Қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақ: |
Мектеп: Бозтал орта мектебі |
||||||
|
Күні: 14.02 |
Мұғалім: |
||||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Бөлім: |
Сабақтың тақырыбы: Менің бабаларым қыпшақтар |
||||||
|
Оқу мақсат: |
3.3.2.1 Әр түрлі материалдарды зерттеу негізінде түркілердің өмір салтын анықтау |
||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: зерттеу негізінде қыпшақтар қалай өмір сүргенін, немен айналысқанын анықтайды Көпшілігі орындай алады: Өз сөздерінде мәтіндегі ақпаратты пайдаланады. Кейбір оқушылар орындай алады: Қорытынды ойды таба алады. |
||||||
|
Ойлау дағдылары |
Айтылым |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
- қыпшақтардың өмір салтын сипаттайды; -қыпшақтардың пайда болуы жайлы айтып бере алады; -қыпшақтар мен қазақтардың өмір салтын салыстырады; -қыпшақтардың өміріндегі маңызды ерекшеліктерді атайды (3тен кем емес) |
||||||
|
Құндылықтарды игерту: |
Патриотизмді дамыту тарихи және мәдени ескерткіштерді сақтау маңыздылығын түсіну, көне түркілер тарихын танып білу арқылы жүзеге асады |
||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Көркем еңбек:кадрларға сурет салады. Күнделікті өмірмен, тарихпен, АКТ-мен байланысты. |
||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар: -оқушылар көне түркілерінің өмір сүру салты туралы айта алады. Терминология:
Талқылауға арналған сұрақтар: - Көне түркілер мен қыпшақтар қалай өмір сүрген? |
||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Оқушылар ежелгі түркілердің өмір сүру салты туралы мағлұматтар алған. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||||
|
Сабақ басы 10 мин |
Сабақтың алдында оқушылар шеңберге жиналады. Олар топтың ортасына шығып,қолына күннің суретін немесе макетін ұстап тұрып сабаққа жақсы тілек айтып, жақсы көңіл күй сыйлайды. Содан соң оларға ақын О. Сүлейменовтың «Арғымақ» өлеңінен үзінді оқылады: Қыпшақтардың ой-хой құба жондары-ай, Жер тарпыған тұлпарын айт, тұлпарын! Шарайнадай сауырына қомдап ай, Арғымақ жүр Көк шалғынға-көк кілемге Сүртіп мүйіз ұлтанын. Берші менің тақымыма біреуін, Жеті қиян жер түбіне асайын. Арғымақтай аласұрған жүрегім Оны қалай басамын.
Осы үзіндіні мұғалім өзі немесе бір оқушы оқиды. Оқушылар өлеңді тыңдап, соңынан талқылау жүргізіледі. Талқылауға арналған сұрақтар:
Сұрақтарға оқушылар жауап беруге тырысады. Соңғы сұрақтың жауабы сабақтың тақырыбымен тікелей байланысты екені айтылып, сабақ мақсаты анықталады.
