|
Бөлім: |
11.10 Металдар өндірісі |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
М.Мухамжарова |
|
|
Күн: |
Сыныбы : 11 ЖМБ |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Металдар және құймаларды алу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.2.3.1 металдарды алудың маңызды әдістерін талдау: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия және олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Құндылықтар |
Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Құзыреттілік: инновациялық ойлау Аптаның дәйексөзі: «Еңбек - қуаныш, жалқаулық - айырылмас азап.» (Абай) |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақ бас 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Ой қозғау. Жаңа тақырыпты ашу үшін «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша 1. Тайқазанның; 2. Қару-жарақ; 3. Ұшақ; 4. Бағалы әшекей заттардың суреттері ілінеді. Осы суреттердің барлығына ортақ нені байқауға болады, қандай металдардан тұрады, физикалық және химиялық қасиеттері қандай, табиғатта кездесуі, т.с.с. сұрақтары қойылады. |
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Экран Үлестірме қағазы |
||||||
|
Сабақ ортасы 35 мин |
ІІІ. Жаңа сабақ. Жаңа сабаққа байланысты видеоролик көрсетіледі. Мұғалім жаңа сабаққа түсіндірме жасайды. Тақырып бойынша тапсырма беріп, бағыт бағдар береді. 1-топ: Металдар және құймаларды алу
2-топ: Кендерден металл алу әдістері
3-топ: Электрохимиялық тотықсыздану
Топта талқыланған тақырыпты пысықтау мақсатында жеке, жұптық тапсырмалар ұйымдастырылады. Жеке жұмыс ерекше білімді қажет ететін оқушыларға қолдау көрсету үшін сәйкестендіру тапсырмасы беріледі. Ғылымда, техникада және тұрмыста қолданылатын маңызды құймалардың шойын, болат, жез, қола, мельхиор, дюралюминий құрамын атап, салыстыру мақсатында сәйкестендіру тапсырмасы ұйымдастырылады. |
Жаңа сабаққа байланысты видеолроликті көреді. «ортақ тұжырым» әдісі бойынша топқа берілген тақырыпты талқылап, постер жасап, топтық бағалау жүргізеді. Мұғалімнің бағыт бағдар беруімен берілген тапсырманы орындайды. Тапсырма №1.ЕБҚ. Жеке жұмыс Сәйкестендіріңіз А. Пирометаллургия В. Гидрометаллургия С. Электрометаллургия 1. ерітінділердегі тұздардан тотықсыздандыру 2. ерітінді немесе балқыманың электролизі 3. жоғары температурада тотықсыздандыру
Тапсырма №2
t0
t0
t0
t0
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. Бағалауды бағалау парақшасы арқылы жүзеге асырады «Басбармақ» тәсілі арқылы жүргізеді. жақсы-3балл орта-2балл төмен- 1балл
Сәйкестендіру тапсырмасы үшін 1 балл
Дескриптор: - Металл алу реакцияларын аяқтайды; 1балл - келтірілген реакциялар металл алудың қай түріне мысал бола алатындығын көрсетеді.1балл
Дескриптор: -құймалардың анықтамасын жазады; -құймалардың маңызын түсіндіреді; - құймалар атауын құрамымен сәйкестендіреді 2 балл
|
Окулык Химия 11-сынып Қима қағаздары |
||||||
|
|
Сабақты бекіту тапсырмалары. Шойын және болатты алу әдістерін және қасиеттерін сипаттау мақсатында «Шындық, жалған» әдісі қолданылады. |
Тапсырма №4. Кестеде берілген тұжырымдардың «шын» немесе «жалған» екенін көрсетіңіз. Егер тұжырым дұрыс болса, () егер бұрыс болған жағдайда () белгісін қойыңыз.
(b)Шойынды балқытудан бұрын неге шихтаға флюс (әктас немесе доломит) қосатынын түсіндіріңіз |
Дескриптор: - шойын және болат өндірісі бойынша шын ұғымды көрсетеді; - шойын және болат өндірісі бойынша жалған ұғымды көрсетеді - шойын мен болат өндіру әдістерін салыстырып бағалайды; 2 балл Мадақтау |
Үлестірме қағаздары |
||||||
|
5 мин |
Кері байланыс «Үш мәліметті айт....» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады Үй тапсырмасы: Металдар және құймаларды алу |
Қатысушылар « Үш мәліметті айт....» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды Бүгін сабақта білдік Жақсы нәтижеге қол жеткіздік Тағы да білгім келеді |
Ұпай сандары жинақталады |
Кесте |
Тапсырма №3.
-
Халық шаруашылығында таза металдарға қарағанда құймалар көп қолданылады.
-
Құймалар деген не?
-
-
Құймалар халық шаруашылығында кеңінен қолданыста. Мұның себебін түсіндіріңіз.
-
Төменде кестеде құймалардың атауы мен осы құймалардың құрамы мен қолданылуы
жайында қысқаша ақпарат берілген. Құймалар атауы мен құймалардың құрамы жайындағы
ақпаратты бір – бірімен сәйкестендіріңіз


Тапсырма №4.
Кестеде берілген тұжырымдардың «шын» немесе «жалған» екенін көрсетіңіз.
Егер тұжырым дұрыс болса, () егер бұрыс болған жағдайда () белгісін қойыңыз

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Металдарды және құймаларды алу
Металдарды және құймаларды алу
|
Бөлім: |
11.10 Металдар өндірісі |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
М.Мухамжарова |
|
|
Күн: |
Сыныбы : 11 ЖМБ |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Металдар және құймаларды алу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.2.3.1 металдарды алудың маңызды әдістерін талдау: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия және олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Құндылықтар |
Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Құзыреттілік: инновациялық ойлау Аптаның дәйексөзі: «Еңбек - қуаныш, жалқаулық - айырылмас азап.» (Абай) |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақ бас 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Ой қозғау. Жаңа тақырыпты ашу үшін «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша 1. Тайқазанның; 2. Қару-жарақ; 3. Ұшақ; 4. Бағалы әшекей заттардың суреттері ілінеді. Осы суреттердің барлығына ортақ нені байқауға болады, қандай металдардан тұрады, физикалық және химиялық қасиеттері қандай, табиғатта кездесуі, т.с.с. сұрақтары қойылады. |
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Экран Үлестірме қағазы |
||||||
|
Сабақ ортасы 35 мин |
ІІІ. Жаңа сабақ. Жаңа сабаққа байланысты видеоролик көрсетіледі. Мұғалім жаңа сабаққа түсіндірме жасайды. Тақырып бойынша тапсырма беріп, бағыт бағдар береді. 1-топ: Металдар және құймаларды алу
2-топ: Кендерден металл алу әдістері
3-топ: Электрохимиялық тотықсыздану
Топта талқыланған тақырыпты пысықтау мақсатында жеке, жұптық тапсырмалар ұйымдастырылады. Жеке жұмыс ерекше білімді қажет ететін оқушыларға қолдау көрсету үшін сәйкестендіру тапсырмасы беріледі. Ғылымда, техникада және тұрмыста қолданылатын маңызды құймалардың шойын, болат, жез, қола, мельхиор, дюралюминий құрамын атап, салыстыру мақсатында сәйкестендіру тапсырмасы ұйымдастырылады. |
Жаңа сабаққа байланысты видеолроликті көреді. «ортақ тұжырым» әдісі бойынша топқа берілген тақырыпты талқылап, постер жасап, топтық бағалау жүргізеді. Мұғалімнің бағыт бағдар беруімен берілген тапсырманы орындайды. Тапсырма №1.ЕБҚ. Жеке жұмыс Сәйкестендіріңіз А. Пирометаллургия В. Гидрометаллургия С. Электрометаллургия 1. ерітінділердегі тұздардан тотықсыздандыру 2. ерітінді немесе балқыманың электролизі 3. жоғары температурада тотықсыздандыру
Тапсырма №2
t0
t0
t0
t0
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. Бағалауды бағалау парақшасы арқылы жүзеге асырады «Басбармақ» тәсілі арқылы жүргізеді. жақсы-3балл орта-2балл төмен- 1балл
Сәйкестендіру тапсырмасы үшін 1 балл
Дескриптор: - Металл алу реакцияларын аяқтайды; 1балл - келтірілген реакциялар металл алудың қай түріне мысал бола алатындығын көрсетеді.1балл
Дескриптор: -құймалардың анықтамасын жазады; -құймалардың маңызын түсіндіреді; - құймалар атауын құрамымен сәйкестендіреді 2 балл
|
Окулык Химия 11-сынып Қима қағаздары |
||||||
|
|
Сабақты бекіту тапсырмалары. Шойын және болатты алу әдістерін және қасиеттерін сипаттау мақсатында «Шындық, жалған» әдісі қолданылады. |
Тапсырма №4. Кестеде берілген тұжырымдардың «шын» немесе «жалған» екенін көрсетіңіз. Егер тұжырым дұрыс болса, () егер бұрыс болған жағдайда () белгісін қойыңыз.
(b)Шойынды балқытудан бұрын неге шихтаға флюс (әктас немесе доломит) қосатынын түсіндіріңіз |
Дескриптор: - шойын және болат өндірісі бойынша шын ұғымды көрсетеді; - шойын және болат өндірісі бойынша жалған ұғымды көрсетеді - шойын мен болат өндіру әдістерін салыстырып бағалайды; 2 балл Мадақтау |
Үлестірме қағаздары |
||||||
|
5 мин |
Кері байланыс «Үш мәліметті айт....» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады Үй тапсырмасы: Металдар және құймаларды алу |
Қатысушылар « Үш мәліметті айт....» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды Бүгін сабақта білдік Жақсы нәтижеге қол жеткіздік Тағы да білгім келеді |
Ұпай сандары жинақталады |
Кесте |
Тапсырма №3.
-
Халық шаруашылығында таза металдарға қарағанда құймалар көп қолданылады.
-
Құймалар деген не?
-
-
Құймалар халық шаруашылығында кеңінен қолданыста. Мұның себебін түсіндіріңіз.
-
Төменде кестеде құймалардың атауы мен осы құймалардың құрамы мен қолданылуы
жайында қысқаша ақпарат берілген. Құймалар атауы мен құймалардың құрамы жайындағы
ақпаратты бір – бірімен сәйкестендіріңіз


Тапсырма №4.
Кестеде берілген тұжырымдардың «шын» немесе «жалған» екенін көрсетіңіз.
Егер тұжырым дұрыс болса, () егер бұрыс болған жағдайда () белгісін қойыңыз

шағым қалдыра аласыз

















