|
Бөлім: Бөлімше Ортақ тақырып: |
Бізді қоршаған әлем Мүсін Атақты тұлғалар |
|
|
Педагогтің аты жөні: |
БҚО, Бәйтерек ауданы, Зеленов ЖОББМ Курманкулов Азилхан Темирханович |
|
|
Күні: |
13.03.2025 ж |
|
|
Сынып: 3а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мен де батыр боламын |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.3.4.1 бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде қоршаған әлемнің ерекшеліктерін білу және сипаттау. Мүсін құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Атақты тұлғаларды тану барысында ұлтжанды, ержүрек болуға талпынады. Мүсін жасауды, оның ішінде батырдың және оның қару-жарағын сомдаудың қыр-сырын үйренеді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы |
Психологиялық ахуал Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі, түгендейді. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
|
Сыныпта көтеріңкі көңіл күй орнайды. Балалар сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ. Бірін-бірі бағалау
Жарайсың! Керемет! Тамаша! |
Жағымды әуен ойнап тұрады. Интербелсенді тақтада суретшілердің туындылары мен репродукциялары көрсетіледі. |
|
|
«Ашық микрофон» әдісі арқылы өткен сабаққа байланысты бір оқушы сұрақ қояды, екінші оқушы оған жауап береді. Әдісі – түсіндіру, анықтау, жасату. |
|
|
|
|
Ортасы |
Жаңа сабақ Мұғалім оқушыларға мүсіннің шығу тарихы туралы мәлімет береді. Қазақстан аумағында мүсін өнері ескерткіштері тас дәуірінде пайда болған. Бұл тас мүсін – балбал тастар. Ежелгі мүсіндерден жауынгер, бақташы, қариялар мен әйелдер мүсінін көре аламыз. Онда киім, қару-жарақ, баскиім, белдік, әйелдер әшекейінің жеке бөліктері байқалады. Мүсіндердің көпшілігі оң қолымен не екі қолымен текше пішінді ыдыс немесе тостаған ұстаған. Қаламызда әртүрлі мүсіндер бар. Әсіресе, халқымыздың ержүрек батырларына арналған ескерткіштер көп. Еңселі ескерткіштер жас ұрпаққа батыр бабаларымыздың жауынгер, батыл болғандығын дәріптеу үшін керек. Мұғалім мысал ретінде бір батырдың ескерткіші туралы мәлімет беріп кетуіне болады. Бөгенбай батыр ескерткіші Астана қаласында 2007 жылы қойылды. Бөгенбай батыр – жоңғар басқыншы- ларына қарсы азаттық жорығын ұйымдастырушылардың бірі, атақты батыр, ұлы қолбасшы. Ескерткіште батыр ат үстінде бейнеленген. Бір қолын |
Оқушылар мүсін туралы мәлімет алады.
Оқушылар мүсін құралдары арқылы «Мен де батыр боламын» тақырыбына ермексаздан бедерлі мүсін жасайды. Қалып үлгіні жұмыс дәптерінен бастырып алуға болады.
|
Жарайсыңдар! |
Интербелсенді тақтада оқу құралдары көрсетіледі. Интербелсенді тақтада мүсін туындылары көрсетіледі. |
|
|
жоғары көтеріп, ел шетіне келген жауды бөгеп тұрғандай. Ал екінші қолындағы алдаспан сол кезеңнің қауіп-қатерін аңғартып тұрғандай көрінеді. Ескерткіштің биіктігі – 11,3 метр, оның ішінде ат үстіндегі батыр мүсінінің биіктігі – 6,3 метр. Сергіту сәті. Орнымыздан тұрайық, Қолды қолға созайық. Бір отырып, бір тұрып, Терең тыныс алайық. Дескриптор: – ермексазды домалақтау, ширату, созу арқылы мүсін жасай алады. |
Балалар рельеф тәсілімен мүсін жасауды, батырды және оның қару- жарағын сомдаудың қыр-сырын үйренеді. |
|
Жұмысқа қажетті құрал- жабдықтар: ақшыл, көк, қара түсті ермексаз, кескіш, қатырма қағаз. |
|
Соңы |
Ширату сұрақтары:
|
Оқушылар жасаған бедерлі мүсіндері туралы айтып береді. |
Жарайсыңдар! |
|
|
Кері байланыс |
Оқушылардың жасаған жұмыстарын қорытынды бағалау. Рефлексия Сабақта мен ... жұмыс істедім, өйткені ... . Мен идеяны ұсындым. |
|
Бұл әдіс арқылы бала |
|
|
|
Мен мақсатқа жеттім, өйткені ... . Сабақ мен үшін болды. Менің көңіл күйім ... . |
|
өз іс-әрекетіне талдау жасап, өзін-өзі бағалайды. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мен де батыр боламын
Мен де батыр боламын
|
Бөлім: Бөлімше Ортақ тақырып: |
Бізді қоршаған әлем Мүсін Атақты тұлғалар |
|
|
Педагогтің аты жөні: |
БҚО, Бәйтерек ауданы, Зеленов ЖОББМ Курманкулов Азилхан Темирханович |
|
|
Күні: |
13.03.2025 ж |
|
|
Сынып: 3а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мен де батыр боламын |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.3.4.1 бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде қоршаған әлемнің ерекшеліктерін білу және сипаттау. Мүсін құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Атақты тұлғаларды тану барысында ұлтжанды, ержүрек болуға талпынады. Мүсін жасауды, оның ішінде батырдың және оның қару-жарағын сомдаудың қыр-сырын үйренеді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы |
Психологиялық ахуал Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі, түгендейді. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
|
Сыныпта көтеріңкі көңіл күй орнайды. Балалар сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ. Бірін-бірі бағалау
Жарайсың! Керемет! Тамаша! |
Жағымды әуен ойнап тұрады. Интербелсенді тақтада суретшілердің туындылары мен репродукциялары көрсетіледі. |
|
|
«Ашық микрофон» әдісі арқылы өткен сабаққа байланысты бір оқушы сұрақ қояды, екінші оқушы оған жауап береді. Әдісі – түсіндіру, анықтау, жасату. |
|
|
|
|
Ортасы |
Жаңа сабақ Мұғалім оқушыларға мүсіннің шығу тарихы туралы мәлімет береді. Қазақстан аумағында мүсін өнері ескерткіштері тас дәуірінде пайда болған. Бұл тас мүсін – балбал тастар. Ежелгі мүсіндерден жауынгер, бақташы, қариялар мен әйелдер мүсінін көре аламыз. Онда киім, қару-жарақ, баскиім, белдік, әйелдер әшекейінің жеке бөліктері байқалады. Мүсіндердің көпшілігі оң қолымен не екі қолымен текше пішінді ыдыс немесе тостаған ұстаған. Қаламызда әртүрлі мүсіндер бар. Әсіресе, халқымыздың ержүрек батырларына арналған ескерткіштер көп. Еңселі ескерткіштер жас ұрпаққа батыр бабаларымыздың жауынгер, батыл болғандығын дәріптеу үшін керек. Мұғалім мысал ретінде бір батырдың ескерткіші туралы мәлімет беріп кетуіне болады. Бөгенбай батыр ескерткіші Астана қаласында 2007 жылы қойылды. Бөгенбай батыр – жоңғар басқыншы- ларына қарсы азаттық жорығын ұйымдастырушылардың бірі, атақты батыр, ұлы қолбасшы. Ескерткіште батыр ат үстінде бейнеленген. Бір қолын |
Оқушылар мүсін туралы мәлімет алады.
Оқушылар мүсін құралдары арқылы «Мен де батыр боламын» тақырыбына ермексаздан бедерлі мүсін жасайды. Қалып үлгіні жұмыс дәптерінен бастырып алуға болады.
|
Жарайсыңдар! |
Интербелсенді тақтада оқу құралдары көрсетіледі. Интербелсенді тақтада мүсін туындылары көрсетіледі. |
|
|
жоғары көтеріп, ел шетіне келген жауды бөгеп тұрғандай. Ал екінші қолындағы алдаспан сол кезеңнің қауіп-қатерін аңғартып тұрғандай көрінеді. Ескерткіштің биіктігі – 11,3 метр, оның ішінде ат үстіндегі батыр мүсінінің биіктігі – 6,3 метр. Сергіту сәті. Орнымыздан тұрайық, Қолды қолға созайық. Бір отырып, бір тұрып, Терең тыныс алайық. Дескриптор: – ермексазды домалақтау, ширату, созу арқылы мүсін жасай алады. |
Балалар рельеф тәсілімен мүсін жасауды, батырды және оның қару- жарағын сомдаудың қыр-сырын үйренеді. |
|
Жұмысқа қажетті құрал- жабдықтар: ақшыл, көк, қара түсті ермексаз, кескіш, қатырма қағаз. |
|
Соңы |
Ширату сұрақтары:
|
Оқушылар жасаған бедерлі мүсіндері туралы айтып береді. |
Жарайсыңдар! |
|
|
Кері байланыс |
Оқушылардың жасаған жұмыстарын қорытынды бағалау. Рефлексия Сабақта мен ... жұмыс істедім, өйткені ... . Мен идеяны ұсындым. |
|
Бұл әдіс арқылы бала |
|
|
|
Мен мақсатқа жеттім, өйткені ... . Сабақ мен үшін болды. Менің көңіл күйім ... . |
|
өз іс-әрекетіне талдау жасап, өзін-өзі бағалайды. |
|
шағым қалдыра аласыз




















