«Талды негізгі мектеп» коммуналдық
мемлекеттік мекемесі
Биология пәнінің мұғалімі:
Алиев Айбек Батаевич .
|
Сабақ тақырыбы: Ми . Үлкен ми сыңарлары |
||
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Алиев Айбек |
|
|
Күн: 08.02.24ж |
Сыныбы : 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Ми . Үлкен ми сыңарлары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.7.4 - орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру
|
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
үлкен ми сыңарларының бөлімдерін білу; үлкен ми сыңарларының қызметін түсіндіру; |
|
|
Құндылықтар |
Жасампаздық пен жаңашылдық айы. Құзыреттілік: шығармашылық зерттеу жүргізу және ғылыми тәсілді қолдану қабілеті; ақпаратты талдау және бағалау; жаңа идеяларды ұсыну; заманауи цифрлық құралдар мен технологияларды меңгеру; |
|
|
Сабақ барысы/уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: «Фигуралар» арқылы топқа бөлу Додокоэдр» тәсілі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады |
«Фигуралар» бойынша топтарға бірігеді. «Додокоэдр» ойыны арқылы жағымды ахуал орнатады . |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Ағаш суреті |
|
3 мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Ыстық орындық» тәсілі арқылы сұрайды.
«Стоп кадр» тәсілі арқылы төңірегінде ой қозғайды, сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар « Ыстық орындық» тәсілі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.
«Стоп кадр» тәсілі арқылы сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран Сурет тер |
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
ІV Топтық жұмыс. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, Топтық жұмысты ұйымдастырады. 1 -топ «Омыртқалылардағы ми эволюциясы» 2- топ «Үлкен ми сыңарларының бөлімдері» тақырыбы бойынша оқулықтағы ақпаратпен танысуды ұсынады. |
Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, топтык жұмыс орындайды. Ақпаратты оқып, топта талдап, қорғайды |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы беріледі |
А4 парағы Мар кер флип чарт |
|
15 |
Сабақты бекіту тапсырмалары. 1-тапсырма Жеке жұмыс Үлкен ми сыңарларының сенсорлық аймақтарын анықтаңдар
2-тапсырма Үлкен ми сыңарларының сенсорлық аймақтарының іс әрекетімен сәйкестендіріңдер
3-тапсырма ББЖМ Ми
1. Ми жататын жүйке жүйесінің бөлігі A) шеткі B) дене C) орталық D) өсімді E) алдыңғы 2. Эволюциялық даму барысындағы ең жас, ең үлкен ми бөлігі A) сопақша ми B) ортаңғы ми C) ми сыңары D) мишық E) аралық ми 3. Суретте №2 санымен көрсетілген ми бөлігі A) ортаңғы ми B) сопақша ми C) ми көпірі D) мишық E) аралық ми 4. Жоғарыдағы суретте дауысқа, дыбысқа реакция беретін ми бөлігі A) №1 ші ми бөлігі B) №5 ші ми бөлігі C) №3 ші ми бөлігі D) №4 ші ми бөлігі E) №6 ші ми бөлігі 5. Суреттегі 3 санымен көрсетілген мидың қызметі A) тепе-теңдік, қозғалысты реттеу B) ойлау, сөйлеу, есте сақтау C) түшкіру, жөтелу, көзді жыпылықтату D) басты бұру, бағдарлау рефлексі E) зат алмасу, ұйқы, сергектік ЕББК тапсырмасы Суреттегі сандарға сәйкес жұлынның бөліктерін атайды.
|
Үлкен ми сыңарларының сенсорлық аймақтарын анықтайды.
Үлкен ми сыңарларының сенсорлық аймақтарының іс әрекетімен сәйкестендіреді
Суреттегі сандарға сәйкес жұлынның бөліктерін атайды. Суреттегі сандарға сәйкес ми бөліктерін атайды. |
Дескриптор : үлкен ми сыңарларының сенсорлық аймақтарын анықтайды; Жалпы балл -3 Дескриптор: үлкен ми сыңарларының сенсорлық аймақтарының іс әрекетімен сәйкестендіреді; Жалпы балл-2 Дескриптор : мидың құрылысын, қызметін анықтайды; Жалпы балл-5 Дескриптор : суреттегі сандарға сәйкес ми бөліктерін атайды. Жалпы балл-4 |
2-қосымша Тапсырма жазыл ған парақ тар |
|
Сабақ тың соңы 4 мин |
Кері байланыс «Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар « Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Бағдаршам» әдісі арқылы |
Кесте |
|
1 мин |
Үй тапсырмасы § 38оку |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ми . Үлкен ми сыңарлары
Ми . Үлкен ми сыңарлары
«Талды негізгі мектеп» коммуналдық
мемлекеттік мекемесі
Биология пәнінің мұғалімі:
Алиев Айбек Батаевич .
|
Сабақ тақырыбы: Ми . Үлкен ми сыңарлары |
||
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Алиев Айбек |
|
|
Күн: 08.02.24ж |
Сыныбы : 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Ми . Үлкен ми сыңарлары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.7.4 - орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру
|
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
үлкен ми сыңарларының бөлімдерін білу; үлкен ми сыңарларының қызметін түсіндіру; |
|
|
Құндылықтар |
Жасампаздық пен жаңашылдық айы. Құзыреттілік: шығармашылық зерттеу жүргізу және ғылыми тәсілді қолдану қабілеті; ақпаратты талдау және бағалау; жаңа идеяларды ұсыну; заманауи цифрлық құралдар мен технологияларды меңгеру; |
|
|
Сабақ барысы/уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: «Фигуралар» арқылы топқа бөлу Додокоэдр» тәсілі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады |
«Фигуралар» бойынша топтарға бірігеді. «Додокоэдр» ойыны арқылы жағымды ахуал орнатады . |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Ағаш суреті |
|
3 мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Ыстық орындық» тәсілі арқылы сұрайды.
«Стоп кадр» тәсілі арқылы төңірегінде ой қозғайды, сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар « Ыстық орындық» тәсілі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.
«Стоп кадр» тәсілі арқылы сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран Сурет тер |
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
ІV Топтық жұмыс. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, Топтық жұмысты ұйымдастырады. 1 -топ «Омыртқалылардағы ми эволюциясы» 2- топ «Үлкен ми сыңарларының бөлімдері» тақырыбы бойынша оқулықтағы ақпаратпен танысуды ұсынады. |
Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, топтык жұмыс орындайды. Ақпаратты оқып, топта талдап, қорғайды |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы беріледі |
А4 парағы Мар кер флип чарт |
|
15 |
Сабақты бекіту тапсырмалары. 1-тапсырма Жеке жұмыс Үлкен ми сыңарларының сенсорлық аймақтарын анықтаңдар
2-тапсырма Үлкен ми сыңарларының сенсорлық аймақтарының іс әрекетімен сәйкестендіріңдер
3-тапсырма ББЖМ Ми
1. Ми жататын жүйке жүйесінің бөлігі A) шеткі B) дене C) орталық D) өсімді E) алдыңғы 2. Эволюциялық даму барысындағы ең жас, ең үлкен ми бөлігі A) сопақша ми B) ортаңғы ми C) ми сыңары D) мишық E) аралық ми 3. Суретте №2 санымен көрсетілген ми бөлігі A) ортаңғы ми B) сопақша ми C) ми көпірі D) мишық E) аралық ми 4. Жоғарыдағы суретте дауысқа, дыбысқа реакция беретін ми бөлігі A) №1 ші ми бөлігі B) №5 ші ми бөлігі C) №3 ші ми бөлігі D) №4 ші ми бөлігі E) №6 ші ми бөлігі 5. Суреттегі 3 санымен көрсетілген мидың қызметі A) тепе-теңдік, қозғалысты реттеу B) ойлау, сөйлеу, есте сақтау C) түшкіру, жөтелу, көзді жыпылықтату D) басты бұру, бағдарлау рефлексі E) зат алмасу, ұйқы, сергектік ЕББК тапсырмасы Суреттегі сандарға сәйкес жұлынның бөліктерін атайды.
|
Үлкен ми сыңарларының сенсорлық аймақтарын анықтайды.
Үлкен ми сыңарларының сенсорлық аймақтарының іс әрекетімен сәйкестендіреді
Суреттегі сандарға сәйкес жұлынның бөліктерін атайды. Суреттегі сандарға сәйкес ми бөліктерін атайды. |
Дескриптор : үлкен ми сыңарларының сенсорлық аймақтарын анықтайды; Жалпы балл -3 Дескриптор: үлкен ми сыңарларының сенсорлық аймақтарының іс әрекетімен сәйкестендіреді; Жалпы балл-2 Дескриптор : мидың құрылысын, қызметін анықтайды; Жалпы балл-5 Дескриптор : суреттегі сандарға сәйкес ми бөліктерін атайды. Жалпы балл-4 |
2-қосымша Тапсырма жазыл ған парақ тар |
|
Сабақ тың соңы 4 мин |
Кері байланыс «Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар « Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Бағдаршам» әдісі арқылы |
Кесте |
|
1 мин |
Үй тапсырмасы § 38оку |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


















