-
ҰМЖ тарауы: Зерттеу және зерттеушілер
Күні:
Сынып: 7
Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні:
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Зерттеу және зерттеушілер
Сабақтың тақырыбы:
География ғылымының дамуы
Оқу мақсаты:
7.1.1.2 -Саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін сипаттап, баға береді
Сабақ мақсаты:
Жалпы мақсат: Cаяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін сипаттап, баға береді
Барлығы: Ғалымдар мен саяхатшыларды олардың зерттеген жерлерін біледі, сипаттайды.
Басым көпшілігі: География ғылымының дамуына үлесін қосқан ғалымдар мен саяхатшыларды біледі, сипаттайды.
Кейбіреуі: Ғалымдар мен саяхатшылардың география ғылымының дамуына қосқан үлесінің маңыздылығына баға береді.
Бағалау критериилері:
-
Географиялық ғылым салалары адамдар мен мемлекеттің қандай қажеттілігін қамтамасыз ететінін анықтайды.
-
Жеке саяхатшылардың бағыттарын анықтай отырып, ғылымға қосқан үлесін талдайды.
-
Берілген ақпарат бойынша саяхатшылар мен зерттеушілердің есімдерін атайды, география ғылымының дамуына қосқан үлесін анықтайды және баға береді.
-
-
Тілдік мақсаттар:
Тақырып барысында кездесетін термин сөздермен жұмыс жасау: зертеушілер, саяхатшылар, географиялық қоғам, Қазақстан Республикасының Ұлттық Ғылым Академиясы, География институты, сел.Оқушылардың назарын ғылыми тілге аудару, қажет тұрақты тіркестері бар лексиканы қолдану. Айтылым барысында оқушылардың ғылыми тілде сөйлеу дағдыларын қалыптастыру
Құндылықтарға баулу:
Топтық, жұптық жұмыстарды барысында оқушылар бір - біріне құрмет көрсету, өзара сыйластық, ынтымақтастық қалыптасады
Пәнаралық байланыс:
Жаратылыстану, дүнинжүзі тарихы сабақтарымен байланыстыруға болады
Алдыңғы білім:
5-сынып. Ғылымның қызметтерін адам іс-әрекетінің түрі ретінде анықтау
6-сынып. Саяхатшылар жəне зерттеушілер
Кезең
Сабақтағы жоспар жаттығу түрлері
Дерексөздер, ресурстар
Сабақтың басы
Уақыты
7 мин
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал қалыптастыру үшін «Жүректен-жүрекке» шаттық шеңберін ұйымдастырамын.
Күндей жадырап,
Айдай арайлап,
Күндей таза көңілмен,
Бүгінгі cабағымызды бастаймыз.«Өрмекшінің өрмегі» әдісі арқылы үйге берілген тапсырманы еске түсіру.
Бағалау критерийлер:
-
Тақырып мазмұнына қатысты сұрақтарға дұрыс жауап беред
Дескрипторлар:
-
Сұрақты түсінеді.
-
Алған білімдерін дұрыс қолданады.
-
Нақты, толық, дүрыс жауап береді.
Бағалау: «Жарайсың! Бәрекелді! » -мадақтау
Тақырыпқа шығу: Аудивиузалды айғақ көрсету арқылы жаңа сабаққа шығу.
География. А.Егорина, С.Нүркенова, Е.Шимина-Алматы
:Атамұра 2017
Интернет-ресурс , жіп
Интернет-ресурс, Интербелсенді тақта
Сабақтың ортасы
Қолдану
(8 мин)
Мақсаты: Тақырыпты оқырып, мағынасын түсіну
«Ойлан, бірік, бөліс» әдісімен оқушылар тапсырманы ортаға салып орындайды.
Берілген кестені толтырыңыз:
№
Саяхатшылар мен зерттешілердің география ғылымына қосқан үлесі
Саяхатшылар мен зерттеушілердің есімдері
1
Жер – шар тәрізді деген түсінікті дәлелдеген
2
«Дүниежүзінің дөңгелек картасы» еңбегінің авторы
3
Ендікті және бойлықты нақты анықтаған ежелгі грек ғалымы
4
Эратосфен
5
Фалес және Анаксимандр
6
П.П.Семенов
7
Топырақтану ғылымыныз негізін салушы
8
В.А. Обручев
9
Қ.И. Сатбаев
Бағалау критерийі:
-
Берілген ақпарат бойынша саяхатшылар мен зерттеушілердің есімдерін атайды, география ғылымының дамуына қосқан үлесін анықтайды және баға береді.
Дескрипторлар:
-
Мәтінді қолданып Қазақстанның табиғатын зертеген белгілі ғалымдардың, саяхатшылардың географтардың аттарын анықтайды.
-
Олардың география ғылымына қосқан үлестерін сипаттайды, баға береді.
Бағалау: «Дәптер алмасу» арқылы өзара бағалайды
География. А.Егорина, С.Нүркенова, Е.Шимина-Алматы:Атамұра 2017,
атлас карта
Талдау
( 10 мин)
Мақсаты: География ғылымының кезеңдерін
жіктей отырып, талдау жасау
«Кубизм стратегиясы» әдісі. Кубик жасалынып, қырына түрлі тапсырма жазылады. кубті ортаға тастап, қай қыры түссе, оқушы сол қырындағы сұраққа топта болып жұмыс атқарады, , өзара талқылайды, постер қорғайды.
1-топ: Географияның ерте кезде дамуы
2-топ: Ежелгі грекия ғалымдарының үлесі
3-топ: Эратосфен және Птоломейдің карта мазмұның салыстыру
Бағалау критерийлер:
-
Географиялық нысанның ерекшеліктерін бір-бірінен ажыратады;
-
Географиялық нысандарды біледі, түсінеді.
Дескрипторлар:
-
Географиялық нысанның ерекшеліктерін анықтайды;
-
Тірек-сызбаны пайдаланып, негізгі қабаттарды бағыттарын ажыратады, бір-біріне түсіндіреді;
Бағалау:
«Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалау.
География. А.Егорина, С.Нүркенова, Е.Шимина-Алматы:Атамұра 2017,
Кубик, флипчарт, маркер ,
Жинақтау
(10 мин)
Мақсаты: Тақырыптан алған білімін біріктіреді
Бір саяхатшы ғалымның немесе зерттеушінің ғылымға қосқан үлесін SWOT анализі арқылы талдаңыз.
ТжДБО: SWOT талдауын жасайды
КҚЕО : SWOT талдауын жасауға қажетті сөздер мен сөз тіркестері беріледі
S
жақсы жақтары
W
Әлсіз жақтары
O
мүмкіндіктер
T
Қауіп-қатерлері
Бағалау критерийі:
-
Жеке саяхатшылардың бағыттарын анықтай отырып, ғылымға қосқан үлесін талдайды.
-
Жеке саяхатшылардың немесе зерттеушінің ғылымға қосқан үлесін SWOT анализ арқылы талдайды.
Дескриптор:
-
Саяхатшылар мен зерттеушілердің ғылымға қосқан үлесінің жақсы жақтарын, әлсіз жақтарын, мүмкіндіктерін және қауіп-қатерлерін анықтайды.
-
Түйінді шешімдерін жасайды.
Бағалау:SWOT – шешімдері
O
T
S
W
География. А.Егорина, С.Нүркенова, Е.Шимина-Алматы:Атамұра 2017,
кесте
SWOT кестесі
Бағалау.
Мақсаты:
( 5 мин)
Кері байланыс арқылы келесі қадамды белгілеу
Рефлексия пирамидасы әдісін қолдана отырып, сабақ жайлы ой пікірлерін жинақтайды

Рефлексия пирамидасы үлестірмелі қағазы
-
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тəсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пəнаралық байланыстар. Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялардықолдану |
|
ТжДБО: SWOT талдауын жасайды КҚЕО : SWOT талдауын жасауға қажетті сөздер мен сөз тіркестері беріледі |
SWOT – шешімдері , дәптер алмасу «Рефлексия пирамидасы» әдісі , «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Жаратылыстану, дүниежүзі тарихы |
2
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мен зерттеушімін 2-сынып
Мен зерттеушімін 2-сынып
-
ҰМЖ тарауы: Зерттеу және зерттеушілер
Күні:
Сынып: 7
Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні:
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Зерттеу және зерттеушілер
Сабақтың тақырыбы:
География ғылымының дамуы
Оқу мақсаты:
7.1.1.2 -Саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін сипаттап, баға береді
Сабақ мақсаты:
Жалпы мақсат: Cаяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін сипаттап, баға береді
Барлығы: Ғалымдар мен саяхатшыларды олардың зерттеген жерлерін біледі, сипаттайды.
Басым көпшілігі: География ғылымының дамуына үлесін қосқан ғалымдар мен саяхатшыларды біледі, сипаттайды.
Кейбіреуі: Ғалымдар мен саяхатшылардың география ғылымының дамуына қосқан үлесінің маңыздылығына баға береді.
Бағалау критериилері:
-
Географиялық ғылым салалары адамдар мен мемлекеттің қандай қажеттілігін қамтамасыз ететінін анықтайды.
-
Жеке саяхатшылардың бағыттарын анықтай отырып, ғылымға қосқан үлесін талдайды.
-
Берілген ақпарат бойынша саяхатшылар мен зерттеушілердің есімдерін атайды, география ғылымының дамуына қосқан үлесін анықтайды және баға береді.
-
-
Тілдік мақсаттар:
Тақырып барысында кездесетін термин сөздермен жұмыс жасау: зертеушілер, саяхатшылар, географиялық қоғам, Қазақстан Республикасының Ұлттық Ғылым Академиясы, География институты, сел.Оқушылардың назарын ғылыми тілге аудару, қажет тұрақты тіркестері бар лексиканы қолдану. Айтылым барысында оқушылардың ғылыми тілде сөйлеу дағдыларын қалыптастыру
Құндылықтарға баулу:
Топтық, жұптық жұмыстарды барысында оқушылар бір - біріне құрмет көрсету, өзара сыйластық, ынтымақтастық қалыптасады
Пәнаралық байланыс:
Жаратылыстану, дүнинжүзі тарихы сабақтарымен байланыстыруға болады
Алдыңғы білім:
5-сынып. Ғылымның қызметтерін адам іс-әрекетінің түрі ретінде анықтау
6-сынып. Саяхатшылар жəне зерттеушілер
Кезең
Сабақтағы жоспар жаттығу түрлері
Дерексөздер, ресурстар
Сабақтың басы
Уақыты
7 мин
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал қалыптастыру үшін «Жүректен-жүрекке» шаттық шеңберін ұйымдастырамын.
Күндей жадырап,
Айдай арайлап,
Күндей таза көңілмен,
Бүгінгі cабағымызды бастаймыз.«Өрмекшінің өрмегі» әдісі арқылы үйге берілген тапсырманы еске түсіру.
Бағалау критерийлер:
-
Тақырып мазмұнына қатысты сұрақтарға дұрыс жауап беред
Дескрипторлар:
-
Сұрақты түсінеді.
-
Алған білімдерін дұрыс қолданады.
-
Нақты, толық, дүрыс жауап береді.
Бағалау: «Жарайсың! Бәрекелді! » -мадақтау
Тақырыпқа шығу: Аудивиузалды айғақ көрсету арқылы жаңа сабаққа шығу.
География. А.Егорина, С.Нүркенова, Е.Шимина-Алматы
:Атамұра 2017
Интернет-ресурс , жіп
Интернет-ресурс, Интербелсенді тақта
Сабақтың ортасы
Қолдану
(8 мин)
Мақсаты: Тақырыпты оқырып, мағынасын түсіну
«Ойлан, бірік, бөліс» әдісімен оқушылар тапсырманы ортаға салып орындайды.
Берілген кестені толтырыңыз:
№
Саяхатшылар мен зерттешілердің география ғылымына қосқан үлесі
Саяхатшылар мен зерттеушілердің есімдері
1
Жер – шар тәрізді деген түсінікті дәлелдеген
2
«Дүниежүзінің дөңгелек картасы» еңбегінің авторы
3
Ендікті және бойлықты нақты анықтаған ежелгі грек ғалымы
4
Эратосфен
5
Фалес және Анаксимандр
6
П.П.Семенов
7
Топырақтану ғылымыныз негізін салушы
8
В.А. Обручев
9
Қ.И. Сатбаев
Бағалау критерийі:
-
Берілген ақпарат бойынша саяхатшылар мен зерттеушілердің есімдерін атайды, география ғылымының дамуына қосқан үлесін анықтайды және баға береді.
Дескрипторлар:
-
Мәтінді қолданып Қазақстанның табиғатын зертеген белгілі ғалымдардың, саяхатшылардың географтардың аттарын анықтайды.
-
Олардың география ғылымына қосқан үлестерін сипаттайды, баға береді.
Бағалау: «Дәптер алмасу» арқылы өзара бағалайды
География. А.Егорина, С.Нүркенова, Е.Шимина-Алматы:Атамұра 2017,
атлас карта
Талдау
( 10 мин)
Мақсаты: География ғылымының кезеңдерін
жіктей отырып, талдау жасау
«Кубизм стратегиясы» әдісі. Кубик жасалынып, қырына түрлі тапсырма жазылады. кубті ортаға тастап, қай қыры түссе, оқушы сол қырындағы сұраққа топта болып жұмыс атқарады, , өзара талқылайды, постер қорғайды.
1-топ: Географияның ерте кезде дамуы
2-топ: Ежелгі грекия ғалымдарының үлесі
3-топ: Эратосфен және Птоломейдің карта мазмұның салыстыру
Бағалау критерийлер:
-
Географиялық нысанның ерекшеліктерін бір-бірінен ажыратады;
-
Географиялық нысандарды біледі, түсінеді.
Дескрипторлар:
-
Географиялық нысанның ерекшеліктерін анықтайды;
-
Тірек-сызбаны пайдаланып, негізгі қабаттарды бағыттарын ажыратады, бір-біріне түсіндіреді;
Бағалау:
«Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалау.
География. А.Егорина, С.Нүркенова, Е.Шимина-Алматы:Атамұра 2017,
Кубик, флипчарт, маркер ,
Жинақтау
(10 мин)
Мақсаты: Тақырыптан алған білімін біріктіреді
Бір саяхатшы ғалымның немесе зерттеушінің ғылымға қосқан үлесін SWOT анализі арқылы талдаңыз.
ТжДБО: SWOT талдауын жасайды
КҚЕО : SWOT талдауын жасауға қажетті сөздер мен сөз тіркестері беріледі
S
жақсы жақтары
W
Әлсіз жақтары
O
мүмкіндіктер
T
Қауіп-қатерлері
Бағалау критерийі:
-
Жеке саяхатшылардың бағыттарын анықтай отырып, ғылымға қосқан үлесін талдайды.
-
Жеке саяхатшылардың немесе зерттеушінің ғылымға қосқан үлесін SWOT анализ арқылы талдайды.
Дескриптор:
-
Саяхатшылар мен зерттеушілердің ғылымға қосқан үлесінің жақсы жақтарын, әлсіз жақтарын, мүмкіндіктерін және қауіп-қатерлерін анықтайды.
-
Түйінді шешімдерін жасайды.
Бағалау:SWOT – шешімдері
O
T
S
W
География. А.Егорина, С.Нүркенова, Е.Шимина-Алматы:Атамұра 2017,
кесте
SWOT кестесі
Бағалау.
Мақсаты:
( 5 мин)
Кері байланыс арқылы келесі қадамды белгілеу
Рефлексия пирамидасы әдісін қолдана отырып, сабақ жайлы ой пікірлерін жинақтайды

Рефлексия пирамидасы үлестірмелі қағазы
-
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тəсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пəнаралық байланыстар. Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялардықолдану |
|
ТжДБО: SWOT талдауын жасайды КҚЕО : SWOT талдауын жасауға қажетті сөздер мен сөз тіркестері беріледі |
SWOT – шешімдері , дәптер алмасу «Рефлексия пирамидасы» әдісі , «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Жаратылыстану, дүниежүзі тарихы |
2
шағым қалдыра аласыз













