ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
ТАРАЗ «ПАРАСАТ» КОЛЛЕДЖІ
Бекітемін
Директордың ғылыми әдістемелік
ісі жөніндегі орынбасары
Кузембаева Д.М.
___________________________
«______» ____________2022 ж.
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы: Микроағзаларды өндірісте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста қолданудың артықшылықтары мен кемшіліктері
Тобы: ЖБ-2-7(I)-21
Биология пәнінің оқытушысы: Темірбаева А.І.
Күні: 30.04.2022 ж.
Аудитория: 407
Тараз 2022 ж.
Тараз «Парасат» колледжі
«Тексердім»
«Жаратылыстану пәндері»
кафедрасының меңгерушісі
Набиева Қ.Н.
_________________________
«____» ____________2022 ж.
Оқу сабағының жоспары № 61
|
Сабақ тақырыбы |
Микроағзаларды өндірісте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста, қолданудың артықшылықтары мен кемшіліктері
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Модуль/ Пән атауы |
Биология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дайындаған педагог |
Темірбаева А.І. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні, айы, жылы |
30.04.2022 ж. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Курс, топ |
ЖБ-2-7(I)-21 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Биотехнологияда қолданылатын тірі организмдердің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1. Білімгерлер өнеркәсіпте (ағын суларды тазарту үшін), медицинада (антибиотиктерді өндіру кезінде), ауыл шаруашылығында (өсімдіктерді зиянкестерден қорғау үшін) микроорганизмдерді пайдалану технологиясын сипаттайды. 2. Микроғзаларды биотехнологияда қолданудың кейбір аспектілері және мысалдарымен танысу үшін топта ақпарат жинап оны талдай алады. 3. Ғылыми терминологияны қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Білімгерлер орындай алады: Биотехнологиямен және микробиологиямен байланысты негізгі терминдерге ауызша анықтама беру. Өнеркәсіпте және ауыл шаруашылығында микроорганизмдерді пайдалануды сипаттау. Микроағзалар мен олардың қызметінің өнімдерін медицинада, тұрмыста қолдану аясын атап өту. Пәнге қатысты лексика мен терминология Субстраттар, органикалық заттар молекулаларының түрленуі, ферментативті реакциялар, микробиологиялық трансформация, ағындарды аэробтық қайта өңдеу. Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы Өнеркәсіп кәсіпорындарынан экологиялық жүктемені төмендету үшін ... Ірі мал шаруашылығы кешендерінде енгізілуде … Медицинада микроорганизмдер үшін пайдаланылады … |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өндірісте, тұрмыста, медицинада және ауыл шаруашылығында микроорганизмдерді пайдаланудың артықшылықтары және кемшіліктері туралы мәселені топта зерттеу арқылы құрметтеу және жауапкершілікті сездіру. Микроорганизмдерді пайдалану туралы түсініктерді дамыту арқылы өмір бойы оқыту. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Аралас сабақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың типі |
Жаңа сабақты меңгерту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия: катализаторлар туралы түсінік, өнеркәсіптік өндіріс сұлбалары (схема). |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Химия пәнінен білімгерлер көптеген химиялық заттардың өнеркәсіптік өндірісі туралы біледі. Биология пәнінен оқушылар микроорганизмдер, жасушалардың құрылысы, олардың белгілі бір заттарды синтездеу және жинақтау қабілеті туралы біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қажетті ресурстар |
Электронды оқулылық, интернет ресурстар, тақта, стикерлер, постерлер, үлестірмелі материалдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі Үй жұмысын жан-жақты тексеру Сабақтың ортасы Жаңа білімді баяндау Жаңа материалды бекіту Мағынаны тану |
Ұйымдастыру кезеңі.
«Қорғаныш бетперделері» әдісі бойынша психологиялық ахуал қалыптастыру арқылы, топқа бөлу.
Үй жұмысын жан-жақты тексеру. 1-тапсырма. «Тұжырымдамалық карта» құру әдісі. Топтық жұмыс. Білімгерлер бөлінген топтары бойынша үй тапсырмасындағы негізгі ақпаратты қолданып постерге шағын концепт-карта құрады. Топтық жұмыс тақырыптары: ► Эстракорпоральды ұрықтандыру (ЭКҰ) әдісі және оның маңызы. ▪ ЭКҰ даму тарихы; ▪ ЭКҰ сатылары; ►Моноклоналды антиденелердің маңызы ▪ Моноклоналды антиденелерді өндіру механизмі; ▪ ауруларды диагностикалауда моноклоналды антиденелерді қолданылуы; ▪ ауруларды емдеу кезіңде моноклоналды антиденелерді қолданылуы; ▪ моноклоналды антиденелердің маңызы. Топтық жұмысты бағалау критерийлері: ► тақырыбына қатысты тұжырымдамалық карта құрады; ► ЭКҰ даму тарихын, сатыларын талқылайды, айтады; ► моноклоналды антиденелердің өндірілу механизмін, қолданылуын, маңызын түсіндіреді. 2-тапсырма. «Домино» әдісі. Білімгерлер тірек сөздер мен олардың анықтамаларын сәйкестендіреді.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













