|
Бөлім: |
«Координация және реттелу» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7 «Д» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ми. Ми бөлімдерінің құрылысы мен қызметтері. Үлкен ми сыңарлары. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.7.4 – орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Мидың құрылысымен танысады Үлкен ми сыңары бөлімдерінің атқаратын қызметтерін анықтайды |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7-мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жүректен жүрекке» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айту арқылы бір-біріне жүрек береді; |
(Оқушылар ұстазымен амандасады, жүректен жүрекке әдісі арқылы бір-бірлеріне жақсы тілектер айтады;) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Өткен сабақты пысықтау. Дұрыс, бұрыс әдісі.
|
оқушылар өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді
|
Қалыптастырушы баға беру, ынталандыру т.б
Дескриптор: Жалпы балл - 1 -Үлкен ми сыңарларының қызметін анықтайды.
|
презентация
|
|||||||||||||||||||||
|
Ой қозғау. «Айырмашылығы неде?»
«Тың мәлімет» әдісі бойынша түсіндірме беру. (газеттен алынған материалдар)
|
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген сурет бойынша ой қозғау арқылы жаңа сабақты байланыстырады;)
(Оқушылар тыңдайды, газеттегі термин сөздерді жазады) |
Қалыптастырушы баға беру, ынталандыру т.б
|
презентация салыстырмалы сурет
|
|||||||||||||||||||||
|
6 мин
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Жаңа тақырыпты Видеофильм арқылы ашамын.
|
|
Қалыптастырушы баға беру, ынталандыру т.б
|
|
||||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмыс
10 мин
|
Тапсырма 2 (Ж) Ми бөлімдерін. Сәйкестендіріңіз.
2.Кестені толтырыңыз, тұжырымдаманы сәйкестендіріңіз
Тұжырымдамалар. А) Зат алмасуды, су мен асты қабылдауды, дене температурасының тұрақты болуын реттейді. В) Тыныс алу, жүректің соғуы және асқорыту. С) Жарық пен дыбысқа елең етіп, жылдам реакция көрсетуді қамтамасыз етеді; көз қарашығының көлемін өзгертеді, басты бұру және жарық күштілігіне байланысты көз бұршағының қисықтығын өзгертеді. Д) Сопақша миды ортаңғы мимен жалғастырады, көптеген рефлекстік қызмет те атқарады.
|
Оқушылар ми бөлімдерін қызметімен сәйкестендіреді. |
Дескриптор Жалпы балл – 3. 1.Ми бөлімдерін сәйкестендіреді. 2.Ми бөлімдерінің қызметін біледі. 3. Үлкен ми сыңарлары бөліктерінің құрылысы мен қызметінің ерекшеліктерін кесте түріңде толтырады.
Билет беру арқылы бағалаймын.
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Кесте толтыру № Ми бӛлімдері Ми бӛлімдерінң қызметі 1 Аралық ми 2 Ортаңғы ми 3 Артқы ми 4 Мишық 5 Сопақша ми Тапсырма дескрипторы -Ми бӛлімдерін біледі -Ми бӛлімдерінң қызметін ажырата алады. |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Бекіту 6 мин |
Банкомат әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: Жалпы балл – 2.
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5 мин
|
«Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ми. Ми бөлімдерінің құрылысы мен қызметтері. Үлкен ми сыңарлары.
Ми. Ми бөлімдерінің құрылысы мен қызметтері. Үлкен ми сыңарлары.
|
Бөлім: |
«Координация және реттелу» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7 «Д» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ми. Ми бөлімдерінің құрылысы мен қызметтері. Үлкен ми сыңарлары. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.7.4 – орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Мидың құрылысымен танысады Үлкен ми сыңары бөлімдерінің атқаратын қызметтерін анықтайды |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7-мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жүректен жүрекке» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айту арқылы бір-біріне жүрек береді; |
(Оқушылар ұстазымен амандасады, жүректен жүрекке әдісі арқылы бір-бірлеріне жақсы тілектер айтады;) |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Өткен сабақты пысықтау. Дұрыс, бұрыс әдісі.
|
оқушылар өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді
|
Қалыптастырушы баға беру, ынталандыру т.б
Дескриптор: Жалпы балл - 1 -Үлкен ми сыңарларының қызметін анықтайды.
|
презентация
|
|||||||||||||||||||||
|
Ой қозғау. «Айырмашылығы неде?»
«Тың мәлімет» әдісі бойынша түсіндірме беру. (газеттен алынған материалдар)
|
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген сурет бойынша ой қозғау арқылы жаңа сабақты байланыстырады;)
(Оқушылар тыңдайды, газеттегі термин сөздерді жазады) |
Қалыптастырушы баға беру, ынталандыру т.б
|
презентация салыстырмалы сурет
|
|||||||||||||||||||||
|
6 мин
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Жаңа тақырыпты Видеофильм арқылы ашамын.
|
|
Қалыптастырушы баға беру, ынталандыру т.б
|
|
||||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмыс
10 мин
|
Тапсырма 2 (Ж) Ми бөлімдерін. Сәйкестендіріңіз.
2.Кестені толтырыңыз, тұжырымдаманы сәйкестендіріңіз
Тұжырымдамалар. А) Зат алмасуды, су мен асты қабылдауды, дене температурасының тұрақты болуын реттейді. В) Тыныс алу, жүректің соғуы және асқорыту. С) Жарық пен дыбысқа елең етіп, жылдам реакция көрсетуді қамтамасыз етеді; көз қарашығының көлемін өзгертеді, басты бұру және жарық күштілігіне байланысты көз бұршағының қисықтығын өзгертеді. Д) Сопақша миды ортаңғы мимен жалғастырады, көптеген рефлекстік қызмет те атқарады.
|
Оқушылар ми бөлімдерін қызметімен сәйкестендіреді. |
Дескриптор Жалпы балл – 3. 1.Ми бөлімдерін сәйкестендіреді. 2.Ми бөлімдерінің қызметін біледі. 3. Үлкен ми сыңарлары бөліктерінің құрылысы мен қызметінің ерекшеліктерін кесте түріңде толтырады.
Билет беру арқылы бағалаймын.
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Кесте толтыру № Ми бӛлімдері Ми бӛлімдерінң қызметі 1 Аралық ми 2 Ортаңғы ми 3 Артқы ми 4 Мишық 5 Сопақша ми Тапсырма дескрипторы -Ми бӛлімдерін біледі -Ми бӛлімдерінң қызметін ажырата алады. |
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Бекіту 6 мин |
Банкомат әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: Жалпы балл – 2.
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5 мин
|
«Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
|
шағым қалдыра аласыз

















