|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Каирова
М. |
|
|
Күні: |
13.01.2025 |
|
|
Сынып: 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
«Мен адалдықты жақсы көремін!» |
|
|
Құндылықты дарыту |
Оқушыларға адалдық, шыншылдық қасиеттерінің адам өміріндегі маңызын түсіндіру. Адалдыққа тәрбиелеу арқылы өз ортасына, қоғамға, еліне пайда тигізетін тұлға қалыптастыру. Шығармашылық ойлау қабілеттерін дамыту және өмірде адалдықты ұстануға баулу. |
|
|
Қауіпсіздік сабағы |
Біріктіруге болмайтын өнімдердің комбинациясы |
|
|
Мақсаты |
балаларға біріктіруге болмайтын өнімдермен қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін үйрету |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу. Сабақтың тақырыбын таныстыру. Шаттық шеңбері: оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айту арқылы сабақты бастайды. 2. Кіріспе бөлім Мұғалім: Оқушылардың жауаптарын тыңдау. 1. Адалдық ұғымы туралы түсінік: Мұғалім адалдықтың мағынасын
түсіндіреді: |
Мұғалім адалдық туралы қысқаша түсінік береді. Сұрақтар: «Адалдық деген не?» «Сендер адалдық туралы қандай оқиғаларды білесіңдер?» «Адал болу не үшін маңызды?» |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
ойын: "Шындық па, өтірік пе?" Мұғалім бірнеше сөйлем оқиды (мысалы: "Күн аспанда жарқырап тұр.", "Қар жасыл түсті.") Оқушылар сөйлемнің шын немесе өтірік екенін анықтайды. 3. Мақал-мәтелдермен жұмыс: "Адалдық – ардың ісі." "Өтіріктің құйрығы бір-ақ тұтам." Мұғалім әр мақалдың мағынасын түсіндіріп, оқушылардан мысалдар келтіруін сұрайды. 4. Топтық жұмыс: Оқушыларды топтарға бөлу. Әр топқа адалдыққа байланысты жағдаят беріледі (мысалы, табылған затты қайтару, досқа көмектесу). Топтар өз ойларын ортаға салып, шешімдерін ұсынады. |
Оқушыларға адалдық туралы мақал-мәтелдерді тауып, мағынасын түсіндіру ұсынылады.
|
|
Интербелсенді тақта/ компьютер |
|
10 мин |
№ 7 САБАҚ. «БІРІКТІРУГЕ БОЛМАЙТЫН ӨНІМДЕРДІҢ КОМБИНАЦИЯСЫ» Сабақтың мақсаты: балаларға біріктіруге болмайтын өнімдермен қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін үйрету. - Елестетіп көріңіздерші, ересектер үй шаруасымен айналысады, ал сіз ойнағыңыз келеді. Сіз не істейсіз? (балалардың жауабы) - Ойнаңыз, бірақ тым шектен шықпаңыз! Үй сенімді болғанымен, мынаны ұмытпау керек. Алға жайып тұз-дәмiн, Келтiредi үй сәнiн. Тоңазытқыш, пеш, су құбырын көре ме, Бұл жасырған қай бөлме? (Ас үй) - Азық-түлік үйдің қай бөлмесінде тұрады? 3. Білімді өзектендіру. Өткенді қайталау Ас үй балалар үшін өте қауіпті орын. Ас үй ойын ойнайтын орын емес. Ол жерде біз тамақ дайындаймыз. Сіз кездейсоқ ыстық заттарға қол тигізіп, күйіп қалуыңыз мүмкін. Өзіңізге ыстық сорпа, не шай төгіп алуыңыз мүмкін. Ас үйде жүгіруге болмайды. Жүгіріп жүріп пердеге тиіп кетсеңіз, ал ол жанып тұрған отқа тиіп, ас үйден өрт шығуы мүмкін. Сонымен ас үйде балалар қандай қауіп қатерге ұшырауы мүмкін? 1. Пештегі қазандар. 2. Үйдегі химиялық заттар балаларға қауіп төндіреді. 3. Ас құралдары: пышақтар, қайшылар және басқа да кесетін заттар. 4. Электр аспаптары, әсіресе араластырғыштар, кофе тартқыштар, ет тартқыштар. 4. Тақырыпқа кіріспе. Әңгіме Егер қатты қыздырылған табаға май құйсаңыз, оныңжанып кетуі мүмкін екенін білдіңіздер бе? Бұл өртке әкеледі. Сіз тамақтың дайын болғанын тексергіңіз келсе, сізге не болуы мүмкін екенін білесіз бе? Мысалы, пештегі торт, қазандағы ыстық сорпа немесе қайнап тұрған шәйнек. - Сіз балалар үшін қауіпті және ешбір жағдайда оларға қол тигізбейтін тағамдарды білесіз бе? Ас үйдегі шкафтарда сақталатын ыдыс-аяқ, өткір заттың барлығы балаға қауіп төндіреді. Ең қауіптісі сірке қышқылы немесе оны «уксус» деп атайды. Бірақ басқа да тұздықтар, сироптар мен пасталардың дәмін татып қарауға болмайды. Тіпті ең қарапайым және біз білетін тағамдар да қауіпті болуы мүмкін, себебі оларды қалай дұрыс тұтыну керектігін білмесеңіз және оларды бір-бірімен біріктіруге болатынын не болмайтынын білмесеңіз, үлкен қиындыққа әкелуі мүмкін. Тәжірибе Көптеген адамдар «Ментос» жалбыз қосылған тәтті мен «Кока-Коланы» жақсы көреді. - Ментосты Кока-Колла бөтелкесіне салынса не болады деп ойлайсыз? - Егер бұл кәмпиттерді «Кока-Коламен» бірге жесе, не болатынын көрейік . - Ал біз мұны тәжірибе арқылы білеміз. Қараңызшы, Мен «Кока-Кола» бөтелкесін алып, оны ашып, «Ментос» тәттісін салдым. - Ой, не болды? - Иә, кейбір өнімдермен «Кока-Коламен» үйлеспейді және кішкентай жарылыс сияқты химиялық реакцияға түседі. Осы жарылыс сіздің асқазаныңызда болуы мүмкін деп елестетіп көріңіз! - Иә, «Кока-Кола» біздің ағзамызға зиян тигізуі мүмкін. -Сіз бен біз «Ментос» кәмпиттерімен «Кока-Кола» ішсек, асқазанымызда не болатынын көрдік. Бұл кәмпиттің пайдасы жоқ екенін де байқадыңыз. Егер сіз «Кока-Коламен» пайдалы өнімді қолдансаңыз не болатынын көрейік. Пайдалы өнім ретінде біз сүтті аламыз. Сұрақ: сіз қалай ойлайсыз сүт пайдалы өнім бе? Қараңызшы, не болыпжатыр? (Балалардың жауабы). Стаканда бұлтты, қалың тұнба пайда болды, қабыршақтар пайда болды. Сұрақ: Неге бұлай болғанын білесіз бе? «Кока-Кола» сүтпен араласқанда реакцияға түсіп, ашып кетеді және мұндай жағымсыз тұнба пайда болады. Мұндай сүтті ішуге болмайды. Сұрақ: Біреулеріңіз мұны не үшін жасадық деп ойладыңыздар ма? 5.Білімді бастапқы игеружәне түсінгенін тексеру «Артығын табу» ойыны Тақтада зиянды және пайдалы өнімдердің суреттері берілген. Біз барлық зиянды өнімді тауып, оларды алып тастауымыз керек. Жарайсыздар, балалар, керемет білімдеріңізді көрсетіп, барлық зиянды өнімді таптыңыздар. 6. Сабақты бекіту. Өзіндік жұмыс «Ас үйде кім тұрады?» ойыны Отқа қойсаң елпілдеп, Быж-быж етіп тұншығар. Тақиясы селкілдеп, Танауынан бу шығар. (Жауабы: шәйнек) Ас піскенін біліп анық, Дәм көреді іліп алып. (Ожау, қасық) Қара сиырым қарап тұр, Қызыл сиырымжалап тұр . (Қазанмен от) Кесе – шыны пиала, Оларсыз шай құя ма? Қасықсыз тамақ жемейді, Бәрінің атын не дейді? (Ыдыс-аяқ) Педагог: Жарайсыңдар! Жұмбақта не туралы айтылғанын айтыңыздаршы (Ыдыс туралы.) 7. Қорытынды. Рефлексия (кез келген түрдегі). |
|
Пайдалы сілтемелер: https://www.youtube.com/watch?v=msjxTOaX8hQ |
|
|
Сабақтың соңы |
Шығармашылық жұмыс: Оқушылар "Адалдық" тақырыбында сурет салады немесе қысқа әңгіме жазады. 2. Қорытынды әңгіме: Мұғалім адалдықтың адамның өміріндегі орны мен маңызын қорытындылайды. Оқушыларға үйге тапсырма: күнделікті өмірде адалдық танытқан сәттерін күнделікке жазу. 5. Рефлексия "Сабақтан не үйрендіңдер?" "Бүгінгі тақырып бойынша қандай сезімдер пайда болды?" |
«Досыма хат» тапсырмасы Балалар досына адал болу туралы хат жазады. Хатта олар адал достықтың маңыздылығын сипаттайды. |
|
презентация |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Мен адалдықты жақсы көремін!» сынып сағаты
«Мен адалдықты жақсы көремін!» сынып сағаты
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Каирова
М. |
|
|
Күні: |
13.01.2025 |
|
|
Сынып: 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
«Мен адалдықты жақсы көремін!» |
|
|
Құндылықты дарыту |
Оқушыларға адалдық, шыншылдық қасиеттерінің адам өміріндегі маңызын түсіндіру. Адалдыққа тәрбиелеу арқылы өз ортасына, қоғамға, еліне пайда тигізетін тұлға қалыптастыру. Шығармашылық ойлау қабілеттерін дамыту және өмірде адалдықты ұстануға баулу. |
|
|
Қауіпсіздік сабағы |
Біріктіруге болмайтын өнімдердің комбинациясы |
|
|
Мақсаты |
балаларға біріктіруге болмайтын өнімдермен қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін үйрету |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу. Сабақтың тақырыбын таныстыру. Шаттық шеңбері: оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айту арқылы сабақты бастайды. 2. Кіріспе бөлім Мұғалім: Оқушылардың жауаптарын тыңдау. 1. Адалдық ұғымы туралы түсінік: Мұғалім адалдықтың мағынасын
түсіндіреді: |
Мұғалім адалдық туралы қысқаша түсінік береді. Сұрақтар: «Адалдық деген не?» «Сендер адалдық туралы қандай оқиғаларды білесіңдер?» «Адал болу не үшін маңызды?» |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
ойын: "Шындық па, өтірік пе?" Мұғалім бірнеше сөйлем оқиды (мысалы: "Күн аспанда жарқырап тұр.", "Қар жасыл түсті.") Оқушылар сөйлемнің шын немесе өтірік екенін анықтайды. 3. Мақал-мәтелдермен жұмыс: "Адалдық – ардың ісі." "Өтіріктің құйрығы бір-ақ тұтам." Мұғалім әр мақалдың мағынасын түсіндіріп, оқушылардан мысалдар келтіруін сұрайды. 4. Топтық жұмыс: Оқушыларды топтарға бөлу. Әр топқа адалдыққа байланысты жағдаят беріледі (мысалы, табылған затты қайтару, досқа көмектесу). Топтар өз ойларын ортаға салып, шешімдерін ұсынады. |
Оқушыларға адалдық туралы мақал-мәтелдерді тауып, мағынасын түсіндіру ұсынылады.
|
|
Интербелсенді тақта/ компьютер |
|
10 мин |
№ 7 САБАҚ. «БІРІКТІРУГЕ БОЛМАЙТЫН ӨНІМДЕРДІҢ КОМБИНАЦИЯСЫ» Сабақтың мақсаты: балаларға біріктіруге болмайтын өнімдермен қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін үйрету. - Елестетіп көріңіздерші, ересектер үй шаруасымен айналысады, ал сіз ойнағыңыз келеді. Сіз не істейсіз? (балалардың жауабы) - Ойнаңыз, бірақ тым шектен шықпаңыз! Үй сенімді болғанымен, мынаны ұмытпау керек. Алға жайып тұз-дәмiн, Келтiредi үй сәнiн. Тоңазытқыш, пеш, су құбырын көре ме, Бұл жасырған қай бөлме? (Ас үй) - Азық-түлік үйдің қай бөлмесінде тұрады? 3. Білімді өзектендіру. Өткенді қайталау Ас үй балалар үшін өте қауіпті орын. Ас үй ойын ойнайтын орын емес. Ол жерде біз тамақ дайындаймыз. Сіз кездейсоқ ыстық заттарға қол тигізіп, күйіп қалуыңыз мүмкін. Өзіңізге ыстық сорпа, не шай төгіп алуыңыз мүмкін. Ас үйде жүгіруге болмайды. Жүгіріп жүріп пердеге тиіп кетсеңіз, ал ол жанып тұрған отқа тиіп, ас үйден өрт шығуы мүмкін. Сонымен ас үйде балалар қандай қауіп қатерге ұшырауы мүмкін? 1. Пештегі қазандар. 2. Үйдегі химиялық заттар балаларға қауіп төндіреді. 3. Ас құралдары: пышақтар, қайшылар және басқа да кесетін заттар. 4. Электр аспаптары, әсіресе араластырғыштар, кофе тартқыштар, ет тартқыштар. 