Металдардың белсенділік қатары 1-Практикалық жұмыс «Металдардың белсенділігін салыстыру»

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Металдардың белсенділік қатары 1-Практикалық жұмыс «Металдардың белсенділігін салыстыру»

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы

САБАҚ ЖОСПАРЫ:



Мұғалімнің аты-жөні:

Қалдыбек Ұ.Ғ.

Пән/Сынып:

Химия, 8 сынып

Күні

17.10.2024 жыл

Тарау немесе бөлім атауы:

3 тарау. Металдар белсенділігін салыстыру

Сабақтың тақырыбы:

Металдардың белсенділік қатары

1 практикалық жұмыс «Металдардың белсенділігін салыстыру»

Оқу мақсаты:

8.2.4.7 -эксперимент нәтижесі бойынша металдардың белсенділік қатарын құру және оны анықтама мәліметтерімен сәйкестендіру

Бағалау критериі:

эксперимент нәтижесі бойынша металдардың белсенділік қатарын құрады және оны анықтама мәліметтерімен сәйкестендіреді

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және

дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақы

Кезеңд

Педагогтың іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

ты

ері





5

минут

Ұйымд астыру

І.Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Додакаэдр» әдісін пайданалып сыныпта жағымды ахуал туғызу

Үй тапсырмасын «Wordwаll» әдісі арқылы оқушылардан сұрау.



Амандасу.

Сабақтың тақырыбына шығу.

Үй тапсырмасын «Wordwаll»арқылы сұраққа жауап береді.

Презентациядағы слайдтар арқылы (1 слайд).

(W) Н.Н.Бекетовтың суретін көрсетемін бұл кім? сипаттамалар беруді сұрау

Жауап: Н.Н.Бекетов ұсынған металдардың белсенділік қатары.

Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Үй тапсырмасы

Жалпы - 1 балл

Презентац ия





Слайд 1.2


30

минут

Жаңа сабаққа кіріспе

(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылаймыз .

Бейнежазба көрсетемін.

Металдардың белсенділік қатарынды сутекке дейін орналасқан металдар қышқыл ерітінділерінен және су құрамынан (азот қышқылынан басқа) сутекті ыңыстырады, ал сутектен кейін орналасқан металдар сутекті ығыстырмайды.


Металдардың белсенділік қатары

1 практикалық жұмыс «Металдардың белсенділігін салыстыру»

Натрий, магний, темір, мыс металдары берілген. Олардың тұз қышқылымен әрекеттесуі

Металдардың химиялық белсенділігін салыстыру үшін тәжірибелерді көріп, содан кейін металдардың химиялық белсенділік қатарын құр, оны анықтама мәліметтерімен сәйкестендір

Жаңа тақырыпты меңгеру


Бейнежазбадан бүгінгі тақырыптың маңыздылығын түсінеді.



























Дескриптор: білім алушы эксперимент нәтижесі бойынша металдардың белсенділік қатарын құрады және оны анықтама мәліметтерімен сәйкестендіреді

7 балл


Слайд 3


https://cdn 4.bilimlan d.kz/uploa d/content/ platform_l essons/L_ 12736/35.

mp4



Слайд 4














Натрий https://cdn4.bilimland.kz/upload/content/platfor m_lessons/L_12736/1.mp4

магний https://cdn4.bilimland.kz/upload/content/platfor m_lessons/L_12736/2.mp4

темір https://cdn4.bilimland.kz/upload/content/platfor m_lessons/L_12736/3.mp4

мыс https://cdn4.bilimland.kz/upload/content/platfor m_lessons/L_12736/4.mp4

Жауабы:

Натрий тұз қышқылымен өте тез және қуатты әрекеттеседі,

Магний тұз қышқылымен қуатты әрекеттеседі

Темір тұз қышқылымен өте баяу әрекеттеседі

Мыс тұз қышқылымен әрекеттеспейді




















































Слайд 5
















Слайд 6





Na ең белсенді,, Mg темірге қарағанда белсендірек,, Fe мысқа қарағанда белсендірек, (H) Cu белсендігі төмен


Металдардың белсенділік қатары

1 практикалық жұмыс «Металдардың белсенділігін салыстыру»

Жұмыстың барысы:


Бірінші сынауыққа 2 мл күміс нитратын, екіншісіне 2 мл мыс(ІІ) сульфатын, ал үшіншісіне 2 мл алюминий нитратын құйыңдар. Біріншісіне мыс сымын, екіншісіне темір жаңқаларын, үшіншісіне мыс сымын салыңдар


«Металдардың белсенділігін салыстыру» жоспар құру

Әр сынауықта металдардың белсенділігі қалай байқалады?

металдардың белсенділік қатарын құрады

мәліметтермен с»йкестендіреді

тиісті реакция теңдеулер жаз Жауабы:

Бірінші және үшінші сынауықта өзгеріс байқалмайды, себебі: мыс сутегінен кейін орналасқан, мыс белсендігі төмен.


Екінші сынауықта өзгеріс байқалады, себебі: Темірдің белсенділігі мысқа қарағанда белсендірек. СuSO4+Fe FeSO4+Cu





3

минут

Жеке жұмыс

1 тапсырма Төмендегі суретті қолдана отырып, белсенді металдан бастап белсенділігі төмен металға қарай белсенділігінің кемуі бойынша металдардың белсенділік қатарын құр


Жаңа тақырыпты меңгеру



Дескриптор: білім алушы

металдар дың белсенділік қатарын құрады 1 балл





Слайд 7














Жауабы:






Са, Mg, AI, Cr, Zn, Fe






2 тапсырма. Магний, мырыш, мыс металдарының тұз қышқылымен әрекеттесуі. Эксперимент нәтижесі бойынша металдардың белсенділік қатарын құр



Дескриптор: білім алушы

эксперимент





Жауабы:

Магний тұз қышқылымен қуатты әрекеттеседі

Мырыш тұз қышқылымен баяу әрекеттеседі Мыс тұз қышқылымен әрекеттеспейді

Mg , Zn , (H) Cu


нәтижесі бойынша металдардың белсенділік қатарын құрады

1 балл


1 минут


Сабақты бекіту

Бүгінгі сабақта алған білімдерін қорытып сұрақтарға жауап бере отырып білім шыңына шығады.

Ойын қорыту арқылы сұрақтарға жауап береді.

Дескриптор: Жалпы - 1 балл

1.Тапсырмаларды талдап сипаттайды


ДК экраны

Бағалау витаминдері



1

минут

Сабақтың соңы

Ой толғаныс

Рефлексия


Сабағымызды қорытындылайық

Бүгінгі сабақта:

эксперимент нәтижесі бойынша металдардың белсенділік қатарын құруды және оны анықтама мәліметтерімен сәйкестендіруді

үйрендім

-Бүгінгі сабақта ұққан 3 тірек сөз

-Бүгінгі сабақта ойға түйген 2 ұғым

-Бүгінгі сабаққа қатысты 1 сұрақ деп өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.



Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.



Слайд 9




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
24.01.2025
146
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі