Материалдар / Мен болашақ актермын
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Мен болашақ актермын

Материал туралы қысқаша түсінік
Балалардың шығармашылық қасиеттерін ашу, ізденімпаздылыққа баулу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Шілде 2020
529
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Page 1

ПРОСВЕЩЕНИЕ – ВЫПУСК 4(6), 2017 
 
98 
Жиын. Бос жиын

Молдабекова Гульнур Тилеукуловна
«Н. К. Киікбаев атындағы мектеп-гимназиясы» КММ
бастауыш сынып мұғалімі

Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
1. 4. 1. 3 Заттаржиындарын жұп құру арқылы салыстыру: тең
жиындарды бос жиындарды анықтау.
1. 4. 1. 1 Екі жиынның қосылуын және жиын бөлігін жоюды көрнекі
түрде бейнелеу.

Сабақтың мақсаттары Оқушыларды жиын ұғымымен таныстыру. Жиын­ д ы белгілері
бойынша жіктеуге, оларды жұп құрау арқылы салыстыра білуге
жаттықтыру.
Жетістік критерийлері
Құндылықтарды дарыту Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Алдыңғы білімде: Жиын ұғымы заттардың жиынтығы,олардыңортақ атауы бар
екені оқушыларға өткен сабақтардан таныс. Бұл сабақта осы
алған білімдер жүйеленеді.

Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы
Ынтымақтастық
атмосферасын
қалыптастыру
5 минут
Психологиялық ахуал туғызу:
 Басымызбен не істейміз? Ойланамыз
 Құлағымызбен не істейміз? Мұқият тыңдаймыз
 Көзімізбен не істейміз? Жақсы көреміз
 Сабақтағы көңіл күйіміз қандай? Тамаша
 Сабақты бастаймыз ба? Иә,иә,иә
Балаларды ұйымдастырып, топтарға бөлемін:
Ол үшін заттардың суреттерін пайдаланамын. (ойыншықтар,
көліктер, жемістер, жануарлар)
Топ басшыларын сайлау.
Әр топ неге бірігіп топ болғанын айтады.
-Өйткені әр топтағы заттардың өздеріне ортақ белгілері,
атаулары бар екенін айтады. (ережені еске түсіру)


Шаттық шебері







Түрлі суреттер











Сабақтың ортасы
8 минут


- жарайсыңдар!
- Жиналған әр топтағы жиындар қандай заттардан
тұратынын айту.
(ереже элемент дегеніміз не?)
Жиынды құрайтын заттар элементтер деп аталады)
Мысалы:



Таныстыры
лым, оқулықпен
жұмыс




















Page 2

МЕТОДИЧЕСКИЕ РАЗРАБОТКИ И КОНСПЕКТЫ ЗАНЯТИЙ: ШКОЛА 
AGARTU.ORG 
99 
«Джигсо» әдісі. Постр құру
Бағалау
критерий
Та
п
Дескриптор балл
Жиындарды
теңестіруді
біледі
1 Жиындарды
теңестірді


Әртүрлі тәсіл
арқылы
салыстырды
2 Элементтерден
жиын тобын
құрастырды,
салыстырды

Жиынға атау
берді.


Жиын құрастыратын суреттерді іліп қоямын. Сол бойынша
элементтерді қояды. Құралған жиынға атау береді.
(фигуралар, ақшалар, әріптер, сандар)

10 тг Ұ 20

5 тг Д 15

20 тг Л 40
1 тг Ж 70

Б
200 тг Т


 Қай жиындар тең? (сонына қарай)
 Қай жиындарды теңестіруге болады?
(Ереже айту тең жиын дегеніміз саны да, элементтері де бірдей
жиынды айтамыз)
 Қай жиындарда қате элемент бар? (дәлелдейді,анықтайды)
 Жиынға бір элемент қосамын, оның осы жиынға жататынын
–жатпайтынын айтып дәлелдеу.
«Ойлау, шешім қабылдау»
Бағалау
критерий
Т Дескриптор балл
Өз тәжірибесі
арқылы
ойлауды,
дұрыс шешім
қабылдауды
үйренеді.
Оқу
құралдарының
жиынын
құрайды.



Дөңгелек кітап, дәптер
болмайтынын
анықтайды.

Ереже
құрастырады.

Топтан оқушылар шығарамын. Сөмкенің ішіне бір оқушыға оқу
құралдарының жиын құрауды оған қандай элементтер
жататын сұраймын.
Екінші оқушыға сөмкенің ішіне дөңгелек кітапты, дөңгелек
дәптер жиынын салуды ұсынамын.
Яғни ондай жиын жоқ. (о)
(оқушыларға элементтері жоқ жиын бос жиын деп аталатынын
хабарлаймын).
- Хормен ереже.




Суреттер, постр




































Сөмке, оқу
құралдары
Сергіту сәті 4 минут
«Еске түсіру» ойыны.
«Сәйкестендіру»
Сергіту сәтіне
арналған жинақ

Топтық жұмыс


Page 3

ПРОСВЕЩЕНИЕ – ВЫПУСК 4(6), 2017 
 
100 


Бағалау
критерий
Тап Дескриптор балл
Жиын,
элемент, бос
жиын
ұғымдарыны
ң топтастыру
негізін
түсінеді,
біледі.


1
Сәйкестендіру
арқылы
жиындарды
анықтайды




2
Бос жиындарды
анықтайды,
дәлелдейді.


Аяқталуы
16 минут

Қызықты
тапсырма
8 минут





7 саусақтар
6 жаз айлары
5 мысықтың аяқтары
4 иттің құйрығы
3 апта күндері
2 құстың қанаты
1 күз және қыс айлары
«+» ; « - »:

Табиғат құбылысы 3 жұп сан



Шаршы жарық көзі

- Жұптар бір-бірінің жұмыстарын тексереді.
- Кері байланыс орнатады (бармақ әдісі бойынша)
Жұптық жұмыс
Сергіту сәті:
2 мин
«Дұрыс – дұрыс емес » ойыны

Бағалау
критерий
Тап Дескриптор балл
Берілген
жиынға тең
болатын
жиынды
табады


1
Берілген жиындарға
тең, тең емес екенін
тапты


Берілген
жиынға тең






Жеке жұмыс


Page 4

МЕТОДИЧЕСКИЕ РАЗРАБОТКИ И КОНСПЕКТЫ ЗАНЯТИЙ: ШКОЛА 
AGARTU.ORG 
101 
емес
жиынды таба
алады
2 Тапсырманы
тексереді кері
байланыс орнатады.

А) ана,әке, ұл, қыз Б) 1,3, 5, 7,16

Ә) А, Л, Д,М, К В) қыс,көктем,
жаз,күз

Тең болса –жасыл қаламмен белгілейді, тең емес болса қызыл
қаламмен белгілейді.
Сабақ соңы

1 мин
Қорытынды: «Шуылманның үш көмекшісі»

- бүгінгі сабақта басың арқылы нені
меңгердіңдер?



-бүгінгі сабақта қолын арқылы нені
жасай алдыңдар?


-бүгінгі сабақта жүрегің арқылы нені
сезіндіңдер?


Бағалау: 1 Жиындарға біріктірет ін белгілер туралы біледі.
2Бос жиынның қалай аталатынын білетін болады.
3Жиынға жатпайтын және жататын элементтерді атай алады.
Смайлинк арқылы.


Фрукты и овощи. Письмо

Карабаева Айнур Аскаровна
учитель русского языка и литературы
Школы-гимназии им. Н. К. Киикбаева

Цели обучения, которым
посвящен урок
1. 1. 5. 1 Демонстрировать понимание увиденного/ услышанного через
комментирование, вопросы или действия.
1. 4. 1. 1. Создавать постер/ подбирать слова-признаки к предмету,
изображенному на картинке.
1. 4. 4. 1. Писать прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения;
писать разборчиво, в соответствии с санитарно-гигиеническими
требованиями.
1. 5. 1. 4. Согласовывать слова, обозначающие предмет, со словами,
обозначающими действие, признак предмета.
Учебная цель Уметь использовать ключевые слова «фрукты», «овощи», «витамины»,
названия овощей, фруктов и продуктов питания при составлении постеров,
словосочетаний «существительное+глагол»,
«существительное+прилагательное», предложений, диалога.
Уметь записывать знакомые слова с помощью учителя
Критерии успеха - демонстрируют понимание увиденного и услышанного через
комментирование;
- используют в речи знакомые слова;
- составляют простые предложения, используя заглавные буквы;
- составляютречевые высказывания из 3-4 предложений, используя опорные
картинки и знакомые слова;
-высказывают простые оценочные суждения.
Материал прошедших
уроков
Учащиеся могут иметь определенную базу знаний по теме на основе
изучения предыдущих тем раздела.
План
Планируемое
время
Запланированная деятельность Ресурсы
Начало урока 1. Организационный момент.


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!