«Менің ертеңім...» № 19-САБАҚ 4- сыныптар: «Үйдегі ойындар: қауіпсіздік шараларын сақтаймыз»

Тақырып бойынша 22 материал табылды

«Менің ертеңім...» № 19-САБАҚ 4- сыныптар: «Үйдегі ойындар: қауіпсіздік шараларын сақтаймыз»

Материал туралы қысқаша түсінік
«Менің ертеңім...» № 19-САБАҚ 4- сыныптар: «Үйдегі ойындар: қауіпсіздік шараларын сақтаймыз»
Материалдың қысқаша нұсқасы

Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар

Тәрбие сағаты


Күні


Сынып жетекші:


Сынып:



Сабақтың тақырыбы:

«Заң және Тәртіп» құндылығы «Реттеушінің белгілері» ЖЖЕ №5

Қауіпсіздік сабағы (10 минут)№ 19- САБАҚ 5- сыныптар: «Денсаулықты сақтайтын әдеттер»

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға заң және тәртіптің қоғамдағы рөлін түсіндіру.Құқықтық сауаттылық пен өз іс-әрекетіне жауапкершілікпен қарауды үйрету.Заң мен тәртіпке бағыну арқылы өзіне және айналасындағы адамдарға пайда келтіре алатынын ұғындыру.Оқушыларға жол қозғалысы ережелері мен реттеуші белгілерінің маңыздылығын түсіндіру.

Қауіпсіздік мақсаты :

Сабақтың мақсаты: салауатты өмір салтының пайдасы туралы және денсаулықты күтуді үйрету.

Қаууіпсіздік міндеті :

Сабақтың міндеті:

1) дұрыс тамақтану принциптерін дамыту;

2) қандай тағамдық қоспалардың зиянды екенін анықтау; 3) балаларды топпен жұмыс істеуге үйрету.

Дәйексөз

Әділет жолы- адал жол

Құндылық

Заң және тәртіп

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар

Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары

Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу.


Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді.

Психологиялық ахуа


Компьютер








Сабақ басы (10 мин)












ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ

9 САБАҚ. «ДЕНСАУЛЫҚТЫ САҚТАЙТЫН ӘДЕТТЕР»

Сабақ барысы

Кіріспе (2 минуты)

Негізгі бөлім (6 минут) Зерттеу жұмысын өткізу.

Сынып топтарға бөлінеді. Зерттеу жұмыстары жүргізіледі. Әр топта денсаулыққа зиян келтіретін өнімдер жайлы зерттеу жұмысын жүргізген оқушылар өздерінің зерттеу жұмыстарымен бөліседі.

1- топ: Бір қорап сүтті зерттедік. Құрамында тағамдық қоспалар жоқ және жарамдылық мерзімі өткен жоқ. Бұл пайдалы өнім.

2- топ: Шаян еті. Біз одан зиянды E120, E160c бояғыштарын, E621, E631 хош иістендіргіштерін таптық. Олар теріге зиянды және ішектің бұзылуын тудырады. Бұл қауіпті өнім.

3- топ: «Кириешки» крекер. Дәмді күшейткіштер E627, E631 анықталды. Олар ішектің бұзылуын тудырады. Қауіпті өнім, бірақ көптеген оқушылар оларды жиі пайдаланады. Бұл туралы ойлануға тұрарлық.

4- топ: Газдалған сусын «Эстрагон». Бұл ең қауіпті өнім. Оның құрамында қатерлі ісік тудыратын антиоксидант E330, тәттілендіргіштер E954 - қатерлі ісік, E952 - тыйым салынған, E102 бояуы қауіпті. Бұл өнімді жеуге БОЛМАЙДЫ!

Денсаулықтың мықты болуы үшін дұрыс тамақтану аса маңызды!!! Қорытынды (2 минут)

Сабақты қорытындылау

Денсаулыққа не зиян екенін есте сақтау керек және денсаулықты сақтау ережелерін қайталау керек.












Тапсырмаларды орындайды.
























Пайдалы сілтемелер:



https://youtu.be/sXN8vhXzEz8?si=Vc_teoFhifClwsCc


https://www.youtube.com/watch?v=jWklhxwlxmAэ









Ортасы (25 мин)


Заң дегеніміз не?

Қоғамдағы тәртіп не үшін қажет?

Егер заң мен тәртіп болмаса, не болады?

Жолда жүру ережелері не үшін қажет деп ойлайсыздар?

Реттеушінің қызметі туралы не білесіздер?


Заң – қоғамда өмір сүру үшін ортақ ережелер.

Тәртіп – осы ережелерді орындау мәдениеті.


Мысалдар:

Жол қозғалысы ережелері.

Мектеп ішіндегі тәртіп ережелері.

Адамның құқығы мен міндеттері.


Республикамызда азамат өзінің азаматтығына орай құқықтарға ие болып, міндеттер атқарады.

Заңды аттамай тура жолмен жүріп еліне адал қызмет еткен азамат қана мұратына жетеді.


1-апсырма "Дұрыс немесе бұрыс?"

Карточкаларға әртүрлі жағдаяттар жазылады. Оқушылар бұл жағдайдың дұрыс немесе бұрыс екенін анықтап, жауаптарын дәлелдейді.

Мысалдар:

Жолдың белгіленбеген жерінен өту.

Қоқысты кез келген жерге тастау.

Қоғамдық көлікте үлкен кісілерге орын беру.

Жолда бағдаршамның қызыл түсіне тоқтамау.

Қоғамдық орында шу шығару.

Жолдың белгіленбеген жерінен өту.

Қоқысты кез келген жерге тастау.

Қоғамдық көлікте үлкен кісілерге орын беру.

2-тапсырма.

«Ой жалғау» (мақалдардың жалғасын табу)

1. Заңның құрығы ... (бәрінен ұзын)

2. Өш алғаннан гөрі ... (кешірген жөн)

3. Ақырын жүріп... (анық бас)

4. Асыл тастан ... (өнер жастан)

5. Тура биде ... (туған жоқ)

6. Ұрлық түбі ... (қорлық)

7. Жазасын тартпайтын ... (жамандық жоқ)

8. Әдепті бала ... (арлы бала)

9. Тәрбие ... (отбасынан басталады)

10. Әділ істің ... (арты игі)


Теориялық бөлім

Реттеуші - жол қозғалысын дене жайымен, ишарат сабын қолданып қолдарының қимылымен, дискпен немесе онсыз, сонымен қатар ысқырық сигналымен реттеуші полиция қызыметкері.


5.2.Реттерушінің сигналдары (ҚР-ның жол қозғалысы ережелерінен: алғашқы сан ереже, екінші сан тармақ ретін білдіреді) Реттеушінің денесі мен қолдарының, оның ішінде мынандай мәндерді білдіретін жезлдермен жасаған қимылдары реттеушінің сигналдары болып табылады.

Реттеушінің белгілері ретінде оның дене қалпы мен ишараттары, оның ішінде тек ЖҚЕ-нің мәтіні мен суреттерде қалған жезл көмегімен көрсеткен ишараттары есептеледі. Реттеушінің сигналдары жол белгілерінің де, бағдаршамның да алдында басымдыққа ие.


Реттеушінің негізгі белгілері:

Қолдарын екі жаққа созу – барлық бағыттағы қозғалыс тоқтайды.

Қол жоғары көтерілген – барлық қозғалыс тоқтайды.

Оң немесе сол қолды алға созу – тек белгілі бағыттағы қозғалысқа рұқсат.


Оқушылар сұрақтарға жауап береді







































































Соңы






«Тәртіпсіз ел болмайды, тәртіпке бас иген құл болмайды» (Б. Момышұлы) дей келе қашанда Ата-заңымызды қорғауға, бекітілген тәртіпке бағынуға, өз құқықтарыңызды орынды пайдалана білуге шақыра отырып, бүгінгі сабағымызды аяқтаймыз.

Рефлексия жасайды.

Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі


презентация















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.12.2024
156
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі