|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.1С |
|
Мектеп: А.Тихоненко ат.ОЖББМ |
|
||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: Кужаниязова А.А. |
|
||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуі №3 көрсетілім «Тұз ерітінділерінен металдарды ығыстыру» |
|
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.2.4.6 металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуінің жоспарын жасау және жүргізу. |
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тірек ұғымдар: активтілік, электрохимиялық кернеу қатары, тұз ерітінділері, ығыстырып шығарады Диалог және қажетті сөз тіркестері: реакция нәтижесінде байқадық, тәжірбиеден байқағанымыздай, металдардың электрохимиялық кернеу қатарын ескерсек…….. |
|
|||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Практикалық білік пен дағды қалыптастыру, сыни тұрғыдан ойлау, топпен жұмыс жасау барысында топ ережесін сақтау, жауапкершілікті сезіну |
|
|||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
жаратылыстану |
|
|||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
8.2.4.2. |
|
|||||||||||||||||||
|
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың басы |
7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, оқушыларды түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Топқа бөлу. Оқушыларға галоген, инертті газ, сілтілік металдардеп жазылған стикерлер таратылады. Сол бойынша оқушыларды галоген, инертті газ, сілтілік металдар деп топқа бөлеміз. Үй тапсырмасын сұрау. «Металдардың қышқылдармен әрекеттесуі». «Көк диван» әдісі. Ортаға үш оқушы шығады. Ортада отырған оқушы екі оқушыға ортақ сұрақ қояды. Жауаптарын тыңдап, өзіне ұнаған жауабы бар оқушыны өзімен бірге алып кетеді. ҚБ. Мадақтау |
Топ аттары жазылған стикерлер |
|||||||||||||||||
|
|
Сабақтың ортасы |
10 мин 6 мин 10 мин 5 мин |
Жаңа тақырыппен таныстыру. Жаңа тақырып: «Металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуі». Оқушыларға металдардың кернеу қатарын еске түсіріп, бүгін тақырыбымызбен байланыс бар екенін ескертеді. Көрсетілім. Мұғалім екі стақан алып, біріншісіне мыс сульфатының ерітіндісін, екіншісіне алюминий сульфатының ерітіндісін құямыз. Екеуіне темір шегені батырады. Li→Rb→K→Ba→Sr→Ca→Na→Mg→Al→Mn→Zn→Cr→Fe→Cd→Co→Ni→Sn→Pb→H→Sb→Bi→Cu→Hg→Ag→Pd→Pt→Au Не байқадыңдар? Темір шеге қай ерітіндіде өзгеріске ұшырады? Неге? Ашық микрофон әдісі Оқушылар өз ойларымен бөліседі. Көрсетілімді бақылай отырып, жоспар құрады. Барлық оқушылар ақылдаса келе, жоспарды тақтаға постерге жазады.
Fe + CuSO4 → Cu + FeSO4 Fe + Al2(SO4)3 → ҚБ. Бас бармақ Тақырып бойынша тапсырмалар беру Тапсырма №1 (Пирамида әдісі) Металлдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуіне жоспар құрыңыз. Сол жоспар бойынша пирамида шыңына жетудің қадамдарын жасаңдар. 1-топ. Al2(SO4)3 + Mg → 2-топ. Al + CuSO4 → 3
Дескриптор: Реакцияның жүруіне жоспар құрады; Реакция теңдеуін жүргізеді; Реакция теңдеуін теңестіреді; Өнімдерді дұрыс атайды. ҚБ. Бағдаршам әдісі. Қызыл түс – пирамида шыңына жетсе; Жасыл түс – пирамиданың ортасына шықса; Сары түс – пирамиданың төмен деңгейін орындаса. Тапсырма №2 (Жалғасын тап). Реакцияны жүргізіп, теңестіріңдер. Al + CuSO4 → Fe + Cu(NO3)2→ Mg + Fe(NO3)2→ Zn + Hg(NO3)2→ Дескриптор:
ҚБ. Жұлдызды баспалдақ. Оқушылар көршілерімен дәптерлерін ауыстырып бір бірін тексереді. Қанша реакция теңдеуі дұрыс болса сонша жұлдыз алады. Тапсырма №3 Венн диаграмма әдісі Өткен және бүгінгі сабақтардан алған білімдерінді пайдалана отырып, металдардың қышқылдармен және тұз ерітінділерімен әрекеттесуіне тұжырым жасаңдар.
Дескриптор: - анықтамаларды жазады, - металдардың электрохимиялық кернеу қатарын ескереді; - металдардың қышқылдармен және тұз ерітінділерімен әрекеттесуінің ортақ тұжырымды атайды; - аяғына дейін жүретін реакцияға мысал келтіреді; - реакция өнімдерін дұрыс жазады; - реакцияны теңестіреді; - жүзеге аспайтын реакцияға мысал келтіреді және себебін түсіндіреді. ҚБ. Екі жұлдыз бір ұсыныс |
Қажетті реактивтер мен сынауықтар, тамшуырлар, оқулық.
маркер, постер.
Үлестірме материалдар, қызыл, жасыл, сары түсті қиындылар
Жұлдызды стикерлер
|
|||||||||||||||||
|
|
Сабақтың соңы |
2 мин |
Рефлексия. Жетістік баспалдағы Оқушылар бүгінгі сабақты қаншалықты түсінгенін стикерге жазып жетістік баспалдағына апарып жапсырады. |
|
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Металдардың қышқыл ерітінділерімен әрекеттесуі. №3 зертханалық тәжірибе «Металдардың қышқылдар ерітінділерімен әрекеттесуі»
Металдардың қышқыл ерітінділерімен әрекеттесуі. №3 зертханалық тәжірибе «Металдардың қышқылдар ерітінділерімен әрекеттесуі»
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.1С |
|
Мектеп: А.Тихоненко ат.ОЖББМ |
|
||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: Кужаниязова А.А. |
|
||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуі №3 көрсетілім «Тұз ерітінділерінен металдарды ығыстыру» |
|
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.2.4.6 металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуінің жоспарын жасау және жүргізу. |
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тірек ұғымдар: активтілік, электрохимиялық кернеу қатары, тұз ерітінділері, ығыстырып шығарады Диалог және қажетті сөз тіркестері: реакция нәтижесінде байқадық, тәжірбиеден байқағанымыздай, металдардың электрохимиялық кернеу қатарын ескерсек…….. |
|
|||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Практикалық білік пен дағды қалыптастыру, сыни тұрғыдан ойлау, топпен жұмыс жасау барысында топ ережесін сақтау, жауапкершілікті сезіну |
|
|||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
жаратылыстану |
|
|||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
8.2.4.2. |
|
|||||||||||||||||||
|
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың басы |
7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, оқушыларды түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Топқа бөлу. Оқушыларға галоген, инертті газ, сілтілік металдардеп жазылған стикерлер таратылады. Сол бойынша оқушыларды галоген, инертті газ, сілтілік металдар деп топқа бөлеміз. Үй тапсырмасын сұрау. «Металдардың қышқылдармен әрекеттесуі». «Көк диван» әдісі. Ортаға үш оқушы шығады. Ортада отырған оқушы екі оқушыға ортақ сұрақ қояды. Жауаптарын тыңдап, өзіне ұнаған жауабы бар оқушыны өзімен бірге алып кетеді. ҚБ. Мадақтау |
Топ аттары жазылған стикерлер |
|||||||||||||||||
|
|
Сабақтың ортасы |
10 мин 6 мин 10 мин 5 мин |
Жаңа тақырыппен таныстыру. Жаңа тақырып: «Металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуі». Оқушыларға металдардың кернеу қатарын еске түсіріп, бүгін тақырыбымызбен байланыс бар екенін ескертеді. Көрсетілім. Мұғалім екі стақан алып, біріншісіне мыс сульфатының ерітіндісін, екіншісіне алюминий сульфатының ерітіндісін құямыз. Екеуіне темір шегені батырады. Li→Rb→K→Ba→Sr→Ca→Na→Mg→Al→Mn→Zn→Cr→Fe→Cd→Co→Ni→Sn→Pb→H→Sb→Bi→Cu→Hg→Ag→Pd→Pt→Au Не байқадыңдар? Темір шеге қай ерітіндіде өзгеріске ұшырады? Неге? Ашық микрофон әдісі Оқушылар өз ойларымен бөліседі. Көрсетілімді бақылай отырып, жоспар құрады. Барлық оқушылар ақылдаса келе, жоспарды тақтаға постерге жазады.
Fe + CuSO4 → Cu + FeSO4 Fe + Al2(SO4)3 → ҚБ. Бас бармақ Тақырып бойынша тапсырмалар беру Тапсырма №1 (Пирамида әдісі) Металлдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуіне жоспар құрыңыз. Сол жоспар бойынша пирамида шыңына жетудің қадамдарын жасаңдар. 1-топ. Al2(SO4)3 + Mg → 2-топ. Al + CuSO4 → 3
Дескриптор: Реакцияның жүруіне жоспар құрады; Реакция теңдеуін жүргізеді; Реакция теңдеуін теңестіреді; Өнімдерді дұрыс атайды. ҚБ. Бағдаршам әдісі. Қызыл түс – пирамида шыңына жетсе; Жасыл түс – пирамиданың ортасына шықса; Сары түс – пирамиданың төмен деңгейін орындаса. Тапсырма №2 (Жалғасын тап). Реакцияны жүргізіп, теңестіріңдер. Al + CuSO4 → Fe + Cu(NO3)2→ Mg + Fe(NO3)2→ Zn + Hg(NO3)2→ Дескриптор:
ҚБ. Жұлдызды баспалдақ. Оқушылар көршілерімен дәптерлерін ауыстырып бір бірін тексереді. Қанша реакция теңдеуі дұрыс болса сонша жұлдыз алады. Тапсырма №3 Венн диаграмма әдісі Өткен және бүгінгі сабақтардан алған білімдерінді пайдалана отырып, металдардың қышқылдармен және тұз ерітінділерімен әрекеттесуіне тұжырым жасаңдар.
Дескриптор: - анықтамаларды жазады, - металдардың электрохимиялық кернеу қатарын ескереді; - металдардың қышқылдармен және тұз ерітінділерімен әрекеттесуінің ортақ тұжырымды атайды; - аяғына дейін жүретін реакцияға мысал келтіреді; - реакция өнімдерін дұрыс жазады; - реакцияны теңестіреді; - жүзеге аспайтын реакцияға мысал келтіреді және себебін түсіндіреді. ҚБ. Екі жұлдыз бір ұсыныс |
Қажетті реактивтер мен сынауықтар, тамшуырлар, оқулық.
маркер, постер.
Үлестірме материалдар, қызыл, жасыл, сары түсті қиындылар
Жұлдызды стикерлер
|
|||||||||||||||||
|
|
Сабақтың соңы |
2 мин |
Рефлексия. Жетістік баспалдағы Оқушылар бүгінгі сабақты қаншалықты түсінгенін стикерге жазып жетістік баспалдағына апарып жапсырады. |
|
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
-топ.












