|
Бөлім |
Координация және реттелу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты–жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ми. Ми бөлімдерінің құрылысы мен қызметтері: сопақша ми, артқы (ми көпірі, мишық), орталық және аралық ми. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.7.4 орталықжүйкежүйесібөлімдерініңқұрылысы мен қызметтерінсалыстыру; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Жүйке жасушасының құрылымдық компоненттерін анықтау және сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс–әрекеті
|
Оқушының іс–әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі. Оқушыларды адамның бас миының суреттері арқылы топқа бөлу 1 топ. Сопақша ми 2 топ. Аралық ми 3 топ. Мишық |
Берілген смайликтерді көрсетеді. Көңіл-күйлері туралы ақпарат береді.
Бағалау парақтары таратылады Оқушылар бас миының суреттерін таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді |
Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген назарын бұру. Тиімділігі: оқушылардың жаңа сабақ алдындағы көңіл-күйін анықтау. Саралау: оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында өткізіледі. Оқушылар бағалау парағындағы
берілген адам басының бейнесіндегі баллдық жүйелерді бояу арқылы
өз-өздерін бағалап отырады. Әр тапсырма бойынша берілген б |
Презентация, қол смайликтері
Т Ми бөлімдерінің суреттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 7 мин
|
(Ұ). Үй тапсырмасын сұрау Үй тапсырмасын еске түсіру мақсатында “Банкомат” әдісі көмегімен тест-ойынын жүргізу:
жауап береді 2. модельдеу
|
Оқушылар банкоматқа карточка салып, кодын теріп, ақша алу мақсатында сұрақтарға жауап береді Әр топқа моделдеу беріледі. Берілген тапсырманы сәйкесінше дұрыс нұсқасын қойып орналастырады
|
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен санаса білу, көзқарастарын бөлісуде белсенді жағдай орнату.
Саралау: Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар қойылады. Тиімділігі: Алдында өтілген тақырыпқа шолу жүргізіледі. Инновациялық технологияны қолдану.
|
SMART тақта Презентация
Сәйкестендіру парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 12 мин
|
«Стоп кадр» әдісі
арқылы «Бейнежазба» көрсету. Бейнежазбаны көру арқылы сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады |
Бейнежазбадан көрген ақпарат туралы өз ойларын айтады.
|
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен бөлісу, ақпаратты анализдей алу.
|
Презентация Бейнематериал SMART тақта
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс 5 мин |
Тапсырма 1. 1 топ. «3 Д» әдісімен кюар кодты енгізу арқылы орталық жүйке жүйесінің құрылысын сипаттай отырып, ерекшеліктерін көрсетеді.
2 топ. Сәйкестендіреді. Керекті сөздерді тиісті орнына қою арқылы сәйкестендіредіп, аралық ми мен ортаңғы мидың ерекшелігін түсіндіреді
3 топ. «QR CODE» әдісі арқылы тапсырманы орындайды.
|
1 топ. Оқушылар ұялы телефондарымен 3 Д платоформасына кіріп берілген суретке сипаттама жасап талдайды 2 топ. Оқушылар берілген тапсырмадағы мидың құрылысын дұрыс ретімен сәйкестендіріп, құрылыс ерекшеліктерін салыстырады 3 топ «QR CODE» әдісі арқылы кюар кодты енгізіп, шыққан ми бөлімінің бейнесін түсіндіріп, басқа ми бөлімдерімен салыстырады. |
Мақсаты: Білім алушы өз ойын талдайды және сараптайды, ойлау логикасын дамытады. Жалпы– .... балл Дескрипторы: -Орталық жүйке жүйесінің құрылысын сипаттайды; - Орталық жүйке жүйесінің құрылысын бір-бірімен салыстырады;
|
Кюар кодтар Ұялы телефондар
Merge.edu сайтына сілтеме https://objects.mergeedu.com/link/GMPR9X
Тапсырма парағы
Q |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмыс 4 мин
|
Тапсырма 4. «Спиннер» әдісі арқылы
|
Әр топқа әр түрлі сұрақтағы спиннерге жазылған термин сөздер беріледі. Жұп-жұппен отырып сәйкес анықтамалармен спиннерді толтырады |
Дескриптор: - Орталық жүйке жүйесінің құрылысын сипаттайды; Жалпы– ..... балл
|
оқулық, спиннерлер маркерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс 2мин |
Тапсырма 5. Дәптермен жұмыс. Оқулықта берілген 169 беттегі
кестені то Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлім Координация және
реттелу Педагогтің
аты–жөні:
Күні:
Сыныбы:
7 Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы: Ми. Ми бөлімдерінің құрылысы
мен қызметтері: сопақша ми, артқы (ми көпірі, мишық), орталық және
аралық ми. Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты 7.1.7.4 орталықжүйкежүйесібөлімдерініңқұрылысы
мен қызметтерінсалыстыру; Сабақтың
мақсаты: Жүйке жасушасының құрылымдық
компоненттерін анықтау және
сипаттау
Сабақтың
барысы Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс–әрекеті
Оқушының
іс–әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы Қызығушылықты
ояту 3
мин
(Ұ). Ұйымдастыру
кезеңі: Оқушылармен
амандасу. Түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру жүзеге
асырылады.
Сабақ барысында
оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары
беріледі.
Оқушыларды адамның
бас миының суреттері арқылы топқа
бөлу
1 топ. Сопақша
ми
2 топ. Аралық
ми 3 топ.
Мишық Берілген смайликтерді
көрсетеді. Көңіл-күйлері туралы ақпарат
береді.
Бағалау парақтары
таратылады
Оқушылар бас миының
суреттерін таңдау арқылы 3 топқа
бөлінеді Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген
назарын бұру. Тиімділігі: оқушылардың жаңа сабақ
алдындағы көңіл-күйін
анықтау. Саралау: оқушылардың оқуға деген
қызығушылығын арттыру мақсатында
өткізіледі. Оқушылар бағалау парағындағы
берілген адам басының бейнесіндегі баллдық жүйелерді бояу арқылы
өз-өздерін бағалап отырады. Әр тапсырма бойынша берілген б
Презентация, қол
смайликтері
Т Ми бөлімдерінің
суреттері Жаңа сабаққа
кіріспе 7
мин
(Ұ). Үй тапсырмасын
сұрау Үй тапсырмасын еске түсіру
мақсатында “Банкомат” әдісі көмегімен тест-ойынын
жүргізу:
Жүйке жасушасының
ғылыми атауы қандай? - нейрон
Жүйке жасушаларын не
құрайды? - Ұзын және қысқа
өсінділерден
Жүйке ұлпасының
жасушалары қай кезеңде көбейеді ? жаңа туған
сәбиде
Орталық жүйке
жүйесі: ми және
жұлын
Екі жүйке
жасушасының арасындағы саңылау қалай аталады?
– синапс
Қозғалтқыш
нейрондардың қызметі қандай? Тітіркенуге
жауап
береді
2.
модельдеу Оқушылар банкоматқа карточка
салып, кодын теріп, ақша алу мақсатында сұрақтарға жауап
береді Әр топқа моделдеу беріледі.
Берілген тапсырманы сәйкесінше дұрыс нұсқасын қойып
орналастырады
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен санаса
білу, көзқарастарын бөлісуде белсенді жағдай
орнату.
Саралау: Дұрыс мағынада жауап беруге
бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар
қойылады. Тиімділігі: Алдында өтілген тақырыпқа шолу
жүргізіледі. Инновациялық технологияны
қолдану.
SMART
тақта Презентация Сәйкестендіру
парағы Сабақтың
ортасы Мағынаны
ашу 12
мин
«Стоп кадр» әдісі
арқылы «Бейнежазба» көрсету. Бейнежазбаны көру арқылы
сабақтың тақырыбы, мақсатымен
таныстырады Бейнежазбадан көрген ақпарат
туралы өз ойларын айтады.
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен бөлісу,
ақпаратты анализдей
алу.
Презентация Бейнематериал
SMART тақта
Ұжымдық
жұмыс 5
мин
Тапсырма 1.
1
топ. «3
Д» әдісімен кюар кодты енгізу
арқылы орталық жүйке жүйесінің
құрылысын сипаттай отырып, ерекшеліктерін
көрсетеді.
2
топ.
Сәйкестендіреді.
Керекті сөздерді тиісті орнына қою арқылы сәйкестендіредіп, аралық
ми мен ортаңғы мидың ерекшелігін
түсіндіреді
3
топ. «QR
CODE» әдісі арқылы тапсырманы
орындайды.
1 топ. Оқушылар ұялы
телефондарымен 3
Д платоформасына кіріп берілген
суретке сипаттама жасап
талдайды 2 топ. Оқушылар берілген
тапсырмадағы мидың құрылысын дұрыс ретімен сәйкестендіріп, құрылыс
ерекшеліктерін салыстырады 3 топ
«QR
CODE» әдісі арқылы кюар кодты
енгізіп, шыққан ми бөлімінің бейнесін түсіндіріп, басқа ми
бөлімдерімен
салыстырады. Мақсаты: Білім алушы өз ойын
талдайды және сараптайды, ойлау логикасын
дамытады. Жалпы– ....
балл
Дескрипторы:
-Орталық жүйке
жүйесінің құрылысын
сипаттайды;
- Орталық жүйке
жүйесінің құрылысын бір-бірімен
салыстырады;
Кюар
кодтар Ұялы
телефондар Merge.edu сайтына
сілтеме https://objects.mergeedu.com/link/GMPR9X
Тапсырма
парағы Q Жұптық
жұмыс 4
мин
Тапсырма 4.
«Спиннер» әдісі
арқылы
Әр топқа әр түрлі
сұрақтағы спиннерге жазылған термин сөздер беріледі. Жұп-жұппен
отырып сәйкес анықтамалармен спиннерді
толтырады Дескриптор:
- Орталық жүйке
жүйесінің құрылысын
сипаттайды; Жалпы– .....
балл
оқулық,
спиннерлер
маркерлер Жеке
жұмыс 2мин
Тапсырма
5. Дәптермен
жұмыс. Оқулықта берілген 169 беттегі
кестені то | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

аллдық жүйені
пайланады
аратпа
материал




R CODE
парақшасы















