Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар орындай
алады:
14 санының бір таңбалы
екі санға жіктелуін
түсіндіруді.
Пәндік лексика және
терминология: 14 санының бір таңбалы
сандардан тұратын құрамы, қосу және азайту компоненттері мен
нәтижесі, қосу мен азайтудың
байланысы.
Сабақта диалог / жазу
үшін пайдаланылатын тіл
Талқылау:
Қандай бір таңбалы екі
саннан 14 санының құралатынын айтып бере аласың
ба?
14 санының құрамын біле
отырып, қосу мен азайтуды қалай орындауға болатынын түсіндіре
аласың ба ?
6+8,16+8,14-7,24-7
өрнегіндегі азайтуды
түсіндір.
Жазу:
14 санының құрамын
жаз.
|
Сабақтың
басы
1минут
1
минут
1
минут
1
минут
3
минут
3
минут
|
«Ертеңгілік
шеңбер»
Қуанамын мен де
,
Қуанасың сен
де.
Қуанайық,
достарым,
Арайлап атқан
күнге.
Міне, менің қолым
бос,
Жылуыма жылу
қос.
/оқушылар бір-бірін қолдарынан
алып, бір-біріне жылуын сыйлайды./
Топқа
бөлу.
11,12,13,14 сандар жазылған
футболкалар арқылы топқа бөлу.
Ойын «Көршісін
тап»
Сандар жазылған үй
жануарларының суреттері сол арқылы сандардың көршілерін тауып
тұрады.
Мақсаты:Оқушыларды шапшаңдыққа,
сандардың орындарын,көршілерін
табуға үйрету.
«Ойлан-жұптас-талқыла»
стратегиясы.
« ББҰ» кестесімен
жұмыс.
Білемін
|
Білгім
келеді
|
Үйрендім
|
11,12,13 сандарының
құрамы
|
14 санының
құрамын
|
|
|
|
|
Кестенің алғашқы екі жолын
толтыру. Жұбымен ой бөлісіп,талқылау.
Қызығушылықты
ояту.
Хатты қандай жәшікке
саламыз?
Мақсаты:Оқушылардың қызығушылықтарын, белсенділіктерін дамыту,жаңа
ақпаратты білуге ұмтылыстарын арттыру
« Алма терейік »
ойыны
Мақсаты: жылдам есептеу дағдыларын анықтау, еңбекке қабілеттілігін
арттыру, өткенді қайталау.
Қол.Бас.Жүрек.
-Балалар, бүгінгі сабақта 3
көмекші қажет болады. Олар: бас, қол,
жүрек.
-Біз бүгінгі сабағымызда
миымызбен жақсы ойланып, ойлағанымызды қолымызбен іске асырып,
мейірімді жүрегімізбен сезіну керекпіз.
Оқушылармен диалог
құру
Қандай бір таңбалы екі саннан
14 санының құралатынын айтып бере аласың
ба?
14 санының құрамын біле
отырып, қосу мен азайтуды қалай орындауға болатынын түсіндіре
аласың ба ?
6+8,16+8 жағдайында сандарды
қалай қосатынын түсіндір.
14-7,24-7 өрнегіндегі азайтуды
түсіндір.
Топтық
тапсырма: « Парашют »
ойыны
Мақсаты: Бір таңбалы екі таңбалы сандарды ондықтан аттап өту арқылы
қосу және азайтуды тез орындап, түсіндіру.
-Ендеше, қалай
ойлайсыңдар, бүгінгі біздің тақырыбымыз қандай
болмақ?
Сабақтың тақырыбы мен
мақсатымен таныстыру.
|
Көңіл
ді әуен қосып
қою.
Сандар
жазыл
ған
футболкалар
Үй жануарларының
суреттері
«ББҰ»кестесімен
жұмыс
11,12,
13
санда
рының
құрам
дары
жазыл
ған
алма
лар
|
5
минут
Сабақтың
ортасы
2
минут
5
минут
3минут
3
минут
1
минут
2минут
4
минут
3
минут
Сабақтың соңы
2минут
Кері байланыс
|
Жаңаны
ашу.
Толтырылмаған үйшіктер
үлестіру.
Жеке жұмыс
-
-
-
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
14 санының құрамын біліп, құрастырып,
қолданады.
|
-екі таңбалы сандарды
таниды;
-14 санының біледі,
құрастырады,түсіндіреді,
қолданады.
|
Өздік жұмыс.
Дәптердегі №1тапсырма
Бағалау
критерийлері
- қосудың белгісіз компонентін таба
аламын.
-14 санының құрамын
білемін.
-кері амал құрастыра
аламын.
«Бәйге» ойыны. Топтарға есептер жазылған аттар беріледі.1,2,3 орын
беріледі.
Мақсаты: оқушының қызығушылығын арттыру, топпен бірлесе жұмыс
жасауға дағдыландыру.
Мақсаты:Жұппен жұмыс жасауға, бірігіп шешім қабылдауға
үйрету
Жұппен
орындау.
Бағалау
критерийі
Сергіту
сәті:
14 санының құрамымен
таныстық,
14 деген 7 мен 7
екен,
14 деген 8 бен 6
екен,
14 деген 9 бен 5
екен.
(Ө,
Ж.)Берілген заңдылық бойынша тізбек
құру.
Оқушыларға қима қағаздар
таратылып беріледі. Тапсырмада көрсетілген реттілік бойынша
тізбекті толықтыру қажет.
/Тапсырманы «жұптық
әдіс» арқылы тексереді, орындау тәсілін айтады, қорытынды
шығарады.
Тапсырманың орындау деңгейін смайликтер
арқылы көрсетеді/.
«Матрешкалар»
Мақсаты: оқушының жаңа тақырыпты
меңгеру деңгейін анықтау,сыни ойлауын дамыту, белсенділігін
арттыру. Топтар арасында жарыс түрінде
өтеді
Қалыптастырушы бағалау
Оқушының аты-
жөні:----------------------------------------------
Оқу
мақсаты
2.1.2.4. бір таңбалы сандарды
ондықтан аттап қосу кестесін құрастыру,білу және
қолдану.
Ойлау
деңгейлері
|
Бағалау
критерийлері
|
Қолдану
|
Бір таңбалы,екі
таңбалы сандарды анықтайды.
|
Қолдану
|
Бір таңбалы сандарды
ондықтан аттап қосады.
|
Тапсырма
Сандардың құрамдарын
жаз.Қосуға кері амал құрастыр.Мысалдар
құрастыр.
Бағалау
критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Бір таңбалы, екі таңбалы
сандарды біледі.
|
бір таңбалы сандарды
таниды;
екі таңбалы сандарды
таниды;
бір таңбалы сандарды ондықтан
аттап қосуды біледі;
екі қосылғыштан
санның құрамын жылдам және дұрыс
таңдайды.
|
Бір таңбалы сандарды
ондықтан аттап қосуға және азайтуға мысал
келтіреді.
|
-бір таңбалы сандарды қосуда
бір жағдайды екі рет
қайталамайды;
-кері амал
құрастырады;
-мысалдар
келтіреді.
|
« ББҮ» кестесінің соңғы
бөлігін толтыру.
(
Сабақ басындағы)
|
үйшіктер
(кар
точкалар)
Матрешкалар
|