|
Білім беру ұйымының |
Еңбекке баулу Алматыкітап |
|
||||
|
Пәні: |
. Атадан қалған асыл мұра |
|
||||
|
Бөлім: |
|
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
||||
|
Күні: |
|
|
||||
|
Сынып |
4 сынып |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
№19 сабақ Мен әкемнің мұрагерімін. Орындық жасау. |
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.1.2 дәстүрлі және дәстүрлі емес материалдардың түрлерін ажырата білу; 4.1.4.1 шығармашылық жұмысты орындау кезеңдерін анықтау; 4.2.3.3 қалдық материалдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы ережесін сақтау, қолдану аясын білу. |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қалдық материалдардан орындық жасайды. |
|
||||
|
Құндылықтар : (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Апта дәйексөзі: «Заң және тәртіп айы» Сабақ мақсаты: «Әділ заң - аспан тірегі» |
|
||||
|
|
Сабақтың барысы |
|
||||
|
Сабақ-тың жоспар-ланған кезең- |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
|
Сабақтың басы 2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі
«Айна» әдісі – Балалар, жұптасып, бір-бірімізге қарама-қарсы тұрайық (немесе партада отырса да болады). Қарама-қарсы тұрған бір оқушы қолымен, аяғымен, көзімен, бет әлпетімен әртүрлі қимылдар жасайды. Ал екінші оқушы көрсетіп тұрған оқушының іс-қимылын айнытпай қайталайды. Толық қайталап болған соң, қарама-қарсы тұрған оқушылар орындарымен ауысып, ойынды әрі қарай жалғастырады. «Ой қозғау» әдісі – Балалар, өткен тақырыптарды еске түсіру үшін бірнеше сұрақтар қойылады. (Оқушылар өздерінің ойын айтып, еске түсіреді.) Балмұздақ таяқшалары қандай материал түріне жатады? Балмұздақ таяқшаларын қалдық материалдар деп атауға бола ма? Балмұздақ таяқшасын лақтырып тастамай, одан не жасауға болады деп ойлайсың? Қалдық материалдарды желіммен біріктіру кезінде қандай қауіпсіздік ережелерін сақтау керек? |
Оқушылар сабаққа назар аударады. Партасының үстіндегі заттарының рет- ретімен орналасуына мән береді. Әр заттың неге пайдаланылатынын анықтайды. Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығы артады.
Жұптасып, бір-бірінің қолымен, аяғымен, бет әлпетімен жасаған қимылдарын қайталайды. Жылдамдыққа, ептілікке дағдыланады, есте сақтау қабілеттері дамиды |
Жарайсыңдар!
Дескриптор. Жаңа тақырыпты меңгереді. Өтілген тақырыптар бойынша әртүрлі сұрақтарға жауап береді Оқушылардың ой-өрісі кеңейеді. Тапсырманы орындайды. |
Оқулық Суреттер
|
|
|
|
Сабақтың ортасы 2минут Білу. 2 минут 5минут 5мин 2минут 2минут 2минут 5минут 4минут |
Сaбaқтың тaқырыбы мен мaқсaтын aнықтaу. Дәстүрлі және дәстүрлі емес материалдарды ажыратасың. Жұмыстың орындалу кезеңдерін анықтайсың. Бұйым жасау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайсың. Талқылау сұрақтары: . Әкеңнің не ағаңның өз қолымен жасаған бұйымы бар ма? Олардың ағаштан қандай да бір бұйым (мысалы, орындық) жасағанын көрдің бе? ЕББҚ (қолдауды қажет ететін оқушы) суретке қарап, әңгімелейді. (Әкесі мен баласының еңбек етіп жатқан суреті беріледі.) Оқулықпен жұмыс Орындық – отырып жұмыс істеуге қолайлы жиһаз. Ол ағаштан, темірден не пластиктен жасалады. Орындықтың арқалығы, негізгі бөлігі, аяғы болады. Арқалығы жоқ орындықтар да кездеседі. Орындықтың үш мың жылдық тарихы бар. Қазіргі кезде стилі өзгерген, моделі әртүрлі орындық көп. ЕББҚ (қолдауды қажет ететін оқушы) оқулықтағы суретке қарап, әңгімелейді.
ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫС Жұмыстың орындалу реті 1.Балмұздақ таяқшасын екіге бөліп, ұзын таяқшаның екі шетіне желімде. Ұзын таяқшаның үстіне тағы бір ұзын таяқшаны беттестіре желімде. 2.Екі таяқшаға екіжақты жабысқақ таспаны жапсырып, арқалығын жаса. Арқалық бөлігіне тағы бір таяқшаны желімде. 3.Орындықтың отыратын бөлігін жаса. 4.Бөлшектерді біріктіріп, желімде. Орындық дайын.
ЕББҚ (ерекше білім беруді қолдау) қажет ететін оқушылар практикалық жұмысты мұғалімнің көмегімен орындайды. Қорытындылау
– Жарайсыңдар, балалар! Бүгінгі сабаққа барлығың өте жақсы қатыстыңдар Орныңды анықта» әдісі Жасыл орындық – білемін Сары орындық – үйренудемін Қызыл орындық – қиын болды |
Сaбaқтың тaқырыбы мен мaқсaтын aнықтaйды. Дәстүрлі және дәстүрлі емес материалдарды ажырата алады. Оқушылар мұғалімнің талқылауға берілген сұрақтарына жауап береді. ЕББҚ қажет ететін оқушылар суретке қарап әңгімелейді. Әке мен баланың еңбек етіп жатқан суреттеріне қарап, шағын әңгіме құрастырады. Өзінің әкесі туралы да айтады. Оқушылар оқулықтағы тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді. Практикалық жұмыстың орындалу кезеңдерімен танысады. Мұғалімнің көрсеткенін қайталай отырып, балмұздақ таяқшаларынан орындық құрастырады. Орындық жасау кезеңінің орындалу ретін анықтап, шығармашылық жұмысты жүйелі түрде іске асырады. Қалдық материалдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды. Жасаған бұйымдарын көрмеге ұсынады. Оқушылар бүгінгі сабақта алған білімдері негізінде сабаққа кері байланыс жасайды. |
Жарайсың! Тамаша! Керемет! Жарайсыңдар!
Дескрипторы: Дәстүрлі және дәстүрлі емес материалдардың түрлерін ажырата алады. Шығармашылық жұмысты орындау кезеңдерін сақтайды. Орындық құрастыра алады Оқушылар сабақта дәстүрлі емес материал түрімен жұмыс істей алады.
Дескриптор: Оқушылар бүгінгі
сабақтың
|
Оқулық
|
|
|
|
Сабақтың соңы 2 минут |
IV.Сабақты қорытындылау
Үй тапсырма : |
Кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мен әкемнің мұрагерімін. Орындық жасау.
Мен әкемнің мұрагерімін. Орындық жасау.
|
Білім беру ұйымының |
Еңбекке баулу Алматыкітап |
|
||||
|
Пәні: |
. Атадан қалған асыл мұра |
|
||||
|
Бөлім: |
|
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
||||
|
Күні: |
|
|
||||
|
Сынып |
4 сынып |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
№19 сабақ Мен әкемнің мұрагерімін. Орындық жасау. |
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.1.2 дәстүрлі және дәстүрлі емес материалдардың түрлерін ажырата білу; 4.1.4.1 шығармашылық жұмысты орындау кезеңдерін анықтау; 4.2.3.3 қалдық материалдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы ережесін сақтау, қолдану аясын білу. |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қалдық материалдардан орындық жасайды. |
|
||||
|
Құндылықтар : (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Апта дәйексөзі: «Заң және тәртіп айы» Сабақ мақсаты: «Әділ заң - аспан тірегі» |
|
||||
|
|
Сабақтың барысы |
|
||||
|
Сабақ-тың жоспар-ланған кезең- |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
|
Сабақтың басы 2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі
«Айна» әдісі – Балалар, жұптасып, бір-бірімізге қарама-қарсы тұрайық (немесе партада отырса да болады). Қарама-қарсы тұрған бір оқушы қолымен, аяғымен, көзімен, бет әлпетімен әртүрлі қимылдар жасайды. Ал екінші оқушы көрсетіп тұрған оқушының іс-қимылын айнытпай қайталайды. Толық қайталап болған соң, қарама-қарсы тұрған оқушылар орындарымен ауысып, ойынды әрі қарай жалғастырады. «Ой қозғау» әдісі – Балалар, өткен тақырыптарды еске түсіру үшін бірнеше сұрақтар қойылады. (Оқушылар өздерінің ойын айтып, еске түсіреді.) Балмұздақ таяқшалары қандай материал түріне жатады? Балмұздақ таяқшаларын қалдық материалдар деп атауға бола ма? Балмұздақ таяқшасын лақтырып тастамай, одан не жасауға болады деп ойлайсың? Қалдық материалдарды желіммен біріктіру кезінде қандай қауіпсіздік ережелерін сақтау керек? |
Оқушылар сабаққа назар аударады. Партасының үстіндегі заттарының рет- ретімен орналасуына мән береді. Әр заттың неге пайдаланылатынын анықтайды. Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығы артады.
Жұптасып, бір-бірінің қолымен, аяғымен, бет әлпетімен жасаған қимылдарын қайталайды. Жылдамдыққа, ептілікке дағдыланады, есте сақтау қабілеттері дамиды |
Жарайсыңдар!
Дескриптор. Жаңа тақырыпты меңгереді. Өтілген тақырыптар бойынша әртүрлі сұрақтарға жауап береді Оқушылардың ой-өрісі кеңейеді. Тапсырманы орындайды. |
Оқулық Суреттер
|
|
|
|
Сабақтың ортасы 2минут Білу. 2 минут 5минут 5мин 2минут 2минут 2минут 5минут 4минут |
Сaбaқтың тaқырыбы мен мaқсaтын aнықтaу. Дәстүрлі және дәстүрлі емес материалдарды ажыратасың. Жұмыстың орындалу кезеңдерін анықтайсың. Бұйым жасау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайсың. Талқылау сұрақтары: . Әкеңнің не ағаңның өз қолымен жасаған бұйымы бар ма? Олардың ағаштан қандай да бір бұйым (мысалы, орындық) жасағанын көрдің бе? ЕББҚ (қолдауды қажет ететін оқушы) суретке қарап, әңгімелейді. (Әкесі мен баласының еңбек етіп жатқан суреті беріледі.) Оқулықпен жұмыс Орындық – отырып жұмыс істеуге қолайлы жиһаз. Ол ағаштан, темірден не пластиктен жасалады. Орындықтың арқалығы, негізгі бөлігі, аяғы болады. Арқалығы жоқ орындықтар да кездеседі. Орындықтың үш мың жылдық тарихы бар. Қазіргі кезде стилі өзгерген, моделі әртүрлі орындық көп. ЕББҚ (қолдауды қажет ететін оқушы) оқулықтағы суретке қарап, әңгімелейді.
ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫС Жұмыстың орындалу реті 1.Балмұздақ таяқшасын екіге бөліп, ұзын таяқшаның екі шетіне желімде. Ұзын таяқшаның үстіне тағы бір ұзын таяқшаны беттестіре желімде. 2.Екі таяқшаға екіжақты жабысқақ таспаны жапсырып, арқалығын жаса. Арқалық бөлігіне тағы бір таяқшаны желімде. 3.Орындықтың отыратын бөлігін жаса. 4.Бөлшектерді біріктіріп, желімде. Орындық дайын.
ЕББҚ (ерекше білім беруді қолдау) қажет ететін оқушылар практикалық жұмысты мұғалімнің көмегімен орындайды. Қорытындылау
– Жарайсыңдар, балалар! Бүгінгі сабаққа барлығың өте жақсы қатыстыңдар Орныңды анықта» әдісі Жасыл орындық – білемін Сары орындық – үйренудемін Қызыл орындық – қиын болды |
Сaбaқтың тaқырыбы мен мaқсaтын aнықтaйды. Дәстүрлі және дәстүрлі емес материалдарды ажырата алады. Оқушылар мұғалімнің талқылауға берілген сұрақтарына жауап береді. ЕББҚ қажет ететін оқушылар суретке қарап әңгімелейді. Әке мен баланың еңбек етіп жатқан суреттеріне қарап, шағын әңгіме құрастырады. Өзінің әкесі туралы да айтады. Оқушылар оқулықтағы тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді. Практикалық жұмыстың орындалу кезеңдерімен танысады. Мұғалімнің көрсеткенін қайталай отырып, балмұздақ таяқшаларынан орындық құрастырады. Орындық жасау кезеңінің орындалу ретін анықтап, шығармашылық жұмысты жүйелі түрде іске асырады. Қалдық материалдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды. Жасаған бұйымдарын көрмеге ұсынады. Оқушылар бүгінгі сабақта алған білімдері негізінде сабаққа кері байланыс жасайды. |
Жарайсың! Тамаша! Керемет! Жарайсыңдар!
Дескрипторы: Дәстүрлі және дәстүрлі емес материалдардың түрлерін ажырата алады. Шығармашылық жұмысты орындау кезеңдерін сақтайды. Орындық құрастыра алады Оқушылар сабақта дәстүрлі емес материал түрімен жұмыс істей алады.
Дескриптор: Оқушылар бүгінгі
сабақтың
|
Оқулық
|
|
|
|
Сабақтың соңы 2 минут |
IV.Сабақты қорытындылау
Үй тапсырма : |
Кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
|
|
шағым қалдыра аласыз



















