|
Сабақ: Сауат ашу |
Мектеп: «Романов негізгі мектебі» |
|
|
Күні : |
Мұғалімнің аты-жөні: Бекмухамбетова Әсел Айдарқызы |
|
|
Ортақ тақырып |
«Менің отбасым және достарым» Менің сыныптас достарым. |
|
|
Бөлім |
«Менің отбасым және достарым» |
|
|
Бөлімше |
Менің сыныптас достарым. |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Ы дыбысы мен әрпі |
|
|
Оқу мақсаты |
1.1.8.1 Берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Ы дыбысы туралы түсініктерін кеңейтіп, буынан сөз, сөзден сөйлем құрайды, сурет бойынша әңгіме құрастырады. |
|
|
Күтілетін нәтиже |
Барлық оқушы: «Ы» дыбысы дауысты дыбыс екендігін біледі, сөз құрастырады. Сөздерді буынға бөліп , буын санын анықтай алады. |
|
|
|
Оқушылардың көпшілігі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. |
|
|
|
Оқушылардың кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады, сурет бойынша шағын әңгіме құрастырады. |
|
|
Ойлау деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану, талдау, бағалау. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Дыбыстарды дұрыс айталады, жуан дауысты дыбыс екенін ажырата алады сөздерді буынға бөле алады, сурет бойынша шағын әңгіме құрайды. |
|
|
Тілдік мақсат |
ыдыс –посуда - dishes |
|
|
Пәндік лексика және терминдер |
Ыдыс, ыдыстар |
|
|
Талқылауға берілген сұрақтар: |
Кандай дыбысты үйрендік? Қай буындарда кездеседі? |
|
|
Құндылықтар |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану , математика сабағы |
|
|
АКТ- мен байланыс |
Аудиожазба, элкторндық оқулық, слайдтар |
|
|
Бұған дейін меңгерілген білім |
Д- дыбысы мен әрпі туралы біледі, айта алады |
|
|
Жоспар |
|
|
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Жоспарланған тапсырмалар |
Дереккөздер Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8 минут Білу Миға шабуыл |
Топқа бөлу: 1-топ Лл (лақ,лала,лаула, лашын) 2-топ Тт (тас,тау,тарақ,табақ) 3-топ Оо (ою,ойыншық, орамыл,орындық) 4-топ Шш (шаш,шана,шар,шаңырақ) Қызығушылықты ояту: (Ұжымдық) Шырылдайды қоңырау, Біз сабақты бастаймыз, Партамызға отырып, Өзара көз тастаймыз. Табыс тілеп көзбенен, Сабаққа зейін қойдым мен - «Әріптер әлеміне саяхатқа» шығып өткенді еске түсірейік. Топқа бөлінген кезде әр қайсың бір сөзден алдыңда, сол әріп туралы айтып өтейік. –Дыбыс дегеніміз не? -Әріп дегенім не? /Әр топтың жауабын шапалақ арқылы бағалау.
-Жарайсыңдар, енді мына
жұмбаққа назар
салыңдар:
Қасықсыз тамақ
жемейміз, Ы- қандай дыбыс? Қай буында тұр? -Олай болса, біз сендермен кеше танысқан «Ыы дыбысы мен әрпі» туралы білімімізді одан әрі жетілдіреміз. |
Психологиялық ахуал 1-слайд «Жұмбақтар» жинағы |
|
Сабақтың ортасы 15 минут
Түсіну Бірлескен оқу Қолдану Сергіту сәті 2 минут |
Оқулықпен жұмыс (58 бет) №1 тапсырма (тыңдалым, оқылым) Ж.ж –Енді, мәтінді назар салып тыңдайық.
Сұрақтарға жауап
алу. -Ыдыстар бізге не үшін керек? -Ыдыстарды қалай ұстау қажет? -Мәтінде аталған ыдыстарды атайықшы. /Кесе, шәйнек, табақ, қасық, шанышқы.Әр сөзді буынға бөлу ы дыбысының орнын анықтау. Буын санын айту, «қасық, шанышқы» сөздеріне ауызша дыбыстық талдау жасау. Бағалау критерийлері - мәтінді мұқият тыңдап мазмұнын айтады Дескриптор- 1.мәтінді мұқият тыңдаған оқушылар мазмұнын айтты 2.мұқият тыңдамағандар айтуға қиналды. №2 тапсырма. Жұптық жұмыс «Адасқан буындар» буындардан сөз құрау Денгейлік тапсырма: 1.д- буындардан сөз құрайды, дыбыстық талдау жасайды, сөйлем құрайды. 2.д- буындардан сөз құрайды, сөйлем құрайды. 3.д- буындардан сөз құрайды. Бағалау критерийлері Буыннан өйлем құрап.сөздерге дыбыстық талдау жасайды. Буыннан өйлем құрап.сөздерге дыбыстық талдау жасайды. 1,Сөздерге дыбыстық талдау жасады, 2.дыбыстық талдау жасаудан қателесті Бағалау: “Смайлик” арқылы
Орнымыздан
тұрайық, |
5-слайд Таныстырылым, оқулықпен жұмыс Үнтаспа тыңдау. Смайликтер |
|
Талдау
Дәптермен жұмыс жасау. бағалау |
№2 тапсырма. Топтық жұмыс
Сөйлем құрау берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту
оқушылар топта отырып,
суретте не бейнеленгенін айтады,осы сөздердің барлығында кездесетін
дыбысты атайды Бірлескен оқу, электронды оқу, сыни тұрғысынан ойлау
әдіс тәсілдер жүзеге асады Жұлдызша мен бағалау 1, 2, 3, Біздің сынып тып-тыныш, Қолға қалам аламыз, Көркем етіп жазамыз. Дәптермен жұмыс жасау. Ыы ыы ыс /Ыс-түтіннің иісі./ ыдыс |
Айтылым, жазылым Оқулықпен жұмыс 7-слайд Жұлдызша |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 5 минут. |
-Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдың сол баланы белгіле, түсіндір... Маған қызықты Сенімді емеспін
Түсінбедім
|
|
|
Рефлексия |
|
|
|
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? |
Толық орындалмады. Өйткені, кейбір оқушылар берілген тапсырмаларды орындауға қиналды. |
|
|
Бүгін оқушылар не үйренді? |
Бүгін оқушылар Ы дыбысы мен әрпінен сөз, сөйлем құрастыруға үйренді |
|
|
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? |
Жақсы деңгейде өтті. Оқушылар саббаққа барлық ынтасымен беріліп қатысты |
|
|
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?) |
Тапсырмалар жас ерекшіліктеріне сай болды. Жоспарланған саралау жақсы іске асты |
|
|
Уақытты қалай пайдаландым? |
Уақытты үнемді пайдаландым |
|
|
Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім жəне неге? |
Сабақты жоспарлауды. Қысқа мерзімді жоспар құрмас бұрын орта мерзімді жоспарға сүйене отырып жаздым. Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттырамын. Оқушының жеке тұлға ретінде өзіне деген сенімділігінің күшеюіне ықпал етуді жоспарладым. Өзімнің көшбасшылық қабілетімді көп іздену арқылы дамытамын. |
|
|
Қосымша мәліметтер |
|
|
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Менің отбасым және достарым» Сауат ашу 1сынып
«Менің отбасым және достарым» Сауат ашу 1сынып
|
Сабақ: Сауат ашу |
Мектеп: «Романов негізгі мектебі» |
|
|
Күні : |
Мұғалімнің аты-жөні: Бекмухамбетова Әсел Айдарқызы |
|
|
Ортақ тақырып |
«Менің отбасым және достарым» Менің сыныптас достарым. |
|
|
Бөлім |
«Менің отбасым және достарым» |
|
|
Бөлімше |
Менің сыныптас достарым. |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Ы дыбысы мен әрпі |
|
|
Оқу мақсаты |
1.1.8.1 Берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Ы дыбысы туралы түсініктерін кеңейтіп, буынан сөз, сөзден сөйлем құрайды, сурет бойынша әңгіме құрастырады. |
|
|
Күтілетін нәтиже |
Барлық оқушы: «Ы» дыбысы дауысты дыбыс екендігін біледі, сөз құрастырады. Сөздерді буынға бөліп , буын санын анықтай алады. |
|
|
|
Оқушылардың көпшілігі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. |
|
|
|
Оқушылардың кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады, сурет бойынша шағын әңгіме құрастырады. |
|
|
Ойлау деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану, талдау, бағалау. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Дыбыстарды дұрыс айталады, жуан дауысты дыбыс екенін ажырата алады сөздерді буынға бөле алады, сурет бойынша шағын әңгіме құрайды. |
|
|
Тілдік мақсат |
ыдыс –посуда - dishes |
|
|
Пәндік лексика және терминдер |
Ыдыс, ыдыстар |
|
|
Талқылауға берілген сұрақтар: |
Кандай дыбысты үйрендік? Қай буындарда кездеседі? |
|
|
Құндылықтар |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану , математика сабағы |
|
|
АКТ- мен байланыс |
Аудиожазба, элкторндық оқулық, слайдтар |
|
|
Бұған дейін меңгерілген білім |
Д- дыбысы мен әрпі туралы біледі, айта алады |
|
|
Жоспар |
|
|
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Жоспарланған тапсырмалар |
Дереккөздер Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8 минут Білу Миға шабуыл |
Топқа бөлу: 1-топ Лл (лақ,лала,лаула, лашын) 2-топ Тт (тас,тау,тарақ,табақ) 3-топ Оо (ою,ойыншық, орамыл,орындық) 4-топ Шш (шаш,шана,шар,шаңырақ) Қызығушылықты ояту: (Ұжымдық) Шырылдайды қоңырау, Біз сабақты бастаймыз, Партамызға отырып, Өзара көз тастаймыз. Табыс тілеп көзбенен, Сабаққа зейін қойдым мен - «Әріптер әлеміне саяхатқа» шығып өткенді еске түсірейік. Топқа бөлінген кезде әр қайсың бір сөзден алдыңда, сол әріп туралы айтып өтейік. –Дыбыс дегеніміз не? -Әріп дегенім не? /Әр топтың жауабын шапалақ арқылы бағалау.
-Жарайсыңдар, енді мына
жұмбаққа назар
салыңдар:
Қасықсыз тамақ
жемейміз, Ы- қандай дыбыс? Қай буында тұр? -Олай болса, біз сендермен кеше танысқан «Ыы дыбысы мен әрпі» туралы білімімізді одан әрі жетілдіреміз. |
Психологиялық ахуал 1-слайд «Жұмбақтар» жинағы |
|
Сабақтың ортасы 15 минут
Түсіну Бірлескен оқу Қолдану Сергіту сәті 2 минут |
Оқулықпен жұмыс (58 бет) №1 тапсырма (тыңдалым, оқылым) Ж.ж –Енді, мәтінді назар салып тыңдайық.
Сұрақтарға жауап
алу. -Ыдыстар бізге не үшін керек? -Ыдыстарды қалай ұстау қажет? -Мәтінде аталған ыдыстарды атайықшы. /Кесе, шәйнек, табақ, қасық, шанышқы.Әр сөзді буынға бөлу ы дыбысының орнын анықтау. Буын санын айту, «қасық, шанышқы» сөздеріне ауызша дыбыстық талдау жасау. Бағалау критерийлері - мәтінді мұқият тыңдап мазмұнын айтады Дескриптор- 1.мәтінді мұқият тыңдаған оқушылар мазмұнын айтты 2.мұқият тыңдамағандар айтуға қиналды. №2 тапсырма. Жұптық жұмыс «Адасқан буындар» буындардан сөз құрау Денгейлік тапсырма: 1.д- буындардан сөз құрайды, дыбыстық талдау жасайды, сөйлем құрайды. 2.д- буындардан сөз құрайды, сөйлем құрайды. 3.д- буындардан сөз құрайды. Бағалау критерийлері Буыннан өйлем құрап.сөздерге дыбыстық талдау жасайды. Буыннан өйлем құрап.сөздерге дыбыстық талдау жасайды. 1,Сөздерге дыбыстық талдау жасады, 2.дыбыстық талдау жасаудан қателесті Бағалау: “Смайлик” арқылы
Орнымыздан
тұрайық, |
5-слайд Таныстырылым, оқулықпен жұмыс Үнтаспа тыңдау. Смайликтер |
|
Талдау
Дәптермен жұмыс жасау. бағалау |
№2 тапсырма. Топтық жұмыс
Сөйлем құрау берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту
оқушылар топта отырып,
суретте не бейнеленгенін айтады,осы сөздердің барлығында кездесетін
дыбысты атайды Бірлескен оқу, электронды оқу, сыни тұрғысынан ойлау
әдіс тәсілдер жүзеге асады Жұлдызша мен бағалау 1, 2, 3, Біздің сынып тып-тыныш, Қолға қалам аламыз, Көркем етіп жазамыз. Дәптермен жұмыс жасау. Ыы ыы ыс /Ыс-түтіннің иісі./ ыдыс |
Айтылым, жазылым Оқулықпен жұмыс 7-слайд Жұлдызша |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 5 минут. |
-Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдың сол баланы белгіле, түсіндір... Маған қызықты Сенімді емеспін
Түсінбедім
|
|
|
Рефлексия |
|
|
|
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? |
Толық орындалмады. Өйткені, кейбір оқушылар берілген тапсырмаларды орындауға қиналды. |
|
|
Бүгін оқушылар не үйренді? |
Бүгін оқушылар Ы дыбысы мен әрпінен сөз, сөйлем құрастыруға үйренді |
|
|
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? |
Жақсы деңгейде өтті. Оқушылар саббаққа барлық ынтасымен беріліп қатысты |
|
|
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?) |
Тапсырмалар жас ерекшіліктеріне сай болды. Жоспарланған саралау жақсы іске асты |
|
|
Уақытты қалай пайдаландым? |
Уақытты үнемді пайдаландым |
|
|
Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім жəне неге? |
Сабақты жоспарлауды. Қысқа мерзімді жоспар құрмас бұрын орта мерзімді жоспарға сүйене отырып жаздым. Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттырамын. Оқушының жеке тұлға ретінде өзіне деген сенімділігінің күшеюіне ықпал етуді жоспарладым. Өзімнің көшбасшылық қабілетімді көп іздену арқылы дамытамын. |
|
|
Қосымша мәліметтер |
|
|
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
|
шағым қалдыра аласыз
















