Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 10.1 C Химиялық байланыс |
Мектеп: «Ынталы орта мектебі мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар» КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бейсбекова Н.Т. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Металдық байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.1.4.11 металдық байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне әсерін түсіндіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Металдық байланысқа анықтама береді. Металдық кристалдық торын сызады. Металдардың физикалық қасиетін құрылысы тұрғысынан түсіндіреді. Көпшілігі: Металдық байланыстың басқа байланыстармен ұқсастығы мен айырмашылықтарын атайды. Кейбір оқушылар: Металдардың физикалық қасиетін байланыс және кристалл тұрғысынан түсіндіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- металдық байланысқа анықтама бере алады. Металдық кристалдық торын сыза алады. Металдардың физикалық қасиетін құрылысы тұрғысынан түсіндіре алады. - металдық байланыстың басқа байланыстармен ұқсастығы мен айырмашылықтарын атайды. - металдардың физикалық қасиетін байланыс және кристаллдық тор тұрғысынан түсіндіре алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану, ажырату, талдау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Металдық байланыс, металдық кристалдық тор, бос электрондар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Кристалдық тор түрлері, байланыс типтері және заттардың қасиеттері арасындағы өзара байланыс Металдардың жалпы сипаттамасы. «Металдардың кристалдық тор модельдері» Металдардың химиялық қасиеттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 6 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Алдыңғы сабақтағы химиялық байланыс туралы білімді еске түсірейік. * Суреттер сыныпқа көрсетіледі:
* Оқушылардан сұралады " бұл суреттерде не көресіз?” - Олардың қайсысы иондық байланыс?” - Олардың қайсысы ковалентті?” - Бұл байланыстар қалай түзіледі?
* Оларға дұрысы корсетіледі. * Оқушылардан: " біз үйренбеген байланыс қандай? * Сабақтың келесі бөліміне өтеміз
|
Слайд 1-3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 29 минут 5 мин. 7 мин 5 мин 7 мин 5 мин Сабақтың соңы 5мин |
Сабақтың тақырыбы: Металдық байланыс Бүгінгі сабақта: Металдық байланыстың заттар қасиетіне әсерін анықтау. Металдық кристалдық торын сызу. Металдардың физикалық қасиетін құрылысы тұрғысынан түсіндіру. Сұрақтар: 1.Металдардың ПЖ-гі орны қалай анықталады? 2. 1,2,3 топтағы металдардың сыртқы электрондық қабатындағы электрон саны қанша? 3. Металдар мен бейметалдардың айырмашылықтары 4. Металдарға қандай физикалық қасиеттер ие. 5. Металдар неге электр тоғы мен жылу тасмалдайды? 6. Электр тоғын өткізетін тағы қандай заттарды білесіңдер? 7. Осы заттардың құрамында қандай бөлшек электр тоғын өткізеді? Осы сұрақтарды оқушылармен талқылап, бейне көрініс көріп, оқушылар металдық байланыстың анықтамасын құрады. https://cdn4.bilimland.kz/upload/content/platform_lessons/L_12423/31.mp4 Дескриптор: 1.Оқушылар сұраққа жауап береді. 2. Металдық байланыстың анықтамасын айтады. ҚБ: «Мадақтау әдісі». «Жарайсың»! «Өте жақсы»! «Жақсы»! 1-тапсырма: МЕТАЛЛ БАЙЛАНЫСТАРЫН СИПАТТАУ БОЙЫНША ТОПТЫҚ ЖҰМЫС (РӨЛДІК ОЙЫН / ТОПТЫҚ ҚОЙЫЛЫМ) * Оқушыларды 2 топқа бөлеміз * Оларға топтық ресурстарды қолдана отырып, топтық презентация жасайтындықтарын айтамын, онда олар металл байланысы туралы түсініктерін көрсетеді немесе ойнайды. * Оларды дайындауға 3 минут беріледі, содан кейін 1 минут ішінде металл байланысын көрсетеді. Рөлдік ойыннан кейін топ мүшелерінің бірі өз жұмысын түсіндіреді. * Барлық оқушылар қатысуы керек. * Оларға орындықтарды металл иондары ретінде, ал оқушыларды Электрон ретінде пайдалану ұсынылады. Олардың презентациясына негізделген жақсы "металл байланысын" көрсететіндерін айтып, топтың шыққаны үшін алғыс айтылады. Дескриптор:
ҚБ: Оқушылардың белсенділігіне қарай смайлик суреттері бар карточкалармен бағалау. (өте жақсы, керемет, жарайсың) 2-тапсырма. 3 БЕЛСЕНДІЛІК:МЕТАЛЛ БАЙЛАНЫСТАРЫНЫҢ БЕРІКТІГІН САЛЫСТЫРУ «1 минут» әдісі бойынша оқушыларды 3топқа болемін. * Оқушыларға Na, K және Mg үш металл байланысын көрсетіңіз * Оқушылардан Na, K және Mg металл торларын қолдана отырып, металл байланыстарының беріктігіне қандай факторлар әсер ететінін айтып беріңіз.
Дескриптор: 1. Металл байланысының беріктігі неге байланысты екенін түсіндіреді.(бұлтқа берілген сыртқы электрондардың санына және металл атомының/ионының көлеміне байланысты). ҚБ: «Бағдаршам әдісі» арқылы білім алушылар бір-бірін бағалайды 3-тапсырма. БЕЛСЕНДІЛІК : КРИСТАЛ ТОРЫНЫҢ МЫСАЛДАРЫН САЛЫСТЫРУ. * Әр түрлі металл торларын түсіндіргісі келетін үш еріктіні және сабаққа атсалыспай отырған 3оқушыны ортаға шақырамын. * 3 түрлі кристалдық тор бейнеленген карточкаларды 3жұпқа беремін. * Оқушыларға әр түрлі суреттер туралы түсінігімен бір бірімен бөлісу үшін 1 минут, бәрімен бөлісу үшін 1 минут Дескриптор:
ҚБ: «Екі жұлдыз-бір тілек» әдісі. 4-тапсырма: САРАЛАУ ТАПСЫРМАСЫ Физикалық қасиеті арқылы заттарды ажыратады Бұл тапсырманы орындау барысында оқушылар алдыңғы білімдерінде қолданады. Заттардың физикалық қасиеттерін ескере отырып, өз жауаптарын түсіндіреді. Бұл тапсырма сонымен қатар, білімді бекіту мен қорытындылау тапсырмасы болып табылады.
Дескриптор: .
Қ.Б: «Өзінді тексер» әдісімен білім алушылар дұрыс нұсқаға қарап өзін-өзі бағалайды.
Рефлексия: Сабақтың соңында сабақ мақсатына қайта оралып, оқушылардан сабақ мақсатында көрсетілгендердің барлығын орындалып/не орындалмағандығы сұралады. Келесі кестені толтыру ұсынылады:
Оқу тапсырмасы: Металдық байланыс |
Слайд 4
Видео 1
Металдық байланыс
Слайд 5 (дұрыс жауап)
Слайд 6-7
Слайд 8 (дұрыс жауап)
Слайд
9< Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ
мерзімді жоспардың тарауы: 10.1 C
Химиялық
байланыс
Мектеп: «Ынталы орта мектебі
мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар» КММ Күні: Мұғалімнің
аты-жөні: Бейсбекова
Н.Т. Сынып:
10 Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақтың
тақырыбы Металдық
байланыс
Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) 10.1.4.11 металдық
байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне
әсерін түсіндіру.
Сабақтың
мақсаты Барлық
оқушылар: Металдық байланысқа
анықтама береді. Металдық кристалдық торын сызады. Металдардың
физикалық қасиетін құрылысы тұрғысынан
түсіндіреді. Көпшілігі: Металдық байланыстың
басқа байланыстармен ұқсастығы мен айырмашылықтарын
атайды. Кейбір
оқушылар: Металдардың физикалық
қасиетін байланыс және кристалл тұрғысынан
түсіндіреді.
Бағалау
критерийі - металдық байланысқа
анықтама бере алады. Металдық кристалдық торын сыза алады.
Металдардың физикалық қасиетін құрылысы тұрғысынан түсіндіре
алады. - металдық байланыстың
басқа байланыстармен ұқсастығы мен айырмашылықтарын
атайды. - металдардың физикалық
қасиетін байланыс және кристаллдық тор тұрғысынан түсіндіре
алады.
Ойлау
дағдыларының деңгейі Білу, түсіну, қолдану,
ажырату, талдау.
Тілдік
мақсаттар
Металдық
байланыс, металдық кристалдық тор, бос электрондар Құндылықтарға
баулу Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген
экономикалық
өсу
Пәнаралық
байланыс
Физика, математика Алдыңғы
білім Кристалдық тор түрлері,
байланыс типтері және заттардың қасиеттері арасындағы өзара
байланыс
Металдардың
жалпы сипаттамасы. «Металдардың кристалдық тор
модельдері» Металдардың химиялық
қасиеттері Сабақ
барысы Сабақтың
жоспарланған кезеңдері Сабақтағы
жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар Сабақтың
басы 6 мин
Ұйымдастыру
кезеңі.
Алдыңғы
сабақтағы химиялық байланыс туралы білімді еске
түсірейік.
* Суреттер
сыныпқа көрсетіледі:
*
Оқушылардан сұралады " бұл суреттерде не
көресіз?”
- Олардың
қайсысы иондық байланыс?”
- Олардың
қайсысы ковалентті?”
- Бұл
байланыстар қалай түзіледі?
* Оларға
дұрысы корсетіледі.
*
Оқушылардан: " біз үйренбеген байланыс қандай?
* Сабақтың келесі
бөліміне өтеміз
Слайд
1-3 Сабақтың
ортасы 29
минут
5
мин.
7
мин
5
мин
7
мин
5
мин
Сабақтың
соңы
5мин Сабақтың
тақырыбы:
Металдық
байланыс Бүгінгі
сабақта: Металдық байланыстың
заттар қасиетіне әсерін анықтау. Металдық кристалдық торын сызу.
Металдардың физикалық қасиетін құрылысы тұрғысынан
түсіндіру. Сұрақтар: 1.Металдардың ПЖ-гі
орны қалай анықталады? 2. 1,2,3 топтағы
металдардың сыртқы электрондық қабатындағы электрон саны
қанша? 3. Металдар мен
бейметалдардың айырмашылықтары 4. Металдарға қандай
физикалық қасиеттер ие. 5. Металдар неге электр
тоғы мен жылу тасмалдайды? 6. Электр тоғын
өткізетін тағы қандай заттарды білесіңдер? 7. Осы заттардың
құрамында қандай бөлшек электр тоғын өткізеді? Осы сұрақтарды
оқушылармен талқылап, бейне көрініс көріп, оқушылар металдық
байланыстың анықтамасын құрады.
https://cdn4.bilimland.kz/upload/content/platform_lessons/L_12423/31.mp4 Дескриптор: 1.Оқушылар сұраққа жауап
береді. 2.
Металдық
байланыстың анықтамасын айтады. ҚБ: «Мадақтау әдісі». «Жарайсың»!
«Өте жақсы»! «Жақсы»! 1-тапсырма: МЕТАЛЛ БАЙЛАНЫСТАРЫН
СИПАТТАУ БОЙЫНША ТОПТЫҚ ЖҰМЫС (РӨЛДІК ОЙЫН / ТОПТЫҚ
ҚОЙЫЛЫМ) * Оқушыларды 2 топқа
бөлеміз * Оларға топтық
ресурстарды қолдана отырып, топтық презентация жасайтындықтарын
айтамын, онда олар металл байланысы туралы түсініктерін көрсетеді
немесе ойнайды. * Оларды дайындауға 3
минут беріледі, содан кейін 1 минут ішінде металл байланысын
көрсетеді. Рөлдік ойыннан кейін топ мүшелерінің бірі өз жұмысын
түсіндіреді. * Барлық оқушылар
қатысуы керек. * Оларға орындықтарды
металл иондары ретінде, ал оқушыларды Электрон ретінде пайдалану
ұсынылады. Олардың презентациясына
негізделген жақсы "металл байланысын" көрсететіндерін айтып, топтың
шыққаны үшін алғыс айтылады. Дескриптор:
Идеяларды
ұсынады
Топ жұмысына
атсалысады, жолдастарын топтық жұмысқа жұмылдырады,
ұйымдастырады
металл
байланысы туралы түсініктерін көрсетеді немесе
ойнайды.
Әр топтан 1
оқушы идеяны қорғайды. ҚБ:
Оқушылардың
белсенділігіне қарай смайлик суреттері бар карточкалармен бағалау.
(өте жақсы, керемет, жарайсың) 2-тапсырма. 3 БЕЛСЕНДІЛІК:МЕТАЛЛ
БАЙЛАНЫСТАРЫНЫҢ БЕРІКТІГІН САЛЫСТЫРУ «1 минут» әдісі бойынша
оқушыларды 3топқа болемін. * Оқушыларға Na, K және
Mg үш металл байланысын көрсетіңіз * Оқушылардан Na, K
және Mg металл торларын қолдана отырып, металл байланыстарының
беріктігіне қандай факторлар әсер ететінін айтып
беріңіз. Дескриптор: 1. Металл байланысының
беріктігі неге байланысты екенін түсіндіреді.(бұлтқа берілген
сыртқы электрондардың санына және металл атомының/ионының көлеміне
байланысты). ҚБ: «Бағдаршам
әдісі» арқылы білім алушылар
бір-бірін бағалайды
3-тапсырма. БЕЛСЕНДІЛІК :
КРИСТАЛ ТОРЫНЫҢ МЫСАЛДАРЫН САЛЫСТЫРУ. * Әр түрлі металл
торларын түсіндіргісі келетін үш еріктіні және сабаққа атсалыспай
отырған 3оқушыны ортаға шақырамын. * 3 түрлі кристалдық
тор бейнеленген карточкаларды 3жұпқа беремін. * Оқушыларға әр түрлі
суреттер туралы түсінігімен бір бірімен бөлісу үшін 1 минут,
бәрімен бөлісу үшін 1 минут Дескриптор:
Әр түрлі
металл торларды атайды және салыстырады.
Неліктен
металдар бүгіліп жарылып кетпейтінін түсіндіреді. ҚБ:
«Екі
жұлдыз-бір тілек» әдісі. 4-тапсырма: САРАЛАУ
ТАПСЫРМАСЫ Физикалық қасиеті
арқылы заттарды ажыратады Бұл тапсырманы орындау
барысында оқушылар алдыңғы білімдерінде қолданады. Заттардың
физикалық қасиеттерін ескере отырып, өз жауаптарын түсіндіреді. Бұл
тапсырма сонымен қатар, білімді бекіту мен қорытындылау тапсырмасы
болып табылады. Дескриптор:
. А-деңгейі В-деңгейі С-деңгейі
Заттарды
дұрыс ажырата алады
Заттардың
физикалық қасиеттерін дұрыс сипаттай алады Заттардың мұндай
физикалық қасиет көрсетуін байланыс және кристалл тұрғысынан
түсіндіреді
Қ.Б:
«Өзінді тексер» әдісімен білім алушылар
дұрыс нұсқаға қарап өзін-өзі бағалайды.
Рефлексия:
Сабақтың
соңында сабақ мақсатына қайта оралып, оқушылардан сабақ мақсатында
көрсетілгендердің барлығын орындалып/не орындалмағандығы
сұралады.
Келесі
кестені толтыру ұсынылады:
Тұжырымдар
Ия,
түсінікті
Орташа,
тағы тапсырмалар орындау керек
Жоқ,
маған көмек керек
Металдық
байланысқа анықтама бере аламын
Металдық
заттардың балқу мен қайнау температурасының өзгеруінің себебін
түсіндіре аламын
Металдардың тоқ, жылу өткізгіштігін сипаттай
аламын
Оқу
тапсырмасы: Металдық
байланыс
Слайд
4
Видео
1
Металдық
байланыс
Слайд
5 (дұрыс
жауап)
Слайд
6-7
Слайд
8
(дұрыс
жауап)
Слайд
9< | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















