Пән: математика | Күні: 10.10.2018 ж | Мұғалім: Байбосынова Э.Д |
Сынып: 3 «Ә» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 1 – бөлім. Жанды табиғат. 1В. Көбейту және бөлу |
Сабақтың тақырыбы: | Мүмкіндіктер тармағы |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.4.4.1. «мүмкіндіктер тармағы» туралы түсінігі болу, күнделікті өмірде кездесетін түрлі жағдаяттар мен есеп шығаруда қолдану |
Сабақтың мақсаттары:
| Барлық оқушылар: |
| комбинаторлық есептерді шығару тәсілі ретіндегі «мүмкіндіктер тармағы» туралы түсінігі болу. |
| Бірқатар оқушылар: |
| Есептерді шығаруды «мүмкіндіктер тармағын» пайдалану. |
| Кейбір оқушылар: |
| күнделікті өмірде кездесетін түрлі жағдаяттарда есеп шығаруда «мүмкіндіктер тармағын» пайдалану. |
Бағалау критерийлері | «Мүмкіндіктер тармағы» туралы түсінігі болу, күнделікті өмірде кездесетін түрлі жағдаяттар мен есеп шығаруда қолданады |
Тілдік мақсат: | Дағдыларын дамыту:«мүмкіндіктер тармағын» қалай құруды түсінетін болады.Пәндік лексика және терминология:«мүмкіндіктер тармағы», шешу нұсқалары. |
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды Қазақстанның табиғатын қорғауға тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс: | Әдебиеттік оқу, дүниетану, қазақ тілі |
Бастапқы білім: | Мүмкіндіктер тармағы |
Сабақ барысы |
жоспарланған кезеңі | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы2 минут
| Ынталандыру.Санаймыз, балалар, тезірек санаймыз.Әрқашан жақсы істерді қалаймыз.Жаман істерге қадам баспаймыз.Жұмысымызды тезірек бастаймыз!Өзектендіру.Үстелде 3 алма және 2 алмұрт жатыр. Екі жемісті таңдаудың қанша нұсқасы бар?Мақсат қою (мәселелі жағдаят)Оқушылар оқулықтағы 1-тапсырманы орындайды, тапсырманың шартына сәйкес балалардың барлық мүмкін болатын орналастыру нұсқаларын жазып алу үшін кестелерді толтырады. Оқушылар бұл тәсілдің «таңдап алу тәсілі» деп аталатынын айтады. Мұндай тапсырмаларды қандай тәсілмен оңай шешуге болатынын сұрайды. Проблемалық жағдаят туындайды. | айтылым
айтылым
тыңдалым
айтылым |
Сабақтың ортасы34 минут
| Жаңаны ашу.Проблемалық жағдаяттан шығу үшін сұрақтарға бірден жауап беруді ұсына отырып, жұмыс жоспарын құру.Тапсырманы негізге ала отырып, оқушылар «мүмкіндіктер тармағының» суретін салады, таңдап алу әдісінің орнына бұл әдістің ішінен тиісті кестені таңдап алады, бірдей нұсқаларды бірдей түспен бояйды. Оқушылар балаларды сәкіге орналастыру нұсқаларының саны екі тәсілде де сәйкес келеді деген қорытындыға келеді.Түсіндіре отырып алғашқы бекіту.Оқушылар оқулықтағы 1-(ә) тапсырманы орындайды, ұсынылған 2-сызба бойынша «мүмкіндіктер тармағын» құрады, таңдап алу тәсілінің ішінен берілген кестеге сәйкес келетін «тармақтарды» белгілейді.Өзіндік жұмысОқушылар оқулықтағы 3-тапсырманы орындайды, егер цифрлар бір санда қайталанатын болса, 3 цифрды пайдалана отырып, қанша мүмкін болатын екі таңбалы сан алуға болатынын анықтайды.№4. Есептерді шығару.а) Шешуі: 25 : 5 = 5 (есе) ә) 25 – 5 = 20 (см)б) 5 + 5 * 4 = 25 (кітап) | айтылым
тыңдалым
айтылым
тыңдалым
өзіндік жұмыс
айтылым |
1 минут | Сергіту сәті |
|
| №5. Есепте.8 дм2 + 49 дм2 = 57 дм2 9 см2 * 4 = 36 см240 м 2 : 5 = 8 м2 500 см2 - 235 см2 = 265 см2
Топтық жұмыс.№6. Балалардың бұйым жасау үшін қиып алған қағаздарының ауданын палетканың көмегімен есептеңдер.
Шығармашылық жұмыс. №7. «Балалар әлемі» дүкенінің бір бөлімінде тоқылған заттар сатылды: қара(Қ), жасыл (ж) бөкебайлар, көк(К), ақ(А) тақиялар және сары(С), қызғылт сары (ҚС) қолғаптар.Үш заттан тұратын неше жиынтық жасауға болады?Мүмкіндіктер тармағын сызып, алынған нәтижелерді салыстыр.№8. Кесте бойынша есептер құрастыр, оларды шығарШешуі: 45 : 9 = 5(дана) 6 * 5 = 30 (тг) 40 : 8 =5 (тг)Зертте. №10. Шешуі: 29 – (16 – 5 + 16 – 3) = 5 Жауабы: 5 оқушы | жазылымдәптер
топтық жұмыс
шығармашылық жұмысжазылым
зертте |
Сабақтың соңы2 минут | Сабақтың тақырыбы бойынша тапсырмалар мен сұрақтар құрастыр.Ойыңмен бөліс.Ойластырұсын | айтылым |
1 минут |
Үйге тапсырма № 9 76 – бет (бағыт – бағдар беру) | күнделік |
Дифференциация – топпен жұмыс жүргізу, жұптық жұмыста өз ойларын жеткізу дағдыларын жетілдіру
| Бағалау: «Мүмкіндіктер тармағы» туралы түсінігі болу, күнделікті өмірде кездесетін түрлі жағдаяттар мен есеп шығаруда қолданады
| Оқушыларды Қазақстанның табиғатын қорғауға тәрбиелеу. |