Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Менің ертеңім...» № 19-САБАҚ 4- сыныптар: «Үйдегі ойындар: қауіпсіздік шараларын сақтаймыз» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Балалардың болашаққа деген арман-мақсаттарын анықтау. Өзін-өзі дамытуға және жауапкершілікке баулу. 1)Балаларға тәуелсіз елімізді өркендетету.үшін Отанымызға білімді, саналы азаматтар керек екенін түсіндіру |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты : |
Сабақтың мақсаты: компьютерлік ойындардың зиянды әсерлерімен таныстыру, компьютерге тәуелділік туралы түсінік қалыптастыру. |
|
|
Дәйексөз |
«Әділет жолы- адал жол» |
|
|
Құндылық |
Заң және тәртіп айы |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі (3 мин) |
*І. Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. 2. Оқушыларды психологиялық дайындыққа келтіру: - «Менің арманым қандай?» жаттығуы (әр оқушы қысқаша өз арманын айтады). |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуа |
Компьютер
|
||||||||
|
Сабақ басы (10 мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ № 9 САБАҚ. «ҮЙДЕГІ ОЙЫНДАР: ҚАУІПСІЗДІК ШАРАЛАРЫН САҚТАЙМЫЗ» Сабақ барысы 1.Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй орнату (1-2 мин). 2.Мақсат қою. Тақырыпты анықтау. -Тақтаға мұқият қарайық! Суреттен не көріп тұрсыздар? - Ғаламтор не себепті қауіпті болуы мүмкін? - Осындай мәселе сендерде бар ма? - Сондықтан бүгін сіздермен компьютерлік ойындарға тәуелді болу мәселесі туралы сөйлесеміз. 3. Білімді жаңғырту. Өткенді қайталау - Компьютерлер біздің өміріміздің барлық салаларына еніп болды. Олар жұмыста да, үйде де мектепте де, балабақшада да тұр. Бір жағынан компьютер біздің жұмысымызды жеңілдетсе, екінші жағынан, балалар компьютерлік ойындармен айналысады да, оған тәуелділік пайда болады. 4. Сабақтың негізгі бөлімі 1. Адамның компьютер алдында уақыт өткізуге, компьютермен ойын ойнауға деген құмарлығын компьютерлік тәуелділік деп атайды. Ойынға құштарлық – компьютерге тәуелділіктің бір түрі. 2. Ойынға тәуелділік (кибераддикция) компьютерлік ойындарға әуестену, рольдік емес ойындарға беріліп кету (басқатырғыштар). 3. Балалар компьютер мониторы алдында ұзақ уақыт отыра береді. Олар тамақтануды, тіпті ұйқыны да ұмытып кетеді. 4.Баланың ойынға тәуелді екенін қалай аңғаруға болады? Балалар кітап оқымайды. Үйдегі міндеттерін ұмытады, жеке бас гигиенасын сақтамайды. Олар физикалық тұрғыда белсенді емес, таза ауада серуен, ойын дегенді ұмытады. 5. Компьютерде отыру мөлшері 7-8 жасар балалар үшін күніне 30-40 минут, аптасына 2-3 рет. 5. Сабақты бекіту. «Бағдаршам» әдісі Балалар өздерінің жұмыс орындарына барады. Педагог тезисті біртіндеп оқиды. Балалар тезиспен келіссе, жасыл карточканы – келіспегендер, қызыл карточканы – келіскендер, күмәнділер – сары карточканы көтереді. Егер тезисті талқылау қажет болса, онда қатысушылар өздерінің пікірлерін дәлелдейді. Тезистер: Компьютерлік тәуелділіктің бала денсаулығына тигізетін қауіптері: ➢ семіздік, өйткені қозғалыс аз. жүрмейді, ойнамайды, асқа тәбеті болмайды; ➢ иммунитет әлсірейді, демек, суық тию, жұқпалы ауруларды тез қабылдайды; ➢ есте сақтауы, зейіннің шоғырлану қабілеті төмендейді де, оқуына қиындық келтіреді. ➢ ұйқысыздық; ➢ аутизм. 6.Қорытынды. Рефлексия Оқушылар «Плюс-минус-қызықты» кестесінтолтырады.
|
|
Пайдалы сілтеме:
https://youtu.be/34qqqO1eH9M?si=CBBwZ_j2IOfvMVdh
|
||||||||
|
Ортасы (20 мин)
|
- Сұрақтар: - «Сенің арманың қандай?» - «Өз арманыңды жүзеге асыру үшін не істеу керек деп ойлайсың?» - «Ертеңгі күнді қалай елестетесің?» - Топтық жұмыс: - Оқушыларды шағын топтарға бөліп, «Менің ертеңім» тақырыбында постер дайындау.
2. Ситуациялық тапсырмалар - Әр топқа өмірлік жағдай беріледі. Мысалы: - «Ертеңгі күні сүйікті ісіңмен айналысу үшін бүгін не істеу керек?» - Әр топ өз шешімін ортаға салады. Біз Отанның гүліміз Туған жердің нұрымыз Тәуелсіз біздің еліміз Қазақстан бай жеріміз Балалар, сендер тәуелсіз еліміздің болашақ ұрағысыңдар, нағыз азамат екеңдеріңді көрсете білдіңдер. Өткеніңді еске алсаң Өскеніңнің белгі Өткеңінді ұмытсаң Өшкеніңнің белгісі-деген екен ақын ағамыз Ж.Молдағалиев.Халқымыздың бүгінгі уақытқа дейінгі жеткен жетестіктері өздеріңе аманат. Сондықтан сендердің алдарыңда үлкен жауапкершілік тұр. Олай болса балалар тақтаға қарайықшы. Слайдтан көрсету. 1.Елбасы ҚасымЖомарт Тоқаев Кемелұлы туралы қысқаша өмірбаян 2.Ту Тудың түсі қандай? Неге түсі көк? Себебі көк түс-аспан түстес. Аспанымыз ашық болсын деген ұғым. Тудың ортасында күн бейнеленген. Күннің түсі қандай? 3.Әнұран 4.Елтаңба 5.Бәйтерек Балалар елеіміздің болашағы сіздер. Қане, кім туған жер, ел, отан туралы тақпақ біледі |
Оқушы: Ақ ниетті –алтын күн Асқақ арман-қыраны Жалауы бұл халқымның Мәртебесі мақтаны Оқушы: Құт, береке-шаңырақ Орын алған ол төрден Қанатты құс-қос арғымақ Екі жақтан көмкерген Оқушы: Қатар шапқан қос тұлпар Ай астында қазақ үй Қалықтаған жас сұңқар Шарықтаған таза үй Елтаңбасы елімнің Елдігімнің белгісі Оқушы: Астана арман қала Бағы бір жанған қала Тұрады ол жап-жас болып Мен үлкен болған да да
|
|
||||||||
|
Соңы
|
Әр оқушыға "Егер мен Президент болсам..." деген фразамен басталатын сөйлем құру ұсынылады. Балалар өз болашағына сеніммен қарап, Қазақстанға үлес қосу керектігін ұғынады. |
Рефлексия жасайды. Әр оқушыға "Егер мен Президент болсам..." деген фразамен басталатын сөйлем құру ұсынылады. |
презентация |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Менің ертеңім...» № 19-САБАҚ 4- сыныптар: «Үйдегі ойындар: қауіпсіздік шараларын сақтаймыз»
«Менің ертеңім...» № 19-САБАҚ 4- сыныптар: «Үйдегі ойындар: қауіпсіздік шараларын сақтаймыз»
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Менің ертеңім...» № 19-САБАҚ 4- сыныптар: «Үйдегі ойындар: қауіпсіздік шараларын сақтаймыз» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Балалардың болашаққа деген арман-мақсаттарын анықтау. Өзін-өзі дамытуға және жауапкершілікке баулу. 1)Балаларға тәуелсіз елімізді өркендетету.үшін Отанымызға білімді, саналы азаматтар керек екенін түсіндіру |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты : |
Сабақтың мақсаты: компьютерлік ойындардың зиянды әсерлерімен таныстыру, компьютерге тәуелділік туралы түсінік қалыптастыру. |
|
|
Дәйексөз |
«Әділет жолы- адал жол» |
|
|
Құндылық |
Заң және тәртіп айы |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі (3 мин) |
*І. Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. 2. Оқушыларды психологиялық дайындыққа келтіру: - «Менің арманым қандай?» жаттығуы (әр оқушы қысқаша өз арманын айтады). |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуа |
Компьютер
|
||||||||
|
Сабақ басы (10 мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ № 9 САБАҚ. «ҮЙДЕГІ ОЙЫНДАР: ҚАУІПСІЗДІК ШАРАЛАРЫН САҚТАЙМЫЗ» Сабақ барысы 1.Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй орнату (1-2 мин). 2.Мақсат қою. Тақырыпты анықтау. -Тақтаға мұқият қарайық! Суреттен не көріп тұрсыздар? - Ғаламтор не себепті қауіпті болуы мүмкін? - Осындай мәселе сендерде бар ма? - Сондықтан бүгін сіздермен компьютерлік ойындарға тәуелді болу мәселесі туралы сөйлесеміз. 3. Білімді жаңғырту. Өткенді қайталау - Компьютерлер біздің өміріміздің барлық салаларына еніп болды. Олар жұмыста да, үйде де мектепте де, балабақшада да тұр. Бір жағынан компьютер біздің жұмысымызды жеңілдетсе, екінші жағынан, балалар компьютерлік ойындармен айналысады да, оған тәуелділік пайда болады. 