|
Бөлім: |
Тотығу және тотықсыздану |
|
|
Педагогтің аты-жөні: Дауылбаева А.М |
|
|
|
Күн: 24.11.25 |
Сыныбы : 9 а |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Металдарды алу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.4.2.6 -кеннен металды алу үдерісін сипаттау |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Ұлттық құндылықтар |
Біздің қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік және келісім ынтымақтастық, еңбек және шығармашылық |
|
|
ЖИ |
Curipod.com, Chat gpt, Wordwall
|
|
|
Сақ кезеңі/ уақыты |
Мұғалінің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру; 2.Класта ынтымақтастық орта қалыптастыру. Үй тапсырмасын сұрау Сәйкестендіру
Қызығушылығын ояту «Сурет арқылы болжау» Тақтада «кен», «металл», «телефон» суреттері көрсетіледі. 1.Телефонда қандай металдар бар? (телефонда қолданылатын 3металды ата) 2.Осы металдар табиғатта таза күйінде кездесе ма? Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. Бейнесабақ көрсетіледі. «Металдардың белсенділік қатары» |
Белсенді болу Уақыт шегінде жұмыс жасау
Оқушылар құйма мен құрамын сәйкестендіреді.
Сұрақтарға жауап берген оқушыларды топ басшылары бағалайды.
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Қолданылған ЖИ:Chat gpt Окулык Химия 9-сынып |
|||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 15 мин Топтық жұмыс Жұппен жұмыс Жеке жұмыс |
Жаңа сабақ. Тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді. Оқулықтан талдайтын тапсырманы бөліп береді, топтық жұмыс ұйымдастырады
1-топ «Пирометаллургия » (жоғары температурада металл алу) «Сингапур»әдісі Rally Robin-кезектесе жауап беру 1.Металдардың табиғатта таралуы 2.Пирометаллургия деген не? 3.Қандай металдар пирометаллургия әдісімен алынады? Реакция теңдеуін жазыңдар. 4.Пирометаллургияның артықшылықтары 5.Кемшіліктері. 6.Еліміздегі темір кен орындарын ата.
2-топ «Гидрометаллургия» (ерітінді арқылы металл алу) Гидрометаллургия процесінің сызбасын құрастырады. Кен – кенді ұнтақтау-байыту- ерітіндіге өткізу- металды бөліп алу-тазарту- металл Реакция теңдеуін жазады.
3 топ «Электрметаллургия» (электр тогы арқылы алу) Жасанды интеллектпен пікірталас Зерттеу сұрағы: Неліктен алюминийді электр тогы ғана арқылы алуға болады? Артықшылығы? Неліктен қымбат? Қазақстанда алюминий зауыты қай өңірде орналасқан? (картадан көрсету)
Тапсырма№1 №1 №3 FeO+C→ V2O5 +Al→ FeO +CO→ MnO2 + Al→ №2 №4 Fe2O3+C→ CuO +H2 → Fe2O3 +CO→ WO3 + H2→
Тапсырма №2
|
Топтық жұмыс орындайды.
Оқушылар постерге мәліметті толтырады. Сұрақтарға жауап береді. Гидрометаллургия процесінің сызбасын жасайды.
Жасанды интеллектпен пікірталас Оқушылар жұптарымен химиялық реакция теңдеуін жазады. Жеке тапсырманы орындап, дұрыс,бұрыстығын анықтайды. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады
Дескриптор:
Пирометаллургия әдісімен алатын металдарды анықтайды. 1балл Реакция теңдеуін құрастырады. 1балл Пирометаллургияның артықшылығы мен кемшілігін анықтайды. 1балл
Гидрометаллургия процесінің сызбасын құрастырады.2 балл Химиялық реакция теңдеуін жазады. 1балл
Дескриптор: Металдарды металл оксидтерінен көмірмен, көміртек (ІІ)оксидінен,сутекпен, алюминиймен тотықсыздандыру реакция теңдеуін жазады. Реакцияны теңестіреді. 3балл
Дескриптор: Металдарды алу әдістерін ажыратады. 2балл
|
Экран Окулык Химия 9-сынып А4 парағы Маркер флипчарт Chat gpt Картамен жұмыс |
|||||||||||||||
|
20 мин |
Тапсырма№3 Мына металдардың қайсысын олардың оксидтерінен, қайсысын хлоридтерінен алады: Fe, Mg, Ca, Al, Nа, Cr
|
|
Дескриптор: берілген металдарды олардың оксидтерінен және хлоридтерінен алынатынын ажырата алады Жалпы балл-2 |
Тапсырма жазылған парақтар |
|||||||||||||||
|
Сабактың соңы 3 минут |
Кері байланыс: Curipord.com ЖИ арқылы пікірін жазу Үй тапсырмасы: Металдарды алу 90 бет №1-2 |
Оқушылар Curipord.com ЖИ арқылы кері байланыс жасайды. |
|
Қолданылған ЖИ: Curipord.com |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Металдарды алу
|
Бөлім: |
Тотығу және тотықсыздану |
|
|
Педагогтің аты-жөні: Дауылбаева А.М |
|
|
|
Күн: 24.11.25 |
Сыныбы : 9 а |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Металдарды алу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.4.2.6 -кеннен металды алу үдерісін сипаттау |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Ұлттық құндылықтар |
Біздің қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік және келісім ынтымақтастық, еңбек және шығармашылық |
|
|
ЖИ |
Curipod.com, Chat gpt, Wordwall
|
|
|
Сақ кезеңі/ уақыты |
Мұғалінің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру; 2.Класта ынтымақтастық орта қалыптастыру. Үй тапсырмасын сұрау Сәйкестендіру
Қызығушылығын ояту «Сурет арқылы болжау» Тақтада «кен», «металл», «телефон» суреттері көрсетіледі. 1.Телефонда қандай металдар бар? (телефонда қолданылатын 3металды ата) 2.Осы металдар табиғатта таза күйінде кездесе ма? Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. Бейнесабақ көрсетіледі. «Металдардың белсенділік қатары» |
Белсенді болу Уақыт шегінде жұмыс жасау
Оқушылар құйма мен құрамын сәйкестендіреді.
Сұрақтарға жауап берген оқушыларды топ басшылары бағалайды.
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Қолданылған ЖИ:Chat gpt Окулык Химия 9-сынып |
|||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 15 мин Топтық жұмыс Жұппен жұмыс Жеке жұмыс |
Жаңа сабақ. Тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді. Оқулықтан талдайтын тапсырманы бөліп береді, топтық жұмыс ұйымдастырады
1-топ «Пирометаллургия » (жоғары температурада металл алу) «Сингапур»әдісі Rally Robin-кезектесе жауап беру 1.Металдардың табиғатта таралуы 2.Пирометаллургия деген не? 3.Қандай металдар пирометаллургия әдісімен алынады? Реакция теңдеуін жазыңдар. 4.Пирометаллургияның артықшылықтары 5.Кемшіліктері. 6.Еліміздегі темір кен орындарын ата.
2-топ «Гидрометаллургия» (ерітінді арқылы металл алу) Гидрометаллургия процесінің сызбасын құрастырады. Кен – кенді ұнтақтау-байыту- ерітіндіге өткізу- металды бөліп алу-тазарту- металл Реакция теңдеуін жазады.
3 топ «Электрметаллургия» (электр тогы арқылы алу) Жасанды интеллектпен пікірталас Зерттеу сұрағы: Неліктен алюминийді электр тогы ғана арқылы алуға болады? Артықшылығы? Неліктен қымбат? Қазақстанда алюминий зауыты қай өңірде орналасқан? (картадан көрсету)
Тапсырма№1 №1 №3 FeO+C→ V2O5 +Al→ FeO +CO→ MnO2 + Al→ №2 №4 Fe2O3+C→ CuO +H2 → Fe2O3 +CO→ WO3 + H2→
Тапсырма №2
|
Топтық жұмыс орындайды.
Оқушылар постерге мәліметті толтырады. Сұрақтарға жауап береді. Гидрометаллургия процесінің сызбасын жасайды.
Жасанды интеллектпен пікірталас Оқушылар жұптарымен химиялық реакция теңдеуін жазады. Жеке тапсырманы орындап, дұрыс,бұрыстығын анықтайды. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады
Дескриптор:
Пирометаллургия әдісімен алатын металдарды анықтайды. 1балл Реакция теңдеуін құрастырады. 1балл Пирометаллургияның артықшылығы мен кемшілігін анықтайды. 1балл
Гидрометаллургия процесінің сызбасын құрастырады.2 балл Химиялық реакция теңдеуін жазады. 1балл
Дескриптор: Металдарды металл оксидтерінен көмірмен, көміртек (ІІ)оксидінен,сутекпен, алюминиймен тотықсыздандыру реакция теңдеуін жазады. Реакцияны теңестіреді. 3балл
Дескриптор: Металдарды алу әдістерін ажыратады. 2балл
|
Экран Окулык Химия 9-сынып А4 парағы Маркер флипчарт Chat gpt Картамен жұмыс |
|||||||||||||||
|
20 мин |
Тапсырма№3 Мына металдардың қайсысын олардың оксидтерінен, қайсысын хлоридтерінен алады: Fe, Mg, Ca, Al, Nа, Cr
|
|
Дескриптор: берілген металдарды олардың оксидтерінен және хлоридтерінен алынатынын ажырата алады Жалпы балл-2 |
Тапсырма жазылған парақтар |
|||||||||||||||
|
Сабактың соңы 3 минут |
Кері байланыс: Curipord.com ЖИ арқылы пікірін жазу Үй тапсырмасы: Металдарды алу 90 бет №1-2 |
Оқушылар Curipord.com ЖИ арқылы кері байланыс жасайды. |
|
Қолданылған ЖИ: Curipord.com |
шағым қалдыра аласыз








