|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.1C Металдар белсенділігін салыстыру Күні: Сынып: 8 |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Ержігітова Фариза Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Металдардың белсенділік қатары |
|
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.4.7 -эксперимент нәтижесі бойынша металдардың белсенділік қатарын құру және оны анықтама мәліметтерімен сәйкестендіру |
|
||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Металдардың белсенділік қатарын біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Металдардың белсенділік қатарын қолдана отырып, металдардың орналасу тәртібін түсіндіре алады Кейбір оқушылар: Металдардың белсенділік қатарын қолданып, ережеге сай кейбір орынбасу реакцияларының жүру мүмкіндігін жаза алады. |
|
||||||||
|
Бағалау критерийі |
Металдардың белсенділік қатарын қолданып орынбасу реакцияларының жүру мүмкіндігін болжайды. Металдардың қышқылдармен әрекеттесуінің реакция теңдеулерін құрастырады |
|
||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік емес пәндер үшін қалыптастырылады. Активтілік, кернеу қатары, металдар Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттарды анықтаңыз. Белсенді металдар, орта белсенді металдар, белсенділігі төмен металадар Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер. 1.Активтілік дегеніміз ......, оны ........ жылы ....... 2. Металдардың қасиеттері ...................................... Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: |
|
||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтауға, ұжымшылдыққа. Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген өсу. Білім беру жүйесін жаңгырту, техникалық және кәсіби мамандарды даярлау. |
|
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, математика, тарих, ағылшын тілі |
|
||||||||
|
Алдыңғы білім
|
7.2.2.2 сұйытылған қышқылдардың қолдану аймағын және олармен жұмыс жасау ережелерін атау |
|
||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|||||||
|
Сабақтың басы 3 мин 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Сәлемдесу 2.Оқушыларды түгелдеу Мозайка әдісімен оқушыларды өздеріне таңдаған әріптерін таңдап алуына байланысты топқа бөлу. -«2030-дың біз барысымыз» -Болашаққа бастайды әр ісіміз -Егеменді елімізді көркейтетін -"Білім шыңына шығу парызымыз"---- дей отырып сабақтың негізгі мақсаты білім шыңына жету болғандықтан 1)"Білгір" 2) "Білімді" 3)"Білікті деп үш топқа бөліп алсақ Әр топ өз тобының аттарын орыс, ағылшын тілінде көрсетіп жазады. «Білгір»- 1-топ таңдаған әріптері мен түстеріне қарай «Білімді»- 2-топ таңдаған әріптері мен түстеріне қарай «Білікті»-- 3-топ таңдаған әріптері мен түстеріне қарай Ынтымақтастық атмосферасы 3-топ оқушылары «Асық»-ойыны арқылы бір-біріне асықты ұсына отырып, жақсы лебіздер білдіреді 1.Асықтай алғыр бол 2.Асығың алшысынан түссін 3.Асықтай мықты бол т.б. б) «Сұрақтар қобдишасы» әдісі бойынша өтілген сабақты еске түсіріп өту. Ортаға сұрақтар жазылған қобдиша қойылады. Оқушылар кезектесіп бір сұрақты алады да жауап береді. 1. Металдардың қышқыл ерітінділерімен әрекеттесу заңдылығын ұсынған кім? 2. Металдардың кернеу қатарындағы металдарды белсенділігіне байланысты қалай бөлуге болады? 3. Өте белсенді металдарға мысал келтіріңіз 4. Мыс, сынап, күміс белсенділігі жағынан қандай металдарға жатады? 5. Орта белсенді металдарға мысал келтіріңіз 6. Натрий, калий, цезий металдары белсенділігі жағынан қандай металдарға жатады?
Топ бірін-бірі басбармақ арқылы бағалайды |
Үлестірме қағаздары «Білгір» «Білімді «Білікті»--
|
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Тыңдалым 1 «Түртіп алу» әдісі бойынша мұғалім түсіндірмесі жүргізіледі. Оқулықтағы 9 кестемен жұмыс жүргізіледі. Металдардың белсенділік қатары неліктен Н.Н.Бекетов кестесі деп аталады. __Орыс ғалымы Н.Н. Бекетов металдардың сулы ерітіндідегі тотықсыздандырғыш қабілетінің әртүрлі екендігін эксперимент жүзінде анықтай отырып, 1865 ж. Металдардың белсенділік қатарын ұсынды және бұл қатарға сутекті енгізді. Қазір оны металдардың электрохимиялық кернеу қатары деп атайды: Li K Ca Na Mg Al Zn Cr Fe Ni Sn Pb H Cu Hg Ag Pt Au Металдардың тотықсыздандырғыш қасиеті артады ← → кемиді Өткен сабақтан шолу жасай отырып, еске түсіріп І. Қызығушылықты ояту. Тапсырма 1.Топтық жұмыс.«Конверттегі сұрақ» әдісі. Бұл әдісте үш топқа үш конверт ұсынылып тапсырма беріледі. 1топ –Металдардың ауадағы оттекпен әрекеттесуі 2топ – Металдардың сумен әрекеттесуі 3топ – Металдар қышқылдармен әрекеттесуі Дескриптор 1. Металдардың кернеу қатарын ескере отырып металдардың ауадағы оттекпен әрекеттесуін жазады 2.Металдардың кернеу қатарын ескере отырып сумен әрекеттесуін жазады. 3. Металдардың қышқылдармен әрекеттесуін жазады Топ бойынша өзін-өзі бағалау Жазылым 1 Топтық жұмыс Тапсырма 3 «Глоссарий» әдісі бойынша оқулықпен, дәптермен жұмыс 1-топ Сұраққа жауап 2-топ Мысал жазу 3-топ Есеп шығару өзің жаз менде оқулық жоқ Оқулықпен жұмыс жасайды Әр топ бірін-бірі бағдаршам арқылы бағалайды |
|
|
|||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Үйге тапсырма: Металдардың белсенділік қатарын оқып,біліп келу Активті, металл, қасиеті, тотықсыздандырғыш сөздерін үш тілде жазып келу "InseRt"- әдісі арқылы сабақты қорытындылау
|
|
|
|||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отыр
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау |
||||||||
K, Na, Zn, Au, Pb
Al+H2SO4→ Cu+HCl→ Mg+ H2SO4→ Ag+ HCl→
|
Ауызша сұрақтар мен тәжірибені жасау барысындағы еңбегіне қарай марапаттап отырамын және жазбаша жұмыстарының орындалуына қарай дәптерлеріне жетістіктерін жазамын.
Мадақтамалар |
|
||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақмақсаттарынемесеоқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма? Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||||
|
|
|
|||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Металдардың белсенділік қатары
Металдардың белсенділік қатары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.1C Металдар белсенділігін салыстыру Күні: Сынып: 8 |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Ержігітова Фариза Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Металдардың белсенділік қатары |
|
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.4.7 -эксперимент нәтижесі бойынша металдардың белсенділік қатарын құру және оны анықтама мәліметтерімен сәйкестендіру |
|
||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Металдардың белсенділік қатарын біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Металдардың белсенділік қатарын қолдана отырып, металдардың орналасу тәртібін түсіндіре алады Кейбір оқушылар: Металдардың белсенділік қатарын қолданып, ережеге сай кейбір орынбасу реакцияларының жүру мүмкіндігін жаза алады. |
|
||||||||
|
Бағалау критерийі |
Металдардың белсенділік қатарын қолданып орынбасу реакцияларының жүру мүмкіндігін болжайды. Металдардың қышқылдармен әрекеттесуінің реакция теңдеулерін құрастырады |
|
||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік емес пәндер үшін қалыптастырылады. Активтілік, кернеу қатары, металдар Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттарды анықтаңыз. Белсенді металдар, орта белсенді металдар, белсенділігі төмен металадар Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер. 1.Активтілік дегеніміз ......, оны ........ жылы ....... 2. Металдардың қасиеттері ...................................... Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: |
|
||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтауға, ұжымшылдыққа. Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген өсу. Білім беру жүйесін жаңгырту, техникалық және кәсіби мамандарды даярлау. |
|
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, математика, тарих, ағылшын тілі |
|
||||||||
|
Алдыңғы білім
|
7.2.2.2 сұйытылған қышқылдардың қолдану аймағын және олармен жұмыс жасау ережелерін атау |
|
||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|||||||
|
Сабақтың басы 3 мин 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Сәлемдесу 2.Оқушыларды түгелдеу Мозайка әдісімен оқушыларды өздеріне таңдаған әріптерін таңдап алуына байланысты топқа бөлу. -«2030-дың біз барысымыз» -Болашаққа бастайды әр ісіміз -Егеменді елімізді көркейтетін -"Білім шыңына шығу парызымыз"---- дей отырып сабақтың негізгі мақсаты білім шыңына жету болғандықтан 1)"Білгір" 2) "Білімді" 3)"Білікті деп үш топқа бөліп алсақ Әр топ өз тобының аттарын орыс, ағылшын тілінде көрсетіп жазады. «Білгір»- 1-топ таңдаған әріптері мен түстеріне қарай «Білімді»- 2-топ таңдаған әріптері мен түстеріне қарай «Білікті»-- 3-топ таңдаған әріптері мен түстеріне қарай Ынтымақтастық атмосферасы 3-топ оқушылары «Асық»-ойыны арқылы бір-біріне асықты ұсына отырып, жақсы лебіздер білдіреді 1.Асықтай алғыр бол 2.Асығың алшысынан түссін 3.Асықтай мықты бол т.б. б) «Сұрақтар қобдишасы» әдісі бойынша өтілген сабақты еске түсіріп өту. Ортаға сұрақтар жазылған қобдиша қойылады. Оқушылар кезектесіп бір сұрақты алады да жауап береді. 1. Металдардың қышқыл ерітінділерімен әрекеттесу заңдылығын ұсынған кім? 2. Металдардың кернеу қатарындағы металдарды белсенділігіне байланысты қалай бөлуге болады? 3. Өте белсенді металдарға мысал келтіріңіз 4. Мыс, сынап, күміс белсенділігі жағынан қандай металдарға жатады? 5. Орта белсенді металдарға мысал келтіріңіз 6. Натрий, калий, цезий металдары белсенділігі жағынан қандай металдарға жатады?
Топ бірін-бірі басбармақ арқылы бағалайды |
Үлестірме қағаздары «Білгір» «Білімді «Білікті»--
|
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Тыңдалым 1 «Түртіп алу» әдісі бойынша мұғалім түсіндірмесі жүргізіледі. Оқулықтағы 9 кестемен жұмыс жүргізіледі. Металдардың белсенділік қатары неліктен Н.Н.Бекетов кестесі деп аталады. __Орыс ғалымы Н.Н. Бекетов металдардың сулы ерітіндідегі тотықсыздандырғыш қабілетінің әртүрлі екендігін эксперимент жүзінде анықтай отырып, 1865 ж. Металдардың белсенділік қатарын ұсынды және бұл қатарға сутекті енгізді. Қазір оны металдардың электрохимиялық кернеу қатары деп атайды: Li K Ca Na Mg Al Zn Cr Fe Ni Sn Pb H Cu Hg Ag Pt Au Металдардың тотықсыздандырғыш қасиеті артады ← → кемиді Өткен сабақтан шолу жасай отырып, еске түсіріп І. Қызығушылықты ояту. Тапсырма 1.Топтық жұмыс.«Конверттегі сұрақ» әдісі. Бұл әдісте үш топқа үш конверт ұсынылып тапсырма беріледі. 1топ –Металдардың ауадағы оттекпен әрекеттесуі 2топ – Металдардың сумен әрекеттесуі 3топ – Металдар қышқылдармен әрекеттесуі Дескриптор 1. Металдардың кернеу қатарын ескере отырып металдардың ауадағы оттекпен әрекеттесуін жазады 2.Металдардың кернеу қатарын ескере отырып сумен әрекеттесуін жазады. 3. Металдардың қышқылдармен әрекеттесуін жазады Топ бойынша өзін-өзі бағалау Жазылым 1 Топтық жұмыс Тапсырма 3 «Глоссарий» әдісі бойынша оқулықпен, дәптермен жұмыс 1-топ Сұраққа жауап 2-топ Мысал жазу 3-топ Есеп шығару өзің жаз менде оқулық жоқ Оқулықпен жұмыс жасайды Әр топ бірін-бірі бағдаршам арқылы бағалайды |
|
|
|||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Үйге тапсырма: Металдардың белсенділік қатарын оқып,біліп келу Активті, металл, қасиеті, тотықсыздандырғыш сөздерін үш тілде жазып келу "InseRt"- әдісі арқылы сабақты қорытындылау
|
|
|
|||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отыр
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау |
||||||||
K, Na, Zn, Au, Pb
Al+H2SO4→ Cu+HCl→ Mg+ H2SO4→ Ag+ HCl→
|
Ауызша сұрақтар мен тәжірибені жасау барысындағы еңбегіне қарай марапаттап отырамын және жазбаша жұмыстарының орындалуына қарай дәптерлеріне жетістіктерін жазамын.
Мадақтамалар |
|
||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақмақсаттарынемесеоқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма? Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||||
|
|
|
|||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз


















