|
Білім беру мекемесі |
«Қызылжар» жббм кмм |
||||
|
Күні: |
15.09.2023 ж |
||||
|
Педагог-психолог |
Қ.Даулетова |
||||
|
Педагогтар |
Қатысушылар саны: 18 |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мен осы мамандыққа лайықтымын! |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
ұстаздардың кәсіби құлшынысын арттыру, жігерлендіріп көңіл – күйін көтеру. жас мамандардың ашылуына, өз әріптестеріне өздерін көрсете білуіне көмектесу; жас мамандар өздерін педагогикалық ұжымның бір бөлшегі ретінде сезінуіне, бейімделуіне ықпал жасау |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа, жинақылыққа тәрбиелеу. |
||||
|
Ресімдеу |
Слайд,презентация |
||||
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
интерактивті тақта, слайд |
||||
|
Үлестірмелі материалдар |
мақал – мәтелдер жазылған плакаттар, кестелер, үлестірмелі қағаздар, доп |
||||
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Презентация |
||||
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) |
І.Саламатсыздар ма, ұстаздар! «Бүгінгі күнімізді жағымды көңіл-күймен бастайық!» (ұстаздарға арналған психологиялық ойын)«Бүгінгі күнімізді жағымды көңіл-күймен бастайық! Жоғары оқу орнын бітіргендер беттерін түйістірсін! Вальс билей алатындар құшақтасып амандассын! Сериалды ұнататындар мұрындарын түйістірсін! Қызылжар ауылының тұрғындары арқаларымен амандассын! Тәтті тағамды ұнататындар иықтарымен амандассын! |
Педагогтар топқа бөлініп отырады, бір-бірімен амандасады. |
Компьютер кестелер, үлестірмелі қағаздар, доп.
|
||
|
Сабақ басы (13 мин) |
Өзін-өзі тану адамды өзін сыйлай білуге, ойын еркін жеткізуге, өмірдің қиын жағдайында дұрыс жол табуға, жеке шешім қабылдауға жəне өз тағдырына жауапкершілікпен қарауға үйретеді. Э. Хемингуэй: «Əрбір адам қандай да бір іс үшін туады. Жер басып жүрген əрбір адамның өмірде өз міндеттері бар» деп айтқандай, əрбір адам өмірге келгеннен кейін оны артында ізі қалардай мəнді өткізе білуі қажет. Сондықтан да адамның танымы неғұрлым биіктей берген сайын, дүниенің көкжиегі де соғұрлым кеңейе бермек. І. Сәлемдесу: «Есіміңді атап,өзіңді затқа теңе». Мақсаты: жайлы шығармашылық атмосфера қалыптастыру. Барысы: әр қатысушы кез келген затты ойлап, сол заттың орнына өзін ойып,ерекшелігін, пайдасын айтуы қажет. мысалы: менің есімім –Қарлығаш, мен өзімді кітапқа теңеймін. Кітап оқудың пайдасы зор,рухани жан-дүниеңді байытады. |
Э. Хемингуэй: «Əрбір адам қандай да бір іс үшін туады. Жер басып жүрген əрбір адамның өмірде өз міндеттері бар»
Әр қатысушы кез келген затты ойлап, сол заттың орнына өзін ойып,ерекшелігін, пайдасын айтуы қажет.
|
Слайд
|
||
|
Ортасы (20 мин) |
ІІ. Ал сіз суреттен ненің бейнесін байқадыңыз?
