Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Менің ертеңім...» № 19-САБАҚ 2- сыныптар: «Үйдегі ойын: қауіпсіздік шараларын сақтау» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Балалардың болашаққа деген арман-мақсаттарын анықтау. Өзін-өзі дамытуға және жауапкершілікке баулу. 1)Балаларға тәуелсіз елімізді өркендетету.үшін Отанымызға білімді, саналы азаматтар керек екенін түсіндіру |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты : |
Сабақтын мақсаты: оқушыларды компьютерлік ойындардың зиянды салдарымен таныстыр, интернетке тәуелділік туралы түсінік беру. |
|
|
Дәйексөз |
«Әділет жолы- адал жол» |
|
|
Құндылық |
Заң және тәртіп |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|||
|
Ұйымдастыру кезеңі (3 мин) |
*І. Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. 2. Оқушыларды психологиялық дайындыққа келтіру: - «Менің арманым қандай?» жаттығуы (әр оқушы қысқаша өз арманын айтады). |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуа |
Компьютер
|
|||
|
Сабақ басы (10 мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ № 9 САБАҚ. «ҮЙДЕГІ ОЙЫН: ҚАУІПСІЗДІК ШАРАЛАРЫН САҚТАУ» 1. Ұйымдастыру кезеңі Жағымды мотивациялық көзқарасты қалыптастыру (1-2 мин). Мақсат қою. Тақырыптың анықтамасы. Неліктен интернет қауіпті болуы мүмкін? Сондықтан бүгін біз компьютерлік ойындарға тәуелділік мәселесі туралы сөйлесетін боламыз. 2.Білімді өзектендіру. Өтілгенді қайталау Компьютер біздің өмір сүру кеңістігіміздің барлық салаларына толық енген. Бір жағынан, олар біздің жұмысымызды едәуір жеңілдетеді, бірақ көбінесе балалар компьютерлік ойындар ойнап, ойынға тәуелді болып қалады. 3. Білімді бастапқы игеру және түсінуді тексеру. 1.Компьютерлік тәуелділік – бұл адамның компьютерде уақыт өткізуге тәуелділігі. 2. Ойынға тәуелділік (кибераддикция) компьютерлік ойындарға зиянды құмарлықта көрінеді. 3. Ойындарға деген құштарлық (басқатырғыштар, реакция жылдамдығы), бала ойыннан өтуге немесе максималды ұпай жинауға қуанышты. 4. Бұл ауруға шалдыққан балалар компьютерлерінің мониторларының алдында ұзақ уақыт отырады. Олар тамақ ішуді, ұйықтауды ұмытады. 5.Баланың ойынға тәуелділігі бар екенін қалай түсінуге болады? Балалар кітап оқуды ұмытады. Олар жеке гигиена мен тұрмыстық міндеттерге қызығушылық танытпайды. Олар физикалық белсенділікті, ойындарды және ашық ауада серуендеуді ұмытады. 6. 7-8 жастағы балалардың компьютерде отыру нормасы аптасына 2-3 рет, 30-40 минут. 4. Бекіту. Балалардың денсаулығына компьютерлік тәуелділіктің қауіптілігі: тамақты аңғармай механикалық түрде жейді; иммунитеттің әлсіреуі, яғни суық тию мен жұқпалы ауруларға бейімділік; есте сақтау, зейін қою проблемалары, нәтижесінде оқудағы қиындықтар; ұйқысыздық. 5. Қорытынды. Рефлексия Бүгін біз компьютерлік ойындарға тәуелділік туралы сөйлестік. Мұндай тәуелділіктің салдарын есте сақтаңыздар. Оқушылар «Оң-теріс-қызықты» кестесін толтырады.
|
|
Пайдалы сілтеме:
https://youtu.be/42UvCY2PlcI?si=O9mL2qdzs5b06Q9z
|
|||
|
Ортасы (20 мин)
|
- Сұрақтар: - «Сенің арманың қандай?» - «Өз арманыңды жүзеге асыру үшін не істеу керек деп ойлайсың?» - «Ертеңгі күнді қалай елестетесің?» - Топтық жұмыс: - Оқушыларды шағын топтарға бөліп, «Менің ертеңім» тақырыбында постер дайындау.
2. Ситуациялық тапсырмалар - Әр топқа өмірлік жағдай беріледі. Мысалы: - «Ертеңгі күні сүйікті ісіңмен айналысу үшін бүгін не істеу керек?» - Әр топ өз шешімін ортаға салады. Біз Отанның гүліміз Туған жердің нұрымыз Тәуелсіз біздің еліміз Қазақстан бай жеріміз Балалар, сендер тәуелсіз еліміздің болашақ ұрағысыңдар, нағыз азамат екеңдеріңді көрсете білдіңдер. Өткеніңді еске алсаң Өскеніңнің белгі Өткеңінді ұмытсаң Өшкеніңнің белгісі-деген екен ақын ағамыз Ж.Молдағалиев.Халқымыздың бүгінгі уақытқа дейінгі жеткен жетестіктері өздеріңе аманат. Сондықтан сендердің алдарыңда үлкен жауапкершілік тұр. Олай болса балалар тақтаға қарайықшы. Слайдтан көрсету. 1.Елбасы ҚасымЖомарт Тоқаев Кемелұлы туралы қысқаша өмірбаян 2.Ту Тудың түсі қандай? Неге түсі көк? Себебі көк түс-аспан түстес. Аспанымыз ашық болсын деген ұғым. Тудың ортасында күн бейнеленген. Күннің түсі қандай? 3.Әнұран 4.Елтаңба 5.Бәйтерек Балалар елеіміздің болашағы сіздер. Қане, кім туған жер, ел, отан туралы тақпақ біледі |
Оқушы: Ақ ниетті –алтын күн Асқақ арман-қыраны Жалауы бұл халқымның Мәртебесі мақтаны Оқушы: Құт, береке-шаңырақ Орын алған ол төрден Қанатты құс-қос арғымақ Екі жақтан көмкерген Оқушы: Қатар шапқан қос тұлпар Ай астында қазақ үй Қалықтаған жас сұңқар Шарықтаған таза үй Елтаңбасы елімнің Елдігімнің белгісі Оқушы: Астана арман қала Бағы бір жанған қала Тұрады ол жап-жас болып Мен үлкен болған да да
|
|
|||
|
Соңы
|
Әр оқушыға "Егер мен Президент болсам..." деген фразамен басталатын сөйлем құру ұсынылады. Балалар өз болашағына сеніммен қарап, Қазақстанға үлес қосу керектігін ұғынады. |
Рефлексия жасайды. Әр оқушыға "Егер мен Президент болсам..." деген фразамен басталатын сөйлем құру ұсынылады. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Менің ертеңім...» № 19-САБАҚ 2- сыныптар: «Үйдегі ойын: қауіпсіздік шараларын сақтау»
«Менің ертеңім...» № 19-САБАҚ 2- сыныптар: «Үйдегі ойын: қауіпсіздік шараларын сақтау»
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Менің ертеңім...» № 19-САБАҚ 2- сыныптар: «Үйдегі ойын: қауіпсіздік шараларын сақтау» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Балалардың болашаққа деген арман-мақсаттарын анықтау. Өзін-өзі дамытуға және жауапкершілікке баулу. 1)Балаларға тәуелсіз елімізді өркендетету.үшін Отанымызға білімді, саналы азаматтар керек екенін түсіндіру |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты : |
Сабақтын мақсаты: оқушыларды компьютерлік ойындардың зиянды салдарымен таныстыр, интернетке тәуелділік туралы түсінік беру. |
|
|
Дәйексөз |
«Әділет жолы- адал жол» |
|
|
Құндылық |
Заң және тәртіп |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|||
|
Ұйымдастыру кезеңі (3 мин) |
*І. Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. 2. Оқушыларды психологиялық дайындыққа келтіру: - «Менің арманым қандай?» жаттығуы (әр оқушы қысқаша өз арманын айтады). |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуа |
Компьютер
|
|||
|