4. Тақырыпқа кіріспе. Әңгіме Егер қатты қыздырылған табаға май құйсаңыз, оныңжанып кетуі мүмкін екенін білдіңіздер бе? Бұл өртке әкеледі. Сіз тамақтың дайын болғанын тексергіңіз келсе, сізге не болуы мүмкін екенін білесіз бе? Мысалы, пештегі торт, қазандағы ыстық сорпа немесе қайнап тұрған шәйнек. - Сіз балалар үшін қауіпті және ешбір жағдайда оларға қол тигізбейтін тағамдарды білесіз бе? Ас үйдегі шкафтарда сақталатын ыдыс-аяқ, өткір заттың барлығы балаға қауіп төндіреді. Ең қауіптісі сірке қышқылы немесе оны «уксус» деп атайды. Бірақ басқа да тұздықтар, сироптар мен пасталардың дәмін татып қарауға болмайды. Тіпті ең қарапайым және біз білетін тағамдар да қауіпті болуы мүмкін, себебі оларды қалай дұрыс тұтыну керектігін білмесеңіз және оларды бір-бірімен біріктіруге болатынын не болмайтынын білмесеңіз, үлкен қиындыққа әкелуі мүмкін. Тәжірибе Көптеген адамдар «Ментос» жалбыз қосылған тәтті мен «Кока-Коланы» жақсы көреді. - Ментосты Кока-Колла бөтелкесіне салынса не болады деп ойлайсыз? - Егер бұл кәмпиттерді «Кока-Коламен» бірге жесе, не болатынын көрейік . - Ал біз мұны тәжірибе арқылы білеміз. Қараңызшы, Мен «Кока-Кола» бөтелкесін алып, оны ашып, «Ментос» тәттісін салдым. - Ой, не болды? - Иә, кейбір өнімдермен «Кока-Коламен» үйлеспейді және кішкентай жарылыс сияқты химиялық реакцияға түседі. Осы жарылыс сіздің асқазаныңызда болуы мүмкін деп елестетіп көріңіз! - Иә, «Кока-Кола» біздің ағзамызға зиян тигізуі мүмкін. -Сіз бен біз «Ментос» кәмпиттерімен «Кока-Кола» ішсек, асқазанымызда не болатынын көрдік. Бұл кәмпиттің пайдасы жоқ екенін де байқадыңыз. Егер сіз «Кока-Коламен» пайдалы өнімді қолдансаңыз не болатынын көрейік. Пайдалы өнім ретінде біз сүтті аламыз. Сұрақ: сіз қалай ойлайсыз сүт пайдалы өнім бе? Қараңызшы, не болыпжатыр? (Балалардың жауабы). Стаканда бұлтты, қалың тұнба пайда болды, қабыршақтар пайда болды. Сұрақ: Неге бұлай болғанын білесіз бе? «Кока-Кола» сүтпен араласқанда реакцияға түсіп, ашып кетеді және мұндай жағымсыз тұнба пайда болады. Мұндай сүтті ішуге болмайды. Сұрақ: Біреулеріңіз мұны не үшін жасадық деп ойладыңыздар ма? 5.Білімді бастапқы игеружәне түсінгенін тексеру «Артығын табу» ойыны Тақтада зиянды және пайдалы өнімдердің суреттері берілген. Біз барлық зиянды өнімді тауып, оларды алып тастауымыз керек. Жарайсыздар, балалар, керемет білімдеріңізді көрсетіп, барлық зиянды өнімді таптыңыздар. 6. Сабақты бекіту. Өзіндік жұмыс «Ас үйде кім тұрады?» ойыны Отқа қойсаң елпілдеп, Быж-быж етіп тұншығар. Тақиясы селкілдеп, Танауынан бу шығар. (Жауабы: шәйнек) Ас піскенін біліп анық, Дәм көреді іліп алып. (Ожау, қасық) Қара сиырым қарап тұр, Қызыл сиырымжалап тұр . (Қазанмен от) Кесе – шыны пиала, Оларсыз шай құя ма? Қасықсыз тамақ жемейді, Бәрінің атын не дейді? (Ыдыс-аяқ) Педагог: Жарайсыңдар! Жұмбақта не туралы айтылғанын айтыңыздаршы (Ыдыс туралы.) 7. Қорытынды. Рефлексия (кез келген түрдегі). |
|
Пайдалы сілтемелер: https://www.youtube.com/watch?v=msjxTOaX8hQ |
|
|
Сабақтың соңы |
Шығармашылық жұмыс: Оқушылар "Адалдық" тақырыбында сурет салады немесе қысқа әңгіме жазады. 2. Қорытынды әңгіме: Мұғалім адалдықтың адамның өміріндегі орны мен маңызын қорытындылайды. Оқушыларға үйге тапсырма: күнделікті өмірде адалдық танытқан сәттерін күнделікке жазу. 5. Рефлексия "Сабақтан не үйрендіңдер?" "Бүгінгі тақырып бойынша қандай сезімдер пайда болды?" |
«Досыма хат» тапсырмасы Балалар досына адал болу туралы хат жазады. Хатта олар адал достықтың маңыздылығын сипаттайды. |
|
презентация |
шағым қалдыра аласыз