А)
Суреттен нені байқадыңыз? Ай ІІІ. «Жіпті шешу» ойыны. Қатысушылар топтасып отырады. Әр топқа шиеленіп байланған жіп таратылады. Қатысушылар сол қолдарын артқа ұстап, оң қолдарымен бірлесе жіпті шешулері керек. Кәне, қай жұп жеңімпаз атанады екен? Қорытынды: Тапсырманы орындау қиын болды ма? Жіпті шешу барысында қандай көңіл-күйде болдыңыздар? ІҮ. «Грек жаңғағы» жаттығуы. Барысы: жаттығуды өткізу үшін грек жаңғағы қажет. Жаңғақтың саны қатысушылардың санына сәйкес болуы қажет. Жүргізуші жаңғақты ортаға шашып, әрбір қатысушыға бір-бірден алу ұсынылады. Қатысушыларға қолдарындағы жаңғаққа мұқият қарап,оның құрылысын, жекелеген ерекшеліктерін есте сақтап қалу керектігін айтады. бұдан кейін жүргізуші жаңғақтарды жинап алып, қобдишаға салып, араластырып, ортаға қайтадан шашады. Әрбір қатысушының міндеті – өз жаңғағын табу. Әркімнің жаңғағы өзінің көзіне бірден түседі. Әр жаңғақ өз иесін тапқан соң жүргізуші талдауға көшеді. Кім қалай өз жаңғағын есте сақтады, қандай жолмен оны тапты «белгілі бір ерекшелігіне қарап тапты ма, әлде бәрі алып болғанша күтті ме?) бірінші көзге жаңғақтың бәрі бірдей болғанмен, біраз уақыт жіберіп, мұқият қараса олардың әр түрлі, бірін екіншісімен шатастыруға болмайтынын көруге болады. Оқушылар да сол сияқты әр түрлі, есте қалатындай әркімнің өзіндік жеке ерекшелігі, дарындылығы болады. Бірақ біз оны көре, түсіне білуіміз керек. |
Қатысушылар суретке қарап, ойланбастан ненің бейнесін байқағанын айтады. Соған байланысты мінезінің қандай екенін анықтауға болады.
Қатысушылар топтасып отырады. Әр топқа шиеленіп байланған жіп таратылады. Қатысушылар сол қолдарын артқа ұстап, оң қолдарымен бірлесе жіпті шешулері керек.
Әрбір қатысушы бір-бірден жаңғақты алады.Қатысушылар қолдарындағы жаңғаққа мұқият қарап,оның құрылысын, жекелеген ерекшеліктерін есте сақтап қалу керек. |
Сурет Жіптер Грек жаңғағы |
||
|
Соңы 5 минут
|
ҮІ. «Қар қиыршықтары» жаттығуы Нұсқау: Бәріміз қолымызға ақ қағазды алып, ортасынан бүктейміз. Оның оң жақ жоғарғы бұрышын жыртып аламыз.осылай мүмкіндігінше жалғастыра береміз. Енді өзіміздің әдемі қар қиыршықтарын ашып қараймыз. Тапсырма бірдей болса да, әрқайсысымыздың қар қиыршықтарымыз әр түрлі шықты. Қоғамдағы орнымыз бен рөліміз әр түрлі болса да, бәріміздің алдымызда тұрған мақсат - бір. Панчатантрадан: « Бiлiм тeк iс арқылы əйгiлeнeдi. «Бiлiм – ағаш, iс – жeмiс» дeгeн сөз бар. Бiлiм иeсi oны пайдалану үшiн iскe жұмсайды, ал eгeр бiлгeнiн iскe асыра алмаса, oнда бiлiмдi адам бoлып саналмайды». Психологиялық тренингті қорытындылай келе, С.Торайғыровтың «Жақсылық көрсем өзімнен, Жамандық көрсем өзімнен. Тағдыр қылды дегенді, Шығарамын сөзімнен...» демекші, жақсылық жасау да, жамандық жасау да өз қолымызда. «Ақылды адам өзгенің жақсылығын көреді, ақымақ адам өзгенің жамандығын көреді» деген халық даналығын ескере отырып, біз, педагог мамандар баланың тек жақсы жақтарын, яғни дарындылығын көріп, оның дамуына ықпал ете білейік!. |
Қатысушылар жүргізушінің нұсқауымен ақ қағазды алып, ортасынан бүктейді. Соңында әдемі қар қиыршықтарын ашып қарайды.
|
Ақ қағаздар |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мен осы мамандыққа лайықтымын!
Мен осы мамандыққа лайықтымын!
|
Білім беру мекемесі |
«Қызылжар» жббм кмм |
||||
|
Күні: |
15.09.2023 ж |
||||
|
Педагог-психолог |
Қ.Даулетова |
||||
|
Педагогтар |
Қатысушылар саны: 18 |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мен осы мамандыққа лайықтымын! |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
ұстаздардың кәсіби құлшынысын арттыру, жігерлендіріп көңіл – күйін көтеру. жас мамандардың ашылуына, өз әріптестеріне өздерін көрсете білуіне көмектесу; жас мамандар өздерін педагогикалық ұжымның бір бөлшегі ретінде сезінуіне, бейімделуіне ықпал жасау |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа, жинақылыққа тәрбиелеу. |
||||
|
Ресімдеу |
Слайд,презентация |
||||
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
интерактивті тақта, слайд |
||||
|
Үлестірмелі материалдар |
мақал – мәтелдер жазылған плакаттар, кестелер, үлестірмелі қағаздар, доп |
||||
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Презентация |
||||
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) |
І.Саламатсыздар ма, ұстаздар! «Бүгінгі күнімізді жағымды көңіл-күймен бастайық!» (ұстаздарға арналған психологиялық ойын)«Бүгінгі күнімізді жағымды көңіл-күймен бастайық! Жоғары оқу орнын бітіргендер беттерін түйістірсін! Вальс билей алатындар құшақтасып амандассын! Сериалды ұнататындар мұрындарын түйістірсін! Қызылжар ауылының тұрғындары арқаларымен амандассын! Тәтті тағамды ұнататындар иықтарымен амандассын! |
Педагогтар топқа бөлініп отырады, бір-бірімен амандасады. |
Компьютер кестелер, үлестірмелі қағаздар, доп.
|
||
|
Сабақ басы (13 мин) |
Өзін-өзі тану адамды өзін сыйлай білуге, ойын еркін жеткізуге, өмірдің қиын жағдайында дұрыс жол табуға, жеке шешім қабылдауға жəне өз тағдырына жауапкершілікпен қарауға үйретеді. Э. Хемингуэй: «Əрбір адам қандай да бір іс үшін туады. Жер басып жүрген əрбір адамның өмірде өз міндеттері бар» деп айтқандай, əрбір адам өмірге келгеннен кейін оны артында ізі қалардай мəнді өткізе білуі қажет. Сондықтан да адамның танымы неғұрлым биіктей берген сайын, дүниенің көкжиегі де соғұрлым кеңейе бермек. І. Сәлемдесу: «Есіміңді атап,өзіңді затқа теңе». Мақсаты: жайлы шығармашылық атмосфера қалыптастыру. Барысы: әр қатысушы кез келген затты ойлап, сол заттың орнына өзін ойып,ерекшелігін, пайдасын айтуы қажет. мысалы: менің есімім –Қарлығаш, мен өзімді кітапқа теңеймін. Кітап оқудың пайдасы зор,рухани жан-дүниеңді байытады. |
Э. Хемингуэй: «Əрбір адам қандай да бір іс үшін туады. Жер басып жүрген əрбір адамның өмірде өз міндеттері бар»
Әр қатысушы кез келген затты ойлап, сол заттың орнына өзін ойып,ерекшелігін, пайдасын айтуы қажет.
|
Слайд
|
||
|
Ортасы (20 мин) |
ІІ. Ал сіз суреттен ненің бейнесін байқадыңыз?
А)
Суреттен нені байқадыңыз? Ай ІІІ. «Жіпті шешу» ойыны. Қатысушылар топтасып отырады. Әр топқа шиеленіп байланған жіп таратылады. Қатысушылар сол қолдарын артқа ұстап, оң қолдарымен бірлесе жіпті шешулері керек. Кәне, қай жұп жеңімпаз атанады екен? Қорытынды: Тапсырманы орындау қиын болды ма? Жіпті шешу барысында қандай көңіл-күйде болдыңыздар? ІҮ. «Грек жаңғағы» жаттығуы. Барысы: жаттығуды өткізу үшін грек жаңғағы қажет. Жаңғақтың саны қатысушылардың санына сәйкес болуы қажет. Жүргізуші жаңғақты ортаға шашып, әрбір қатысушыға бір-бірден алу ұсынылады. Қатысушыларға қолдарындағы жаңғаққа мұқият қарап,оның құрылысын, жекелеген ерекшеліктерін есте сақтап қалу керектігін айтады. бұдан кейін жүргізуші жаңғақтарды жинап алып, қобдишаға салып, араластырып, ортаға қайтадан шашады. Әрбір қатысушының міндеті – өз жаңғағын табу. Әркімнің жаңғағы өзінің көзіне бірден түседі. Әр жаңғақ өз иесін тапқан соң жүргізуші талдауға көшеді. Кім қалай өз жаңғағын есте сақтады, қандай жолмен оны тапты «белгілі бір ерекшелігіне қарап тапты ма, әлде бәрі алып болғанша күтті ме?) бірінші көзге жаңғақтың бәрі бірдей болғанмен, біраз уақыт жіберіп, мұқият қараса олардың әр түрлі, бірін екіншісімен шатастыруға болмайтынын көруге болады. Оқушылар да сол сияқты әр түрлі, есте қалатындай әркімнің өзіндік жеке ерекшелігі, дарындылығы болады. Бірақ біз оны көре, түсіне білуіміз керек. |
Қатысушылар суретке қарап, ойланбастан ненің бейнесін байқағанын айтады. Соған байланысты мінезінің қандай екенін анықтауға болады.
Қатысушылар топтасып отырады. Әр топқа шиеленіп байланған жіп таратылады. Қатысушылар сол қолдарын артқа ұстап, оң қолдарымен бірлесе жіпті шешулері керек.
Әрбір қатысушы бір-бірден жаңғақты алады.Қатысушылар қолдарындағы жаңғаққа мұқият қарап,оның құрылысын, жекелеген ерекшеліктерін есте сақтап қалу керек. |
Сурет Жіптер Грек жаңғағы |
||
|
Соңы 5 минут
|
ҮІ. «Қар қиыршықтары» жаттығуы Нұсқау: Бәріміз қолымызға ақ қағазды алып, ортасынан бүктейміз. Оның оң жақ жоғарғы бұрышын жыртып аламыз.осылай мүмкіндігінше жалғастыра береміз. Енді өзіміздің әдемі қар қиыршықтарын ашып қараймыз. Тапсырма бірдей болса да, әрқайсысымыздың қар қиыршықтарымыз әр түрлі шықты. Қоғамдағы орнымыз бен рөліміз әр түрлі болса да, бәріміздің алдымызда тұрған мақсат - бір. Панчатантрадан: « Бiлiм тeк iс арқылы əйгiлeнeдi. «Бiлiм – ағаш, iс – жeмiс» дeгeн сөз бар. Бiлiм иeсi oны пайдалану үшiн iскe жұмсайды, ал eгeр бiлгeнiн iскe асыра алмаса, oнда бiлiмдi адам бoлып саналмайды». Психологиялық тренингті қорытындылай келе, С.Торайғыровтың «Жақсылық көрсем өзімнен, Жамандық көрсем өзімнен. Тағдыр қылды дегенді, Шығарамын сөзімнен...» демекші, жақсылық жасау да, жамандық жасау да өз қолымызда. «Ақылды адам өзгенің жақсылығын көреді, ақымақ адам өзгенің жамандығын көреді» деген халық даналығын ескере отырып, біз, педагог мамандар баланың тек жақсы жақтарын, яғни дарындылығын көріп, оның дамуына ықпал ете білейік!. |
Қатысушылар жүргізушінің нұсқауымен ақ қағазды алып, ортасынан бүктейді. Соңында әдемі қар қиыршықтарын ашып қарайды.
|
Ақ қағаздар |
||
шағым қалдыра аласыз














