Бөлім:
|
8.1С Металдар белсенділігін
салыстыру
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Г.Шаекеева
|
Күні:
|
16.10.2024
|
Сыныбы: 8в,г,д
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Металдардың жемірілуі және оның алдын
алу
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
|
8.2.4.3 –металдар
коррозиясын туындатуға әсер ететін жағдайларды
зерттеу
№
14 сабақ
|
Сабақтың
мақсаты: білу
|
Металдар коррозиясын
туындатуға әсер ететін жағдайларды
зерттейді
|
Құндылықтар
Тәуелсіздік және
Отаншылдық
|
Қазақстан азаматының
міндеттерін орындауға, өз елінің мүдделері мен құндылықтарын
қорғауға дайын болу
|
Сабақ
кезеңі/
Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Қызығушылықты
ояту.
8 мин.
|
(Ұ). Ұйымдастыру
кезеңі:
1. Оқушылармен
амандасу, түгендеу.
2. Оқушыларды топтарға
біріктіру.
3.Үй тапсырмасын
тексеру, алдыңғы білімді еске
түсіру
«Ой
жинақтау»
3 топқа химиялық
реакция теңдеулері беріледі.
І-топ:
Ca+
O2=
Zn+H2O=
Cu+
HCL=
ІІ-топ
Au+НСІ=
Ba+H2O=
Fe+H2SO4=
ІІІ-топ
К+H2O=
Ag+HCL=
Fe+CuCL2=
|
Оқушылар суреттер
арқылы топқа бөлінеді
1-топ: Тот басқан темір
суреті бойынша
2-топ Алтын адам суреті
бойынша
3-топ: қапталған темір
бұйым суреті бойынша
Оқушылар топта бірлесе отырып берілген реакция теңдеулерін
аяқтайды. Мыстың күміс, алтынның сұйытылған қышқылдармен
әрекеттеспейтінін көрсетеді
|
Дұрыс жауап арқылы
тексеріп,
стикер арқылы бағалау
|
Тот басқан
темір,
Алтын адам, қапталған
темір бұйым сурет
тері
|
«Миға шабуыл» 2
мин.
|
1.Неліктен мыс, күміс,
алтын қышқылмен әрекеттеспеді?
2.Топқа бөліну кезінде
суреттеріңізге назар аударайық
Темір тот
басқан
Алтын адам –б.з.б 4-5 ғ
өмір сүрген Алтын адам сауыты, сырты қаапталған темір бұйым. Бұл
суреттерде темір неге тот басты?
Алтын адам сауыты неге
осы кезеңге дейін тот баспай өз қалпын
сақтаған?
Неліктен темір бұйымдардың сырты басқа заттармен
қапталғын?
|
Себебі мыс, күміс,
алтын металдардың белсенділік қатары бойынша сутектен кейін
орналасқан.
Темірга ылғал
тигендіктен тот басқан.
Алтын адам сауытының
бүгінгі күнге дейін сақталу себебі ол белсенділігі өте төмен
металл, яғни қоршаған ортадағы заттармен реакцияға
түспейді.
Темір бұйымдарды қаптау арқылы оны тот басудан қорғауға
болады.
|
Ойын дұрыс жеткізе білген оқушыларды мадақтау сөздері
арқылы бағалау
|
|
Сабақтың ортасы
2
мин
2
мин
Топтық
жұмыс
8 мин
|
Бейнебаян
Металдардың
жемірілуі
Бейнебаянды
талқылау
І-топ: Металдардың
жемірілуі, химиялық жемірілу
ІІ-топ: Электрохимиялық
жемірілуі
ІІІ-топ: Жемірілуден қорғау
шаралары
|
Темірдің тот басуына
әсер ететін факторлы сипаттайды
Топта бірлесіп, тақырыпты ашады. постер арқылы
қорғайды.
|
Топтар бірін-бірін «Екі
жұлдыз, бір ұсыныс» бойын
ша
бағалай
ды
|
https://www.youtube.com/watch?v=t-8VTfk5hyY
|
Жұптық
жұмыс
5 мин
|
6-жаттығу. Таза
темірден және темір мен мыс қоспасынан жасалған екі бұйымның
қайсысы жемірілуге жылдам ұшырайды? Өз ойларын жазбаша
беру.
|
Таза темір жылдам жемірілуге ұшырайды , аал темір мен мыс
қоспасынан тұратын бұйым баяу жемірілуге ұшырайды. Себебі темір
беленділігі мыстан жоғары болғандықтан ылғал ауада тотығады. Мыс
қыздырғанда тотығады
|
Дұрыс жауап бойынша жұптар бірін-бірі
бағалау
|
|
Жеке
жұмыс
12
мин
|
Тест
-
Жемірілу дегеніміз не?
А) Металдар мен
құймаларының қоршааған орта әсерінен
бүлінуі
Б) Металдардың
қышқылмен әрекеттесуі
С) Метал мен құйманың
сумен реакциясы
2. Газдық жемірілу
деген не?
А) газдардың әсерінен
бүлінуі
Б) қышқылдардың
әсерінен бүліну
С) тұздардың әсерінен
бүліну
3. Қай металл жылдам
жемірілуге ұшырайды.
А) Pb B) Sn C)
Fe
4. Жемірілудің неше
түрі бар? А)1 Б)2 С) 3
5. Қайсы металл
жемірілуге тұрақты?
А) Аu Б) Cu
С)Pb
6. Үй жағдайында
темірді жемірілуден қалай
қорғаймыз?
А) сырлау Б)
әктеу
7. Тұрмыста қолданатын
қандай металдан жасалған бұйымның беті
қапталған
А) Темір шеге Б) темір
шелек
8. Жемірілумен күрестің
неше шарасы бар?
А) 1 Б) 2 С)
3
9. Қай реакция жүруі
мүмкін емес?
А) Аg +
H2O=
B) Zn+
H2O=
10. АІ жасалған бұйым
неліктен жемірілуге тұрақты?
А) Белсенділігі
төмен
Б) Оксидтік қабықшасы бар
|
Жаңа тақырып бойынша
алған білімдерін тест арқылы
дәлелдейді.
|
Дұрыс жауап арқылы
өзін-өзі тексеру
Дескрип
тор: Жалпы - 10
балл
Әрбір дұрыс жауап 1
балмен бағалана
Ды
|
.
Бел-
Сенді
лік қатар
|
Сабақтың
соңы
Рефлекция
Бағалау
Үй тапсырмасын
беру
6
мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі.
Сабақты қорытындылау мақсатында барлық оқушылардың бүгінгі сабаққа
деген кері байланысын тыңдау.
|
Оқушылар бүгінгі
сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз
түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды
жасайды.
|
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу
белсенділігі бойынша бағаланады.
|
|