«Көктал-Арасан орта мектебі
мектеп жанындағы 50 орынды
интернатымен»КММ
8 сыныптағы ағылшын тілі
пәнінің оқытылуы туралы
АНЫҚТАМА
Бақылау
негізі: 2024-2025 оқу жылына
арналған МБ жоспары
Бақылау
түрі: жалпылама,тақырыптық
Тексеру
мерзімі: 2024 жылғы 05-17
наурыз
Пән
мұғалімі –
Білімі:
жоғары
Оқу
орыны:)
Санаты:педагог-
модератор
Еңбек
өтілі:
Апталық
жүктемесі:
Курстар:
«Ағылшын тілі мұғалімдерінің
пәндік құзіреттерін
дамыту»
16.02.2024 (80
сағат)№058741;
«10-11 сыныптар үшін оқу
бағдарламасының күрделі тақырыптарын меңгеру аясында ағылшын тілі
пәні мұғалімдерінің пәндік құзіреттіліктерін дамыту» 2022 жылы
15.08 (80 сағат)№
0551248;
Бақылау
мақсаты: 8-сыныптарда ағылшын тілі пәні
бойынша оқу бағдарламасының орындалуын, сабақ беру сапасын,
оқушылардың білім деңгейін, мұғалімнің әдіс-тәсілдерін және оқу
үдерісінің тиімділігін бағалау. Сондай-ақ, оқушылардың пәнге
қызығушылығын анықтап, оқу нәтижелерін жақсарту бойынша ұсыныстар
әзірлеу.
Стандартты құжаттардың
мемлекеттік талаптарға және оқу бағдарламасына сәйкестігі
бойынша бақылау
нәтижесі:
Оқу
жоспары: Ағылшын 8 сыныптарға
арналған (аптасына 3 сағат, оқу жылына 102 сағатты
құрайды)
2024-2025 оқу жылының
күнтізбелік-тақырыптық жоспарлауы төмендегі нормативтік-құқықтық
актілер негізінде
жасалынған:
– «Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және
кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға
міндетті стандарттарын бекіту туралы» (бұдан әрі – МЖМБС) (ҚР Білім
және ғылым министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығы, ҚР
Оқу-ағарту министрінің 23.09.2022 ж. № 406 бұйрығымен енгізілген
өзгерістерімен
– «Қазақстан Республикасында
бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу
жоспарларын бекіту туралы» (ҚР Білім және ғылым министрінің 2012
жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен, ҚР Оқу-ағарту министрінің
12.08.2022 ж. № 365 бұйрығымен
https://adilet.zan.kz/kaz/docs/V2200029136, 30.09.2022 ж. №412
бұйрығымен енгізілген өзгерістерімен – «Жалпы білім беру ұйымдарына
арналған жалпы білім беретін пәндер, таңдау курстары мен
факультативтер бойынша үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы»
(ҚР Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 16 қыркүйекте гі №399
бұйрығы
ҚР Оқу-ағарту министрінің
21.11.2022 ж. № 467 бұйрығымен енгізілген
өзгерістерімен Мұғалім оқу жоспарын оқу
бағдарламасына сәйкес құрастырған.Сабақтардың кестесі мен
тақырыптық жоспары толық және жүйелі түрде жасалған.Оқу жоспары
оқушылардың жас ерекшеліктеріне және оқу мақсаттарына сәйкес
келеді.
-
Сабақ
жоспарлары:
-
Сабақ жоспарлары оқу
бағдарламасының талаптарына сай
құрастырылған.
-
Әр сабақ жоспарының
құрылымы анық және мақсаттары нақты
көрсетілген.
-
Сабақ жоспарларында
оқыту әдістері, қажетті құралдар және бағалау критерийлері мен
дискрипторлар көрсетілген.
-
Теориялық және
практикалық сабақтардың үйлесімділігі қамтамасыз
етілген.
-
BilimClass:
-
Сынып журналы
уақытылы және талапқа сай
толтырылған.
-
Барлық сабақтар журналда
жазылған, тақырыптары нақты
көрсетілген.
-
Оқушылардың үлгерімі мен
қатысуы дұрыс белгіленген.
-
Бағалау нормалары мемлекеттік
стандарттарға сай
орындалған.
-
Құжаттаманың
тәртібі мен
ұйымдастырылуы:
Құжаттарды жүргізу
кезінде нақтылық пен ұқыптылық
байқалады
Тексеру барысында
сабақтарға қатыстым
Unit:
7
|
Music and
film
|
Teacher’s
name:
|
|
Date:
|
The
7th of
March
|
Class:
|
Number
present:
|
Number
absent:
|
Theme of the
lesson
|
Listening: people
talking about different
situations
|
Learning objective
(s)
|
9.2.4.1 understand most
of the implied meaning in unsupported extended talk on a wide range
of general and curricular
topics;
9.3.3.1 explain and
justify their own point of view on a range of general and
curricular topics;
|
Lesson
objectives
|
|
Тексеру
нәтижесі:
Сабақтың
құрылымы:Сабақ үш кезеңнен тұрды (кіріспе, негізгі, қорытынды). Әр
кезең нақты мақсаттарға бағытталды және бір-бірімен логикалық
байланыста болды.
Қолданылған
әдіс-тәсілдер:
-
Мұғалім сабақ
барысында әртүрлі әдіс-тәсілдерді тиімді
қолданды:
-
"Brainstorming" (Ми
шабуылы) – оқушылардың тақырып бойынша алдын-ала білімдерін анықтау
үшін.
-
"Think-Pair-Share"
(Ойлан – Жұптас – Бөліс) – оқушылардың өзара ой бөлісуі мен
талқылауы үшін.
-
"Guided Discovery"
(Бағытталған зерттеу) – оқушылардың жаңа грамматикалық құрылымды өз
бетімен ашуына ықпал ету
үшін.
-
"Role Play" (Рөлдік
ойын) – оқушылардың сөйлесім дағдыларын дамыту
үшін.
-
"Exit Ticket" (Шығу
билеті) – оқушылардың рефлексия жасап, сабақтан алған білімдерін
қорытындылауы үшін.
Оқу мақсаттарына
сәйкестік:Сабақ оқу бағдарламасының
талаптарына сай өтті. Оқушылар келесі мақсаттарды
орындады:Ақпаратты анық әрі түсінікті ұйымдастырып жеткізді
(8.1.6.1).Баяндалған сөздің әртүрлі формаларын (reported
statements, questions, commands) қолданды (8.6.11.1).Таныс
тақырыптар бойынша орташа деңгейдегі грамматикалық қателері бар
жазбаша жұмыстар орындады
(8.5.3.1).
Оқушылардың
белсенділігі:Сабақ барысында оқушылар
белсенділік танытты, өз ойларын ашық жеткізді, жұптық және топтық
жұмыстарға белсене қатысты. Тапсырмаларды орындау кезінде
ынта-жігер байқалды.
Мұғалімнің
жұмысын бағалау:Мұғалім сабақ жоспарын сәтті
құрып, оқу мақсаттарына сай тиімді әдістерді қолданды. Оқушыларға
түсінікті тілде бағыт-бағдар беріп, қажетті кері байланыс
жасады.
Қорытынды:Жалпы, сабақ жоғары деңгейде
өтті. Сабақтың құрылымы жүйелі, мазмұны оқу мақсаттарына сай
ұйымдастырылды. Оқушылардың белсенділігі жақсы деңгейде болды.
Мұғалімнің әдіс-тәсілдері тиімді және оқушылардың оқу үдерісіне
деген қызығушылығын арттыруға
бағытталды.
Ұсыныстар:
-
Оқушылардың жазу
дағдыларын одан әрі жетілдіру үшін шығармашылық жазбаша тапсырмалар
санын көбейту.
-
Баяндалған сөзді
қолдану бойынша күрделендірілген жаттығулар
енгізу.
-
Сабақ барысында
оқушылардың сөйлеу дағдыларын дамыту үшін коммуникативтік әдістерді
кеңінен пайдалану.
Оқушылардың
негізгі дағдыларының
қалыптасуы
1. Айтылым
дағдысы
-
Оқушылар өз ойларын
еркін әрі нақты жеткізуге
тырысты.
-
Белсенді сөздік қоры
бар оқушылар тақырып бойынша ойын жүйелі түрде жеткізе
алды.
-
Кейбір оқушылардың
сөйлеу барысында сөздерді дұрыс қолдануда қиындықтары
байқалды.
-
Оқушылардың өзара
пікірталасқа түсу қабілеті қалыптасқан, алайда кейбір оқушылар
сұрақтарға қысқа жауап беруге
бейім.
-
Мұғалім олардың сөйлеу
дағдыларын жетілдіру үшін диалогтік оқыту әдісін
қолданды.
2. Оқылым
дағдысы
-
Оқушылар мәтінді
түсініп, негізгі ойды анықтай
алды.
-
Көпшілігі мәтіндегі
маңызды ақпаратты бөліп, оны өз сөзімен жеткізе
білді.
-
Кейбір оқушылар
мәтінді оқуда кідірістер жасап, күрделі сөздерді түсінуде қиындық
көрді.
-
Оқу жылдамдығы
әртүрлі деңгейде болды, бұл оқушылардың жеке оқу машықтарын
жетілдіру қажеттігін
көрсетеді.
-
Мұғалім мәтінмен жұмыс істеу
әдістерін (сұрақ-жауап, мазмұндау, түйіндеу) тиімді
қолданды.
3. Жазылым
дағдысы
-
Оқушылар жазбаша
тапсырмаларды орындауда сауаттылық пен логикалық құрылым сақтауға
тырысты.
-
Кейбір оқушылар
грамматикалық және орфографиялық қателер жібергенімен, жалпы
ойларын дұрыс жеткізе алды.
-
Эссе, әңгіме жазу
барысында кейбір оқушылар шығармашылық қабілетін жоғары деңгейде
көрсетті.
-
Жазба жұмыстарының
сапасын жақсарту үшін қосымша жаттығулар қажет екені
анықталды.
-
Мұғалім оқушыларға жазылым
бойынша кері байланыс беріп, олардың қателерін талдап, түзетуге
бағыт-бағдар берді.
4. Тыңдалым
дағдысы
-
Оқушылар мұғалімнің
және сыныптастарының айтқандарын мұқият тыңдап, негізгі ақпаратты
қабылдай алды.
-
Тыңдалған мәтіндер
бойынша сұрақтарға нақты әрі толық жауап беруге
тырысты.
-
Кейбір оқушылар
аудиомәтіндерді түсінуде қиындық көрді, бұл тыңдау дағдыларын
дамыту қажеттігін көрсетеді.
-
Мұғалім тыңдалым тапсырмаларын
кезең-кезеңімен ұйымдастырып, оқушылардың түсінігін тексеру үшін
қосымша сұрақтар қойды.
Тексеру барысында
оқушылардан google.forms платформасымен 10 сұрақтық тест жұмысы
алынды.Тест нәтижесі тоқсандық жиынтық бағалаумен сәйкес
келеді.
-
№
|
Аты-жөні
|
Ағылышын
|
1
|
|
10/6
|
2
|
|
10/8
|
3
|
|
10/7
|
4
|
|
10/9
|
5
|
|
10/5
|
6
|
|
10/4
|
8
|
|
10/4
|
Ұсыныстар:
-Оқушылардың сөйлеу дағдыларын дамыту үшін
диалогтық және коммуникативтік әдістерді көбірек
қолдану.
-Сабақ барысында интерактивті және заманауи оқыту
технологияларын кеңінен пайдалану.
-Оқушылардың тілдік дағдыларын қалыптастыру үшін
топтық және жұптық жұмыстарды
көбейту.
Бақылауды
жүргізген
Таныстым
18.03.2025