Минералды өндірудің экологиялық аспектілері

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Минералды өндірудің экологиялық аспектілері

Материал туралы қысқаша түсінік
 табиғат ресурстары туралы оқып білу; табиғи ресурстарды өндірудің қоршаған ортаға әсерін зерделу;
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқамерзімді жоспар

Бөлім:

Геологиялық химиялық қосылыстар

Педагогтің аты-жөні:

Еркебалаева Н.С.

Күн: 19.05.2025ж

Сыныбы : 7

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Минералдарды өндірудің экологиялық аспектілірі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.4.2.5-табиғи ресурстарды өндірудің қоршаған ортаға әсерін зерделу

Сабақтың мақсаты:

  • табиғат ресурстары туралы оқып білу;

табиғи ресурстарды өндірудің қоршаған ортаға әсерін зерделу;


Сабақ барысы

Мұғалімнің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс тар

Сабақтың басы




3 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі:

а) «Досқа тілек» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады


«1,2,3» арқылы оқушылар топтарға бірігеді.

Оқушылар шеңберге тұрып «Досқа тілек» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады .

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

Түрлі түсті стикер лер

Жаңа сабаққа кіріспе

Мағына ны білу

7 мин

«Кинометафора» тәсілі арқылы бейнеролик көрсетеді, сұрақтарға жауап ала отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды




«Кинометафора» әдісі Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту.Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады


https://youtu.be/gR2_diiJNiI?si=1gz-CVuol0Bvbkw8

Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.


презентация




https://youtu.be/gR2_diiJNiI?si=1gz-CVuol0Bvbkw8


15 мин

ІV Жаңа сабақ

Мұғалімнің қысқаша түсіндіруі, өткен тақырыпты қайталау.


1-топ «Қалпына келетін ресурстар»

2-топ «Қалпына келмейтін ресурстар»

3-топ « Қазақстанның экологиялық проблемалары»

4-топ «Экологиялық проблемаларды шешу жолдары» туралы қорғауды ұсынады

Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , керек ақпаратты дәптерге жазады, берілген нұсқау бойынша топта жұмыс жасайды.

1-топ «Қалпына келетін ресурстар»

2-топ «Қалпына келмейтін ресурстар»

3-топ « Қазақстанның экологиялық проблемалары»

4-топ «Экологиялық проблемаларды шешу жолдары» оқулықтан ақпаратпен танысып, қорғайды

ҚБ: «Басбармақ» арқылы бірін бірі бағалайды




А4 парағы


Маркер


Химия

7-сынып

15

Сабақты бекіту тапсырмалары.


Мұғалім тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады






Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды

Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды,






2-тапсырма Жұптық жұмыс

Жер қыртысындағы пайдалы қазбалардың өндірілуі тау-кен, ұңғымаларды бұрғылау, шахтаның дамуына байланысты. Әрбір әдіс қоршаған ортаға өз зиянын тигізетіні анықтаңд


(a) Пайдалы қазбаларды өндірудің қоршаған ортаға тигізетін оң әсерін жазыңыз.

________________________________________________________________

1-тапсырма

«Адамның қоршаған ортаға әсері» кестесін толтырып, табиғи ресурстарды өндіретін өндірістік кешендердің қоршаған ортаға тигізетін салдары туралы сипаттаңыз. Салдарлар әсерін азайтатын шараларды ойластырыңыз.

Табиғи ресурстарды өндіретін

өндірістік кешендер

Олардың қоршаған ортаға әсері

Әсерін азайтатын шаралар















(b) Пайдалы қазбаларды өндірудің кері әсерін жазыңыз.

________________________________________________________________



(с) Пайдалы қазбаларды өндіру кезінде ауаны көп мөлшерде ластайтын газды атаңыз.


(d) Парниктік газдардың көбеюінің салдарын сипаттаңыз.

_________________________________________________

Дескриптор :

табиғи ресурстарды өндіретін өндірістік кешендерді атайды;

өндірістік кешендердің қоршаған ортаға әсерін сипаттайды;

әсерін азайтатын шараларды ұсынады

Жалпы балл-4





Дескриптор :

пайдалы қазбаларды өндірудің оң әсерін жазады

пайдалы қазбаларды өндірудің кері әсерін жазады;

ауаны ластайтын газдың түрін анықтайды;

парниктік газдардың көбеюінің салдарын жазады.

Жалпы балл-6










Оқулық


Химия

7-сынып




Тапсырма жазылган парактар
















Сабақтың соңы


4 мин

Кері байланыс

«Банкомат» тәсіл арқылы кері байланыс жасауды ұсынады

Кері байланыс:

«Банкомат» тәсілі арқылы



Кері байланыс:

«Банкомат» тәсілі арқылы

1 мин

Үй тапсырмасы § 23 оку






Аты-жөні:_________________________________________ Сынып: 7 ___

Пайдалы қазбалар мен олардың қолданылуын сәйкестендіріңіз






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
19.05.2025
137
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі