Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
ЖББ М.Өтемісов орта мектебі
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары
Тақырыбы:
«Менің ойыным» (Scratch бағдарламасында ойын
құру)
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
19.12 |
|
|
Сынып:3 а,ә,б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
1. Ұйымдастыру кезеңі 5 мин |
Сабақтың мақсатын түсіндіру, оқу мақсаттарын баяндау. |
Оқушыларға сабақтың мақсатын түсіндіру, сұрақтар қою. |
Оқушылардың қызығушылығын бағалау |
Слайдтар, тақта |
|
2. Жаңа тақырыпты түсіндіру 10 мин |
Scratch бағдарламасында циклдік алгоритмдер, бірнеше кейіпкер және көріністермен жұмыс істеу туралы түсіндіру. |
Оқушыларға циклдер мен ойын алаңында бірнеше кейіпкер мен көрініс қолдануды түсіндіру. |
Оқушылардың түсіну деңгейін бақылау |
Scratch бағдарламасы, слайдтар |
|
3. Жұптық жұмыс 10 мин |
Оқушыларға Scratch бағдарламасында циклдік алгоритмдермен ойын жасау бойынша тапсырма беру. |
Жұпта немесе жеке түрде цикл қолдана отырып ойын құру. |
Оқушылардың белсенділігін бағалау, циклдің дұрыс қолданылуын бақылау |
Scratch бағдарламасы, есептер |
|
4. Топтық жұмыс 10 мин |
Оқушыларға бірнеше кейіпкер және көріністерді қолдану туралы тапсырма беру. |
Оқушылар топта ойын алаңында бірнеше кейіпкер мен көрініс қолдану. |
Оқушылардың ойын алаңында бірнеше кейіпкер мен көрініс қолдану қабілетін бақылау |
Scratch бағдарламасы, тақта |
|
5. Қорытынды 5 мин |
Сабақты қорытындылау, оқушылардан кері байланыс алу. |
Оқушылардың ойындарын көрсету, кері байланыс алу. |
Қорытынды сұрақтармен бағалау |
Тақта, маркер |
Функциялық тапсырмалар мен дескрипторлар:
-
Циклді қолдану:
-
Тапсырма: Оқушылар Scratch бағдарламасында циклді қолдана отырып, ойынның бір әрекетін қайталауды ұйымдастырады.
-
Дескрипторлар:
-
Циклді дұрыс қолданған (қайталау әрекеті анық).
-
Цикл ішіндегі іс-әрекет дұрыс жүзеге асқан.
-
-
-
Кейіпкерлермен жұмыс істеу:
-
Тапсырма: Оқушылар бірнеше кейіпкерді ойын алаңына қосып, олармен әрекет жасайды.
-
Дескрипторлар:
-
Ойын алаңына бірнеше кейіпкер қосқан.
-
Кейіпкерлердің әрекеттері бір-бірімен байланысты.
-
-
-
Көріністермен жұмыс істеу:
-
Тапсырма: Оқушылар ойын алаңында бірнеше көрініс жасап, кейіпкерлердің әрбір көрінісіндегі іс-әрекеттерін үйлестіреді.
-
Дескрипторлар:
-
Көріністерді дұрыс жасаған.
-
Әр көріністегі кейіпкерлердің әрекеттерін үйлестірген.
-
-
-
Циклдік алгоритмді жүзеге асыру:
-
Тапсырма: Оқушылар ойын алаңында циклдік алгоритмді пайдалана отырып, ойынның қайталанатын әрекеттерін іске қосады.
-
Дескрипторлар:
-
Циклдік алгоритмді дұрыс жүзеге асырған.
-
Ойындағы қайталанатын әрекеттерді дұрыс ұйымдастырған.
-
-
![]()
Бағалау критерийлері:
-
Оқушылардың жұмысы циклдің дұрыс қолданылуы, бірнеше кейіпкерлер мен көріністердің үйлесімділігі және ойынның толықтығы бойынша бағаланады.
-
Оқушылардың ойын алаңындағы әрбір әрекеті бақылауға алынып, оның сапасы тексеріледі.
