Материалдар / Мен патриотпын
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Мен патриотпын

Материал туралы қысқаша түсінік
- білім алушылардың жаңа білімді, ақпараттық ресурстарға сүйене отырып зияткерлік қажеттіліктерін меңгеруін қамтамасыз ету; - білім алушылардың ұлттық рәміздер, негізгі құндылықтар, жаңа қазақстандық патриотизм, мәдени-генетикалық код, «Мәңгілік Ел», жаңғырту, ұлттық сана, бәсекеге қабілеттілік, прагматизм, ұлттық бірегейлік, меритократикалық қоғам», «білімнің салтанат құруы» ұғымдарын меңгеруге көмектесу; - білім алушылардың зерттеу, шығармашылық, коммуникативтік құзыреттіліктерін дамыту; - білім алушыларды зияткерлік және шығармашылық дамыту; - жастардың бойында жоғары патриоттық сананы қалыптастыру; – Қазақстандық патриотизмді және белсенді азаматтық ұстанымға ынталандыру.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
558
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақтың тақырыбы: «Мен – патриотпын»
Мақсаты – қоғамда өздерін көрсете және өз еліне пайдалы бола алатын, Жаңа Қазақстандық Патриотизмнің құндылықтары мен мұраттары жүйесін иеленетін білім алушы-патриот тәрбиелеу.

Міндеттері:

- білім алушылардың жаңа білімді, ақпараттық ресурстарға сүйене отырып

зияткерлік қажеттіліктерін меңгеруін қамтамасыз ету;

- білім алушылардың ұлттық рәміздер, негізгі құндылықтар, жаңа қазақстандық

патриотизм, мәдени-генетикалық код, «Мәңгілік Ел», жаңғырту, ұлттық сана,

бәсекеге қабілеттілік, прагматизм, ұлттық бірегейлік, меритократикалық қоғам»,

«білімнің салтанат құруы» ұғымдарын меңгеруге көмектесу;

- білім алушылардың зерттеу, шығармашылық, коммуникативтік құзыреттіліктерін

дамыту;

- білім алушыларды зияткерлік және шығармашылық дамыту;

- жастардың бойында жоғары патриоттық сананы қалыптастыру;

Қазақстандық патриотизмді және белсенді азаматтық ұстанымға ынталандыру.


Сабақтың көрнекілігі: Мемлекеттік Әнұранның, «Атамекен», «Менің Қазақстаным» әндерінің аудиожазбасы, «Менің Қазақстаным» бейнеоролигі, «Astana EXPO – 2017 5 ғимараты» бейне

Сабақтың барысы.
І.Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Негізгі кезең.
Саламатсыздар ма оқушылар
-Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Мен - патриотпын» деп аталады. Сабағымызды бас еліміздің мемлекеттік Гимн орындайық. (бейнеролик «Менің Қазақстаным»)

-Олай болса патриот дегеніміз не?

Патриот – Отанның мерейін үстем ету жолында, өз халқына деген сүйіспеншілігі жолында қолда барын, өмірін аямайтын адам.
-Қазақта қандай патриот ұл қыздарымыз бар?

Қазақ ұлтында теңіздің жағаға толқып соққан толқындары секілді ,толқын мінезді патриот ұлдары мен қыздары бар. Олар өзінің еліне отансүйгіштік ,ұлтжандылық қасиетімен «Өмірім халықтікі, өлімім ғана өзімдікі» деп халыққа қызмет етіп , отаншылдықтың, ұлтжандылықтың айнасы бола білетін азаматтар.
Қазақта ел бастаған көсем де, топ алдында сөз сөйлеген шешен де, қаламы жүйрік жазушы да, ойы асқақ данышпан ғалым да, кеудесін оққа тосқан батыр да, топтан озған спортшы, әнші де бар.Бұлар қазақтың нағыз патриоттары!
- Сіз өздеріңізді потриотпын деп есептей аласыз ба? Потриотқа тән өз бойыңызда қандай қасиеттер бар деп ойлайсыз?
-Патриот болу үшін не істеу керек?

«Өз Отанының патриоты болу – бұл Қазақстанды өз жүрегінде ұстау!»

Н.Ә. Назарбаев

«Патриот болу нені білдіреді?

Сүю –иә, бірақ тек өз жерін ғана емес, бірақ оған міндетті түрде нақты бір нәрсе істеу".

Ш. Уәлиханов

ІІІ. Ақпараттық танымдық.

Бейнеролик көрсету.

Егемен Қазақстан газетінде жарияланған елбасының «Болашаққа бағдар: руани жаңғыру» атты бағдарламасында елбасы біртұтас ұлт болу үшін болашаққа қандай қадам жасауды нақты атап өтті.

1.Бәсекелік қабілет

Бәсекелік қабілет дегеніміз – ұлттың аймақтық немесе жаһандық нарықта бағасы, я болмаса сапасы жөнінен өзгелерден ұтымды дүние ұсы­на алуы. Бұл материалдық өнім ғана емес, соны­мен бірге, білім, қызмет, зияткерлік өнім немесе сапалы еңбек ресурстары болуы мүмкін.

2.Прагматизм

Қанымызға сіңген көптеген дағдылар мен таптаурын болған қасаң қағидаларды өзгерт­пейінше, біздің толыққанды жаңғы­руымыз мүмкін емес.

Төл тарихымызға, бабаларымыздың өмір салтына бір сәт үңіліп көрсек, шынайы прагматизмнің талай жарқын үлгілерін табуға болады.

Халқымыз ғасырлар бойы туған жердің табиғатын көздің қарашығындай сақтап, оның байлығын үнемді, әрі орынды жұмсайтын теңдесі жоқ экологиялық өмір салтын ұстанып келді.

3Ұлттық бірегейлікті сақтау.

Ұлттық жаңғыру деген ұғымның өзі ұлттық сананың кемелденуін білдіреді.

Оның екі қыры бар.

Біріншіден, ұлттық сана-сезімнің көкжиегін кеңейту.

Екіншіден, ұлттық болмыстың өзегін сақтай отырып, оның бірқатар сипаттарын өзгерту.


4Білімнің салтанат құруы.

Білімді, көзі ашық, көкірегі ояу болуға ұмтылу – біздің қанымызда бар қасиет.

Біз бүгінгі жаңа атаулы ертең-ақ ескіге айналатын, жүрісі жылдам дәуірге аяқ бастық. Бұл жағ­дайда кәсібін неғұрлым қиналмай, жеңіл өзгер­туге қабілетті, аса білімдар адамдар ғана табысқа жетеді.

5. Қазақстанның революциялық емес, эволюциялық дамуы.

ХХ ғасыр революциялық сілкі­ніс­терге толы болды. Бұл осы аумақтағы барша ұлт­­­тар­ға мейлінше әсер етіп, бүкіл болмысын өзгерт­ті.

Әрбір жұрт тарихтан өзінше тағылым алады, бұл – әркімнің өз еркіндегі шаруа.

Біреуге өзіңнің көзқарасыңды еріксіз таңуға ешқашан болмайды. Бізге тарих туралы өздерінің субъективті пайымдарын тықпалауға да еш­кім­нің қақысы жоқ.

6.Сананың ашықтығы.

Көптеген проблема әлемнің қарқынды өзгеріп жатқанына қарамастан, бұқаралық сана-сезімнің «от басы, ошақ қасы» аясында қалуынан туындайды.

Бір қарағанда, жер жүзіндегі миллиардтан астам адам өзінің туған тілімен қатар, кәсіби байланыс құралы ретінде жапатармағай оқып жатқан ағылшын тілін біздің де жаппай және жедел үйренуіміз керектігі еш дәлелдеуді қажет етпей­тіндей.

Біздің мақсатымыз айқын, бағытымыз белгілі, ол – әлемдегі ең дамыған 30 елдің қатарына қосылу.


ІҮ. «Бәйге» 20 сұрақ
1.ҚР астанасы қай қала? (Астана)
2.
Астанада өтіп жатқан көрме атауы?

3.Қазақстан Республикасының рәміздеріне нелер жатады? (Әнұран,Ту,Елтаңба).
3.Әнұранның сөзін жазған кімдер?( Жұмекен Нәжімеденов, Н. Назарбаев).
4.Әнұранның әнін жазған кім?( Шәмші Қалдаяқов).
5.Тұңғыш елбасымыз кім?
Қазіргі елбасы? ( Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев).
6. Тудың авторы кім?( Шәкен Ниязбеков)
7. Елтаңбаның авторы кім?( Шота Уәлиханов пен Жандарбек Мәлібеков).
8. Қазақстан қандай мемлекет?(Егеменді,тәуелсіз мемлекет).
9. Ата Заң қай жылы, қай айда қабылданды?(1995жылы,30-шы тамыз)
10. Тәуелсіздікті қай жылы, қай айда алдық?(1991жылы,16-шы желтоқсанда)
11.Тiл туралы Заңы қашан,қай айда қабылданды? ( 1997 жылғы 11 шiлде)
12. Қазақстан жерінде қанша ұлт өкілдері тұрады? (130- дан астам )
13. Қазақстан тәуелсіздігіне биыл неше жыл? (26 жыл)
14. Жер көлемі жағынан қазақстан әлем елдерінің ішінде нешінші орынды алады? (9-орын алады )

Ү. «Жалғасын тап» ( мақал –мәтелдердің ізін жалғастыру)
1.Отан неден басталады... ( от басынан басталады)
2. Отан үшін еңбек етсең ... (халқыңның сүйген ұлы боласың.)
3. Отан үшін отқа түс — күймейсің ...(Арың үшін алыссаң — өлмейсің. )
4. Туған жердей жер болмас,.. (Туған елдей ел болмас.)
5.Кісі елінде сұлтан болғанша ... (өз еліңде ұлтан бол)
6. Тіл мәртебесі ... (ел мәртебесі.)
7. Ерлік білекте емес,... ( жүректе.)
8. Еңбек ерлікке жеткізер... (Ерлік елдікке жеткізер.)
9. Ел үмітін ер ақтар...( Ер атағын ел сақтар.
10. Ерлік – елге мұра... (ұрпаққа - үлгі.)
11. Ерте тұрған жігіттің ырысы артық,..(Ерте тұрған әйелдің бірі ісі артық.)
12. Еңбек қылсаң ерінбей,..(Тояды қарның тіленбей.)
13. Ер дәулеті ... (еңбек.)
14. Еңбек етсең... ( емерсіз.)
15. Еңбек түбі – береке,...(Көптің түбі – мереке.)
ҮІ.Мәңгілік ел.

Президент 2014 жылы қаңтар айындағы «Қазақстан – 2050: бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ» атты Жолдауында Қазақстан халқы үшін үлкен маңызға ие болды. Қазақ халқының мыңдаған жылғы тарихи тәжірибесінен, Тәуелсіз жылдары жүріп өткен қазақстандық жолдан туындаған «Мәңгілік Ел» ұлттық идеясы жария етілді.

Бір мақсат – бұл «Мәңгілік Елді» нығайту, біздің Отанымыз – Қазақстанның Тәуелсіздігін нығайту!

Бір мүдде – бұл біздің ортақ құндылықтарымыз, еркін және өркендеген елде өмір сүруге деген талпынысымыз!

Бір болашақ – бұл Мәңгілік Елдің, біздің ортақ үйіміз – Қазақстан Республикасының өркендеуі!

Қазақстан халқы Ассамблеясы және біртұтас елдің азаматтары «Мәңгілік Ел» патриоттық актісін әзірлеу туралы тапсырманы ерекше шабытпен қабылдады.

«Мәңгілік Елдің» жеті қағидасы біздің дамуымыздың арқаулық құндылықтарын, Қазақстан халқына ортақ мүддесі мен тарихи тағдырын айшықтады.

(Слайд көрсету)

ҮІІ. Сөз тапқанға.
(Әріп суырып, шыққан әріптен басталатын сөздермен жауап беру)
бұл бөлімде екі оқушы шығып жарысып, тапқырлықтарын танытады.

1-оқушы: (Б)
Суды немен ішесің?
Сенің досың кім?
Бүгін сенде неше сабақ?
Қандай тағамды ұнатасың?
Қай көшеде тұрасың?
Жасың нешеде?
Қай ертегіні ұнатасың?
Қарлығаштың құйрығы неге айыр?
Көршің кім?
Ағаңның есімі?

2-оқушы: (М)
Сенің көршің кім?
Дос қызыңның есімі?
Қандай ертегі ұнатасың?
Қай жануар ұнайды?
Зат есімге мысал?
Көйлекті неден тіккен?
Пырылдап ұйықтайтын не?
Сүйікті пәнің?
Күн ішінде не бар?

ҮІІІ. «Атамекен» әні

Қорытынды:
Елбасы Н.Ә. Назарбаев: «Қазақстан – 2030 » жолдауында «Біздің балаларымызбен немерелеріміз бабалардың игі істерін, дәстүрін сақтай отырып, қазіргі заманғы,нарықтық экономика өркендеу үстіндегі, күллі әлемге, әйгілі әрі сыйлы, өз елімнің патриоттары болады» - деп нақты көрсетілген.
Сондықтан да біз Елбасымыздың айтқан жолымен жүріп, мемлекетіміздің өркендеуіне үлес қоссақ нағыз патриотқа айналамыз деген сеніммен бүгінгі сабағымызды аяқтаймыз.
Сыныпта тәрбие сағатына белсенді қатысқан оқушыны анықтау.
-сау болыңыздар.




Ү. «Жалғасын тап» ( мақал –мәтелдердің ізін жалғастыру)
1.Отан неден басталады...

2. Отан үшін еңбек етсең ...
3. Отан үшін отқа түс — күймейсің ...
4. Туған жердей жер болмас,..
5.Кісі елінде сұлтан болғанша ...
6. Тіл мәртебесі ...
7. Ерлік білекте емес,...
8. Еңбек ерлікке жеткізер...
9. Ел үмітін ер ақтар...
10. Ерлік – елге мұра...
11. Ерте тұрған жігіттің ырысы артық,..
12. Еңбек қылсаң ерінбей,..
13. Ер дәулеті ...
14. Еңбек етсең...
15. Еңбек түбі – береке,...

Ү. «Жалғасын тап» ( мақал –мәтелдердің ізін жалғастыру)
1.Отан неден басталады...

2. Отан үшін еңбек етсең ...
3. Отан үшін отқа түс — күймейсің ...
4. Туған жердей жер болмас,..
5.Кісі елінде сұлтан болғанша ...
6. Тіл мәртебесі ...
7. Ерлік білекте емес,...
8. Еңбек ерлікке жеткізер...
9. Ел үмітін ер ақтар...
10. Ерлік – елге мұра...
11. Ерте тұрған жігіттің ырысы артық,..
12. Еңбек қылсаң ерінбей,..
13. Ер дәулеті ...
14. Еңбек етсең...
15. Еңбек түбі – береке,...

Ү. «Жалғасын тап» ( мақал –мәтелдердің ізін жалғастыру)
1.Отан неден басталады...

2. Отан үшін еңбек етсең ...
3. Отан үшін отқа түс — күймейсің ...
4. Туған жердей жер болмас,..
5.Кісі елінде сұлтан болғанша ...
6. Тіл мәртебесі ...
7. Ерлік білекте емес,...
8. Еңбек ерлікке жеткізер...
9. Ел үмітін ер ақтар...
10. Ерлік – елге мұра...
11. Ерте тұрған жігіттің ырысы артық,..
12. Еңбек қылсаң ерінбей,..
13. Ер дәулеті ...
14. Еңбек етсең...
15. Еңбек түбі – береке,...







Атамекен

Жасыл жайлау-тукті кілем, кок кілем,
Кок кілемде коп ойнаймын, коп кулем.
Мандайымнан сипап откен самалды,
Казагымнын алаканы деп білем.

кайырмасы:
Кайда журсем ата мекен,
Кокейімде жатады екен.
Куннін озі уясына,
Кимай оны батады екен.


Жасыл жайлау-тукті кілем, кок кілем,
Кок кілемде коп ойнаймын, коп кулем.
Аскар тауым, аспаныммен астаскан,
Казагымнын мартебесі деп білем.

Жасыл жайлау-тукті кілем, кок кілем,
Кок кілемде коп ойнаймын, коп кулем.
Куннін нурын, айдын аппак саулесін,
Казагымнын махаббаты деп


Атамекен

Жасыл жайлау-тукті кілем, кок кілем,
Кок кілемде коп ойнаймын, коп кулем.
Мандайымнан сипап откен самалды,
Казагымнын алаканы деп білем.

кайырмасы:
Кайда журсем ата мекен,
Кокейімде жатады екен.
Куннін озі уясына,
Кимай оны батады екен.


Жасыл жайлау-тукті кілем, кок кілем,
Кок кілемде коп ойнаймын, коп кулем.
Аскар тауым, аспаныммен астаскан,
Казагымнын мартебесі деп білем.

Жасыл жайлау-тукті кілем, кок кілем,
Кок кілемде коп ойнаймын, коп кулем.
Куннін нурын, айдын аппак саулесін,
Казагымнын махаббаты деп












Атамекен

Жасыл жайлау-тукті кілем, кок кілем,
Кок кілемде коп ойнаймын, коп кулем.
Мандайымнан сипап откен самалды,
Казагымнын алаканы деп білем.

кайырмасы:
Кайда журсем ата мекен,
Кокейімде жатады екен.
Куннін озі уясына,
Кимай оны батады екен.


Жасыл жайлау-тукті кілем, кок кілем,
Кок кілемде коп ойнаймын, коп кулем.
Аскар тауым, аспаныммен астаскан,
Казагымнын мартебесі деп білем.

Жасыл жайлау-тукті кілем, кок кілем,
Кок кілемде коп ойнаймын, коп кулем.
Куннін нурын, айдын аппак саулесін,
Казагымнын махаббаты деп


Атамекен

Жасыл жайлау-тукті кілем, кок кілем,
Кок кілемде коп ойнаймын, коп кулем.
Мандайымнан сипап откен самалды,
Казагымнын алаканы деп білем.

кайырмасы:
Кайда журсем ата мекен,
Кокейімде жатады екен.
Куннін озі уясына,
Кимай оны батады екен.

Жасыл жайлау-тукті кілем, кок кілем,
Кок кілемде коп ойнаймын, коп кулем.
Аскар тауым, аспаныммен астаскан,
Казагымнын мартебесі деп білем.

Жасыл жайлау-тукті кілем, кок кілем,
Кок кілемде коп ойнаймын, коп кулем.
Куннін нурын, айдын аппак саулесін,
Казагымнын махаббаты деп


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!