4. Сабақтың негізгі бөлімі 1. Адамның компьютер алдында уақыт өткізуге, компьютермен ойын ойнауға деген құмарлығын компьютерлік тәуелділік деп атайды. Ойынға құштарлық – компьютерге тәуелділіктің бір түрі. 2. Ойынға тәуелділік (кибераддикция) компьютерлік ойындарға әуестену, рольдік емес ойындарға беріліп кету (басқатырғыштар). 3. Балалар компьютер мониторы алдында ұзақ уақыт отыра береді. Олар тамақтануды, тіпті ұйқыны да ұмытып кетеді. 4.Баланың ойынға тәуелді екенін қалай аңғаруға болады? Балалар кітап оқымайды. Үйдегі міндеттерін ұмытады, жеке бас гигиенасын сақтамайды. Олар физикалық тұрғыда белсенді емес, таза ауада серуен, ойын дегенді ұмытады. 5. Компьютерде отыру мөлшері 7-8 жасар балалар үшін күніне 30-40 минут, аптасына 2-3 рет. 5. Сабақты бекіту. «Бағдаршам» әдісі Балалар өздерінің жұмыс орындарына барады. Педагог тезисті біртіндеп оқиды. Балалар тезиспен келіссе, жасыл карточканы – келіспегендер, қызыл карточканы – келіскендер, күмәнділер – сары карточканы көтереді. Егер тезисті талқылау қажет болса, онда қатысушылар өздерінің пікірлерін дәлелдейді. Тезистер: Компьютерлік тәуелділіктің бала денсаулығына тигізетін қауіптері: ➢ семіздік, өйткені қозғалыс аз. жүрмейді, ойнамайды, асқа тәбеті болмайды; ➢ иммунитет әлсірейді, демек, суық тию, жұқпалы ауруларды тез қабылдайды; ➢ есте сақтауы, зейіннің шоғырлану қабілеті төмендейді де, оқуына қиындық келтіреді. ➢ ұйқысыздық; ➢ аутизм. 6.Қорытынды. Рефлексия Оқушылар «Плюс-минус-қызықты» кестесінтолтырады.
|
|
Пайдалы сілтеме:
https://youtu.be/34qqqO1eH9M?si=CBBwZ_j2IOfvMVdh
|
||||||||
|
Ортасы (20 мин)
|
- Сұрақтар: - «Сенің арманың қандай?» - «Өз арманыңды жүзеге асыру үшін не істеу керек деп ойлайсың?» - «Ертеңгі күнді қалай елестетесің?» - Топтық жұмыс: - Оқушыларды шағын топтарға бөліп, «Менің ертеңім» тақырыбында постер дайындау.
2. Ситуациялық тапсырмалар - Әр топқа өмірлік жағдай беріледі. Мысалы: - «Ертеңгі күні сүйікті ісіңмен айналысу үшін бүгін не істеу керек?» - Әр топ өз шешімін ортаға салады. Біз Отанның гүліміз Туған жердің нұрымыз Тәуелсіз біздің еліміз Қазақстан бай жеріміз Балалар, сендер тәуелсіз еліміздің болашақ ұрағысыңдар, нағыз азамат екеңдеріңді көрсете білдіңдер. Өткеніңді еске алсаң Өскеніңнің белгі Өткеңінді ұмытсаң Өшкеніңнің белгісі-деген екен ақын ағамыз Ж.Молдағалиев.Халқымыздың бүгінгі уақытқа дейінгі жеткен жетестіктері өздеріңе аманат. Сондықтан сендердің алдарыңда үлкен жауапкершілік тұр. Олай болса балалар тақтаға қарайықшы. Слайдтан көрсету. 1.Елбасы ҚасымЖомарт Тоқаев Кемелұлы туралы қысқаша өмірбаян 2.Ту Тудың түсі қандай? Неге түсі көк? Себебі көк түс-аспан түстес. Аспанымыз ашық болсын деген ұғым. Тудың ортасында күн бейнеленген. Күннің түсі қандай? 3.Әнұран 4.Елтаңба 5.Бәйтерек Балалар елеіміздің болашағы сіздер. Қане, кім туған жер, ел, отан туралы тақпақ біледі |
Оқушы: Ақ ниетті –алтын күн Асқақ арман-қыраны Жалауы бұл халқымның Мәртебесі мақтаны Оқушы: Құт, береке-шаңырақ Орын алған ол төрден Қанатты құс-қос арғымақ Екі жақтан көмкерген Оқушы: Қатар шапқан қос тұлпар Ай астында қазақ үй Қалықтаған жас сұңқар Шарықтаған таза үй Елтаңбасы елімнің Елдігімнің белгісі Оқушы: Астана арман қала Бағы бір жанған қала Тұрады ол жап-жас болып Мен үлкен болған да да
|
|
||||||||
|
Соңы
|
Әр оқушыға "Егер мен Президент болсам..." деген фразамен басталатын сөйлем құру ұсынылады. Балалар өз болашағына сеніммен қарап, Қазақстанға үлес қосу керектігін ұғынады. |
Рефлексия жасайды. Әр оқушыға "Егер мен Президент болсам..." деген фразамен басталатын сөйлем құру ұсынылады. |
презентация |
шағым қалдыра аласыз