Сабақ басы (10 мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ № 9 САБАҚ. «ҮЙДЕГІ ОЙЫН: ҚАУІПСІЗДІК ШАРАЛАРЫН САҚТАУ» 1. Ұйымдастыру кезеңі Жағымды мотивациялық көзқарасты қалыптастыру (1-2 мин). Мақсат қою. Тақырыптың анықтамасы. Неліктен интернет қауіпті болуы мүмкін? Сондықтан бүгін біз компьютерлік ойындарға тәуелділік мәселесі туралы сөйлесетін боламыз. 2.Білімді өзектендіру. Өтілгенді қайталау Компьютер біздің өмір сүру кеңістігіміздің барлық салаларына толық енген. Бір жағынан, олар біздің жұмысымызды едәуір жеңілдетеді, бірақ көбінесе балалар компьютерлік ойындар ойнап, ойынға тәуелді болып қалады. 3. Білімді бастапқы игеру және түсінуді тексеру. 1.Компьютерлік тәуелділік – бұл адамның компьютерде уақыт өткізуге тәуелділігі. 2. Ойынға тәуелділік (кибераддикция) компьютерлік ойындарға зиянды құмарлықта көрінеді. 3. Ойындарға деген құштарлық (басқатырғыштар, реакция жылдамдығы), бала ойыннан өтуге немесе максималды ұпай жинауға қуанышты. 4. Бұл ауруға шалдыққан балалар компьютерлерінің мониторларының алдында ұзақ уақыт отырады. Олар тамақ ішуді, ұйықтауды ұмытады. 5.Баланың ойынға тәуелділігі бар екенін қалай түсінуге болады? Балалар кітап оқуды ұмытады. Олар жеке гигиена мен тұрмыстық міндеттерге қызығушылық танытпайды. Олар физикалық белсенділікті, ойындарды және ашық ауада серуендеуді ұмытады. 6. 7-8 жастағы балалардың компьютерде отыру нормасы аптасына 2-3 рет, 30-40 минут. 4. Бекіту. Балалардың денсаулығына компьютерлік тәуелділіктің қауіптілігі: тамақты аңғармай механикалық түрде жейді; иммунитеттің әлсіреуі, яғни суық тию мен жұқпалы ауруларға бейімділік; есте сақтау, зейін қою проблемалары, нәтижесінде оқудағы қиындықтар; ұйқысыздық. 5. Қорытынды. Рефлексия Бүгін біз компьютерлік ойындарға тәуелділік туралы сөйлестік. Мұндай тәуелділіктің салдарын есте сақтаңыздар. Оқушылар «Оң-теріс-қызықты» кестесін толтырады.
|
|
Пайдалы сілтеме:
https://youtu.be/42UvCY2PlcI?si=O9mL2qdzs5b06Q9z
|
|||
|
Ортасы (20 мин)
|
- Сұрақтар: - «Сенің арманың қандай?» - «Өз арманыңды жүзеге асыру үшін не істеу керек деп ойлайсың?» - «Ертеңгі күнді қалай елестетесің?» - Топтық жұмыс: - Оқушыларды шағын топтарға бөліп, «Менің ертеңім» тақырыбында постер дайындау.
2. Ситуациялық тапсырмалар - Әр топқа өмірлік жағдай беріледі. Мысалы: - «Ертеңгі күні сүйікті ісіңмен айналысу үшін бүгін не істеу керек?» - Әр топ өз шешімін ортаға салады. Біз Отанның гүліміз Туған жердің нұрымыз Тәуелсіз біздің еліміз Қазақстан бай жеріміз Балалар, сендер тәуелсіз еліміздің болашақ ұрағысыңдар, нағыз азамат екеңдеріңді көрсете білдіңдер. Өткеніңді еске алсаң Өскеніңнің белгі Өткеңінді ұмытсаң Өшкеніңнің белгісі-деген екен ақын ағамыз Ж.Молдағалиев.Халқымыздың бүгінгі уақытқа дейінгі жеткен жетестіктері өздеріңе аманат. Сондықтан сендердің алдарыңда үлкен жауапкершілік тұр. Олай болса балалар тақтаға қарайықшы. Слайдтан көрсету. 1.Елбасы ҚасымЖомарт Тоқаев Кемелұлы туралы қысқаша өмірбаян 2.Ту Тудың түсі қандай? Неге түсі көк? Себебі көк түс-аспан түстес. Аспанымыз ашық болсын деген ұғым. Тудың ортасында күн бейнеленген. Күннің түсі қандай? 3.Әнұран 4.Елтаңба 5.Бәйтерек Балалар елеіміздің болашағы сіздер. Қане, кім туған жер, ел, отан туралы тақпақ біледі |
Оқушы: Ақ ниетті –алтын күн Асқақ арман-қыраны Жалауы бұл халқымның Мәртебесі мақтаны Оқушы: Құт, береке-шаңырақ Орын алған ол төрден Қанатты құс-қос арғымақ Екі жақтан көмкерген Оқушы: Қатар шапқан қос тұлпар Ай астында қазақ үй Қалықтаған жас сұңқар Шарықтаған таза үй Елтаңбасы елімнің Елдігімнің белгісі Оқушы: Астана арман қала Бағы бір жанған қала Тұрады ол жап-жас болып Мен үлкен болған да да
|
|
|||
|
Соңы
|
Әр оқушыға "Егер мен Президент болсам..." деген фразамен басталатын сөйлем құру ұсынылады. Балалар өз болашағына сеніммен қарап, Қазақстанға үлес қосу керектігін ұғынады. |
Рефлексия жасайды. Әр оқушыға "Егер мен Президент болсам..." деген фразамен басталатын сөйлем құру ұсынылады. |
шағым қалдыра аласыз