- зерттеу негізінде қыпшақтар қалай өмір сүргенін, немен айналысқанын анықтайды |
Интербелсенді тақта карточка |
|||||
|
Сабақ ортасы 25мин |
Оқушыларға Қыпшақтардың өмір сүру ерекшеліктері туралы мәліметтермен танысу ұсынылады. Мәліметпен танысқаннан соң, мәліметі талқылайды. Талқылауға арналған сұрақ: «Қыпшақтар немен айналысқан, қалай өмір сүрген?» Пікірталас«Қалам ортада» стратегиясы арқылы өткізіледі. Бағалау критерийлері: -қыпшақтардың өмір салтын сипаттайды;
Мұғалім Дешті-Қыпшақ, құпия таңбалар туралы бейнематериал көрсетеді Оқушылар бейнефильмді көріп, соңынан талқылау жүргізіледі. Талқылауға арналған сұрақтар: Бейнефильм не жайында? Дешті – Қыпшақ, қыпшақ даласы деген не? Құпия таңбалардың қандай мағыналары бар? Қыпшақтар қалай өмір сүрген? Бағалау критерийлері: Қыпшақтардың пайда болуы жайлы айтып бере алады;
Мұғалім оқушыларға қазақтар мен қыпшақтарды салыстыруға тапсырма береді. Олар киімдерін, тілдерін, жазуларын, жалпы өмір сүрулері, немен айналысатындықтарын салыстырады. Әр топ салыстырған диаграммаларын келесі топқа жылжытады да, ол топ стикерге пікір жазу арқылы бағалайды. Бағалау критерийі: қыпшақтар мен қазақтардың өмір салтын салыстырады;
1)Елестетіңдер. Сендер қыпшақ отбасында қонақта отырсыңдар. Үйдің қожайындары сендерге қандай тағамдар ұсынады? Сендер олардан не жайында сұрайсыңдар? Қыпшақтардың сөйлегенін түсінесіңдер ме? Егер қыпшақ жылқыларына жоғарғы құн төленсе, оның бойында қызығатын қандай қасиеттер болуы мүмкін? 2)Сен қыпшақтар туралы фильмнің сценарийін құрастырып жатырсың. Қыпшақтардың өміріндегі қандай маңызды сәттерді кадрға енгізер едің? (суретін сал немесе жаз). Бағалау критерийлері: -қыпшақтардың өміріндегі маңызды ерекшеліктерді атайды (3тен кем емес) |
Интербелсенді тақта Сурет қиындылары мен интербелсенді тақта суретттер |
|||||
|
Сабақ соңы 5 мин Үй тапсырмасы |
Рефлексия (жеке): «Үш жағымды сәт» стратегиясы. Оқушыларға сабақтың барысында орын алған үш жағымды сәтті, яғни, тапсырманы орындауда болған үш жағдайды және келесі сабақта олардың жұмыстарын жақсарта түсуге керек болатын бір әрекетті атау ұсынылады. Кейбір жауаптарды оқып талдап, пікірлерін білдіреді. Мазмұндау |
Карточка |
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
|||||
|
|
|
|
|||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырылды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
Жалпы баға Сабақ талаптарға сай өтті. Оқушылар сөздік қорын молайтты. Жұпта бір-біріне қолдау көрсетіп, қарым-қатынас жасады. Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. 2.. Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Менің бабаларым қыпшақтар
Менің бабаларым қыпшақтар
Қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақ: |
Мектеп: Бозтал орта мектебі |
||||||
|
Күні: 14.02 |
Мұғалім: |
||||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Бөлім: |
Сабақтың тақырыбы: Менің бабаларым қыпшақтар |
||||||
|
Оқу мақсат: |
3.3.2.1 Әр түрлі материалдарды зерттеу негізінде түркілердің өмір салтын анықтау |
||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: зерттеу негізінде қыпшақтар қалай өмір сүргенін, немен айналысқанын анықтайды Көпшілігі орындай алады: Өз сөздерінде мәтіндегі ақпаратты пайдаланады. Кейбір оқушылар орындай алады: Қорытынды ойды таба алады. |
||||||
|
Ойлау дағдылары |
Айтылым |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
- қыпшақтардың өмір салтын сипаттайды; -қыпшақтардың пайда болуы жайлы айтып бере алады; -қыпшақтар мен қазақтардың өмір салтын салыстырады; -қыпшақтардың өміріндегі маңызды ерекшеліктерді атайды (3тен кем емес) |
||||||
|
Құндылықтарды игерту: |
Патриотизмді дамыту тарихи және мәдени ескерткіштерді сақтау маңыздылығын түсіну, көне түркілер тарихын танып білу арқылы жүзеге асады |
||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Көркем еңбек:кадрларға сурет салады. Күнделікті өмірмен, тарихпен, АКТ-мен байланысты. |
||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар: -оқушылар көне түркілерінің өмір сүру салты туралы айта алады. Терминология:
Талқылауға арналған сұрақтар: - Көне түркілер мен қыпшақтар қалай өмір сүрген? |
||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Оқушылар ежелгі түркілердің өмір сүру салты туралы мағлұматтар алған. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||||
|
Сабақ басы 10 мин |
Сабақтың алдында оқушылар шеңберге жиналады. Олар топтың ортасына шығып,қолына күннің суретін немесе макетін ұстап тұрып сабаққа жақсы тілек айтып, жақсы көңіл күй сыйлайды. Содан соң оларға ақын О. Сүлейменовтың «Арғымақ» өлеңінен үзінді оқылады: Қыпшақтардың ой-хой құба жондары-ай, Жер тарпыған тұлпарын айт, тұлпарын! Шарайнадай сауырына қомдап ай, Арғымақ жүр Көк шалғынға-көк кілемге Сүртіп мүйіз ұлтанын. Берші менің тақымыма біреуін, Жеті қиян жер түбіне асайын. Арғымақтай аласұрған жүрегім Оны қалай басамын.
Осы үзіндіні мұғалім өзі немесе бір оқушы оқиды. Оқушылар өлеңді тыңдап, соңынан талқылау жүргізіледі. Талқылауға арналған сұрақтар:
Сұрақтарға оқушылар жауап беруге тырысады. Соңғы сұрақтың жауабы сабақтың тақырыбымен тікелей байланысты екені айтылып, сабақ мақсаты анықталады.
- зерттеу негізінде қыпшақтар қалай өмір сүргенін, немен айналысқанын анықтайды |
Интербелсенді тақта карточка |
|||||
|
Сабақ ортасы 25мин |
Оқушыларға Қыпшақтардың өмір сүру ерекшеліктері туралы мәліметтермен танысу ұсынылады. Мәліметпен танысқаннан соң, мәліметі талқылайды. Талқылауға арналған сұрақ: «Қыпшақтар немен айналысқан, қалай өмір сүрген?» Пікірталас«Қалам ортада» стратегиясы арқылы өткізіледі. Бағалау критерийлері: -қыпшақтардың өмір салтын сипаттайды;
Мұғалім Дешті-Қыпшақ, құпия таңбалар туралы бейнематериал көрсетеді Оқушылар бейнефильмді көріп, соңынан талқылау жүргізіледі. Талқылауға арналған сұрақтар: Бейнефильм не жайында? Дешті – Қыпшақ, қыпшақ даласы деген не? Құпия таңбалардың қандай мағыналары бар? Қыпшақтар қалай өмір сүрген? Бағалау критерийлері: Қыпшақтардың пайда болуы жайлы айтып бере алады;
Мұғалім оқушыларға қазақтар мен қыпшақтарды салыстыруға тапсырма береді. Олар киімдерін, тілдерін, жазуларын, жалпы өмір сүрулері, немен айналысатындықтарын салыстырады. Әр топ салыстырған диаграммаларын келесі топқа жылжытады да, ол топ стикерге пікір жазу арқылы бағалайды. Бағалау критерийі: қыпшақтар мен қазақтардың өмір салтын салыстырады;
1)Елестетіңдер. Сендер қыпшақ отбасында қонақта отырсыңдар. Үйдің қожайындары сендерге қандай тағамдар ұсынады? Сендер олардан не жайында сұрайсыңдар? Қыпшақтардың сөйлегенін түсінесіңдер ме? Егер қыпшақ жылқыларына жоғарғы құн төленсе, оның бойында қызығатын қандай қасиеттер болуы мүмкін? 2)Сен қыпшақтар туралы фильмнің сценарийін құрастырып жатырсың. Қыпшақтардың өміріндегі қандай маңызды сәттерді кадрға енгізер едің? (суретін сал немесе жаз). Бағалау критерийлері: -қыпшақтардың өміріндегі маңызды ерекшеліктерді атайды (3тен кем емес) |
Интербелсенді тақта Сурет қиындылары мен интербелсенді тақта суретттер |
|||||
|
Сабақ соңы 5 мин Үй тапсырмасы |
Рефлексия (жеке): «Үш жағымды сәт» стратегиясы. Оқушыларға сабақтың барысында орын алған үш жағымды сәтті, яғни, тапсырманы орындауда болған үш жағдайды және келесі сабақта олардың жұмыстарын жақсарта түсуге керек болатын бір әрекетті атау ұсынылады. Кейбір жауаптарды оқып талдап, пікірлерін білдіреді. Мазмұндау |
Карточка |
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
|||||
|
|
|
|
|||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырылды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
Жалпы баға Сабақ талаптарға сай өтті. Оқушылар сөздік қорын молайтты. Жұпта бір-біріне қолдау көрсетіп, қарым-қатынас жасады. Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. 2.. Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
|||||||
шағым қалдыра аласыз













