|
Бекітемін: Білім беру ұйымы |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы: |
Мен адалдықты жақсы көремін! |
|
|
Құндылығы: |
Шындықты айту; достыққа адал болу; жақсылық пен жамандықты, әділдік және әділетсіздікті ажырата білу. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға адалдық, шыншылдық ұғымдарын түсіндіру; Адал болудың маңыздылығын көрсету; Оқушыларды адалдыққа, шыншыл болуға тәрбиелеу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
1. Ұйымдастыру кезеңі (5 минут) Сәлемдесу. Оқушылардың көңіл-күйін сұрау. Оқушыларды шеңберге тұрғызып, бір-біріне жылы сөздер айту. Мысалы: «Мен саған сенемін, сен адалсың!», «Сен шыншыл адамсың!» «Әнұран» орындау Тақырып ашу. Бүгін не туралы әңгімелесетінімізді анықтап алайық. Адалдық туралы қысқаша әңгімелеу. «Адалдық деген – шындықты айту, өтірік айтпау, өз ісіңе жауап беру. Егер біз адал болсақ, адамдар бізге сенеді.» Қызықты сұрақтар: - Өмірде адалдық қажет пе? - Сендер қандай жағдайда адал болдыңдар? 1-тапсырма: Адалдық әңгімесі "Жоғалған әмиян" Мұғалім оқушыларға мына әңгімені айтып береді: Бір күні Айша мектептен келе жатып жолда бір әмиян тауып алады. Әмиян ішінде көп ақша бар екенін көреді. Бірақ ол бірден ойға түседі: "Бұл әмиян біреудің меншігі ғой. Мен оны иесіне қайтаруым керек." Әмиянның ішінде иесінің телефон нөмірі жазылған қағаз бар екен. Айша дереу сол нөмірге қоңырау шалады. Әмиян иесі қуанып, алғыс білдіреді. Ол Айшаның адал әрекетін жоғары бағалап, оған кішкентай сыйлық жасайды. 2-тапсырма: «Суретпен жұмыс» Оқушыларға адалдыққа байланысты суреттер беріледі. Олар қандай жағдай көрсетілгенін түсіндіреді. 3-тапсырма: «Адалдықты көрсет» (рөлдік ойын) Оқушыларға жағдаят беріледі: «Досыңның қаламы сынып қалды, сен оған көмектескің келді. Не істейсің?» Қауіпсіздік сабағы: БІРІКТІРУГЕ БОЛМАЙТЫН ӨНІМДЕРДІҢ КОМБИНАЦИЯСЫ Сұрақтар қою: Егер қатты қыздырылған табаға май құйсаңыз, оның жанып кетуі мүмкін екенін білдіңіздер бе? Бұл өртке әкеледі. Сіз тамақтың дайын болғанын тексергіңіз келсе, сізге не болуы мүмкін екенін білесіз бе? Мысалы, пештегі торт, қазандағы ыстық сорпа немесе қайнап тұрған шәйнек. - Сіз балалар үшін қауіпті және ешбір жағдайда оларға қол тигізбейтін тағамдарды білесіз бе? Ас үйдегі шкафтарда сақталатын ыдыс-аяқ, өткір заттың барлығы балаға қауіп төндіреді. Ең қауіптісі сірке қышқылы немесе оны «уксус» деп атайды. Бірақ басқа да тұздықтар, сироптар мен пасталардың дәмін татып қарауға болмайды. Тіпті ең қарапайым және біз білетін тағамдар да қауіпті болуы мүмкін, себебі оларды қалай дұрыс тұтыну керектігін білмесеңіз және оларды бір-бірімен біріктіруге болатынын не болмайтынын білмесеңіз, үлкен қиындыққа әкелуі мүмкін. Бейнежазбаны тамашалау. Тәжірибе жасау: 1) «Кока-Кола» бөтелкесін ашу; 2) оған «Ментос» тәттісін салу; - Ой, не болды? - Иә, кейбір өнімдермен «Кока-Коламен» үйлеспейді және кішкентай жарылыс сияқты химиялық реакцияға түседі. Осы жарылыс сіздің асқазаныңызда болуы мүмкін деп елестетіп көріңіз! - Иә, «Кока-Кола» біздің ағзамызға зиян тигізуі мүмкін. - «Кока-Коламен» пайдалы өнімді қолдансаңыз не болатынын көрейік. Пайдалы өнім ретінде біз сүтті аламыз. Сұрақ: сіз қалай ойлайсыз сүт пайдалы өнім бе? Қараңызшы, не болып жатыр? Стаканда бұлтты, қалың тұнба пайда болды, қабыршақтар пайда болды. Сұрақ: Неге бұлай болғанын білесіз бе? «Кока-Кола» сүтпен араласқанда реакцияға түсіп, ашып кетеді және мұндай жағымсыз тұнба пайда болады. Мұндай сүтті ішуге болмайды. «Артығын табу» ойыны Тақтада зиянды және пайдалы өнімдердің суреттері берілген. Біз барлық зиянды өнімді тауып, оларды алып тастауымыз керек. Жарайсыздар, балалар, керемет білімдеріңізді көрсетіп, барлық зиянды өнімді таптыңыздар. Қорытынды Сабақтың негізгі идеясын қайталау: «Адал адамды бәрі жақсы көреді, сенім артады. Адалдық – адам бойындағы ең жақсы қасиеттердің бірі.» Оқушылардан бүгін не түсінгендерін сұрау. Әр оқушы өз өмірінде адал болуға уәде береді. Рефлексия: «Мен адалдықты жақсы көремін, өйткені....». |
Оқушылар көтеріңкі көңіл - күйде сәлемдеседі Бір-біріне жақсы тілектер айтады. Білім алушылар әнұранды орындайды. Берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ойларымен бөліседі. Берілген әңгімені мұқият тыңдайды. Оқушылар әңгіме бойынша өз ойларын айтады. Берілген сұрақтарға жауап береді: 1. Айша дұрыс әрекет жасады ма? 2. Сендер Айшаның орнында болсаңдар не істер едіңдер? 3. Бұл оқиға адалдықтың қандай маңыздылығын көрсетеді? Оқушылар өз ойларын рөлде ойнап көрсетеді. Балалар берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ойларымен бөліседі. Балалар бейнежазбаны тамашалап, газдалған сусындарды қаншалықты жиі ішетіндігін айтады. Оқушылар өзгеріске ұшыраған тәттіні көріп, қорытынды жасап, газды сусынның зиянын айтады. - Иә, сүт пайдалы өнім. Ол дәрумендерге бай. - Газдалған сусынмен араластырған соң осындай өзгеріске ұшырады және бұл сүтті ішуге болмайды. Берілген суреттерді мұқият қарап арасынан зиянды заттарды алып тастап, пайдалы тағамдарды ғана қалдырады. Оқушылар «Мен адалдықты жақсы көремін, өйткені...» деген сөйлемді жалғастырады. |
https://www.youtube.com/watch?v=msjxTOaX8hQ
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мен адалдықты жақсы көремін! тәрбие сағаты және қауіпсіздік сабағы
Мен адалдықты жақсы көремін! тәрбие сағаты және қауіпсіздік сабағы
|
Бекітемін: Білім беру ұйымы |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы: |
Мен адалдықты жақсы көремін! |
|
|
Құндылығы: |
Шындықты айту; достыққа адал болу; жақсылық пен жамандықты, әділдік және әділетсіздікті ажырата білу. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға адалдық, шыншылдық ұғымдарын түсіндіру; Адал болудың маңыздылығын көрсету; Оқушыларды адалдыққа, шыншыл болуға тәрбиелеу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
1. Ұйымдастыру кезеңі (5 минут) Сәлемдесу. Оқушылардың көңіл-күйін сұрау. Оқушыларды шеңберге тұрғызып, бір-біріне жылы сөздер айту. Мысалы: «Мен саған сенемін, сен адалсың!», «Сен шыншыл адамсың!» «Әнұран» орындау Тақырып ашу. Бүгін не туралы әңгімелесетінімізді анықтап алайық. Адалдық туралы қысқаша әңгімелеу. «Адалдық деген – шындықты айту, өтірік айтпау, өз ісіңе жауап беру. Егер біз адал болсақ, адамдар бізге сенеді.» Қызықты сұрақтар: - Өмірде адалдық қажет пе? - Сендер қандай жағдайда адал болдыңдар? 1-тапсырма: Адалдық әңгімесі "Жоғалған әмиян" Мұғалім оқушыларға мына әңгімені айтып береді: Бір күні Айша мектептен келе жатып жолда бір әмиян тауып алады. Әмиян ішінде көп ақша бар екенін көреді. Бірақ ол бірден ойға түседі: "Бұл әмиян біреудің меншігі ғой. Мен оны иесіне қайтаруым керек." Әмиянның ішінде иесінің телефон нөмірі жазылған қағаз бар екен. Айша дереу сол нөмірге қоңырау шалады. Әмиян иесі қуанып, алғыс білдіреді. Ол Айшаның адал әрекетін жоғары бағалап, оған кішкентай сыйлық жасайды. 2-тапсырма: «Суретпен жұмыс» Оқушыларға адалдыққа байланысты суреттер беріледі. Олар қандай жағдай көрсетілгенін түсіндіреді. 3-тапсырма: «Адалдықты көрсет» (рөлдік ойын) Оқушыларға жағдаят беріледі: «Досыңның қаламы сынып қалды, сен оған көмектескің келді. Не істейсің?» Қауіпсіздік сабағы: БІРІКТІРУГЕ БОЛМАЙТЫН ӨНІМДЕРДІҢ КОМБИНАЦИЯСЫ Сұрақтар қою: Егер қатты қыздырылған табаға май құйсаңыз, оның жанып кетуі мүмкін екенін білдіңіздер бе? Бұл өртке әкеледі. Сіз тамақтың дайын болғанын тексергіңіз келсе, сізге не болуы мүмкін екенін білесіз бе? Мысалы, пештегі торт, қазандағы ыстық сорпа немесе қайнап тұрған шәйнек. - Сіз балалар үшін қауіпті және ешбір жағдайда оларға қол тигізбейтін тағамдарды білесіз бе? Ас үйдегі шкафтарда сақталатын ыдыс-аяқ, өткір заттың барлығы балаға қауіп төндіреді. Ең қауіптісі сірке қышқылы немесе оны «уксус» деп атайды. Бірақ басқа да тұздықтар, сироптар мен пасталардың дәмін татып қарауға болмайды. Тіпті ең қарапайым және біз білетін тағамдар да қауіпті болуы мүмкін, себебі оларды қалай дұрыс тұтыну керектігін білмесеңіз және оларды бір-бірімен біріктіруге болатынын не болмайтынын білмесеңіз, үлкен қиындыққа әкелуі мүмкін. Бейнежазбаны тамашалау. Тәжірибе жасау: 1) «Кока-Кола» бөтелкесін ашу; 2) оған «Ментос» тәттісін салу; - Ой, не болды? - Иә, кейбір өнімдермен «Кока-Коламен» үйлеспейді және кішкентай жарылыс сияқты химиялық реакцияға түседі. Осы жарылыс сіздің асқазаныңызда болуы мүмкін деп елестетіп көріңіз! - Иә, «Кока-Кола» біздің ағзамызға зиян тигізуі мүмкін. - «Кока-Коламен» пайдалы өнімді қолдансаңыз не болатынын көрейік. Пайдалы өнім ретінде біз сүтті аламыз. Сұрақ: сіз қалай ойлайсыз сүт пайдалы өнім бе? Қараңызшы, не болып жатыр? Стаканда бұлтты, қалың тұнба пайда болды, қабыршақтар пайда болды. Сұрақ: Неге бұлай болғанын білесіз бе? «Кока-Кола» сүтпен араласқанда реакцияға түсіп, ашып кетеді және мұндай жағымсыз тұнба пайда болады. Мұндай сүтті ішуге болмайды. «Артығын табу» ойыны Тақтада зиянды және пайдалы өнімдердің суреттері берілген. Біз барлық зиянды өнімді тауып, оларды алып тастауымыз керек. Жарайсыздар, балалар, керемет білімдеріңізді көрсетіп, барлық зиянды өнімді таптыңыздар. Қорытынды Сабақтың негізгі идеясын қайталау: «Адал адамды бәрі жақсы көреді, сенім артады. Адалдық – адам бойындағы ең жақсы қасиеттердің бірі.» Оқушылардан бүгін не түсінгендерін сұрау. Әр оқушы өз өмірінде адал болуға уәде береді. Рефлексия: «Мен адалдықты жақсы көремін, өйткені....». |
Оқушылар көтеріңкі көңіл - күйде сәлемдеседі Бір-біріне жақсы тілектер айтады. Білім алушылар әнұранды орындайды. Берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ойларымен бөліседі. Берілген әңгімені мұқият тыңдайды. Оқушылар әңгіме бойынша өз ойларын айтады. Берілген сұрақтарға жауап береді: 1. Айша дұрыс әрекет жасады ма? 2. Сендер Айшаның орнында болсаңдар не істер едіңдер? 3. Бұл оқиға адалдықтың қандай маңыздылығын көрсетеді? Оқушылар өз ойларын рөлде ойнап көрсетеді. Балалар берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ойларымен бөліседі. Балалар бейнежазбаны тамашалап, газдалған сусындарды қаншалықты жиі ішетіндігін айтады. Оқушылар өзгеріске ұшыраған тәттіні көріп, қорытынды жасап, газды сусынның зиянын айтады. - Иә, сүт пайдалы өнім. Ол дәрумендерге бай. - Газдалған сусынмен араластырған соң осындай өзгеріске ұшырады және бұл сүтті ішуге болмайды. Берілген суреттерді мұқият қарап арасынан зиянды заттарды алып тастап, пайдалы тағамдарды ғана қалдырады. Оқушылар «Мен адалдықты жақсы көремін, өйткені...» деген сөйлемді жалғастырады. |
https://www.youtube.com/watch?v=msjxTOaX8hQ
|
шағым қалдыра аласыз





















