|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Фотосинтез үдерістері |
Мектеп: М.Тоқжігітов атындағы жалпы орта мектебі мемлекеттік коммуналдық мекемесі. |
|||||||
|
Күні:19.10.2018. |
Мұғалімнің аты-жөні: Кариева Баян |
|||||||
|
Сынып:3 |
Қатысқандасаны: Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
''Мен –болашақ ғалыммын '' |
|
||||||
|
Оқу мақсаттары |
3.2.1.1.өсімдіктердің фотосинтез үдерісінде оттегіні бөлінуін түсіндіру; 3.1.1.1 маңызды ғылыми жаңалықтар мен олардың адамның күнделікті өміріне әсері туралы әңгімелеу. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажырату |
|||||||
|
Бағалау критерийі: |
Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін aжыратады |
|||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттар: Талқылауға арналған тармақтар (тыңдалым) Табиғатты зерттеудің мәні неде? Табиғатты зерттеуге қандай әдіс-тәсілдер қолдануға болады? Жазылым бойынша ұсыныстар:оқушылар терминмен жұмыс істейді, тапсырмаларды дәптерге түсіреді |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы топтық жұмыс, диалогты қарым қатынас орнату,өз бетімен жұмыс жасау, іздену қабілеттерін арттыру |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану, математика |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
Жаратылыстану ғылымымен танысып, оның нені зерттейтінін біледі, өмірмен байланыстырып мысалдар келтіре алады. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 6 минут |
І. Ұйымдастыру 1.1 Cәлемдесу 1.2 Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу 1.3 Түгелдеу ІІ. Үй тапсырмасының орындалуын тексеру.
|
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 4минут 9 минут 15минут |
Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері жайлы мағлұматты білу. Оқушылар қауіпсіздік техникасы қағидаларының тізімін зерттейді:
«Жеміс бағы» жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру (жеміс ағашының суретін және оған түрлі түсті стикерлер (алма) жапсыру, сабақ басталғанда оқушыларға өзіне ұнаған алманы алуды тапсырыңыз. Сол арқылы оқушының сол сәттегі көңіл күйін білуге болады, сонымен қатар топқа бөлінеді) 1 топ ‘Тапқырлар’ 2 топ ‘Білімділер’ 3 топ ‘Алғырлар’ Балалар, алдарыңызда сумен толтырылған екі стақан берілген. Біреуіне - қабығы ашылмаған, ал екіншісіне - қабығы ашылған лимонды салсақ не болады, қалай ойлайсыздар? (Оқушылар әр түрлі болжамдар ұсынады және тәжірибені жасап көру арқылы болжам расталады немесе расталмайды)
Осы қарапайым тәжірибе негізінде оқушыларда зерттеу сұрағын тұжырымдау және осы зерттеу сұрағы негізінде болжам жасау және тәжірибені жасап көру арқылы болжамның расталатын немесе расталмайтындығын тексеруге болатындығы туралы түсінік қалыптастыруға болады Оқушылар сабақтың басында жеміс ағашынан алған стикерлері бойынша 3 топқа бөлінеді: 1-топ ’’Тапқырлар’’ Бояудың таралу жылдамдығын зерттейді. 2-топ ’’Білімділер’’ Орамжапырақтың бояу сіңіргіш қасиетін зерттейді. 3-топ ’’Алғырлар’’ Ыдыстағы жапырақтардың түсінің өзгеруін зерттейді. Топтық жұмысқа қойылатын критерий:
‘’Тапқырлар’’ тобы ыстық және суық суы бар екі стақан беріледі. Екі стақанға қара шай қалташасын салып, олар судың қоңыр түске боялу уақытын анықтайды.
‘’Білімділер’’тобы бірдей үш ыдысқа орамжапырақтарды салып әртүрлі бояу салады өзгерісті дәптерлеріне жазады. ’’Алғырлар’’ тобы үш ыдысқа жапырақтарды салады бірінші ыдысқа тұз,екінші ыдысқа қант ,үшінші ыдысқа иод тамшысын тамызады,өзгерісті дәптерлеріне жазады Оқушылар топ бойынша тақырыппен танысып, топта талдайды,сонымен қатар топта қорғауға бір оқушы тағайындап,сол оқушы басқа топқа түсіндіреді. Топтың басқа мүшелері басқа топтың ақпараттарын алып, қорытындылайды.Сөйтіп бір-бірімен ақпарат алмасады Дискриптор:Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажыратады Зерттеу әдістерін топтастырып, бақылау әдісіне тоқталады Эксперименттің басқа ғылыми әдістерден ерекшелігі неде? «Тәжірибелерге саяхат» әдісі: Мақсаты:Табиғатты зерттеудің әдістерін ажырату; №1 тапсырма Қажетті жабдықтар: бір стакан су, лимон, қасық, сода. Тапсырманы орындау реті: Ыдыстағы суға аздаған лимон шырынын қосып араластырыңдар.Осыдан кейін бір шай қасық ас содасын қосыңдар. Қандай құбылысты байқадыңыздар? Топпен талқылып, дәптерлеріңізге түйінін жазыңыз. №2 тапсырма: Қажетті жабдықтар:түтікше, жылы суы барыдыс,сұйықмай Тапсырманы орындау реті: Шырын ішуге арналған түтікшенің көмегімен жылы суы бар ыдыс түбіне бір тамшы сұйық майды үрлеңдер. Түтікшеден шыққан мезеттен бастап май тамшысының пішіні қалай өзгеретінін сипаттаңдар. Май тамшысы жоғары қарай көтерілгенде және су бетіне қалқып шыққанда оның пішіні қалай өзгереді? сипаттаңдар? Топпен талқылып,дәптерлеріңізге түйінін жазыңыз. Дескриптор
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі |
Плакаттар, фломастерлер, оқулықпен жұмыс. бір стакан су, лимон, қасық, сода. түтікше, жылы суы бар стакан, сұйық май
|
||||||
|
Сабақты соңы 6 минут
|
Үй тапсырмасын беру’’Мен табиғатты сүйемін’’ эссе жазып келу Кері байланыс ‘’Ыдысты толтыр’’ |
|
||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|
|
Барлық оқушылар: белгілі бір мәселелер бойынша ойланып, тұжырымдар келтіреді Көпшілік оқушылар: осы мәселелерге қатысты зерттеу сұрағын қоя алады Кей оқушылар: осы зерттеу сұрағы негізінде болжам тұжырымдайды |
тапсырмалар
|
Оқушыларға ыстық сумен жұмыс жасауы барысында және бояуды қолданған кезінде зақым келмеуін қадағалау; Партада отырған кезде омыртқа жотасының қисаюын болдырмау мақсатында тік отыруын бақылау |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|
|||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
''Мен –болашақ ғалыммын ''
''Мен –болашақ ғалыммын ''
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Фотосинтез үдерістері |
Мектеп: М.Тоқжігітов атындағы жалпы орта мектебі мемлекеттік коммуналдық мекемесі. |
|||||||
|
Күні:19.10.2018. |
Мұғалімнің аты-жөні: Кариева Баян |
|||||||
|
Сынып:3 |
Қатысқандасаны: Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
''Мен –болашақ ғалыммын '' |
|
||||||
|
Оқу мақсаттары |
3.2.1.1.өсімдіктердің фотосинтез үдерісінде оттегіні бөлінуін түсіндіру; 3.1.1.1 маңызды ғылыми жаңалықтар мен олардың адамның күнделікті өміріне әсері туралы әңгімелеу. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажырату |
|||||||
|
Бағалау критерийі: |
Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін aжыратады |
|||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттар: Талқылауға арналған тармақтар (тыңдалым) Табиғатты зерттеудің мәні неде? Табиғатты зерттеуге қандай әдіс-тәсілдер қолдануға болады? Жазылым бойынша ұсыныстар:оқушылар терминмен жұмыс істейді, тапсырмаларды дәптерге түсіреді |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы топтық жұмыс, диалогты қарым қатынас орнату,өз бетімен жұмыс жасау, іздену қабілеттерін арттыру |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану, математика |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
Жаратылыстану ғылымымен танысып, оның нені зерттейтінін біледі, өмірмен байланыстырып мысалдар келтіре алады. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 6 минут |
І. Ұйымдастыру 1.1 Cәлемдесу 1.2 Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу 1.3 Түгелдеу ІІ. Үй тапсырмасының орындалуын тексеру.
|
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 4минут 9 минут 15минут |
Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері жайлы мағлұматты білу. Оқушылар қауіпсіздік техникасы қағидаларының тізімін зерттейді:
«Жеміс бағы» жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру (жеміс ағашының суретін және оған түрлі түсті стикерлер (алма) жапсыру, сабақ басталғанда оқушыларға өзіне ұнаған алманы алуды тапсырыңыз. Сол арқылы оқушының сол сәттегі көңіл күйін білуге болады, сонымен қатар топқа бөлінеді) 1 топ ‘Тапқырлар’ 2 топ ‘Білімділер’ 3 топ ‘Алғырлар’ Балалар, алдарыңызда сумен толтырылған екі стақан берілген. Біреуіне - қабығы ашылмаған, ал екіншісіне - қабығы ашылған лимонды салсақ не болады, қалай ойлайсыздар? (Оқушылар әр түрлі болжамдар ұсынады және тәжірибені жасап көру арқылы болжам расталады немесе расталмайды)
Осы қарапайым тәжірибе негізінде оқушыларда зерттеу сұрағын тұжырымдау және осы зерттеу сұрағы негізінде болжам жасау және тәжірибені жасап көру арқылы болжамның расталатын немесе расталмайтындығын тексеруге болатындығы туралы түсінік қалыптастыруға болады Оқушылар сабақтың басында жеміс ағашынан алған стикерлері бойынша 3 топқа бөлінеді: 1-топ ’’Тапқырлар’’ Бояудың таралу жылдамдығын зерттейді. 2-топ ’’Білімділер’’ Орамжапырақтың бояу сіңіргіш қасиетін зерттейді. 3-топ ’’Алғырлар’’ Ыдыстағы жапырақтардың түсінің өзгеруін зерттейді. Топтық жұмысқа қойылатын критерий:
‘’Тапқырлар’’ тобы ыстық және суық суы бар екі стақан беріледі. Екі стақанға қара шай қалташасын салып, олар судың қоңыр түске боялу уақытын анықтайды.
‘’Білімділер’’тобы бірдей үш ыдысқа орамжапырақтарды салып әртүрлі бояу салады өзгерісті дәптерлеріне жазады. ’’Алғырлар’’ тобы үш ыдысқа жапырақтарды салады бірінші ыдысқа тұз,екінші ыдысқа қант ,үшінші ыдысқа иод тамшысын тамызады,өзгерісті дәптерлеріне жазады Оқушылар топ бойынша тақырыппен танысып, топта талдайды,сонымен қатар топта қорғауға бір оқушы тағайындап,сол оқушы басқа топқа түсіндіреді. Топтың басқа мүшелері басқа топтың ақпараттарын алып, қорытындылайды.Сөйтіп бір-бірімен ақпарат алмасады Дискриптор:Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажыратады Зерттеу әдістерін топтастырып, бақылау әдісіне тоқталады Эксперименттің басқа ғылыми әдістерден ерекшелігі неде? «Тәжірибелерге саяхат» әдісі: Мақсаты:Табиғатты зерттеудің әдістерін ажырату; №1 тапсырма Қажетті жабдықтар: бір стакан су, лимон, қасық, сода. Тапсырманы орындау реті: Ыдыстағы суға аздаған лимон шырынын қосып араластырыңдар.Осыдан кейін бір шай қасық ас содасын қосыңдар. Қандай құбылысты байқадыңыздар? Топпен талқылып, дәптерлеріңізге түйінін жазыңыз. №2 тапсырма: Қажетті жабдықтар:түтікше, жылы суы барыдыс,сұйықмай Тапсырманы орындау реті: Шырын ішуге арналған түтікшенің көмегімен жылы суы бар ыдыс түбіне бір тамшы сұйық майды үрлеңдер. Түтікшеден шыққан мезеттен бастап май тамшысының пішіні қалай өзгеретінін сипаттаңдар. Май тамшысы жоғары қарай көтерілгенде және су бетіне қалқып шыққанда оның пішіні қалай өзгереді? сипаттаңдар? Топпен талқылып,дәптерлеріңізге түйінін жазыңыз. Дескриптор
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі |
Плакаттар, фломастерлер, оқулықпен жұмыс. бір стакан су, лимон, қасық, сода. түтікше, жылы суы бар стакан, сұйық май
|
||||||
|
Сабақты соңы 6 минут
|
Үй тапсырмасын беру’’Мен табиғатты сүйемін’’ эссе жазып келу Кері байланыс ‘’Ыдысты толтыр’’ |
|
||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|
|
Барлық оқушылар: белгілі бір мәселелер бойынша ойланып, тұжырымдар келтіреді Көпшілік оқушылар: осы мәселелерге қатысты зерттеу сұрағын қоя алады Кей оқушылар: осы зерттеу сұрағы негізінде болжам тұжырымдайды |
тапсырмалар
|
Оқушыларға ыстық сумен жұмыс жасауы барысында және бояуды қолданған кезінде зақым келмеуін қадағалау; Партада отырған кезде омыртқа жотасының қисаюын болдырмау мақсатында тік отыруын бақылау |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|
|||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||
шағым қалдыра аласыз
















