Қысқамерзімді жоспар
Бөлім:
|
Геологиялық химиялық қосылыстар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
А.М Рамазанова |
|
Күн: 13.05.2026 |
Сыныбы : 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Тақырыбы: |
Минералдарды өндірудің экологиялық аспектілері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.4.2.5-табиғи ресурстарды өндірудің қоршаған ортаға әсерін зерделеу |
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
Құндылықты дамыту
|
Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Құзыреттілік: инновациялық ойлау Аптаның дәйексөзі: «Білікті білім жинап кәсіп етер, білімнің дәмін татып өсіп өнер» |
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы
3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушырмен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, топқа бөлу. Ұяшықтарды таңдау арқылы жағымды психологиялық ахуал орнатады
«Фигура пішіндері» бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Сәлемдеседі Ұяшықтар таңдап сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Фигура пішіндері» бойынша топтарға бірігеді.
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады.
|
ДК экраны Презентация Фигура пішіндері |
7 мин |
ІІ Үй тапсырмасы Тест тапсырмасы арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін тексереді.
Сурет бойынша «Миға шабуыл» тәсілі арқылы сұрақтар қоя отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар өткен сабақтағы алған білімін «Тест» көмегімен сұрақтарға жауап беру арқылы тексереді.
« Миға шабуыл» тәсілі арқылы сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды |
Әр дұрыс жауапқа 1 балл Жалпы 3 балл |
Экран Сілтеме
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Жаңа сабақ. Мұғалімнің қысқаша түсіндіруі, өткен тақырыпты қайталау. Топтық жұмыс. Постер қорғау 1-топ 🌍 «Жас экологтар» «Қалпына келетін ресурстар, қалпына келмейтін ресурстар» 2-топ ♻️ «Табиғат сақшылары» « Қазақстанның экологиялық проблемалары» 3-топ 🌱 «Эко-қорғаушылар» «Экологиялық проблемаларды шешу жолдары» тақырыптары бойынша постер қорғайды |
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , керек ақпаратты дәптерге жазады, берілген нұсқау бойынша топта жұмыс жасайды. Оқулықтан ақпаратпен танысып, қорғайды |
«Басбармақ» арқылы топтар бірін бірі бағалайды
|
А4 парағы
Маркер
Химия 7-сынып
|
7 мин
7 мин
6 мин |
2-тапсырма Жұптық жұмыс
3-тапсырма Жеке жұмыс
Бекіту тапсырмасы Цифрлық платформа арқылы тапсырма ұсынады. |
Тапсырманы орындау шарты: Оқушылар жұппен бірге тапсырманы орындайды. Оқушылар соңында бірінің толық емес жауаптарын бірі толтырады және бір-бірін бағалайды.
Оқушылар жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды жеке орындайды
Цирфлық платформа арқылы тапсырма орындайды
|
Дескриптор : -Тау кен өндірісі нәтижесінде қоршаған ортаға ең көп зиян келтіретін факторды белгілейді 1б -Минералды өндіру нәтижесінде пайда болатын экологиялық проблеманы атап, шешу жолын жазады 1б -Минерал қосылыстарының формуласының Мr есептейді 2б Жалпы 4 балл
Дескриптор: -Табиғатқа тигізетін 2 әсерін анықтайды 1б -Ластану түріне бір мысал келтіреді 1 б -Табиғатты қорғаудың 1 жолын ұсынады 1 б Жалпы 3 балл
Мадақтау |
Оқулық https://aiko07.my.canva.site/ Химия 7-сынып
Тапсырма жазылған парақтар
https://learningapps.org/view35501660 |
Сабақтың соңы
5 мин |
Кері байланыс Үй тапсырмасы §27 оқу Өзін-өзі бағалау парағында кері байланысқа арналған бөлік бар. Оқушылар сол бөліктен бүгінгі сабақ бойынша кері байланыс береді
«Шам»
әдісі арқылы кері байланыс жасауды
ұсынады |
Оқушылар өздерінің бүгінгі тақырыпты түсінгенін, қиындық тудырғанын немесе түсінбегенін фотосурет арқылы белгілеп көрсетеді. «Шам» әдісі арқылы кері байланыс жасайды
|
Кері байланыс: «Шам» тәсілі арқылы
|
ДК экраны Бағалау парағы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Минералдарды өндірудің экологиялық аспектілері
Қысқамерзімді жоспар
Бөлім:
|
Геологиялық химиялық қосылыстар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
А.М Рамазанова |
|
Күн: 13.05.2026 |
Сыныбы : 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Тақырыбы: |
Минералдарды өндірудің экологиялық аспектілері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.4.2.5-табиғи ресурстарды өндірудің қоршаған ортаға әсерін зерделеу |
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
Құндылықты дамыту
|
Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Құзыреттілік: инновациялық ойлау Аптаның дәйексөзі: «Білікті білім жинап кәсіп етер, білімнің дәмін татып өсіп өнер» |
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы
3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушырмен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, топқа бөлу. Ұяшықтарды таңдау арқылы жағымды психологиялық ахуал орнатады
«Фигура пішіндері» бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Сәлемдеседі Ұяшықтар таңдап сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Фигура пішіндері» бойынша топтарға бірігеді.
