Қысқамерзімді жоспар
№ 14
Сабақтың тақырыбы: Металдардың тұз ерітінділерімен реакциялары.
№3 көрсетілім «Тұз ерітінділерінен металдарды ығыстыру»
|
Бөлім: |
Заттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күн: |
Сыныбы : 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Металдардың тұз ерітінділерімен реакциялары. №3 көрсетілім «Тұз ерітінділерінен металдарды ығыстыру» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.4.6 -металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуінің жоспарын жасау және жүргізу |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Комплимент айту» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады в) «Стикер түсі» бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар шеңберге тұрып «Комплимент айту» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Стикер түсі» бойынша топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
|
5мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Қос шеңбер» тәсілі арқылы сұрақ қояды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. «Кинометафора тәсілі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар «Қос шеңбер» тәсілі арқылы жауап береді., өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. Металл мен тұздар https://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/14036669-29e4-4c03-9fa9-2a92f293a64d «Кинометафора» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран Металл мен тұздар https://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/14036669-29e4-4c03-9fa9-2a92f293a64d |
|
Сабақтың ортасы 3 мин |
ІІІ Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Окулык Химия 8-сынып |
|
15 мин |
ІV Жаңа сабақ Мұғалім оқушыларға оқулықтан тапсырма береді. 1-топ темір мен мыс (ІІ) сульфаты арасындағы раекцияның жүруін талдайды. 2-топ мырыш пен қорғасын нитратының арасында жүретін реакцияны талдайды. 3-топ мыс пен алюминиий нитраты арасындағы раекцияның жүруін талдайды. Мұғалім оқушылардың плакатқа жазған теңдеулерін тексереді Мұғалімнің түсіндіруі Кестеден металдардың белсенділік қатарын еске түсіріп, қайталайды. 9- кестені талдайды |
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша топта жұмыс жасайды. 1-топ темір мен мыс (ІІ) сульфаты арасындағы раекцияның жүруін талдайды. 2-топ мырыш пен қорғасын нитратының арасында жүретін реакцияны талдайды. 3-топ мыс пен алюминиий нитраты арасындағы раекцияның жүруін талдайды. Жасалған жұмыстары бойынша әр топ плакат дайындайды. Жүргізілген тәжірибелердің реакция теңдеулерін плакатқа жазады. Әр топ тақтаға шығып өз плакаттарын қорғайды. Бір-бірін бағалайды. |
Кері байланыс: «Бутерброд» тәсілі арқылы бағалайды |
А4 парағы Маркер Химия 8-сынып Жұмыс парағы |
|
15 |
Сабақты бекіту тапсырмалары. Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
Мұғалім жаңа тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. |
1-тапсырма Берілген суретке мұқият назар аударыңыз. Қай стақанда реакция жүреді? Жүретін және жүрмейтін раекциялардың себебін түсіндіріңдер.
2-тапсырма Никель тақташа берілген тұз ерітінділеріне батырылған: MgSO4 PbCL2 CuSO4 AgNO3 Никель қай тұз ерітініділерімен әрекеттеседі? Реакция теңдеуін жазыңдар. 3-тапсырма Кестені толтыр. Сәйкес бағандарға жүруі мүмкін реакциялардың теңдеулерін жазыңдар, реакциялардың жүру жағдайларын көрсетіңдер.
|
Дескриптор қай стақанда реакция жүретіні анықтайды; жүретін және жүрмейтін раекциялардың себебін түсіндіреді; Жалпы - 4 балл Дескрипторнникель қай ерітіндісімен әрекеттесетінін анықтайды, реакция теңдеуін дұрыс жазады; Жалпы - 2 балл
Дескриптор : металдардың белсенділік қатарын біле отырып, іс жүзінде жүретін реакция теңдеулерін дұрыс жазады; Жалпы балл-4 |
Оқулық Химия 8-сынып Тапсырма жазылган парактар |
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс «Шығу билеті» Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................ |
Кері байланыс «Шығу билеті» Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................ |
Кері байланыс: «Шығу билеті» арқылы |
|
|
2 мин |
Үй тапсырмасы §.13 оку |
|
|
|
1-тапсырма
Берілген суретке мұқият назар аударыңыз. Қай стақанда реакция жүреді? Жүретін және жүрмейтін раекциялардың себебін түсіндіріңдер.

2-тапсырма
Никель тақташа берілген тұз ерітінділеріне батырылған:
MgSO4
PbCL2
CuSO4
AgNO3
Никель қай тұз ерітініділерімен әрекеттеседі? Реакция теңдеуін жазыңдар.
3-тапсырма
Кестені толтыр. Сәйкес бағандарға жүруі мүмкін реакциялардың теңдеулерін жазыңдар, реакциялардың жүру жағдайларын көрсетіңдер.

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Металдардың тұз ертінділерімен реакциялары"
Қысқамерзімді жоспар
№ 14
Сабақтың тақырыбы: Металдардың тұз ерітінділерімен реакциялары.
№3 көрсетілім «Тұз ерітінділерінен металдарды ығыстыру»
|
Бөлім: |
Заттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күн: |
Сыныбы : 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Металдардың тұз ерітінділерімен реакциялары. №3 көрсетілім «Тұз ерітінділерінен металдарды ығыстыру» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.4.6 -металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуінің жоспарын жасау және жүргізу |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Комплимент айту» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады в) «Стикер түсі» бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар шеңберге тұрып «Комплимент айту» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Стикер түсі» бойынша топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
|
5мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Қос шеңбер» тәсілі арқылы сұрақ қояды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. «Кинометафора тәсілі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар «Қос шеңбер» тәсілі арқылы жауап береді., өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. Металл мен тұздар https://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/14036669-29e4-4c03-9fa9-2a92f293a64d «Кинометафора» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран Металл мен тұздар https://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/14036669-29e4-4c03-9fa9-2a92f293a64d |
|
Сабақтың ортасы 3 мин |
ІІІ Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Окулык Химия 8-сынып |
|
15 мин |
ІV Жаңа сабақ Мұғалім оқушыларға оқулықтан тапсырма береді. 1-топ темір мен мыс (ІІ) сульфаты арасындағы раекцияның жүруін талдайды. 2-топ мырыш пен қорғасын нитратының арасында жүретін реакцияны талдайды. 3-топ мыс пен алюминиий нитраты арасындағы раекцияның жүруін талдайды. Мұғалім оқушылардың плакатқа жазған теңдеулерін тексереді Мұғалімнің түсіндіруі Кестеден металдардың белсенділік қатарын еске түсіріп, қайталайды. 9- кестені талдайды |
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша топта жұмыс жасайды. 1-топ темір мен мыс (ІІ) сульфаты арасындағы раекцияның жүруін талдайды. 2-топ мырыш пен қорғасын нитратының арасында жүретін реакцияны талдайды. 3-топ мыс пен алюминиий нитраты арасындағы раекцияның жүруін талдайды. Жасалған жұмыстары бойынша әр топ плакат дайындайды. Жүргізілген тәжірибелердің реакция теңдеулерін плакатқа жазады. Әр топ тақтаға шығып өз плакаттарын қорғайды. Бір-бірін бағалайды. |
Кері байланыс: «Бутерброд» тәсілі арқылы бағалайды |
А4 парағы Маркер Химия 8-сынып Жұмыс парағы |
|
15 |
Сабақты бекіту тапсырмалары. Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
Мұғалім жаңа тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. |
1-тапсырма Берілген суретке мұқият назар аударыңыз. Қай стақанда реакция жүреді? Жүретін және жүрмейтін раекциялардың себебін түсіндіріңдер.
2-тапсырма Никель тақташа берілген тұз ерітінділеріне батырылған: MgSO4 PbCL2 CuSO4 AgNO3 Никель қай тұз ерітініділерімен әрекеттеседі? Реакция теңдеуін жазыңдар. 3-тапсырма Кестені толтыр. Сәйкес бағандарға жүруі мүмкін реакциялардың теңдеулерін жазыңдар, реакциялардың жүру жағдайларын көрсетіңдер.
|
Дескриптор қай стақанда реакция жүретіні анықтайды; жүретін және жүрмейтін раекциялардың себебін түсіндіреді; Жалпы - 4 балл Дескрипторнникель қай ерітіндісімен әрекеттесетінін анықтайды, реакция теңдеуін дұрыс жазады; Жалпы - 2 балл
Дескриптор : металдардың белсенділік қатарын біле отырып, іс жүзінде жүретін реакция теңдеулерін дұрыс жазады; Жалпы балл-4 |
Оқулық Химия 8-сынып Тапсырма жазылган парактар |
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс «Шығу билеті» Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................ |
Кері байланыс «Шығу билеті» Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................ |
Кері байланыс: «Шығу билеті» арқылы |
|
|
2 мин |
Үй тапсырмасы §.13 оку |
|
|
|
1-тапсырма
Берілген суретке мұқият назар аударыңыз. Қай стақанда реакция жүреді? Жүретін және жүрмейтін раекциялардың себебін түсіндіріңдер.

2-тапсырма
Никель тақташа берілген тұз ерітінділеріне батырылған:
MgSO4
PbCL2
CuSO4
AgNO3
Никель қай тұз ерітініділерімен әрекеттеседі? Реакция теңдеуін жазыңдар.
3-тапсырма
Кестені толтыр. Сәйкес бағандарға жүруі мүмкін реакциялардың теңдеулерін жазыңдар, реакциялардың жүру жағдайларын көрсетіңдер.

шағым қалдыра аласыз













