Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Мерген қыз. «Әлия» Сағи Жиенбаев
Таныстым: Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы білім беретін мектеп (білім беру ұйымының атауы Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Білім беру ұйымының атауы |
Момынай жалпы білім беретін мектеп |
|||||
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
Умыралиева С |
|||||
Күні: |
13.03.2025ж |
|||||
Сынып: |
3- сынып |
|
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Мерген қыз. «Әлия» Сағи Жиенбаев |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.1.1 мұғалім көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру 3.3.3.1 шығармашылық жұмысын сурет, сценарий түрінде ұсыну |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Нақыл сөздерді түсіну және қолдану Шығармадағы мерген қыз туралы ақпарат беру |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 7-тапсырма «Мәншүк» өлеңін жатқа айт. Жаңа тақырып 1-тапсырма Түсініп оқы және дәптеріңе жазып ал Әлия Молдағұлова-Ұлы Отан соғысына қатысқан мерген, батыр қыз.
2-тапсырма Белгілі ақын Сағи Жиенбаевтың Әлия туралы өлеңін дұрыс, түсініп оқы. 3-тапсырма Өлеңнің авторымен таныстыр Сағи Жиенбаев (5.5.1934, Ақтөбе облысы Байғанин ауданы Оймауыт ауылы — 1994, Алматы) — ақын. Қызылорда педaгогикалық институтын бітірген (1955). 1956 — 1965 жылдары "Қазақ әдебиеті" газеті мен "Жұлдыз" журналында бөлім меңгерушісі, 1965 — 1984 жылдары "Жазушы" баспасында аға редактор, поэзия редакциясының меңгерушісі болып қызмет істеді. 1984 жылдан кейін шығармашылық еңбекпен айналысқан. Әңгімеле Ерлік туралы айта аласың ба? Қандай адамдар батыр болады? Сергіту сәті 4-тапсырма Өлең шумақтары бойынша сұрақ қойып, жауап бер «Сұрақ-жауап» әдісі. Сұрақтар беру: 1) Әлия кім? Ол туралы не білдіңдер? 2) Әлияның бойынша қандай қасиеттерді байқадыңдар? 3) «Әнге қосып жүр елің» жолдарын қалай түсінесіңдер? 4) «Сенің балғын бейнеңді жасап қойдық мәрмәрдан» дегенді түсіндіріңдер Топтық жұмыс 6-тапсырма «Жалғастыр...» әдісі арқылы қажетті сөздерді тауып, нақыл сөздерді толықтырып жазады, дұрыс жауап нұсқасымен өзін –өзі тексереді. Еліңді сүйсең ерлік істейсің Ер есімі- ел есінде Батыл болмай, батыр болмайсың.. Батыр адам өлімді жеңеді. Тәуекелге бел буған адамды қорқыныш билемейді. Қорқақ қол бастамайды. Үй тапсырмасы 5-тапсырма Өлеңді мәнерлеп оқып, жаттап ал. Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тапсырманы орындайды Тақырыпты түсініп алады Жеке жұмыс жасайды Автормен таныстырады Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Сұрақтарға жауап береді Тапсырманы орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: «Мәншүк» өлеңін жатқа айтады-1б Дескриптор: Түсініп оқып, жазып алады-1б Тамаша жұмыс! Дескриптор: Сағи Жиенбаевтың Әлия туралы өлеңін дұрыс, түсініп оқиды-1б Жарайсыңдар! Дескриптор: ЕҚБ Өлеңнің авторымен таныстырады-1б Тамаша жұмыс орындадыңдар! Дескриптор: Өлең шумақтары бойынша сұрақ қойып, жауап береді-1б Дескриптор: Берілген нақыл сөздерді толықтырып жазады-+1б
Керемет! «Ноутбок» әдісі |
Суреттер Жұмыс дәптері Оқулық
Оқулық
Жұмыс дәптері Суреттер Оқулық Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
Білім беру ұйымының атауы |
Момынай жалпы білім беретін мектебі |
|||||
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
Умыралиева С |
|||||
Күні: |
14.03.2025ж |
|||||
Сынып: |
3- сынып |
|
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№77 сабақ. Тұңғыш ғарышкер. «Тоқтар батыр» Тұманбай Молдағалиев «Ұшты зымыран аспанға» Бүркіт Ысқақов |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.4.1 мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше орфографиялық, пунктуациялық қателерді табу және түзету |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Сұхбат алуды біледі |
|||||
Құндылықтар: Наурыз айы: Тәуелсіздік пен Отаншылдық |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәуелсіздік-тәтті сөз ғана емес,ұлттық жауапкершілік |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 5-тапсырма Өлеңді мәнерлеп оқып, жаттап ал. «Әлия». С.Жиенбаев. Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 1-тапсырма «Ой қозғау» әдісі. Оқушыларға «Аспан әлеміне саяхатқа» баруды ұсыну Жасанды аспан әлемін бақылау Балалар, не байқадыңдар? Сендерге не ұнады? Аспан әлемінің ерекшелігі неде? Ғарышкерлердің киімі қалай аталады? Түңғыш ғарышкер кім? Қазақтың тұңғыш ғарышкері кім? 2-тапсырма «Моншақтар» әдісі Өлеңді түсініп оқы. Бірлескен жұмыс ЕҚБ және ЕБҚ Өлең мазмұны бойынша сұрақтар беру: 1) Өлең кім туралы? 2) Неліктен өлең «Тоқтар батыр» деп аталады? 3) Тоқтардың қандай ерлігі туралы айтылған? 4) «Біз Тоқтардың есімін ту ғып ұстап жүреміз» өлең жолдарын қалай түсіндіңдер? 5) Өлеңнен мақтаныш сезімін білдіретін жолдарын тауып оқыңдар Сергіту сәті 4-тапсырма Тыңдалым. Б. Ысқақовтың «Ұшты зымыран аспанға» өлеңін интернеттік желі арқылы тыңдату Түсіндірме сөздігін таныстыру «Түртіп алу» әдісі. Зымыран – ғарыш кемесі. Моделі – бейнесі, үлгісі. Ғарыш – ауасыз кеңістік, аспан әлемі. Топтық жұмыс 6-тапсырма «Сұрақтар тақтасы» әдісі Егер журналист болсаң,қазақтың тұңғыш ғарышкері Тоқтар Әубәкіровтен сұхбат алу үшін қандай сұрақтар қояр едің?
Үй тапсырмасы 3-тапсырма Өлеңді жаттап ал. Кері байланыс |
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тапсырманы орындайды Тақырыпты түсініп алады Өлеңді тізбектеп оқиды Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Өлең мазмұнымен жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Өлеңді мәнерлеп оқып, жатқа айтады-1б
Дескриптор: Суретке қарап әңгімелейді-1б Сұрақтарға жауап береді-1б Тамаша жұмыс! Дескриптор: Өлеңді түсініп оқиды-1б Тамаша жұмыс орындадыңдар!
Дескриптор: . Б. Ысқақовтың «Ұшты зымыран аспанға» өлеңін оқиды-1б Дескриптор: Тоқтар Әубәкіровтен сұхбат алу үшін қандай сұрақтар қоятынын жазады-1б Сұрақтарды дұрыс қоя алады-1б Керемет!
«Әлеуметтік желі» әдісі |
Суреттер Жұмыс дәптері Оқулық
Оқулық Жұмыс дәптері
Суреттер
Оқулық Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
Умыралиева С |
|||||
Күні: |
14.03.2025ж |
|||||
Сынып: |
3-сынып |
|
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№78 сабақ. Нені үйрендім? |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.4.1 мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше орфографиялық, пунктуациялық қателерді табу және түзету |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Өткен тақырыптарды пысықтайды |
|||||
Құндылықтар: Наурыз айы: Тәуелсіздік пен Отаншылдық |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәуелсіздік-тәтті сөз ғана емес,ұлттық жауапкершілік |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 3-тапсырма Өлеңді жаттап ал. «Тоқтар аға» Т.Молдағалиев Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа тақырып 1-тапсырма «Кім жылдам?» ойыны Тақырыбы: Атақты тұлғалар. Кезектесе отырып, қажетті сөзді ата, кестеге жаз. Әл Фараби Ғұлама ғалым Хан Абылай Ы. Алтынсарин Жарық жұлдыз Қазақтың бас ақыны А.Құнанбаев Ж.Жабаев Халық поэзиясының алыбы Күй атасы Құрманғазы Қажымұқан Күш атасы Халық ұстазы А.Байтұрсынов Міржақып Дулатов Оян, қазақ! Қазақтың бұлбұлы Күләш Байсейітова Бауыржан Момышұлы Батыр ата Пулеметші батыр қыз М.Мәметова Ә.Молдағұлова Мерген қыз Тұңғыш ғарышкер Тоқтар Әубәкіров Сергіту сәті 2-тапсырма Жоғарыда берілген тақырыптардың біреуін таңдап алып, шығарма жаз «Күй атасы -Құрманғазы» Жоспар: 1.Күйшінің өмірі 2.Құранғазының күйлері 3.Күй құдіреті. Шығарма жазу барысында ережелерді сақтауды ескерту Үй тапсырмасы Өтілген бөлімдерді қайталау Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тапсырманы орындайды Кестеге жазады Жаттығу жасайды Тақырып таңдайды Жоспар құрады Шығарма жазады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: «Тоқтар аға» өлеңін жатқа айтады-1б
Дескриптор: Кезектесе отырып, қажетті сөзді атайды, кестеге жазады-2б Тамаша жұмыс!
Жарайсыңдар! (ҚБ) дескриптор бойынша бағалау. мәтінді толықтырып жазады; мәтінді мазмұнына сәйкес ақпараттармен толықтырады; мәтіннің стилін сақтайды; мәтіндегі грамматикалық қателерді тауып, түзетеді; мәтіндегі пунктуациялық қателерді тауып, түзетеді. «Білім гүлі» әдісі |
Суреттер Жұмыс дәптері Оқулық Ереже жазылған плакат Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |