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады.
|
ДК экраны Презентация Фигура пішіндері |
7 мин |
ІІ Үй тапсырмасы Тест тапсырмасы арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін тексереді.
Сурет бойынша «Миға шабуыл» тәсілі арқылы сұрақтар қоя отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар өткен сабақтағы алған білімін «Тест» көмегімен сұрақтарға жауап беру арқылы тексереді.
« Миға шабуыл» тәсілі арқылы сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды |
Әр дұрыс жауапқа 1 балл Жалпы 3 балл |
Экран Сілтеме
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Жаңа сабақ. Мұғалімнің қысқаша түсіндіруі, өткен тақырыпты қайталау. Топтық жұмыс. Постер қорғау 1-топ 🌍 «Жас экологтар» «Қалпына келетін ресурстар, қалпына келмейтін ресурстар» 2-топ ♻️ «Табиғат сақшылары» « Қазақстанның экологиялық проблемалары» 3-топ 🌱 «Эко-қорғаушылар» «Экологиялық проблемаларды шешу жолдары» тақырыптары бойынша постер қорғайды |
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , керек ақпаратты дәптерге жазады, берілген нұсқау бойынша топта жұмыс жасайды. Оқулықтан ақпаратпен танысып, қорғайды |
«Басбармақ» арқылы топтар бірін бірі бағалайды
|
А4 парағы
Маркер
Химия 7-сынып
|
7 мин
7 мин
6 мин |
2-тапсырма Жұптық жұмыс
3-тапсырма Жеке жұмыс
Бекіту тапсырмасы Цифрлық платформа арқылы тапсырма ұсынады. |
Тапсырманы орындау шарты: Оқушылар жұппен бірге тапсырманы орындайды. Оқушылар соңында бірінің толық емес жауаптарын бірі толтырады және бір-бірін бағалайды.
Оқушылар жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды жеке орындайды
Цирфлық платформа арқылы тапсырма орындайды
|
Дескриптор : -Тау кен өндірісі нәтижесінде қоршаған ортаға ең көп зиян келтіретін факторды белгілейді 1б -Минералды өндіру нәтижесінде пайда болатын экологиялық проблеманы атап, шешу жолын жазады 1б -Минерал қосылыстарының формуласының Мr есептейді 2б Жалпы 4 балл
Дескриптор: -Табиғатқа тигізетін 2 әсерін анықтайды 1б -Ластану түріне бір мысал келтіреді 1 б -Табиғатты қорғаудың 1 жолын ұсынады 1 б Жалпы 3 балл
Мадақтау |
Оқулық https://aiko07.my.canva.site/ Химия 7-сынып
Тапсырма жазылған парақтар
https://learningapps.org/view35501660 |
Сабақтың соңы
5 мин |
Кері байланыс Үй тапсырмасы §27 оқу Өзін-өзі бағалау парағында кері байланысқа арналған бөлік бар. Оқушылар сол бөліктен бүгінгі сабақ бойынша кері байланыс береді
«Шам»
әдісі арқылы кері байланыс жасауды
ұсынады |
Оқушылар өздерінің бүгінгі тақырыпты түсінгенін, қиындық тудырғанын немесе түсінбегенін фотосурет арқылы белгілеп көрсетеді. «Шам» әдісі арқылы кері байланыс жасайды
|
Кері байланыс: «Шам» тәсілі арқылы
|
ДК экраны Бағалау парағы |
шағым қалдыра аласыз