![]()
Қорытынды:
Бұл сабақтың мақсаты – оқушыларды Scratch бағдарламасында циклдер мен бірнеше кейіпкерлерді қолдана отырып ойын құруға үйрету. Сабақ барысында оқушылар бірнеше көрініс пен кейіпкерді пайдаланып, ойынның циклдік алгоритмдерін іске асырады, бұл өз кезегінде олардың бағдарламалау дағдыларын дамытады.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Менің ойыным» (Scratch бағдарламасында ойын құру)
«Менің ойыным» (Scratch бағдарламасында ойын құру)
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
ЖББ М.Өтемісов орта мектебі
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары
Тақырыбы:
«Менің ойыным» (Scratch бағдарламасында ойын
құру)
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
19.12 |
|
|
Сынып:3 а,ә,б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
1. Ұйымдастыру кезеңі 5 мин |
Сабақтың мақсатын түсіндіру, оқу мақсаттарын баяндау. |
Оқушыларға сабақтың мақсатын түсіндіру, сұрақтар қою. |
Оқушылардың қызығушылығын бағалау |
Слайдтар, тақта |
|
2. Жаңа тақырыпты түсіндіру 10 мин |
Scratch бағдарламасында циклдік алгоритмдер, бірнеше кейіпкер және көріністермен жұмыс істеу туралы түсіндіру. |
Оқушыларға циклдер мен ойын алаңында бірнеше кейіпкер мен көрініс қолдануды түсіндіру. |
Оқушылардың түсіну деңгейін бақылау |
Scratch бағдарламасы, слайдтар |
|
3. Жұптық жұмыс 10 мин |
Оқушыларға Scratch бағдарламасында циклдік алгоритмдермен ойын жасау бойынша тапсырма беру. |
Жұпта немесе жеке түрде цикл қолдана отырып ойын құру. |
Оқушылардың белсенділігін бағалау, циклдің дұрыс қолданылуын бақылау |
Scratch бағдарламасы, есептер |
|
4. Топтық жұмыс 10 мин |
Оқушыларға бірнеше кейіпкер және көріністерді қолдану туралы тапсырма беру. |
Оқушылар топта ойын алаңында бірнеше кейіпкер мен көрініс қолдану. |
Оқушылардың ойын алаңында бірнеше кейіпкер мен көрініс қолдану қабілетін бақылау |
Scratch бағдарламасы, тақта |
|
5. Қорытынды 5 мин |
Сабақты қорытындылау, оқушылардан кері байланыс алу. |
Оқушылардың ойындарын көрсету, кері байланыс алу. |
Қорытынды сұрақтармен бағалау |
Тақта, маркер |
Функциялық тапсырмалар мен дескрипторлар:
-
Циклді қолдану:
-
Тапсырма: Оқушылар Scratch бағдарламасында циклді қолдана отырып, ойынның бір әрекетін қайталауды ұйымдастырады.
-
Дескрипторлар:
-
Циклді дұрыс қолданған (қайталау әрекеті анық).
-
Цикл ішіндегі іс-әрекет дұрыс жүзеге асқан.
-
-
-
Кейіпкерлермен жұмыс істеу:
-
Тапсырма: Оқушылар бірнеше кейіпкерді ойын алаңына қосып, олармен әрекет жасайды.
-
Дескрипторлар:
-
Ойын алаңына бірнеше кейіпкер қосқан.
-
Кейіпкерлердің әрекеттері бір-бірімен байланысты.
-
-
-
Көріністермен жұмыс істеу:
-
Тапсырма: Оқушылар ойын алаңында бірнеше көрініс жасап, кейіпкерлердің әрбір көрінісіндегі іс-әрекеттерін үйлестіреді.
-
Дескрипторлар:
-
Көріністерді дұрыс жасаған.
-
Әр көріністегі кейіпкерлердің әрекеттерін үйлестірген.
-
-
-
Циклдік алгоритмді жүзеге асыру:
-
Тапсырма: Оқушылар ойын алаңында циклдік алгоритмді пайдалана отырып, ойынның қайталанатын әрекеттерін іске қосады.
-
Дескрипторлар:
-
Циклдік алгоритмді дұрыс жүзеге асырған.
-
Ойындағы қайталанатын әрекеттерді дұрыс ұйымдастырған.
-
-
![]()
Бағалау критерийлері:
-
Оқушылардың жұмысы циклдің дұрыс қолданылуы, бірнеше кейіпкерлер мен көріністердің үйлесімділігі және ойынның толықтығы бойынша бағаланады.
-
Оқушылардың ойын алаңындағы әрбір әрекеті бақылауға алынып, оның сапасы тексеріледі.
![]()
Қорытынды:
Бұл сабақтың мақсаты – оқушыларды Scratch бағдарламасында циклдер мен бірнеше кейіпкерлерді қолдана отырып ойын құруға үйрету. Сабақ барысында оқушылар бірнеше көрініс пен кейіпкерді пайдаланып, ойынның циклдік алгоритмдерін іске асырады, бұл өз кезегінде олардың бағдарламалау дағдыларын дамытады.
шағым қалдыра аласыз













