз бар деген ойға меңзейді. Жұлдыз –билік белгісі, бағытты айқындайтын жарық сәуле, асқақтық мәңгілікке құштарлық символы. рәміздерді қолдану тәртібі жайлы айтады.Туды тұғырынан кез-келген уақытта қозғауға болмайды. Мемлекеттік елтаңба бейнесін мемлекеттік емес органдарда, лауазымды адамдардың мөрлерінде, реквизиттерінде пайдалануға заңмен тыйым салынады. Гимн салтанатты жиындарда орындалады. Гимн орындалғанда оң қолымыздың жүрегіміздің тұсына ұстап тұрыуымыз қажет. Бұл патриоттық сезімді білдіреді |
Мұғаліммен амандасады. Оқушылар бір-біріне тілек тілеп,орындарына отырады
. Оқушылар мұғалімнің қойған сұрағына қол көтеру арқылы жауап береді. |
|
|
Негізгі бөлім (15мин) |
«Тұғыры биік Қазақстан» (Жарыс бөлімі) А) Қазақ елі – менің Отаным 1. Тәуелсіздікті қай жылы алды? 2. Қазақстанның егенмендігі туралы декларацияны қай жылы қабылдады? 3. Қазақстан – «Еуразияның кіндігі» деп неліктен аталады? 4. Жер көлемі жағынан Қазақстан нешінші орында? 5. Еліміздің жер көлемі 6. ҚР шекарасының жалпы ұзындығы 7. Солт.- тен оңтүстікке дейінгі шекарасы қанша шақырым? 8. Қазақстанда қанша облыс бар? 9. Қазақстанда қанша ұлт өкілдері тұрады? 10. ҚР - сы неше мемлекетпен шектеседі? 11. ҚР - ның тұңғыш президенті кім? 12. ҚР - ның жаңа Астанасын атаңыз 13. Ұлттық валюта теңге қашан айналымға енгізілді? 14.ҚР - ның қазіргі конституциясы қашан қабылданды? 15. ҚР - ның рәміздерін атаңыз Ә) Жылдар жемісі (Слайдта сандар беріледі, оқушылар мағынасын ашады) Б) Қазақстанға саяхат Топтарға Қазақстанның өзендері, көлдері, облыстары, таулары, жазықтарының аттары аталады. Картадан көрсету керек. Мұнайлы өлке(Батыс Қазақстан), Қазақтың ұшақ шоқысы (Сарыарқа), Күріш өсіретін аймақ (Қызылорда облысы), Ең ірі өзен (Ертіс), Еліміздің бас қаласы орналасқан өзен (Есіл), ең ірі тау (Тянь Шань) В) «Бәрін білгім келеді» (слайдта сұрақтар беріледі) «Бәрін білгім келеді» Балаларға қойылатын сұрақтар 1.Гимн сөзін жазған кімдер? Ж. Нәжімеденов, Н.Ә. Назарбаев 2.Мемлекеттік тудың авторы? Шәкен Оңдасынұлы Ниязбеков 3.Елтаңба авторлары. Жандарбек Мәлібеков пен Шотаман Уалиханов 4. Жаңа әнұран қашан қабылданды? 2006 жылы 7-қаңтарда. 5. Қазіргі гимннің әні кімдікі? Ш.Қалдаяқов 6. Төлқұжат, аттестат, диплом сыртында ненің бейнесі бар Елтаңба 7. Қазан айында тұңғыш ғарышкер Тоқтар Әубәкіров ғарышқа самғады (1992) 8. Тұңғыш Конституция қабылданды. 12 қарашада төл теңге дүниеге келді. (1993) 9. Мемлекеттің тұңғыш ордендері мен медальдары дүниеге келді. 30 маусымда ұшқыш Т. Мұсабаев аспан көгіне көтерілді. (1994) 10. 30 тамыз жаңа Ата заң қабылданды. (1995) 11. 1 - желтоқсанда Республика жұртшылығы тұңғыш рет Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаевты республикамыздың президенті етіп сайлады. (1991) 12. Маусым айында Қазақстан БҰҰ - на мүше болды. Маусым айында Тәуелсіз Қазақстан ел рәміздері: Туын, Әнұранын, Елтаңбасын қабылдады. (1992) |
Оқушылар жаңа ақпаратпен танысады Топта өзара талқылап,ауызша баяндайды. |
|
|
Қорытынды (10мин.) |
Президентіміз Нұрсұлтан Назарбаев «Мемлекеттік рәміздер-еліміздің егемендігі мен тәуелсіздігін паш ететін нышандар. Бұл рәміздер біздің мемлекетіміздің өткені, бүгіні мен болашағы арасындағы сабақтастықтың жарқын бейнесі» деген болатын. Мемлекеттік рәміздер-халқымыздың рухын, ұлттық салт-санасын, қаһармандығы мен даналығын, болашаққа үмітін, арман-тілегін жеткізетін ерекше құнды белгілер. Сендер тәуелсіз қазақ елінің жас ұландарысыңдар. Тәуелсіздігіміз тұғырлы болу үшін еліміздің мемлекеттік рәміздерін қастерлеп, құрметтеу бә ріміздің міндетті пары зымыз болып саналады. |
Тақырып бойынша алған білімдерін қорытын
. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мемлекеттік рәміздер –ел мәртебесі
Мемлекеттік рәміздер –ел мәртебесі
Фариза Оңғарсынова атындағы №41 мектеп-гимназия
Мемлекеттік рәміздер –ел мәртебесі
Сынып: 10 «Б»
Сынып жетекшісі: Әбілхай Ж.И
Ақтөбе қаласы 2023-2024 оқу жылы
|
Күні |
|
||
|
Класы, жетекші |
8 «А»/Джанзакова А.Д |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мемлекеттік рәміздер элементтері |
||
|
Мақсаты |
Мемлекеттік рәміздер элементтерінің мәнімен мазмұнын, маңызын түсіндіру. Ел тәуелсіздігінің 27 жылдығы жеңістерімен таныстыру. Болашақ Қазақстан білімді ұрпақтың қолында екендігіне көз жеткіздіру. Елін, халқын, тарихын мәдениетін жетік білетін жеке тұлға тәрбиелеу. |
||
|
Күтілетін нәтижелер |
Еліміздің мемлекеттік рәміздері туралы қосымша мәліметтер алады, түсініктері кеңейеді. |
||
|
Керекті жабдықтар |
сұрақ -жауап әңгіме.қанатты сөздер,слайд |
||
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: |
Топтық жұмыс: жаңа білімді меңгерту, ой бөлісу. |
||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде-Мемлекеттік рәміздерді қадірлейді |
||
|
Сабақ барысы: |
|||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
|
Кіріспе (5мин) Тұсаукесер (10мин.) |
1.Оқушылармен амандасу. - Сәлематсыздар ма, оқушылар? Шаттық шеңбері Оқушылардың сабаққа қызығушылығы мен көңіл күйлерін көтеру және олардың мақсат- міндеттерін ұғындыру мақсатында С.Сейітовтің «Шындық шырайы» өлеңін бірге оқып түсіндіру. Кіріспе Қазақстан Республикасының Конституциясы 1995 жылы 30 тамызда референдумда қабылданды. 9 бөлім, 98 баптан тұрады. 9 бабында ҚР мемлекеттік рәміздері –Ту, Елтаңба, Әнұран сипаттамасы және ресми пайдалану тәртібі конституциялық заңмен бекітілгенін білесіңдер. 34-бапта әркім республиканың мемлекеттік рәміздерін құрметтеуге міндетті екені айтылған .Олай болса бүгінгі тақырыбымыз бойынша мемлекеттік рәміздеріміз жайында да біраз толғаулар айтып, сұрақтарға жауап берейікТуымызға сипаттама береді. Көгілдір түс саудың түсі. Су жоқ жерде өмір жоқ. Егер су тартылып қалса онда жерді жапқан жасыл шөп қурап кетіп, бүкіл дала бос мекенге айналар еді. Енді туымыздағы күнге қараңыздаршы күн онда бекер бейнеленбеген. Күн-тіршіліктің қуат көзі. Ол жердегі барлық нәрсеге өмір сыйлап тұр. Күннің шапағы дәнге ұқсайды. Дән байлықты білдіреді. Дән болса астық көпхалық та тоқ. Ал тудың сабына тақау жерде оюға назар аударсақ кәдімгі ұлттық ою-қошқармүйіз, бұған қарап Қазақтың туы екендігін әлемдегі кез-келген адамзат таныры сөзсізТудағ құстың бейнесіне тоқталатын болсақ біріншіден дала қыраны, дүниедегі ірі құстардың бірі, екіншіден бүркіт-өте күшті, жүректі төзімді құс. Ол барлық құстан биікке самғайды.елтаңбаға сипаттама бередіЕлтаңбадағы мүйіздің нышандық мәні ол- айбын,айбат, ақжолтайлықтың белгісі. Мемлекеттік елтаңбада қос бірдей ай мүйізді әпсаналық арғымақтар белгіленген. Олар киелі шаңырақты қос қапталынан орап, пәле-жаладан, қаіп-қатерден қызғыштай қорғап тұрғандай. Отанымызға қалтқысыз қызмет ету идеясын білдіреді. ҚР мемлекеттік елтаңбасының негізі –шаңырақ. Ол отбасының бейнесі Сонымен қатар елтаңбамызда бес бұрышты жұлдыз бар. Ол тәуелсіз мемлекетіміздің құшағы бес құрлыққа бірдей айқара ашық, әлемдік өркениет кешіне өз болмысымызды сақтай отырып, ілеспек ниетіміз бар деген ойға меңзейді. Жұлдыз –билік белгісі, бағытты айқындайтын жарық сәуле, асқақтық мәңгілікке құштарлық символы. рәміздерді қолдану тәртібі жайлы айтады.Туды тұғырынан кез-келген уақытта қозғауға болмайды. Мемлекеттік елтаңба бейнесін мемлекеттік емес органдарда, лауазымды адамдардың мөрлерінде, реквизиттерінде пайдалануға заңмен тыйым салынады. Гимн салтанатты жиындарда орындалады. Гимн орындалғанда оң қолымыздың жүрегіміздің тұсына ұстап тұрыуымыз қажет. Бұл патриоттық сезімді білдіреді |
Мұғаліммен амандасады. Оқушылар бір-біріне тілек тілеп,орындарына отырады
. Оқушылар мұғалімнің қойған сұрағына қол көтеру арқылы жауап береді. |
|
|
Негізгі бөлім (15мин) |
«Тұғыры биік Қазақстан» (Жарыс бөлімі) А) Қазақ елі – менің Отаным 1. Тәуелсіздікті қай жылы алды? 2. Қазақстанның егенмендігі туралы декларацияны қай жылы қабылдады? 3. Қазақстан – «Еуразияның кіндігі» деп неліктен аталады? 4. Жер көлемі жағынан Қазақстан нешінші орында? 5. Еліміздің жер көлемі 6. ҚР шекарасының жалпы ұзындығы 7. Солт.- тен оңтүстікке дейінгі шекарасы қанша шақырым? 8. Қазақстанда қанша облыс бар? 9. Қазақстанда қанша ұлт өкілдері тұрады? 10. ҚР - сы неше мемлекетпен шектеседі? 11. ҚР - ның тұңғыш президенті кім? 12. ҚР - ның жаңа Астанасын атаңыз 13. Ұлттық валюта теңге қашан айналымға енгізілді? 14.ҚР - ның қазіргі конституциясы қашан қабылданды? 15. ҚР - ның рәміздерін атаңыз Ә) Жылдар жемісі (Слайдта сандар беріледі, оқушылар мағынасын ашады) Б) Қазақстанға саяхат Топтарға Қазақстанның өзендері, көлдері, облыстары, таулары, жазықтарының аттары аталады. Картадан көрсету керек. Мұнайлы өлке(Батыс Қазақстан), Қазақтың ұшақ шоқысы (Сарыарқа), Күріш өсіретін аймақ (Қызылорда облысы), Ең ірі өзен (Ертіс), Еліміздің бас қаласы орналасқан өзен (Есіл), ең ірі тау (Тянь Шань) В) «Бәрін білгім келеді» (слайдта сұрақтар беріледі) «Бәрін білгім келеді» Балаларға қойылатын сұрақтар 1.Гимн сөзін жазған кімдер? Ж. Нәжімеденов, Н.Ә. Назарбаев 2.Мемлекеттік тудың авторы? Шәкен Оңдасынұлы Ниязбеков 3.Елтаңба авторлары. Жандарбек Мәлібеков пен Шотаман Уалиханов 4. Жаңа әнұран қашан қабылданды? 2006 жылы 7-қаңтарда. 5. Қазіргі гимннің әні кімдікі? Ш.Қалдаяқов 6. Төлқұжат, аттестат, диплом сыртында ненің бейнесі бар Елтаңба 7. Қазан айында тұңғыш ғарышкер Тоқтар Әубәкіров ғарышқа самғады (1992) 8. Тұңғыш Конституция қабылданды. 12 қарашада төл теңге дүниеге келді. (1993) 9. Мемлекеттің тұңғыш ордендері мен медальдары дүниеге келді. 30 маусымда ұшқыш Т. Мұсабаев аспан көгіне көтерілді. (1994) 10. 30 тамыз жаңа Ата заң қабылданды. (1995) 11. 1 - желтоқсанда Республика жұртшылығы тұңғыш рет Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаевты республикамыздың президенті етіп сайлады. (1991) 12. Маусым айында Қазақстан БҰҰ - на мүше болды. Маусым айында Тәуелсіз Қазақстан ел рәміздері: Туын, Әнұранын, Елтаңбасын қабылдады. (1992) |
Оқушылар жаңа ақпаратпен танысады Топта өзара талқылап,ауызша баяндайды. |
|
|
Қорытынды (10мин.) |
Президентіміз Нұрсұлтан Назарбаев «Мемлекеттік рәміздер-еліміздің егемендігі мен тәуелсіздігін паш ететін нышандар. Бұл рәміздер біздің мемлекетіміздің өткені, бүгіні мен болашағы арасындағы сабақтастықтың жарқын бейнесі» деген болатын. Мемлекеттік рәміздер-халқымыздың рухын, ұлттық салт-санасын, қаһармандығы мен даналығын, болашаққа үмітін, арман-тілегін жеткізетін ерекше құнды белгілер. Сендер тәуелсіз қазақ елінің жас ұландарысыңдар. Тәуелсіздігіміз тұғырлы болу үшін еліміздің мемлекеттік рәміздерін қастерлеп, құрметтеу бә ріміздің міндетті пары зымыз болып саналады. |
Тақырып бойынша алған білімдерін қорытын
. |
|
шағым қалдыра аласыз













