Қазақстан Республикасы Оқу – ағарту министрінің
«Мектепке дейінгі шағын орталығы бар Д.Қонаев атындағы орта мектеп»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Менің отбасым және достарым.Ілік септігіндегі зат есімдерді қолдану.
|
Күні: 05.02.2024ж. |
Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда):Чогамбаева А.К. |
||||
|
Сынып: 1 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Менің отбасым және достарым. Ілік септігіндегі зат есімдерді қолдану |
||||
|
Сабақтың мақсаты : Сөйлеу қызметінің психологиялық негізін дамыту;
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Логопедтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру кезең |
1-тапсырма Көріп қабылдауы мен көріп есте сақтауын дамытуға арналған тапсырма |
- Сәлеметсіз бе, мұғалім! - Көңіл күйіміз жақсы - Өте тамаша Назарын сабаққа аудар. |
|
|
|
|
Сабақтың басы |
Әр қатардағы геометриялық фигураларды қарап, есте сақтап алыңдар. Оларды аяқтап, тиісті түске боя.
2-тапсырма Кеңістіктік бағдарлауын дамыту. «Құстар» жаттығуы Оң жаққа ұшып бара жатқан құстарды қызыл қарындашпен,солға ұшқандарын – көкпен, төбеге ұшқандарын –сарымен,төменге ұшқандарын жасылмен, оң жақ жоғарыға ұшқандарын қоңырмен,сол жақ төменге ұшқандарын күлгінмен боя.
3-тапсырма Жалпы және ұсақ моториканы дамыту «Кинезиотерапиялық» жаттығу Жаттығуларды суреттегідей қалыпта орындайды логопед қол шапалақтағанда, келесі түрдегі жаттығуға ауысады
Қол
жаттығулары: 4-тапсырма Естіп қабылдауын, есту зейінін дамыту «Қай жақта?» ойыны Шарты: балалар көздерін жұмады, логопед қолындағы сылдырмақты бөлменің әр жерінен сылдырлатады. Балалар қай жақтан сылдырлағанын қолдарымен көрсетеді. 5-тапсырма Артикуляциялық моториканы дамыту
6-тапсырма Тілдік тыныс алу мен дауысты дамыту «Дыбысты сөз» ойыны Логопед сигнал бергенде терең дем алып. Дем шығарғанда логопед көрсеткен дауысты дыбысы айтады. Кім ұзақ айтса сол жеңімпаз болады. Жаңа тақырыпты жариялау Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Менің отбасым және достарым. Ілік септігіндегі зат есімдерді қолдану» деп аталады. |
Сол жақтағы геометриялық фигураларды қарап есінде сақтап алады. Бетін жауып әр қатардан сол фигуралардың аяқталмаған суреттерін аяқтап, тиісті түске бояйды. Құстарды ұшу бағытына қарай (Оң жаққа ұшып бара жатқан құстарды қызыл қарындашпен, солға ұшқандарын – көкпен, төбеге ұшқандарын –сарымен, төменге ұшқандарын жасылмен, оң жақ жоғарыға ұшқандарын қоңырмен, сол жақ төменге ұшқандарын күлгінмен )бояйды. Суретке қарап жаттығуларды орындайды, логопед қол шапалақтағанда келесі қалыпқа ауысады. Саусақ жаттығуларын суреттегі шарты бойынша орындайды. Сылдырмақтың қайдан сылдырлағанын көздерін жұму арқылы табады. Артикуляциялық жаттығуларды айнаға қарап орындайды.Ойын шартына сәйкес тапсырманы орындайды. |
|
|
|
|
Сабақтың ортасы |
7-тапсырма Фонематикалық есту қабілетін дамытуға арналған тапсырма «Дыбысты ұстап ал» ойыны. Балалар мен сендерге қазір дыбыстар қатарын айтамын, сендер, Дауысты дауысты дыбыстарды естігенде қол шапалақтайды А П Р Д О Ұ Қ Л Т И Д С О Ө Б Ю Ж З Ы В К Н Р О У Ы С О О И Т П А Ү Ұ О Ж Х О Л 8-тапсырма Буындық құрылым бойынша жұмыс, буындарды дыбыстық талдау Берілген суреттерді атаңдар. Буынға бөліңдер, сөздегі буын санын айтыңдар, әр буынға дыбыстық талдау жасаңдар.
Сөздермен жұмыс. «Менің отбасым және достарым. Ілік септігіндегі зат есімдерді қолдану» Балалар суретке назар аударайықшы. Бірінші суретте кімдерді көріп тұрсыңдар? Дұрыс айтасыңдар бірінші суретте – әке, ана, ата, әже, ағасы және қарындасы бейнеленген. Бір сөзбен біз бұны – отбасы мүшелері деп атаймыз. Екінші суретте кімдерді көріп тұрсыңдар? Дұрыс айтасыңдар – достар бейнеленген. Біздің өмірімізде отбасымыз бен достарымыздың орны ерекше екен. Себебі олар әрқашан қасымыздан табылатын, біз үшін қымбат жандар. Енді балалар қазақ тілінде 7 септік бар. Олар: атау септік, ілік септік, барыс септік, табыс септік, жатыс септік, шығыс септік, көмектес септік. Әр септіктің өзінің сүрақтары болады.Ілік септігінде кімнің? ненің? сұрағы қойылады. –ның,-нің,дың,-дің,-тың,-тің жалғаулары жалғанады.
9-тапсырма Суреттерге –ның,- нің жалғауын жалғап,суреті сөйлемдерді оқыңдар
Менің
Арманның
сыныптас
Айшаның
Менің Менің
нағашы Сөйлемдерді оқыңдар, ілік септігінде тұрған зат есімдердің астын ирек сызықпен сызып шығыңдар. Осы сөйлемдердің графикалық сызбасын сызыңдар. |
Дыбыстар қатарынан дауысты дыбыстарды естігенде қол шапалақтайды. Бұл – БАНАН. БА - НАН. 2 буыннан тұрады. БА буынында 1 дауысты 1 дауыссыз дыбыс, НАН буынында 1 дауысты, екі дауыссыз дыбыс бар (Осылайша барлық суреттерді атап, талдап шығады.)
Мұқият тыңдап, қайталап отырады.
Менің атамның үйі Абай ауылында. Арманның сыныптас досының үлкен ойыншығы бар екен. Айшаның анасының жұмыс орны мектепте. Менің әкемнің машинасының түсі ақ. Менің нағашы әжемнің жасы сексенде. Суреттерді атап, оларға ілік септік жалғауларын жалғап айтады. |
|
|
|
|
Сабақтың соңы |
-Ия, ұнады. Стикерлерді бағдаршамға жапсыраcын. |
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Менің отбасым және достарым. Ілік септігіндегі зат есімдерді қолдану.
Менің отбасым және достарым. Ілік септігіндегі зат есімдерді қолдану.
Қазақстан Республикасы Оқу – ағарту министрінің
«Мектепке дейінгі шағын орталығы бар Д.Қонаев атындағы орта мектеп»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Менің отбасым және достарым.Ілік септігіндегі зат есімдерді қолдану.
|
Күні: 05.02.2024ж. |
Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда):Чогамбаева А.К. |
||||
|
Сынып: 1 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Менің отбасым және достарым. Ілік септігіндегі зат есімдерді қолдану |
||||
|
Сабақтың мақсаты : Сөйлеу қызметінің психологиялық негізін дамыту;
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Логопедтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру кезең |
1-тапсырма Көріп қабылдауы мен көріп есте сақтауын дамытуға арналған тапсырма |
- Сәлеметсіз бе, мұғалім! - Көңіл күйіміз жақсы - Өте тамаша Назарын сабаққа аудар. |
|
|
|
|
Сабақтың басы |
Әр қатардағы геометриялық фигураларды қарап, есте сақтап алыңдар. Оларды аяқтап, тиісті түске боя.
2-тапсырма Кеңістіктік бағдарлауын дамыту. «Құстар» жаттығуы Оң жаққа ұшып бара жатқан құстарды қызыл қарындашпен,солға ұшқандарын – көкпен, төбеге ұшқандарын –сарымен,төменге ұшқандарын жасылмен, оң жақ жоғарыға ұшқандарын қоңырмен,сол жақ төменге ұшқандарын күлгінмен боя.
3-тапсырма Жалпы және ұсақ моториканы дамыту «Кинезиотерапиялық» жаттығу Жаттығуларды суреттегідей қалыпта орындайды логопед қол шапалақтағанда, келесі түрдегі жаттығуға ауысады
Қол
жаттығулары: 4-тапсырма Естіп қабылдауын, есту зейінін дамыту «Қай жақта?» ойыны Шарты: балалар көздерін жұмады, логопед қолындағы сылдырмақты бөлменің әр жерінен сылдырлатады. Балалар қай жақтан сылдырлағанын қолдарымен көрсетеді. 5-тапсырма Артикуляциялық моториканы дамыту
6-тапсырма Тілдік тыныс алу мен дауысты дамыту «Дыбысты сөз» ойыны Логопед сигнал бергенде терең дем алып. Дем шығарғанда логопед көрсеткен дауысты дыбысы айтады. Кім ұзақ айтса сол жеңімпаз болады. Жаңа тақырыпты жариялау Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Менің отбасым және достарым. Ілік септігіндегі зат есімдерді қолдану» деп аталады. |
Сол жақтағы геометриялық фигураларды қарап есінде сақтап алады. Бетін жауып әр қатардан сол фигуралардың аяқталмаған суреттерін аяқтап, тиісті түске бояйды. Құстарды ұшу бағытына қарай (Оң жаққа ұшып бара жатқан құстарды қызыл қарындашпен, солға ұшқандарын – көкпен, төбеге ұшқандарын –сарымен, төменге ұшқандарын жасылмен, оң жақ жоғарыға ұшқандарын қоңырмен, сол жақ төменге ұшқандарын күлгінмен )бояйды. Суретке қарап жаттығуларды орындайды, логопед қол шапалақтағанда келесі қалыпқа ауысады. Саусақ жаттығуларын суреттегі шарты бойынша орындайды. Сылдырмақтың қайдан сылдырлағанын көздерін жұму арқылы табады. Артикуляциялық жаттығуларды айнаға қарап орындайды.Ойын шартына сәйкес тапсырманы орындайды. |
|
|
|
|
Сабақтың ортасы |
7-тапсырма Фонематикалық есту қабілетін дамытуға арналған тапсырма «Дыбысты ұстап ал» ойыны. Балалар мен сендерге қазір дыбыстар қатарын айтамын, сендер, Дауысты дауысты дыбыстарды естігенде қол шапалақтайды А П Р Д О Ұ Қ Л Т И Д С О Ө Б Ю Ж З Ы В К Н Р О У Ы С О О И Т П А Ү Ұ О Ж Х О Л 8-тапсырма Буындық құрылым бойынша жұмыс, буындарды дыбыстық талдау Берілген суреттерді атаңдар. Буынға бөліңдер, сөздегі буын санын айтыңдар, әр буынға дыбыстық талдау жасаңдар.
Сөздермен жұмыс. «Менің отбасым және достарым. Ілік септігіндегі зат есімдерді қолдану» Балалар суретке назар аударайықшы. Бірінші суретте кімдерді көріп тұрсыңдар? Дұрыс айтасыңдар бірінші суретте – әке, ана, ата, әже, ағасы және қарындасы бейнеленген. Бір сөзбен біз бұны – отбасы мүшелері деп атаймыз. Екінші суретте кімдерді көріп тұрсыңдар? Дұрыс айтасыңдар – достар бейнеленген. Біздің өмірімізде отбасымыз бен достарымыздың орны ерекше екен. Себебі олар әрқашан қасымыздан табылатын, біз үшін қымбат жандар. Енді балалар қазақ тілінде 7 септік бар. Олар: атау септік, ілік септік, барыс септік, табыс септік, жатыс септік, шығыс септік, көмектес септік. Әр септіктің өзінің сүрақтары болады.Ілік септігінде кімнің? ненің? сұрағы қойылады. –ның,-нің,дың,-дің,-тың,-тің жалғаулары жалғанады.
9-тапсырма Суреттерге –ның,- нің жалғауын жалғап,суреті сөйлемдерді оқыңдар
Менің
Арманның
сыныптас
Айшаның
Менің Менің
нағашы Сөйлемдерді оқыңдар, ілік септігінде тұрған зат есімдердің астын ирек сызықпен сызып шығыңдар. Осы сөйлемдердің графикалық сызбасын сызыңдар. |
Дыбыстар қатарынан дауысты дыбыстарды естігенде қол шапалақтайды. Бұл – БАНАН. БА - НАН. 2 буыннан тұрады. БА буынында 1 дауысты 1 дауыссыз дыбыс, НАН буынында 1 дауысты, екі дауыссыз дыбыс бар (Осылайша барлық суреттерді атап, талдап шығады.)
Мұқият тыңдап, қайталап отырады.
Менің атамның үйі Абай ауылында. Арманның сыныптас досының үлкен ойыншығы бар екен. Айшаның анасының жұмыс орны мектепте. Менің әкемнің машинасының түсі ақ. Менің нағашы әжемнің жасы сексенде. Суреттерді атап, оларға ілік септік жалғауларын жалғап айтады. |
|
|
|
|
Сабақтың соңы |
-Ия, ұнады. Стикерлерді бағдаршамға жапсыраcын. |
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз





















